Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Коме је досадило да буде православац, тај никада није то ни био.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 часа, Лазар Нешић рече

на црнкиње и наргиле.

Bolje i to nego na crnce (ako je u pitanju muškarac) i heroin...:ani_biggrin:. Dakle, cice i nargile, pa kad se smori, jopet u črč, na leturđiju...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Lady Godiva рече

Капирам да ће тако некако изгледати, јер ако оде на другу страну, биће мало зајебаније.

E to je ono sto ne valja...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво што ми је пало на памет је беседа о. Гојка. Можда правим дигресију, али послушајте свакако. Почиње од 1:03:27 , а кога мрзи да гледа цео тај део, одговор на питање шта ако се уморимо од православља је дао на 1:08:55

Смирење, главна ствар.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Vladan3 рече

Дакле, не знам шта да ти кажем као закључак, јер нема теолошке логике, али Дух изгледа да дише где хоће и одрицање од своје воље (и осталога) тј. смирење пред вољом Божијом је изгледа веће од свега осталог. И опет се враћам, нема логике али искуство ме демантује. И то није први пут.

To je jasno, naravno, medjutim, nisam ja ni mislio na nekakav kalup kad sam priupitao Godivu, daleko od toga.

Imao sam na umu da je to sto ona kaze jedno sasvim naivno i jalovo nadanje - bez Boga si bez Boga, ne mozes ni da mu se vratis bez Njega.

Ta dijalektika je vrlo prosta - ako je gajtan skroz iscupan, nema struje, i to je to.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Juanito рече

Али ја се не осећам као блудни син. Напротив, осећам се ближе Христу сада. Али не зато што мислим да је Христос ван цркве, нити било шта слично, него што сам тада нон стоп био угушен, безобличан, нисам могао никога да волим, нисам могао да будем срећан. Водио сам туђи живот, а не свој. А сада сам далеко пунији живота и тако кориснији Богу и људима. Не знам зашто је то тако. Да ли нисам умео, да ли није било никога да то препозна и води ме или једноставно нисам за то. Или нешто десето. Не мислим да је ту било ко крив. Црква је таква каква је, ја сам такав какав сам и то је то. 

Aли ја за тебе нисам никада ни помислила, а камоли рекла да, си блудни син, ти си можда отишао из цркве, због формализма, који те гушио,  али ниси отишао од Бога, што не значи да сви треба тако и да је свачији пут такав, у томе и јесте посебност православља, колико год да смо саборни, црквени, религиозни, лични однос са Оцем је оно што се на крају рачуна и ту је она тачка у којој смо сви различити.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, obi-wan рече

Imao sam na umu da je to sto ona kaze jedno sasvim naivno i jalovo nadanje - bez Boga si bez Boga, ne mozes ni da mu se vratis bez Njega.
Ta dijalektika je vrlo prosta - ako je gajtan skroz iscupan, nema struje, i to je to.

Све то стоји уз претпоставку да ми увек поуздано знамо јесмо ли или нисмо са Богом, је ли гајтан скроз ишчупан или је остала нека нит, а и ако је скроз ишчупан да ли покушавамо да га закрпимо или ни за то немамо снаге чак и ако можда желимо а ни у то нисмо сигурни...

Тамо каже да је Он срцезналац, а ту је тајна, да ли се неко ко се данас причестио у ствари одрекао Бога а други који није је већ примљен за следећу службу.

Не знам, то мора свако за себе, незахвално је да дајемо правила и дефиниције, зато сам и дао само свој пример а остало не знам засигурно скоро ништа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Juanito рече

Црква је таква каква је

Nije. To je samo bila tvoja (uglavnom preopterecena i iskrivljena) percepcija u tom momentu, koja je opet zgodno posluzila kao neka vrsta izgovora, da se tako izrazim. Drugim recima - moje misljenje je da se ti nisi u datom momentu sasvim prepoznao u Crkvi upravo zato sto nisi bio spreman da prihvatis neke svoje navike i stavove kao pogresne. U tom casu su zgodno naleteli psevdoziloti i njihov putujuci cirkus, i ti si dobio jos jedan besprekoran alibi da se jos malo povuces u stranu.

Naravno, to ne znaci da si ti los covek kao covek (tj. jesi los kao sto smo svi mi losi, kako ti se vise dopadne). Samo bi` da naglasim da si u proteklim porukama pored dosta toga tacnog napisao i dosta toga sustinski pogresnog, nista drugo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vladan3 рече

Све то стоји уз претпоставку да ми увек поуздано знамо јесмо ли или нисмо са Богом, је ли гајтан скроз ишчупан или је остала нека нит, а и ако је скроз ишчупан да ли покушавамо да га закрпимо или ни за то немамо снаге чак и ако можда желимо а ни у то нисмо сигурни...

