Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Снежана рече

док се не схвати да је православље сам живот, а не само пуко слеђење прописа и закона, читање духовне литературе или држање себе на кратком повоцу, долазиће и до смарања. Православље је и уметност и наука и прича еволуционисти вс кеационисти, и прича о хомосексуалцима у цркви, и (додати по избору)...

...је стајање пред Богом. У све дане живота нашега. До свршетка свијета.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

Pretpostavljam da je slican odnos kao I svaki drugi burn-out u zivotu, profesiji, posvecenosti uopste

Ово ми је за сада најбољи одговор. И сам мислим да је тако нешто у питању: све може да смори, није страшно ако се деси, треба наћи нову инспирацију и свежину.

пре 4 минута, Снежана рече

док се не схвати да је православље сам живот, а не само пуко слеђење прописа и закона, читање духовне литературе или држање себе на кратком повоцу, долазиће и до смарања. Православље је и уметност и наука и прича еволуционисти вс кеационисти, и прича о хомосексуалцима у цркви, и (додати по избору)...

Ово је управо и проблем: има људи који то схавте и уморе се и од самог најживотнијег живота. Знаш оно: уморан сам од живота ... онда ова прича не помаже.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Tavita рече

..је стајање пред Богом.

Како да стојим пред Богом? А кад стојим, како да зна да је пред Њим и то баш цели живот?

пре 3 минута, ИгорМ рече

Како ме ово подсети на причу о сејачу и семену... 

Да, и мене. Шта би онда рекао: који је кључ да се остане до краја у вери, где наћи горива кад посустанемо?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Лазар Нешић рече

Ок, истина! Али, можеш ли да замислиш да се неко стварно сретне и једног тренутка смори од свега? Или ајде овако: шта кажеш себи кад се понекад умориш од свега? А није ваљда да се баш никада не умориш ...

Ево овако. Укратко. Мој пут.

Рођен у доба комунарства.

Иако крштен "по прав`лима" (у 40-ти дан-то видех тек када сам тражио крштеницу за упис на Богословски факултет), цркве гледе, сећам се из детињства да се ишло у храм о празницима и да су баке држале постове. Наравно, славила се слава. Из приче о временима прошлим, бејах некако поносан на ђеда и бабу који подигоше један намастир и на баба тетку, чувену игуманију. Ал не даље од тога, јер просто, тада та прича беше passe...

Каније се отиснух у војне и зракопловне воде и почех некакву ваздухопловну каријеру...

Ипак и током школовања у војсци, нешто ме некако вукло цркви, те сам тај свој порив материјализовао учешћем у локалним парикијама (у местима где сам се чколовао) и певањем у хору. У време када се и није баш смело...

Каније, када сам почео да радим, те доласком у Београд у прекоманду, тј. на аеродром Батајница, почех да одлазим на Литургије у цркву Светог Марка. Тамо певах у хору и упознах "Обилићевце" од којих добар део бејаху студенти Богословског факултета, под равнањем г. Предрага Миодрага.

Тако кроз причу са тим момцима и девојкама, заволех СВЕ ТО и реших да и студирам Богословски факултет (о тим славним временима мож` да посведочи брат @Драшко)

И тако, уписах, студирах, заврших...

Зашто сам све ово рекао? Не наравно да би(х) се (на неки начин) (по)хвалио, не дај Боже.

Него да прикажем само један пут, у којем се никада нисам суочио нити са једном апокалиптичном мишљу, жигом звери, свецким заверама и проче. И ако се уморим, а уморим се-уморим се у неком преиспитивању себе и свог сопства и односа са Богом. Свешћу о сопственој грешности и колико могу исправљању себе, а не бавим се заверама, жиговима звери, геј лобијима и сличним којештаријима због којих би се, да сам у том "вајбу" и сам УМОРИО...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Лазар Нешић рече

Ово ми је за сада најбољи одговор. И сам мислим да је тако нешто у питању: све може да смори, није страшно ако се деси, треба наћи нову инспирацију и свежину.

Ово је управо и проблем: има људи који то схавте и уморе се и од самог најживотнијег живота. Знаш оно: уморан сам од живота ... онда ова прича не помаже.

