Jump to content

Доктор за шљивовицу: Како се пије ракија


Снежана

Препоручена порука

Doktor za šljivovicu: Kako se pije rakija

Zabluda je da se većina žestokih pića konzumira pre jela. Obrnuto. Sedamdeset pet do osamdeset posto pića koja se proizvode danas na zemlji su dižestivi. Nikada se ne piju u toku jela, uvek ili pre ili posle. U toku jela može pivo, može vino, belo, roze ili crveno. Samo gorko se pijucka pre jela. Stare šljivovice, stari viskiji, konjaci, kalvadosi, tekile, rumovi... idu posle, kaže profesor dr Ninoslav Nikićević sa Poljoprivrednog fakulteta
 
 

 
Doktor za šljivovicu: Kako se pije rakija

Foto: Igor Pavićević

Možda ne tako popularan na upisnim rokovima u odnosu na FON, FPN, Pravni ili sličan fakultet, Poljoprivredni fakultet, kontinuirano kvalitetnih studija, postao je medijski aktuelan posle objavljivanja ovogodišnje Šangajske liste. Beogradski univerzitet ostao je među 300 najboljih na svetu, a najbolje rezultate postigao je u oblasti prehrambene tehnologije, gde je 35. na svetu. Neko je nesmotreno primetio da je naš Poljoprivredni fakultet bolje rangiran od Harvarda, s tim što čuveni univerzitet u SAD nema taj odsek.

Svakako, ovaj plasman nije nešto što je došlo preko noći. Jedan od studentima najdražih profesora, ako ne i najdraži na fakultetu, profesor dr Ninoslav Nikićević, kaže da je to rezultat kontinuiranog rada u nauci i vrhunskih stručnjaka koji se posvećeno bave studentima i naukom. Ceo avgust, iako nije morao, profesor je proveo u svom kabinetu, povremeno primajući one koji bi da im proceni "najbolju" rakiju koju je probao. Profesor, koji inače drži i kurs obuke za proizvođače voćnih i drugih rakija u Srbiji, jedini je doktor za šljivovicu, kako ga zovu zbog toga što je doktorirao na aromatičnim sastojcima šljive požegače i rakije šljivovice proizvedene od istoimene sorte.

Govoreći o svojoj knjizi Srpska šljivovica, koja je proglašena najboljom knjigom u Beogradu i nazvana promoterom našeg brenda, objašnjavao je iz kakvih se, u stvari, čašica pije rakija, iz kakvih viski (i nijedna nije ona mala okrugla ili kockasta), kako se isprobava rakija, šta čini posebno dobru rakiju. Najpozvaniji da kaže da li je šljivovica stvarno najbolji srpski brend, profesor Nikićević kaže:

"Jeste, i dalje je naš najbolji brend. Mi jesmo mala zemlja, ali smo mnogo pametan narod. Jesmo pametni, a to što nismo kroz istoriju radili pametne stvari, to je drugo. Samo da pomenem Teslu, Milankovića, Pupina; na broj stanovnika to je već dovoljan broj izuzetnih ličnosti. Posle Nikole Tesle, srpska šljiva prepečenica je najveći brend, uz dužno poštovanje Vuku Karadžiću i Novaku Đokoviću. Nekada je i Tito bio poznat u svetu, ali zaista je srpska šljivova prepečenica, kako je pravilno reći, a ne šljivovica jer su to meke rakije, a prepek je od četrdeset do pedeset i pet volumnih procenata, najprepoznatljivija na svetu. Nezgodno je što nismo zaštitili u međunarodnim okvirima tehnologiju proizvodnje, kao što su Francuzi to uradili za konjak, za šampanjac, za armanjak ili kalvados ili Meksikanci za tekilu. Treba da se ugledamo na njih. I, kako ja to volim da kažem, od 'juče' da počnemo, ako već nismo pre pedeset godina, šljivovicu moramo da zaštitimo."

Na pitanje kako čovek kao on ima takvu samokontrolu, posebno kad toliko često ocenjuje kvalitet rakija, profesor je rekao:

"Alkohol jeste sredstvo za uživanje. Ja prvi, kako je rekao jedan vaš kolega, mogao bih da budem pijan svakodnevno, a ja se od 1972. ili 1973. nisam opio. I tada sam ne od jakih pića, već od piva ili vina. Ovim poslom mogu da se bave samo stameni ljudi. Sa jakim pićima treba biti mudar.

Ima nekih pića koja moraju da se progutaju kod ocenjivanja, a to su ona koja imaju gorčinu u sebi: brut, ekstra brut šampanjci, suvi šampanjci, gorki likeri, jegermajster, pelinkovac, amaro, travarice i određene voćne rakije, konkretno koštičave, možda kajsijevače ili višnjevače. Gorka pića se, inače, piju pre jela, to su takozvani aperitivi. Dižestivi se konzumiraju posle jela, na pun i mastan želudac.

Zabluda je da se većina žestokih pića konzumira pre jela. Obrnuto. Sedamdeset pet do osamdeset posto pića koja se proizvode danas na zemlji su dižestivi. Nikada se ne piju u toku jela, uvek ili pre ili posle. U toku jela može pivo, može vino, belo, roze ili crveno. Samo gorko se pijucka pre jela. Stare šljivovice, stari viskiji, konjaci, kalvadosi, tekile, rumovi... idu posle, uz kolače, kolačiće, može uz torte, pite i štrudle, ali bez šlaga. Jer šlag nije kompatibilan sa alkoholom. Eventualno sa šampanjcima.

