Jump to content

Митрополит Амфилохије за “Новости”: Mила бих крстио у Oстрогу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Митрополит Амфилохије за “Новости”: Mила бих крстио у Oстрогу

16 октобар, 2017
 
 
 
amfilohije-2-640x427.jpg

Пише: Велиша Кадић

Мило Ђукановић је мој пријатељ, и то заиста искрено кажем. Даровит је човек, успео је да уради много тога, али исто тако многе од суштинских ствари које ради или је урадио не би учинио да је био крштен код ћивота Светог Петра Цетињског и Светог Василија Острошког. Ево прилике да га крстимо, па ће другачије да се бави политиком и другим вредностима. Надам се да ће ово прочитати. Није он без дамара да не чује.

Ово, у разговору за „Новости“, поручује архиепископ цетињски и митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који никако не може да прикрије тугу што је режим у Подгорици 2008. године признао независност лажне државе Косово, и то баш у време када је Ђукановић био премијер.

„Ту одлуку није донела Црна Гора. Знам да 90 одсто црногорског народа тако не мисли, остајући верно духовним и моралним вредностима вековне Црне Горе. Признали су такозвано независно Косово и на тај начин признали паљење на стотине храмова по црногорској Метохији, убиства и силовања.“

И ви лично осећате бол због те одлуке?

„Ја сам тамо сахрањивао убијене Србе. Знамо да су Тачију и Харадинају руке крваве до рамена. Нама је од старта било јасно да је бомбардовање Србије и Црне Горе, посебно Косова и Метохије, било припрема за његово отимање и стварање независне државе. Добро је реаговао председник Србије Александар Вучић када је Европу подсетио на то да осам милиона Каталонаца не може да добије независност док овде без референдума на Косову и Метохији група терориста који су срамота за албански народ отима светињу. А отето је проклето. Није чудно што је Косово послужило као почетак новог светског поретка. Ово сада што се ради је наставак крсташких ратова, Наполеонових и нацифашистичких освајања света, само што су данас други актери.“

Видимо да сада власт у Приштини не признаје границу са Црном Гором…

„Чуо сам то. Нека сада моји Црногорци приупитају краља Николу у вези са тим границама, па ће им бити све јасно.“

Да ли вам је тесно у данашњој Црној Гори?

„Јесте! Било би ми комотније да је остала она Црна Гора са границама из доба краља Николе Петровића и времена Зетске бановине, са својом Метохијом.“

Како видите то што вам се спочитава да нисте Црногорац, да сте издајник?

„То чине марксисти из једне невладине организације. А моји преци су присајединили Морачу и Ровца Црној Гори. Деда је погинуо у боју на Фундини, коме се ни данас не зна гроб. Ето, по њима ја нисам Црногорац, иако сам дочекао краља Николу из Санрема у време када сам био банатски епископ. Сећам се да сам се на силу попео на брод који је био усидрен у барску луку. Требало је да уђе фратар из породице Савоја, али сам га ја предухитрио.“

Упркос свему, у ваше време обнова и изградња храмова у Црној Гори цветају…

„Обнављање светиња из епохе Црнојевића један је од приоритета Митрополије. То није само питање историје, него и расветљавање свега што се догађало са нама кроз векове. Имамо проблем са Управом за заштиту културних добара, јер она има дух конзервације уместо да ревитализује културно благо. Много је храмова било порушено и под коровом, претворено у штале. Данас је, Богу хвала, прича другачија. Сви манастири и цркве на Скадарском језеру су обновљени, што је својеврстан подухват Митрополије. Сви православни храмови у Црној Гори су вековна својина Митрополије црногорско-приморске, која је на овим просторима присутна осам векова. Она је кичмена мождина петровићевске Црне Горе као и ове данашње, прилично сужене.“

СВЕТОМ ПЕТРУ ЦЕТИЊСКОМ ПОЛАЖЕМ РАЧУНЕ

Многи вам замерају што се превише бавите политиком…

„Митрополити цетињски имају своју тежину и сада се ја морам бринути о свом народу. Нико се не пита што се папа бави свим могућим питањима светским, моралним, друштвеним. А која је разлика између римског папе и митрополита цетињског Амфилохија? Увек када кренем са Цетиња узмем благослов од Светог Петра Цетињског и у повратку њему полажем рачуне. Поштујем ја власт, али он ми је на првом месту.“

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не буде као са Чедом.Ј.( крштен под Острогом)... 

