Jump to content

Омиљени делови и цитати из старозаветних списа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Да, радимо на популаризацији списа Светог Писма Старога Завета.

"Луд вјерује свашта, а паметан пази на своје кораке" Прем 14:15

Цитат

И дође цар Давид до Ваурима; а гле, изиде оданде један од рода дома Саулова, по имену Симеј, син Гирин, и идући псоваше.

И бацаше се камењем на Давида и на слуге цара Давида, којему и с десне и с лијеве стране бијаше сав народ и сви јунаци.

А Симеј овако говораше псујући: одлази, одлази, крвопијо и зликовче!

Обрати Господ на тебе све крви дома Саулова, на чије си се мјесто зацарио, и предаде Господ царство у руке Авесалому сину твојему; ето те сада у твом злу, јер си крвопија.

Тада рече цару Ависај син Серујин: зашто да псује овај мртви пас цара господара мојега? Идем да му скинем главу.

Али цар рече: шта је вама до мене, синови Серујини? нека псује; јер му је Господ рекао: псуј Давида. Па ко смије казати: зашто тако чиниш?

Још рече Давид Ависају и свијем слугама својим: ето, мој син, који је изашао од бедара мојих, тражи душу моју, а како неће овај син Венијаминов? Оставите га нека псује, јер му је Господ заповједио.

Да ако Господ погледа на невољу моју, и врати ми Господ добро за псовку његову данашњу.

И тако Давид са својим људима иђаше својим путем; а Симеј иђаше покрај горе према њему једнако псујући и бацајући се камењем на њ, и подижући прах.

2Сам 16:5-13

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Џуманџи рече

Да, радимо на популаризацији списа Светог Писма Старога Завета.

Извини, јеси ли аншала одговор на твоје чувено питање, па си га уклонила из потписа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Страле рече

Извини, јеси ли аншала одговор на твоје чувено питање, па си га уклонила из потписа?

Сматрам да се (и иначе) не може наћи ("тачан) одговор", већ само да се прониче у смисао који је вишеслојан и који превазилази и нас саме. И не, нисам га зато уклонила, него онако, да 'се' мало поновим. :D

Едит: @Драшко, ш'а си се збунио? :D:D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

    1 Reči propovednika, sina Davidovog cara u Jerusalimu.

2 Taština nad taštinama, veli propovednik, taština nad taštinama, sve je taština.

3 Kakva je korist čoveku od svega truda njegovog, kojim se trudi pod suncem?

4 Naraštaj jedan odlazi i drugi dolazi, a zemlja stoji uvek.

5 Sunce izlazi i zalazi, i opet hiti na mesto svoje odakle izlazi.

6 Vetar ide na jug i obrće se, i u obrtanju svom vraća se.

7 Sve reke teku u more, i more se ne prepunja; odakle teku reke, onamo se vraćaju da opet teku.

8 Sve je mučno, da čovek ne može iskazati; oko se ne može nagledati, niti se uho može naslušati.

9 Šta je bilo to će biti, šta se činilo to će se činiti, i nema ništa novo pod suncem.

10 Ima li šta za šta bi ko rekao: Vidi, to je novo? Već je bilo za vekova koji su bili pre nas.

11 Ne pominje se šta je pre bilo; ni ono što će posle biti neće se pominjati u onih koji će posle nastati.

    12 Ja propovednik bejah car nad Izrailjem u Jerusalimu. 13 I upravih srce svoje da tražim i razberem mudrošću sve što biva pod nebom; taj mučni posao dade Bog sinovima ljudskim da se muče oko njega. 14 Videh sve što biva pod suncem, i gle, sve je taština i muka duhu. 15 Šta je krivo ne može se ispraviti, i nedostaci ne mogu se izbrojati. 16 Ja rekoh u srcu svom govoreći: Evo, ja postah velik, i pretekoh mudrošću sve koji biše pre mene u Jerusalimu, i srce moje vide mnogo mudrosti i znanja. 17 I upravih srce svoje da poznam mudrost i da poznam bezumlje i ludost; pa doznah da je i to muka duhu. 18 Jer gde je mnogo mudrosti, mnogo je brige, i ko umnožava znanje umnožava muku.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Song 8:6 Metni me kao pečat na srce svoje, kao pečat na mišicu svoju. Jer je ljubav jaka kao smrt, i ljubavna sumnja tvrda kao grob; žar je njen kao žar ognjen, plamen Božji.
Song 8:7 Mnoga voda ne može ugasiti ljubavi, niti je reke potopiti. Da ko daje sve imanje doma svog za tu ljubav, osramotio bi se.
Pesma nad pesmama

