Jump to content

Изузетно отворен разговор архимандрита Данила (др Љуботине) на Телевизији Храм

Оцени ову тему


Препоручена порука

Високопреподобни отац архимандрит Данило (др Љуботина) био је гост професора Горана Раденковића у емисији "Духовни портрети" Телевизије Храм.

Наравно, да свеобухватни портрет овог познатог духовника, није могуће сместити у трајање једне телевизијске емисије, али је изузетно отворен приступ многим болним темама оца архимандрита Данила, учинио да се емисија гледа у једном даху.

Архимандрит Данило (Љуботина) је објаснио своју пацифистичку, миротворачку улогу у току грађанског рата у Хрватској (1991-1995), затим је сведочио о екуменским настојањима да се превазиђе раскол у хришћанству, не остављајући по страни и актуелне проблеме Католичке цркве у Европи у попуњавању свештеничког и теолошког подмлатка. Такође, изнео је своју високу оцену бившег папе Рацингера, као искреног и дубоког католика који је уважавао Православље, и тежио научно поткрепљеном дијалогу.

Говорио је о значају црквенословенског језика у нашој Цркви, који је још од времена Светог Саве, по оцу архимандриту, нашао праву меру у превођењу са грчког, како смисла, тако и "интерпункције" оригиналних црквених служби. Посебну пажњу посветио је великим православним теолозима 20. века од којих је имао прилику да се учи не само богословствовању, већ и љубави која је незаобилазна у преношењу православног предања.

Неизбежна је била прича о пореклу Љуботина и српском селу Перој у Истри, коју је архимандрит Данило "зачинио" причом о судбини целог српског народа на подручју некадашње Карловачке митрополије, износећи податак да је у доба митрополита Стратимировића та црквена организација била беспрекорно организована за три милиона православних Срба. То је упоредио са данашњим тешким стањем Цркве и верујућег народа ван Србије.

Свесрдно Вам препоручујемо ову емисију и надамо се њеним наставцима.

 


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bio sam u Peroju, čak između Peroja i Barbarige sam kupio plac gde sam kampovao, ali nikako nisam posle toga preveo to zemljište na svoje ime. Fažana je prelepa i tolerantna, tamo sam najviše letovao. Iz Fažane se ide na brione kao turistička tura. Tamo sam letovao po dva meseca punih 7 godina.

Pozdrav za Peroj i okolinu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Bio sam u Peroju, čak između Peroja i Barbarige sam kupio plac gde sam kampovao, ali nikako nisam posle toga preveo to zemljište na svoje ime. Fažana je prelepa i tolerantna, tamo sam najviše letovao. Iz Fažane se ide na brione kao turistička tura. Tamo sam letovao po dva meseca punih 7 godina.

Pozdrav za Peroj i okolinu.

Mora da si vojno lice ili dete vojnog lica

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Srdjan Kotur рече

Mora da si vojno lice ili dete vojnog lica

Tako je, nezaboravni vojni kamp u Fažani.

Verovatno si i ti bio tamo, ako si bio kad i ja nemoguće da me ne znaš.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Tako je, nezaboravni vojni kamp u Fažani.

Verovatno si i ti bio tamo, ako si bio kad i ja nemoguće da me ne znaš.

Nisam bio ali mnogi moji prijatelji jesu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...