 

- Žao mi je što sam u manastiru Ostrog krstio Čedomira Jovanovića. Da sam znao da se na njega neće primiti pečat Božji, ne bih ga krstio u vrijeme kad smo se pištaljkama borili protiv pokojnog Slobodana Miloševića. Tada sam rekao da krstimo čovjeka, a ne minđušu, koju Jovanović nije želio da skine ni tokom ceremonije krštenja. Danas shvatam da smo, ipak, krstili minđušu, a ne čovjeka - rekao je tada Amfilohije, objašnjavajući da je Jovanovića upoznao na studentskim demonstracijama 1996/1997.

Inače, Amfilohije je tada Jovanoviću zamjerio zbog rečenice da se „u   budućnost ne ide s tamjanom, nego računarima“.

- Kad mi je otac Joil rekao: „Šta ćemo sa ovim mladićem, kako da ga krstimo, neće da skine minđušu“, rekao sam mu da ne krštava minđušu, nego čovjeka, koji će, kad se krsti, i sam shvatiti da mu minđuša ne treba. Sad kažem ocu Joilu: „Izgleda da mi minđušu krstismo.“ Ali Bog da dade zdravlje, mudrost i spasenje i našem Čedi. Nije samo on u iskušenju. Nadam se da će kod nas, a i šire, preovladati pravi odnos prema tehnologiji, jer su njom porobljeni i oni koji je proizvode - kazao je mitropolit Amfilohije.

 

http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/Amfilohije-o-Jovanovicu-Krstio-sam-mindjusu-a-ne-covjeka/127106

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, александар живаљев рече

Мило Ђукановић је мој пријатељ, и то заиста искрено кажем. Даровит је човек, успео је да уради много тога, али исто тако многе од суштинских ствари које ради или је урадио не би учинио да је био крштен код ћивота Светог Петра Цетињског и Светог Василија Острошког

Kršten bi i Čeda pa postade izrod.:ani_biggrin:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко је икада могао да поверује да ће то тако да се заврши, зато треба крсити и окадити цело Никшићко насеље Растоци обухваћено са браћом Ђунаконовић, првом комшији браном мићуновићем и другом комшији Веселином баровићем. Маровић једини није из те улице, он је вероватно зато пре две године пребегао за београд под изговором одласка на ВМА, где је потражио азил:coolio:. Смешно је данас погледати да га је Црква јавно подржала као борца против диктатуре Милошевића а он гори од Милошевића, сад после 30 година власти хоће неко да га крсте:)), уз дужно поштовање према Митрополиту и свештеницима у ЦГ али тај М.Ђ. је спреман да са операцијом промени пол ако је то начин да политички опстане, камоли да жртвује цели народ или интелектуалну елиту Срба у том географском подручију бивше Југославије.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Mиљан Л. рече

Ко је икада могао да поверује да ће то тако да се заврши, зато треба крсити и окадити цело Никшићко насеље Растоци обухваћено са браћом Ђунаконовић, првом комшији браном мићуновићем и другом комшији Веселином баровићем. Маровић једини није из те улице, он је вероватно зато пре две године пребегао за београд под изговором одласка на ВМА, где је потражио азил:coolio:. Смешно је данас погледати да га је Црква јавно подржала као борца против диктатуре Милошевића а он гори од Милошевића, сад после 30 година власти хоће неко да га крсте:)), уз дужно поштовање према Митрополиту и свештеницима у ЦГ али тај М.Ђ. је спреман да са операцијом промени пол ако је то начин да политички опстане, камоли да жртвује цели народ или интелектуалну елиту Срба у том географском подручију бивше Југославије.

 

Ko radi taj i griješi :D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Кратос рече

Ko radi taj i griješi :D

За 30 година власти мора негде човек да изгуби концентрацију :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Mиљан Л. рече

За 30 година власти мора негде човек да изгуби концентрацију :D

Нажалост или на срећу, митрополит Амфилохије није изгубио по питању Милова крштења концентрацију. То му је просто опсесија. Шједну тако он и Матија Бећковић и маштају...То се код нас зове "црквена политика":mazenje:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...