Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Da, vaznija su djela, i to je onaj dio koji cesto zaboravimo. Svi se nekako najvise fokusiramo na hranu. Iako nije najbitniji segment posta, al je itekako vazan. 

Pa postoje raznorazne corbice, ne mora se jesti samo dzem i hljeb.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

On 23.4.2021. at 19:11, Вукашин рече

Има и тога да су у овим месецима више троши кромпир, брашно и шећер од чега се дебља, него у летњим месецима, и да је јеловник монотон, али има и ових разних мешавина поврћа, шампињона, печеног кикирикија, банана...навикне се.

Realno, danas je bar lako postiti što se tiče hrane. Ima čak i posni jogurt, koji se valjda pravi od sojinog mleka tako kažu, šta god...nisam jela niti sam neki pobornik veštačke hrane, više volim domaću, samo kažem da ima, i biljni sir i posni majonez i svašta...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kak bi ono rekli, ako smo u garaži, ne znači da smo auto, ako smo u cirkvi, ne znači da smo vjernici. Da, vjerujemo u Boga, a da li vjerujemo Bogu, da li smo se promjenili ili još živimo v istim grijesima ? Ako je tak, onda nije čudno ako nam sve oko vjere postane ispraznost. Ja sam imao više odustajanja od Boga i crkve, prije svega zbog svojih grijeha, ali isto i zbog nepoznavanja evanđelja, nevjere, tvrdog srca da povjerujem da me Bog voli. Jer dok te krivnja rešeta, lakše je po osjećajima vjerovati da te Bog mrzi. ( e tek unda se ko krmak zavalim u blato :(  ). Ustati čim prije poslije napravljenog sr.... je jako teško, još se učim. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

  

Приступ вери често уме да буде умоболан (у бежању од млакости човек може да скрене у разне погрешне правце, и сада разумвам оно узак пут на тај начин). Ја сам цео живот био тотални психо (на мом примеру се види да тотално лудило може да постоји и без очигледног лудила), а притом сам сматрао себе скроз уравнотеженим (нисам размишљао о папи, екуменизму, жигу звери, антихристу, пророштвима, сновиђењима, итд.). Има на Редиту (има чак бивших клирика и монаха, генерално на excatholic каналу су слична искуства, само тамо има много више људи) разних глупости (hurr-durr church be mean to gayz), али и много шта да се научи о проблемима и патологијама (многе проблеме и патологије и видимо, али оне у којима смо сами запели, њих не видимо, ето то је било моје искуство -- за мене није постојала опасност да завршим у Љуљацима, али сам зато упропастио своје здравље). А сада када сам упропастио своје здравље коначно схватам да није нормално да човек осећа грижу савести што је здрав и прав, и што има хлеба да једе. Дакле, потпуно схватам зашто неки од спољних посматрача мисле да Правослаље култ смрти и сл.

 

Један занимљив коментар са Редита:

Цитат

When people ask me what it was like being and leaving Orthodoxy, I liken it to Handel's opera Alcina. The plot of the opera involves a bunch of people who are shipwrecked on what they think is a deserted tropical island. A paradise. But it is actually an illusion. A wasteland inhabited by ghouls.

There is one aria in that opera where the main character finally realizes the trap. The illusion. And soon...all the beautiful flowers, the flowing waters, the seductiveness of it all will just turn to dust.

That's how I liken Orthodoxy.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, mirko1929 рече

  

Приступ вери често уме да буде умоболан (у бежању од млакости човек може да скрене у разне погрешне правце, и сада разумвам оно узак пут на тај начин). Ја сам цео живот био тотални психо (на мом примеру се види да тотално лудило може да постоји и без очигледног лудила), а притом сам сматрао себе скроз уравнотеженим (нисам размишљао о папи, екуменизму, жигу звери, антихристу, пророштвима, сновиђењима, итд.). Има на Редиту (има чак бивших клирика и монаха, генерално на excatholic каналу су слична искуства, само тамо има много више људи) разних глупости (hurr-durr church be mean to gayz), али и много шта да се научи о проблемима и патологијама (многе проблеме и патологије и видимо, али оне у којима смо сами запели, њих не видимо, ето то је било моје искуство -- за мене није постојала опасност да завршим у Љуљацима, али сам зато упропастио своје здравље). А сада када сам упропастио своје здравље коначно схватам да није нормално да човек осећа грижу савести што је здрав и прав, и што има хлеба да једе. Дакле, потпуно схватам зашто неки од спољних посматрача мисле да Правослаље култ смрти и сл.

 

Један занимљив коментар са Редита:

Истина, уместо да буде Земља Живих, Правславље се најчешће пројављује у свету као земља немртвих (живих мртваца). Нигде среће, нигде радовања. Што упита неко на почетку, где сте видели неког радостног на литургији? Ако желиш да будеш аутентичан хришћанин често мораш да будеш већи католик од папе (или у нашем случају већи православац од попе) и да живиш ко јуродивац, сам ко будала, индивидуалац.

Sve mi je jasno

Ja sam izgubio radost kad sam ušao u pravoslavlje 

Pitao sam se uvek odakle toliko dece popovima i saveta da se radja i mnozi a sex je partijski neprijatelj no1

Post je cesto ravan uceni 

Lično sam nedavno čuo jednog čuvenog monaha (u jednom manastiru koji nisam hteo da posetim ali je to bilo "iznenađenje" na povratku iz Ostroga) koji je malo podviknuo svima kako je "ovaj post na vodi!!!!" Itd itd.....