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Isa 53:1 Ko verova propovedanju našem, i mišica Gospodnja kome se otkri?
Isa 53:2 Jer izniče pred Njim kao šibljika, i kao koren iz suve zemlje; ne bi obličja ni lepote u Njega; i videsmo Ga, i ne beše ništa na očima, čega radi bismo Ga poželeli.
Isa 53:3 Prezren beše i odbačen izmedju ljudi, bolnik i vičan bolestima, i kao jedan od koga svak zaklanja lice, prezren da Ga nizašta ne uzimasmo.
Isa 53:4 A On bolesti naše nosi i nemoći naše uze na se, a mi mišljasmo da je ranjen, da Ga Bog bije i muči.
Isa 53:5 Ali On bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša bezakonja; kar beše na Njemu našeg mira radi, i ranom Njegovom mi se iscelismo.
Isa 53:6 Svi mi kao ovce zadjosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na Nj bezakonje svih nas.
Isa 53:7 Mučen bi i zlostavljen, ali ne otvori usta svojih; kao jagnje na zaklanje vodjen bi i kao ovca nema pred onim koji je striže ne otvori usta svojih.
Isa 53:8 Od teskobe i od suda uze se, a rod Njegov ko će iskazati? Jer se istrže iz zemlje živih i za prestupe naroda mog bi ranjen.
Isa 53:9 Odrediše Mu grob sa zločincima, ali na smrti bi s bogatim, jer ne učini nepravdu, niti se nadje prevara u ustima Njegovim.
Isa 53:10 Ali Gospodu bi volja da Ga bije, i dade Ga na muke; kad položi dušu svoju u prinos za greh, videće natražje, produžiće dane, i šta je Gospodu ugodno napredovaće Njegovom rukom.
Isa 53:11 Videće trud duše svoje i nasitiće se; pravedni sluga moj opravdaće mnoge svojim poznanjem, i sam će nositi bezakonja njihova.
Isa 53:12 Zato ću Mu dati deo za mnoge, i sa silnima će deliti plen, jer je dao dušu svoju na smrt, i bi metnut medju zločince, i sam nosi grehe mnogih, i za zločince se moli.
 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Џуманџи рече

Сматрам да се (и иначе) не може наћи ("тачан) одговор", већ само да се прониче у смисао који је вишеслојан и који превазилази и нас саме. И не, нисам га зато уклонила, него онако, да 'се' мало поновим. :D

Едит: @Драшко, ш'а си се збунио? :D:D

Kako sme da se psuje

Kako mu to Gospod rekao?

A onda...who am I to disagree?? :)

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Драшко рече

who am I to disagree?? :)

(samo) Najdostojanstvenije bice koje je Bog stvorio? :D

To shvatam u sledecem kljucu - David prihvata javno ponizenje od strane nekog "nebitnog" lika (onaj ga cak naziva mrtvim psom) sa smirenjem, iako je car. Da je drugaciji  vladar u pitanju ovom Simeju bi odmah letela glava, itd. itd. ;)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Џуманџи рече

(samo) Najdostojanstvenije bice koje je Bog stvorio? :D

To shvatam u sledecem kljucu - David prihvata javno ponizenje od strane nekog "nebitnog" lika (onaj ga cak naziva mrtvim psom) sa smirenjem, iako je car. Da je drugaciji  vladar u pitanju ovom Simeju bi odmah letela glava, itd. itd. ;)

:aplauz::navijanje:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Exod 20:1 Tada reče Bog sve ove reči govoreći:
Exod 20:2 Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskog.
Exod 20:3 Nemoj imati drugih bogova uza me.
Exod 20:4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
Exod 20:5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;
Exod 20:6 A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.
Exod 20:7 Ne uzimaj uzalud ime Gospoda Boga svog; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime Njegovo uzalud.
Exod 20:8 Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Exod 20:9 Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
Exod 20:10 A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijedan posao, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je medju vratima tvojim.
Exod 20:11 Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
Exod 20:12 Poštuj oca svog i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
Exod 20:13 Ne ubij.
Exod 20:14 Ne čini preljube.
Exod 20:15 Ne kradi.
Exod 20:16 Ne svedoči lažno na bližnjeg svog.
Exod 20:17 Ne poželi kuću bližnjeg svog, ne poželi ženu bližnjeg svog, ni slugu njegovog, ni sluškinju njegovu, ni vola njegovog, ni magarca njegovog, niti išta što je bližnjeg tvog.
 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

16. Ја рекох у срцу свом говорећи: ево, ја постах велик и претекох мудрошћу све који бише прије мене у Јерусалиму,и срце моје видје много мудрости и знања.

