Jump to content

У сусрет устоличењу Епископа милешевског Атанасија

Оцени ову тему


Препоручена порука

dstl6262.jpg

Милешева 2019. године обележава осам векова свога постојања. У Милешеви високопреподобни архимандрит Леонтије сваког дана чита акатист Светом Сави.

У обновљеном ћивоту Светог Саве, пред којим се чита акатист, похрањена је честица моштију очуване шаке леве руке Светог Саве, српског небеског заступника. Поводом  прославе 750-годишњице аутокефалности Српске Православне Цркве 15/2. септембра 1969. године, поред ћивота је постављена плоча са утиснутим речима којимa се верном народу казује да су овде почивале мошти српског светитеља Саве, спаљене на Врачару 1594. године.

Милешеву је као своју гробну цркву подигао 1219. жупан Владислав, други син краља Срефана Првовенчаног и унук Стефана Немање. Црква је посвећена Вазнесењу Господњем, живописана је у 13. веку, а освежена новим фрескописом у 16. веку.

Рушена, паљена и обновљена 1863. године, како у духовном, тако и у културно-историјском погледу Милешева представља средиште  црквених збивања идуховног живота. А поводом њене архитектонске лепоте неко је дивно казао: Ако ниси видео Милешеву, ништа ниси видео!

Манастир Милешева је коначно обновљен и заокружен у време службе Епископа милешевског Филарета.

У манастиру Милешеви се налази и ћивот Светог краља Владислава, крунисаног у овој његовој задужбини. Свети кнез Владислав се одликовао милошћу према убогима, а о његовој вери према Христу довољно говори чињеница да се потписивао са "Раб Христов Владислав". Изнад ћивотом Светог краља Владислава, који се прославља 7. октобра, посматра нас Бели Анђео. То је онај Бели Анђео што је из Европе поздрављао Америку, и са земље космос, приликом првог сателитског преноса у двадесетом веку.

Ћивот свештеномученика Нестора, игумана милешевског, кога су партизани стрељали у близини манастира током грађанског рата 1941. године, налази се на јужној страни цркве.

У сусрет новом дану кад се сви у радости спремају да у суботу, 5. августа 2017. године, дочекају Његову Светост Патријарха српског Иринеја и архијереје Српске Цркве да у трон Епископа милешевских уведу новоизабраног Владику милешевског Атанасија, у. Милешеви је све спремно за свечани чин устоличења, у недељу, 6. августа лета Господњег 2017. године.

З.Зец, фото: ђакон Драган Танасијевић

 


View full Странице

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dstl6284.jpg

 

dstl6254.jpg

 

dstl6253.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Патријарх и архијереји свечано дочекани у Милешеви

dstl6491.jpg

Предстојатеља Српске Цркве Цркве поздравио досадашњи администратор Милешевске епархије, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије. Очекује се велики број свештених и монашких лица и верника на торжественој Литургији у недељу 6. августа 2017. године.

Звона Милешеве су тачно у 17 часова означила почетак бденија којим је началствовао архимандрит Серафим из манастира Рмња, уз саслужење архимандрита Леонтија из манастира Милешеве и протосинђела Владислава, игумана манастира Свете Тројице у Пљевљима.

Током вечерње службе на бденије су приспели Преосвећена господа Архијереји: врањски Пахомије, брегалнички Марко и изабрани бихаћко-петровачки Сергије.

Верни народ је у порти и храму с радошћу дочекао изабраног Епископа милешевског Атанасија, који је на вечерњу службу стигао у пратњи досадашњег администратора Епархије милешевске Епископа будимљанско-никшићког Јоаникија.

Долазак Његове Светости Патријарха српског Иринеја, поводом устоличења Епископа милешевског,  означило је у 19 ч.асова са милешевског звоника звоно тешко девет тона, иначе дар из Русије, са Урала, поводом осам векова Милешеве.