Тамо каже да је Он срцезналац, а ту је тајна, да ли се неко ко се данас причестио у ствари одрекао Бога а други који није је већ примљен за следећу службу.

Не знам, то мора свако за себе, незахвално је да дајемо правила и дефиниције, зато сам и дао само свој пример а остало не знам засигурно скоро ништа.

Upravo tako, zato sam i pitao Godivu ono sto sam pitao...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, obi-wan рече

Nije. To je samo bila tvoja (uglavnom preopterecena i iskrivljena) percepcija u tom momentu, koja je opet zgodno posluzila kao neka vrsta izgovora, da se tako izrazim. Drugim recima - moje misljenje je da se ti nisi u datom momentu sasvim prepoznao u Crkvi upravo zato sto nisi bio spreman da prihvatis neke svoje navike i stavove kao pogresne. U tom casu su zgodno naleteli psevdoziloti i njihov putujuci cirkus, i ti si dobio jos jedan besprekoran alibi da se jos malo povuces u stranu.

Naravno, to ne znaci da si ti los covek kao covek (tj. jesi los kao sto smo svi mi losi, kako ti se vise dopadne). Samo bi` da naglasim da si u proteklim porukama pored dosta toga tacnog napisao i dosta toga sustinski pogresnog, nista drugo.

Нисам ништа погрешно написао. Црква је таква какве је, као што је ти представљаш. Ја заправо мислим да си ти оличење цркве. Тврда дисциплина, правила, све се зна. Ми ту само треба негде да се накачимо и да возимо. Једини је проблем што ја с том причом немам ама баш никакве везе, а при том те готивим скроз и осећам као свог. Како? Појма немам, не питај. 

пре 22 минута, obi-wan рече

Ta dijalektika je vrlo prosta - ako je gajtan skroz iscupan, nema struje, i to je to.

Изгледа да сам се накачио на неки продужни кабал, 'бем ли га... Можда Бог заборавио да исчупа из зида, а можда је и намерно оставио за ваке ко ја. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, obi-wan рече

Upravo tako, zato sam i pitao Godivu ono sto sam pitao...

ОК, јасно ми је, али ево сада сам погледао и њен одговор. Она уопште није формално одговорила на питање него је кроз емотивне релације искрено описала њен тренутни однос према Богу и свему осталом што се ту садржи.

Иако је твоје питање потпуно на месту, и ја сам га себи постављам, оно је у другом плану, а, неко би можда рекао, да у ствари није него је од нас са стране сакривено како је и да ли је Он ту иако све говори да је другачије.

Опрости што се настављам јер мислим да смо се већ разумели...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Juanito рече

Ја заправо мислим да си ти оличење цркве. Тврда дисциплина, правила, све се зна.

Pa to i kazem, bas tu gresis, i to mnogo. Niti je Crkva samo tvrda disciplina i pravila, niti sam ja takav. Bas naprotiv. Da je sve to samo tvrda disciplina i pravila, ja prvi ne bi nikad bio deo Crkve. Mozda neko stekne drukcije misljenje iz sveg ovog pisanja po forumu, ali pisanje po forumu i internetu je to - pisanje, samo parce zivota, ni blizu celine.

Ja sam dosao i ostao u Crkvi bas zato sto je u Njoj tako velika i neizmerna sirina, i sto sam u toj sirini lako pronasao sebe i svoje sklonosti i talente. Znaci, ne zbog tamo neke discipline ili pravila, nego samo i iskljucivo zbog zivog Zivota.

Elem, za svoje mesto u Crkvi covek mora da se bukvalno izbori, ali ne protiv drugih, nego protiv samog sebe.

пре 14 минута, Juanito рече

Изгледа да сам се накачио на неки продужни кабал, 'бем линга... Можда Бог заборавио да исчупа из зида. 

U tome i jeste stvar - ti jasno vidis gde je Zivot, ali si neodlucan da Mu se prepustis zbog opravdanih i neopravdanih razloga. To sam i u prvi mah rek`o, mozda nije bilo skroz jasno. Ovde ne pricamo samo o tebi, nego o svima, samo ovog puta i na tvom primeru.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mala igrica za punjenje "baterija": Pronadji Šumadinca!
(Pomoć: od 1:20 pa na dalje)
:)
 

 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, obi-wan рече

U tome i jeste stvar - ti jasno vidis gde je Zivot, ali si neodlucan da Mu se prepustis zbog opravdanih i neopravdanih razloga.

Јок тебра. Ја са Му се препустио, само не на начин који ти сматраш јединим исправним. То је тај проблем. Као има флексибилности, има начина колико хоћеш, црква је слобода, није све ригидно... А кад неко нађе један начин који њему одговара, онда то не може, мора нако како Оби каже, ниси храбар, бла бла. Шио ми га Ђура. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...