Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 54 минута, Џуманџи рече

 човек може да научи да воли своју жену ...  да може да је види у свакоме.

A kako da nauci zenu  da to nije prevara? :smeh1:

 

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 7 минута, Благовесник рече

A kako da nauci zenu  da to nije prevara? :smeh1:

 

 

 

Pa lako će ona to da skapira pošto on u svakoj ženi vidi samu nju.:smeh1:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Благовесник рече

A kako da nauci zenu  da to nije prevara? :smeh1:

Како да научиш Христа да људи нису створени по *лику и подобију Божијем? Стварно не знам, многи су покушавали, али без успеха... :)

Измењено од Џуманџи
*

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Paradoksologija рече

А сад, и ово је само мој неки осећај, жив однос са неким, мени се чини, увек личи на никад до краја испуњену љубав, сталну жељу и потребу да се особи још више приближи, а не може се никад стопити, и да се особа задобија и осваја, а не може се никад поседовати.

Ово си баш лепо сложила! :)

Има ли места болу у оваквом виђењу ствари? Наравно да се не може направити потпуна разлика између љубави Божије и љубави међу људима, већ мислим на наша "трења" (што је одлично рекао Н. Ђоловић у оном тексту напред) са Богом, неспоразуме, странпутице, раздвајања? Да ли су и они мера односа? Да ли то умара човека или он овај бол носи као слатку рану недостајања и жеље да се то премости већ сада и овде?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Лазар Нешић рече

Ово си баш лепо сложила! :)

Има ли места болу у оваквом виђењу ствари? Наравно да се не може направити потпуна разлика између љубави Божије и љубави међу људима, већ мислим на наша "трења" (што је одлично рекао Н. Ђоловић у оном тексту напред) са Богом, неспоразуме, странпутице, раздвајања? Да ли су и они мера односа? Да ли то умара човека или он овај бол носи као слатку рану недостајања и жеље да се то премости већ сада и овде?

Чини ми се, неизоставно. Можда сам се плашила да будем довољно јасна, али на то сам и мислила.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Морам да кажем да сам се и сам пронашао у самој поставци теме.

Да се разумемо увек сам био верник, од детињства, али сам први пут активно кренуо у цркву а да то опет није оно за неки већи празник доћи и упалити свеће, пре неких 10так година, ту ме запљуснула та нека благодат или шта ли је, да сам био полудео за Богом и црквом. Почео сам да исчитавам духовне књиге, одлазио често у цркву, трудио се и шта знам не знам тачно шта али знам да сам одједном престао да идем...који разлог,  а сигурно је био неки, међутим не сећам се, али ето миц по миц удаљавао сам се у цркве у том смислу, да не идем редовно на Литургије, да не постим и увек ме је то негде копкало међутим брзо сам успевао да потиснем та осећања утехом у ономе што заузврат добијам у свом животу, типа нисам отишао на Литургију али ћу се наспавати... Да се разумемо остао сам био верник и све то, само сам престао да идем у цркву.

Да будем искрен до краја, црква је некако за мене бар у тој младости била увек ту за онај мајчински загрљај кад ми нешто не иде, кад ми нешто није потаман, кад одјурим у њу и онда се под њеним сводовима осећам заштићено и утешено, а са друге стране кад ми је ишло како треба црква ми је била најудаљенија, тј најмање сам тада ишао у њу. То је неко лично лицемерје, које препознајем. Очигледно она без невоље нема Богомоље је на мом искуству испоставило се као тачна.

Хвала Богу нити сам постао атеиста, нити пљувач цркве, нити неко ко је престао да верује, тако да ватра иако је била слаба опет како тако је тињала.

Данас са друге стране опет Богу хвала трудим се да идем редовно у цркву и да не дођем у сличну ситуацију која ми се пре ето 10так година десила.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Негде сам прочитао да Свети Оци кажу да разговор са духовником подстиче ревност. Па и реално сам начин његовог живљења подстиче ревност. Колико је духовник проживео невидљивих борби, па је и даље чврст у вери и радостан. 

Како се мрави не умарају ? Јер морају да обезбеде храну за зиму. Тако и ми морамо да обезбедимо вечни живот и за то нема места за одмарање.

Ево сутра се завршава пост, па ћемо се изгледа одморити, барем што се тиче хране. :)  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, ГрешниСлуга рече

Ево сутра се завршава пост, па ћемо се изгледа одморити, барем што се тиче хране.

kako misliš da odmoriš? sa teškom hranom?

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, goranger рече

kako misliš da odmoriš? sa teškom hranom?

Па не мислио сам да не морамо да мислимо на посне производе и ко воли мрсну храну да мало предахне. :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није сваки предах знак за узбуну.

Просто, то је некако нормално у сваком односу.

Као кад отегнете гумицу што даље, а она вас утолико јаче удари. Мало се удаљим док видим шта губим, па се прилепим још јаче, са већим жаром.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, goranger рече

kako misliš da odmoriš? sa teškom hranom?

Samo jagnjetina i vino,sve pobožno da bude :D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8/24/2017 at 20:16, Лазар Нешић рече

постоји ли једно православље или је све лични доживљај? Неки ће рећи: једно је православље и јединствено, зна се шта је и како је, неки ће рећи: има више православља, може овако и онако. Па добро, ја сам за више ...

Православље јесте Једно духовно учење, чини га саборност различитих патријаршија и епископија коју су започели сами апостоли у првим расправама типа дали треба проповедати христа онима који нису обрезани... Православци се разликују данас самом чињеницом да су људи различити и да не могу апсорбовати читаву православну литературу до сада написану, самим тим да 50 људи тешко могу да на исти начин схвате проповед неког Оца, па постоје различитости живљења вере која произилазе из саборности али не мимо њих.
Тако да је суштина једна и одређена на васељенским и помесним саборима. Из њих је произашао правилник вере Православне

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8/26/2017 at 16:55, Paradoksologija рече

Свака отвореност за комуникацију без нужне формалне или функционалне дефиниције.

Qnem se, procitao sam recenicu 5+ puta i nikako da stane u teglu...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Paradoksologija рече

Може се ухватити за своје разне брачне дужности - да зарађује, води децу у школу, пере судове

Svih mi bradurina Ontarija, ovde nesto fali...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Juanito рече

На овом форуму сте сви пинк православци. Једини ја чувам чистоту православља и не дам вам да га разблажујете тим модерним идејама. 

Ako su oni pink, onda sam ja SMB?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...