17. И управих срце своје да познам мудрост и да познам безумље и лудост па дознах да је и то мука духу.

18.Јер, гдје је много мудрости, много је бриге, и ко умножава знање, умножава муку.

(Књига Проповједникова,1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3. Poglavlje

Ecc 3:1 Svemu ima vreme, i svakom poslu pod nebom ima vreme.
Ecc 3:2 Ima vreme kad se rađa, i vreme kad se umire; vreme kad se sadi, i vreme kad se čupa posađeno;
Ecc 3:3 Vreme kad se ubija, i vreme kad se isceljuje; vreme kad se razvaljuje, i vreme kad se gradi.
Ecc 3:4 Vreme plaču i vreme smehu; vreme ridanju i vreme igranju;
Ecc 3:5 Vreme kad se razmeće kamenje, i vreme kad se skuplja kamenje; vreme kad se grli, i vreme kad se ostavlja grljenje;
Ecc 3:6 Vreme kad se teče, i vreme kad se gubi; vreme kad se čuva, i vreme kad se baca;
Ecc 3:7 Vreme kad se dere, i vreme kad se sašiva; vreme kad se ćuti i vreme kad se govori.
Ecc 3:8 Vreme kad se ljubi, i vreme kad se mrzi; vreme ratu i vreme miru.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Језекиљ 3

16. А после седам дана дође ми реч Господња говорећи:

17. Сине човечји, поставих те стражарем дому Израиљевом, да слушаш речи из мојих уста и опомињеш их од мене.

18. Кад кажем безбожнику: Погинућеш, а ти га не опоменеш и не говориш му да би одвратио безбожника од безбожног пута његовог, да би га сачувао у животу, онај ће безбожник погинути са свог безакоња; али ћу крв његову искати из твојих руку.
 

19. А кад ти опоменеш безбожника, а он се не врати од безбожности своје и са злог пута свог, он ће погинути с безакоња свог, а ти ћеш сачувати душу своју.
 

20. Ако ли се праведник одврати од правде своје, и стане чинити безакоње, и ја му подметнем на шта ће се спотаћи, те погине, а ти га не опомену, он ће погинути са свог греха, и неће се поменути праведна дела његова што је чинио, али ћу крв његову искати из твоје руке.
 

21. Ако ли ти опоменеш праведника да не греши правеник, и он престане грешити, он ће живети, јер прими опомену, а ти ћеш сачувати душу своју.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А Аврам одговори: Бог ће се, синко, постарати за јагње себи на жртву.  1 Мој:22:8

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ruth 1:16 Ali Ruta reče: Nemoj me nagovarati da te ostavim i od tebe otidem; jer kuda god ti ideš, idem i ja; i gde god ti nastaniš, nastaniću se i ja; tvoj je narod moj narod, i tvoj je Bog moj Bog.
Ruth 1:17 Gde ti umreš, umreću i ja, i onde ću biti pogrebena. To neka mi učini Gospod i to neka mi doda, smrt će me samo rastaviti s tobom.

 

Job 1:20 Tada usta Jov i razdre plašt svoj, i ostriže glavu, i pade na zemlju i pokloni se,
Job 1:21 I reče: Go sam izašao iz utrobe matere svoje, go ću se i vratiti onamo. Gospod dade, Gospod uze, da je blagosloveno ime Gospodnje.Job 1:22 Uza sve to ne sagreši Jov, niti reče bezumlja za Boga.

 

Job 19:25 Ali znam da je živ moj Iskupitelj, i na posledak da će stati nad prahom.
Job 19:26 I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u telu svom videti Boga.
Job 19:27 Ja isti videću Ga, i oči moje gledaće Ga, a ne druge. A bubrega mojih nestaje u meni.
 

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...