Свјатјејшег, који је допутовао у пратњи Митрополита загребачко-љубљанског Порфирија и Епископа жичког Јустина, у манастирској порти су дочекали Преосвећена господа Архијереји: будимљанско-никшићки и досадашњи администратор милешевски Јоаникије, изабрани милешевски Атанасије, врањски Пахомије, изабрани бихаћко-петровачки Сергије и брегалнички Марко.

Његова Светост Патријарх Иринеј благосиљао је свештенство и монаштво из неколико Епархија наше Цркве, као и сестринство манастира Милешеве са високопреподобном игуманијом мати Аквилином и архимандритом Леонтијем на челу. Шпалир се протезао од манастирских врата до улаза у цркву. Овој општој радости допринео је верни народ, као и поклоници из разних места који у свакој прилици посећују манастир Милешеву.

Патријарх је по уласку у храм целивао део моштију Светог Саве и мошти Светог краља Владислава.

У Световазнесенској манастирској цркви служена је свечана доксологија. Добродошлицу Патријарху српском Иринеју пожелео је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, казавши да се данас радују Свети Сава, Свети краљ Владислав, Божји угодници, свештенослужитељи, ктитори, задужбинари, верни народ, јер је Свјатјејши лично дошао да устоличи изабраног Епископа милешевског Атанасија. Преосвећени Владика Јоаникије је пожелео Богом благословену службу новом Епископу.

Узвраћајући на речи добродошлице, Његова Светост је, између осталог, казао да је радостан што је повод његовог доласка чин устоличења Архијереја Епархије милешевске г. Атанасија који ће бити обављен сутрадан, у недељу 6. августа. Казујући о Милешеви која је духовно укрепљење за све нас и у Србији, и у расејању, Свјатјејши се осврнуо и на блажене успомене патријарха Варнаву који је родом из овога краја и који је задужио Српску Цркву и српски род својим делима и великим градитељством током само седам година своје патријарашке службе.

Свјатјејши је казао и да Милешева никада није била лепша и заблагодарио свима који су својим прилозима подизали ову српску лавру, додавши да смо благодарни и бившем Епископу милешевском г. Филарету који је својим великим трудом и љубављу учинио да Милешева засија пуним сјајем.

Иначе, бденију и свечаној доксологији присуствовали су високопреподобни архимандрит Нектарије и високопреподобне игуманије: мати Ана (манастир Давидовица), мати Дарја (манастир Давидовица), мати Магдалина (манастир Дубочица код Пљеваља); директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић; протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије; протојереј-ставрофор Саво Ракита; војни свештеник мајор Слађан Влајић, намесник и војни свештеник Немања Петровић са Војне академије у Београду; директор Медија центра "Одбрана" пуковник Стевица Карапанџин; проф. др Мирко Васиљевић. 

Основно о новом Епископу милешевском

Новоизабрани Епископ милешевски Атанасије изабран је и хиротонисан за викарног Епископа хвостанског 1999. године. Свети архијерејски сабор Српске Православне Цркве на свом редовном заседању 1. јуна 2013. изабрао га је за Епископа бихаћко-петровачког, а устоличен је 11. августа 2013. у Босанском Петровцу.

У мају 2017. године на редовном заседању Светог Архијерејског Сабора изабран је за Епископа упражњене Епархије милешевске. Епископ Атанасије је четврти Епископ милешевски од њеног оснивања 1992. године. Претходни Епископи милешевски били су: Георгије Ђокић (1992-1997); Василије Веиновић (1994-1997), и Филарет Мићевић (1999-2015). Администратори Епархије милешевске били су: Патријарх српски Павле (1997-1999) и Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије  (2015-2017). За верни народ Епархија милешевска обезбедила је на дан устоличења превоз од Сат-куле до манастира од 7 до 9 часова ујутру и у поподневним часовима од 15 до 17 часова.

За све посетиоце је припремљено послужење у порти манастира. 

 

фотогалерија

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...