Da ne govorim o masturbaciji i sexu pre braka koji su omiljeni neprijatelji mnogih pravih pravoslavaca i oni ih hrabro progone 

Doduše o licemerstvu nema puno ali valjda je to iskorenjeno 🤔

  • Свиђа ми се 1

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mirko bre brate mili, pa to nije do Pravoslavlja koje jeste Zemlja Zivih i riznica blagodati i razne duhovne lepote i radosti, problem je u tim ljudima sto oni to nisu videli ili trazili u Pravoslavlju, ono sto covek trazi i ako trazi kako treba i na pravi nacin i kako to zahteva duhovni zakon onda ce i naci to sto trazi, kao sto i svaki drugi zakon i pravila ako se ne postuju moze da se skrene u suprotnom pravcu od toga kako propisuje svaki taj bilo koji zakon u bilo kojoj oblasti, tako i ovi su umislili da Pravoslavlje nije ono sto su oni u svojim glavama zacrtali.

Znaci nije problem u Pravoslavlju nego u nama ljudima jer tesko mi mozemo da budemo pametniji od duhovnog iskustva Crkve kroz dve hiljade godina (plus iskustvo proroka i pravednika Starog Zaveta).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja skoro niko ne koristim "pomaže Bog" kao pozdrav 

Otpozdravim ako mene neko tako pozdravi

Ali nedavno me je jedan istaknuti vernik naše parohije prekorno ispravio kad sam mu rekao "dobar dan" u crkvi

Doduše nije mi rekao pomaze Bog kad sam ga sreo pored bankomata i nešto mu pomogao 

Ali dobro 

Od sad kad ga vidim znam da se od mene očekuje da upotrebim pravi pozdrav 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Mirko bre brate mili, pa to nije do Pravoslavlja koje jeste Zemlja Zivih i riznica blagodati i razne duhovne lepote i radosti, problem je u tim ljudima sto oni to nisu videli ili trazili u Pravoslavlju, ono sto covek trazi i ako trazi kako treba i na pravi nacin i kako to zahteva duhovni zakon onda ce i naci to sto trazi, kao sto i svaki drugi zakon i pravila ako se ne postuju moze da se skrene u suprotnom pravcu od toga kako propisuje svaki taj bilo koji zakon u bilo kojoj oblasti, tako i ovi su umislili da Pravoslavlje nije ono sto su oni u svojim glavama zacrtali.

Znaci nije problem u Pravoslavlju nego u nama ljudima jer tesko mi mozemo da budemo pametniji od duhovnog iskustva Crkve kroz dve hiljade godina (plus iskustvo proroka i pravednika Starog Zaveta).

Ti pričaš o nečem drugom

Mirko priča o onome što POSTOJI u crkvi i NIJE RETKOST 

niko  nije rekao da je pravoslavlje to sto je opisao  nego da se , nažalost, neretko tako manifestue kroz mnoge

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Mirko bre brate mili, pa to nije do Pravoslavlja koje jeste Zemlja Zivih i riznica blagodati i razne duhovne lepote, problem je u tim ljudima sto oni to nisu videli ili trazili u Pravoslavlju, ono sto covek trazi i ako trazi kako treba i na pravi nacin i kako to zahteva duhovni zakon onda ce i naci to sto trazi, kao sto i svaki drugi zakon i pravila ako se ne postuju moze da se skrene u suprotnom pravcu od toga kako propisuje svaki taj bilo koji zakon u bilo kojoj oblasti, tako i ovi su umislili da Pravoslavlje nije ono sto su oni u svojim glavama zacrtali.

Znaci nije problem u Pravoslavlju nego u nama ljudima jer tesko mi mozemo da budemo pametniji od duhovnog iskustva Crkve kroz dve hiljade godina (plus iskustvo proroka i pravednika Starog Zaveta).

Православље је Земља Живих само у теорији, а пошто ту теорију не спроводимо у пракси, у пракси добијамо да је земља немртвих (живих мртваца). А то тртемрте није проблем у Православљу него у нама можеш некоме другом да продајеш, ко није учествовао у животу цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Драшко рече

Ti pričaš o nečem drugom

Mirko priča o onome što POSTOJI u crkvi i NIJE RETKOST 

niko  nije rekao da je pravoslavlje to sto je opisao  nego da se , nažalost, neretko tako manifestue kroz mnoge

Slazem se, ali zar nije sustina je da trazimo ljude koji to pravoslavlje manifestuju na pravi nacin, to je isti kontekst kao i ove moje poruke.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Slazem se, ali zar nije sustina je da trazimo ljude koji to pravoslavlje manifestuju na pravi nacin, to je isti kontekst kao i ove moje poruke.

Не можеш да тражиш људе, имаш ваљда своју парохију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, mirko1929 рече

Православље је Земља Живих само у теорији, а пошто ту теорију не спроводимо у пракси, у пракси добијамо да је земља немртвих (живих мртваца). А то тртемрте није проблем у Православљу него у нама можеш некоме другом да продајеш, ко није учествовао у животу цркве.

Ne prodajem ja nista, vidi, prodavanje magle i to velike su ovi likovi sa linka Reddita.

Vidi Mirko, ako je Pravoslavlje dobro u teoriji i ako ono samo zahteva i pravu praksu na osnovu te njegove teorije, onda je logicno da je problem u ljudima, koji recimo prvo i ne poznaju sta je tacno Pravoslavlje u teoriji a kamoli u praksi, dok neki drugi recimo poznaju dobro teoriju ali nemaju dobru praksu.

Tako da se sve svodi na nas kako to sve percipiramo, ima tamo negde jedan tekst o savrsenstvu pravoslavlja i nesavrsenstvu hriscana i to je sustina stvari.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...