To se uzme pola čašice, tri do četiri gutljaja i posle pet minuta čorbica i supica, a ne prvo dve-tri čašice i ne posle pola sata. Alkohol tada oteža varenje. Ja sam veliki protivnik pijenja i sedanja u automobil. Bio sam za to da se kao kod profesionalnih vozača autobusa, taksija, i kod običnih toleriše "nula" procenata etanola. Ako je iko protivnik opijanja, to sam ja. Ako se vozi, ne pije se, ako se popije nešto, ne vozi se. Ja se toga strogo pridržavam iako bih posle probanja sto uzoraka mogao da vozim. Mi profesionalci između npr. desete ili jedanaeste šljivovice uvek imamo malo da meznemo, pre ili posle ocenjivanja, kriške jabuke, neutralni mladi sir, kockice šunke i kockice hleba. To je lagana hrana. I imamo mineralnu vodu, vodu i mleko. Kad ocenjujem, uvek dva puta mirišem, dva puta stavljam u usta, ako je mnogo staro i mnogo dobro piće, onda mora malo da se proguta, to je pravilo. Opasna su zato takmičenja gde ima mnogo uzoraka dobrih i starih rakija jer onda malo mora da se proguta. Ali ja mogu već i bez gutanja da procenim".

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/doktor-za-sljivovicu-kako-se-pije-rakiju/

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Može pre,otvara apetit.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Кратос рече

Može pre,otvara apetit.

Jedna do dve pre jela su ok ...sve preko toga je cisto ZLO :) 

postoje one fore o radzi . ..  SRBENDA: A ZA MOJ SLEDEĆI MAGIČNI TRIK PRETVORIĆU OVAJ LITAR RAKIJE U NASILJE U PORODICI ili ona popio mis litar rakije izaso iz rupe i kaze...mac, mac ....itd ...e pa istinite su! :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rakija u toku jela...to nema nista gore. Otkriti je toplu vodu da se jak alkohol konzumira najvise poslije jela. 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Djapa рече

Jedna do dve pre jela su ok ...sve preko toga je cisto ZLO :) 

postoje one fore o radzi . ..  SRBENDA: A ZA MOJ SLEDEĆI MAGIČNI TRIK PRETVORIĆU OVAJ LITAR RAKIJE U NASILJE U PORODICI ili ona popio mis litar rakije izaso iz rupe i kaze...mac, mac ....itd ...e pa istinite su! :) 

To rade iskompleksirani tipovi koji gutaju i drže u sebi razne frustracije koje nemaju mooda da ispolje dok su trezni i onda im se moodašca skupe kad malo popiju,ko ne zna da igra nek se ne faća u kolce.

Inače se slažem,ja drmnem jednu na eks,pa onda redom predjelo čorbica,sarmica pečenje špricer.....:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Кратос рече

ja drmnem jednu na eks,pa onda redom predjelo čorbica,sarmica pečenje špricer.....:D

I ja :D

A isto mislim da uvaženi profesor preteruje sa pravilima,ispada da moraš gledati na sat kad smeš da gucneš i koliko. Pij kad ti se pije,ali imaj meru. Što se tiče žestine,volim onu meku rakiju koju peku dole,na jugu,ceo dan pijuckaš,a ne udari,milina :D  Ovde se otrujem od pola čašice. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Phoebe рече

I ja :D

A isto mislim da uvaženi profesor preteruje sa pravilima,ispada da moraš gledati na sat kad smeš da gucneš i koliko. Pij kad ti se pije,ali imaj meru. Što se tiče žestine,volim onu meku rakiju koju peku dole,na jugu,ceo dan pijuckaš,a ne udari,milina :D  Ovde se otrujem od pola čašice. 

Rezultat slika za lajanje na zvezde alkohol

  • Хахаха 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Кратос рече

Rezultat slika za lajanje na zvezde alkohol

Не ваља ако таст пије, а зет не пије :) Има да прођем горе него Гвозден код свог прикана.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Кратос рече

To rade iskompleksirani tipovi koji gutaju i drže u sebi razne frustracije koje nemaju mooda da ispolje dok su trezni i onda im se moodašca skupe kad malo popiju,ko ne zna da igra nek se ne faća u kolce.

Inače se slažem,ja drmnem jednu na eks,pa onda redom predjelo čorbica,sarmica pečenje špricer.....:D

To je istina, mnogo je takvih. Od rakije se gubi samokontrola, koncetracija padne na min, ne mozes da razmisljas, pricas, rasudjujes ..ukratko postanes jedan prosecan orangutan :D e sad svako prebaca na svoj nacin, iskompleksirani biju zenu, oni sa kratkim fitiljem ostanu i bez njega,  zaljbljeni zovu bivsu, hakeri izbacaju pesme na fb, placu od srece od tuge :) ukratko ZLO ..po meni licno najgore pice da se popije u malo vecim kolicinama. Moze par uz meze pa posle na pivo ili spricer po ukusu :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rezultat slika za vinjak

  • Хахаха 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...