 

Знаш ова прича не помаже само код оних који од Бога очекују магијска решења. 

Смарање је саставни део живота, и ја моју децу волим највише на свету, па ме понекад смарају :D

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 3 минута, Лазар Нешић рече

Како да стојим пред Богом? А кад стојим, како да зна да је пред Њим и то баш цели живот?

Одговорићу, брате. Само мало душом да да'нем.... напоран петосатни састанак је иза мене...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pravoslavlje kao entitet za sebe ne postoji, previse se komplikuju stvari, previse intelektualno sve posmatra. Postoje ljudi koji ispovedaju Boga i koji (bi trebalo) da zive svakodnevni zivot sa verom i pouzdanjem u Boga shvacenim kako je opisano u nasem predanju. Mi imajuci poverenja u nase oce, koji su veru primili od svojih otaca i tako redom do apostola i Hrista dakle imamo poverenja i verujemo na rec da je tako ispovedanje Bogom blagosloveno. A to znaci da celokupni nas zivot zivimo sa verom, nadom, ispunjeni ljubavlju i radoscu jer je Hristos vaskrsao. Cvrc nastaje sto ljudi poboznost i veru smestaju u kontekst -otici u crkvu, moliti se postiti ispovedati pricestiti kratiti vencati opojati. A sve ono pre i pisle im je odvojeno. I to je sizofreno. I kad tad covek puca. Jer je to sizofrenija.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Милан Ракић рече

Него да прикажем само један пут, у којем се никада нисам суочио нити са једном апокалиптичном мишљу, жигом звери, свецким заверама и проче. И ако се уморим, а уморим се-уморим се у неком преиспитивању себе и свог сопства и односа са Богом. Свешћу о сопственој грешнопсти и колико могу исправљању себе, а не бавим се заверама, жиговима звери, геј лобијима и сличним којештаријима због којих се, да сам у том вајбу и сам УМОРИО...

Стари, хвала ти за ове речи! Мислим да је суштинско ово бодловано; мислимо исто. Одмор треба пронаћи у променама, непрестаним мењањима себе самог.

пре 2 минута, Снежана рече

Смарање је саставни део живота

Е, то ми кажи! Ово је већ боље. Твој сам истомишљеник :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево ти моје искуство испричано у оквиру неке друге приче, 10-ак година, па пауза око 5, па повратак итд.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Лазар Нешић рече

уморан сам од живота ... онда ова прича не помаже.

da, ima dosta takvih slucajeva...i veoma su realni...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Јелена011 рече

Cvrc nastaje sto ljudi poboznost i veru smestaju u kontekst -otici u crkvu, moliti se postiti ispovedati pricestiti kratiti vencati opojati. A sve ono pre i pisle im je odvojeno. I to je sizofreno. I kad tad covek puca. Jer je to sizofrenija.

Ок. Шта са онима којима није одвојено и једног тренутка се уморе па морају да одвоје? Замисли човека који каже: ма који мој и евхаристијска онтологија и агапе и живот је црква и црква је живот, мани ме, православље смара, нема ту слободе, пробао сам два'ес година и сад идем у Амстердам на црнкиње и наргиле.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan3 рече

Ево ти моје искуство испричано у оквиру неке друге приче, 10-ак година, па пауза око 5, па повратак итд.

Да, знам, читао сам баш онај дан, стари мој! Твоје искуство је злата вредно, ретко да неко међу нама тако јасно изнесе ствари. Предлажем и другима да прочитају!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Лазар Нешић рече

Да, знам, читао сам баш онај дан, стари мој! Твоје искуство је злата вредно, ретко да неко међу нама тако јасно изнесе ствари. Предлажем и другима да прочитају!

Тада када смо били колеге имали сте прилику да видите како изгледа "I'll be back!" и то у неким тридесетим годинама :)

А драго ми је, и Богу хвала, да је неко имао вајду од целе приче.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Лазар Нешић рече

постоји ли једно православље или је све лични доживљај?

Bog je isti juče, danas i do veka. Pravilno proslavljanje Boga nam je izloženo u apostolskom učenju i predanju. 

postoji jedno pravoslavlje i lično doživljavanje. Doživljavanje Duhom svetim ili duhom ovoga sveta.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...