Jump to content

Knjige

Оцени ову тему


Препоручена порука

Molio bih va za predlog za tzv. 'reading list', ali nekoliko specifičan. Čitao sam onog Hopka u četiri toma, pa onda knjigu eseja Vladimira Loskog i nekoliko knjiga Pavla Raka. Sad, da li ima neko neki predlog za knjige pravoslavne tematike, bilo studije, bilo eseje, koje su pre svega nekako 'ozbiljnog' stila, sa ne previše patetike i uznesenosti, već  da su jače na sadržaju? U suštini tražim nešto kao što je Loski.

 

Hvala.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odlicno pitanje! Naravno da ima ozbiljnog materijala. Da li citas I na engleskom mozda? U principu, najpametnije je da pitas nase svestenike, bogoslove za preporuku; recimo o.Zoran Djurovic ili drugi na Poukama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala!

Pa ništa, onda da pingujem @Zoran Đurović kako mu ne bih smarao po privatnim porukama :)

Hvala još jedanput.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Икар Губелкијан рече

Pavla Raka

Au. pa ti si neki "liberaš" 12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:D 

A i neki bi me nazvali komunjarom :D

Šalu na stranu, pošto je rodom (i) Slovenac, bili su mi dostupni njegovi prevodi o. Tadeja i svetogorski putopisi, tako da sam Raku na mnogočemu zahvalan. Takođe, bliski je saradnik ovdašnje izdavačke kuće KUD Logos, koja se bavi antičkom filosofijom, hrišćanstvom i umetnošću.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2/12/2012 at 20:08, nishizawa рече

Ух, толико тога има...

За почетак, ако не знаш одакле да почнеш, узми књигу Од откривења до Царства Небеског владике Атанасија Јефтића. Она ће те лепо увести у основне ствари које треба да знаш. Уз то - Увод у Нови Завет и Увод у Стари Завет од Џона Дрејна. Плус, наравно, Свето Писмо.

Од Светих Отаца - Св. Јован Златоусти, Св. Максим Исповедник (400 глава о љубави - обавезно), Св. Јован Лествичник (али опрезно), Дела апостолских ученика, итд...

Од савремених богослова - владика Николај, Јустин Поповић, Атанасије Јефтић, Игњатије Мидић, Јован Мајендорф, Шмеман, Флоровски, Флоренски, Зизјулас, Јанарас - шта год ти падне под руку...

Плус Достојевски.

Мени лично највише "годе" Шмеман, Мајендорф и Јанарас. Ако си рад читати у ел. форматма можеш ми се јавити на пп, имам буквално брда "материјала". :)

Измењено од Џуманџи
болд

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 10/19/2017 at 16:12, Икар Губелкијан рече

Sad, da li ima neko neki predlog za knjige pravoslavne tematike, bilo studije, bilo eseje, koje su pre svega nekako 'ozbiljnog' stila, sa ne previše patetike i uznesenosti, već  da su jače na sadržaju?

Мој први приједлог:

1. Отац Георгије Флоровски

2. Отац Јован Мајендорф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

http://www.tradicionalnaknjiga.rs/Радосна-вест-Аутор-Александар-Мењ-артикл_1071

Тренутно је читам. Одлична је.

Иначе отац Александар Мењ је убијен 9.септембра 1990. године на путу за храм.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онда свакако мора да се дода и о.Шмеман — Велики пост

Таман у овде дане.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...