Jump to content

Обележавање пола столећа архијерејске службе епископа Лаврентија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Звона Саборног храма у Шапцу 29. јула 2017. године тачно у 17,30 часова означила су  долазак Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја. Првојерарх Српске Цркве стигао је пред Саборни храм у пратњи домаћина, Епископа шабачког г. Лаврентија, Епископа ваљевског г. Милутина, директора Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милете Радојевића, архијерејског заменика протојереја-ставрофора Мирка Вилотића, директора Патријаршијске управне канцеларије протојереја-ставрофора Стојадина Павловића, ипођакона Мирослава Ракоњца, г. Дејана Накића и чтеца Ђорђа Мијајловића. Свјатјејшег је часно свештенство и монаштво са христољубивим верним народом дочекало у дугачком шпалиру.

Поздрављајући се у радости са свештенством и монаштвом Епархије шабачке и благосиљајући верни народ, Свјатјејши се упутио у препун Саборни храм који ове године прославља 190 лета од почетка градње. У овој цркви је одслужена доксологија и у наставку вечерње са петохлебницом.

dstl5115.jpg

На доксологији је Свјатјејши казао да све што је Епископ шабачки Лаврентије чинио - чинио је из љубави, не штедећи себе и да то треба да буде познато како пастви и свештенству Епархије шабачке тако и васцелој Цркви, како би се и архијереји, савременици Преосвећеног Владике г. Лаврентија угледали на његов архипастирски рад.

dstl5148.jpg

-Пратио сам све што је Преосвећени Владика учинио за српски род овде и у расејању. Имао сам прилику да видим како он ревнује, воли и све чини на славу Божју, славу Цркве, а на ползу народа нашег, казао је, између осталог, патријарх Иринеј.

dstl5197.jpg

Вечерње са петохлебницом служио је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, а саслуживали су: архимандрити Нифонт из манастира Богородице Тројеручице у Богоштици и Филимон из манастира Каоне, јеромонах Доситеј са Свете Горе, архијерејски намесник шабачки протојереј-ставрофор Милан Пантелић, протођакон Стеван Рапајић и ђакон Никола Јанчић.

dstl5207.jpg

Свјатјејши је потом обишао генерално уређену порту Шабачке цркве, која је заблистала у пуном сјају, и задржао се највише са децом и народом. Јединствена порта за пример и углед урађена је по јеванђељским принципима - садржи просторије у којима је Удружење за помоћ особама са аутизмом, Духовна библиотека проте Јована Павловића и дечје игралиште. 

dstl5284.jpg

Врата цркве су отворена за све који су на боготражитељском путу. Свјатјејши је са пажњом слушао децу и народ, поделивши свима икону са ликом Пресвете Богородице.

Свечана академија

У 20 часова химном Ускликнимо с љубављу отпочела је свечана академија у новоизграђеном амфитеатру Шабачке порте са 800 седишта. На академији драмске секције шабачких основних и средњих школа приказан је позоришни комад Телеграм о животу Преосвећеног Владике г. Лаврентија.

dstl5359.jpg

Наставник верске наставе у Основној школи „Стојан Новаковић“ у Шапцу Милица Симић приредила је ову величанствену позоришну представу поводом педесет година владичанске службе Епископа шабачког Лаврентија. Представа је припремљена под будним оком протођакона др Љубе Ранковића, који је предложио избор текстова и тема.

dstl5392.jpg

Епископа Лаврентија глумио је ученик осмог разреда Петар Кокић; тадашњег ректора Богословије у Крки митрополита Николаја Мрђу глумио је Страхиња Симић, анђеле Катарина Јовић и Марија Андрић. Ученици петог разреда Основне школе „Стојан Новаковић“ у Шапцу, Стефан Велимировић, Раде Домазовић, Симон Илић и Михајло Огњеновић, глумили су тадашње ученике проф. Лаврентија у Богословији у Крки. Сања Андрић је отпевала песму Пред иконом Светог Саве. 

Представљена монографија о епископу Лаврентију

У наставку обележавања педесетогодишњице владичанства епископа Лаврентија представљена је монографија Лаврентије - празник светлости тихе. О књизи су надахнуто говорили академик и песник Матија Бећковић, протојереј проф. др Велибор Џомић и аутор монографије протођакон др Љубомир Ранковић.

dstl5415_0.jpg

Протојереј Џомић је казао да је ово прилика да се проговори о апостолском и мисионарском служењу Епископа шабачког г. Лаврентија који је по свему необичан архијереј, почев још од утробе мајчине коју је поделио са братом, научен да дели те је читавог живота делио, те је за време његове епископске службе ван Србије настало пет, а у Србији поделом две (епархије Шабачка и Ваљевска).

dstl5432.jpg

На страницама врхунски урађене монографије, коју је приредио протођакон др Љуба Ранковић, читамо живот владике Лаврентија чији су трагови неизбрисиви и уткани у 20. и почетак 21. века. Аутор монографије је истакао да се обраћа живој Цркви, видевши препуну порту. И вечерас овај амфитеатар постаде амфитеатар над амфитеатрима, без граница и у времену и у вечности.

dstl5448.jpg

Академик Матија Бећковић је изузетном беседом крунисао слово о лику и делу владике Лаврентија, као и о самој монографији.

На крају академије, Патријарх српски г. Иринеј уручио је неимарску повељу Јеврем Обреновић донаторима заслужним за уређење Шабачке порте.

Отворена изложба фотографија о слављенику

Његова Светост је отворио  изложбу фотографија о животу Преосвећеног Владике г. Лаврентија у Павиљону културе у порти. Aутор изложбе је историчар и кустос Народног музеја у Шапцу Бранко Станковић, који је материјал прикупио из Епархије шабачке и приватних извора.

dstl5128.jpg

Од Богоштице, родног места владике Лаврентија, до Богосавца који је најновија задужбина Преосвећеног Владике, на паноима видимо живот и дело народног Владике. Изложба је отворена сваког дана и трајаће до краја августа.

dstl5462.jpg

Данашњем сабрању су присуствовали Епископ Чешке Православне Цркве Исаија (Шумперски), крстоносни свештеници Милун Костић, Љубисав Аџић, Слободан Милуновић, прота Мићић из Линца, Јово Марић из Оснабрика, мати Харитина са сестринством Пећке Патријаршије; протојереј-ставрофор Петар Лукић - старешина Саборног храма у Београду са протођаконом Радомиром Перчевићем, секретар Епархије ваљевске отац Дарко Ђурђевић, свештенство и монаштво из више епископија Српске Цркве, градоначелник г. Небојша Зеленовић, привредник г. Видоје Вујић из Ваљева, као и чланови Друштва пријатеља манастира: председник др Милош  Раденковић, заменик Сретен Цветојевић, др Предраг Тојић из истоименог Друштва и из Епархијског одбора. Посебан гост из Немачке је и велики дародавац Епархији шабачкој г. Хорст Вробел са супругом, који је, између осталог, даривао крст на Соко Граду у знак покајања немачког народа због бомбардовања Србије 1999. године.

О свему се старао протојереј Славиша Марковић, старешина Саборног храма у Шапцу, са братијом свештеницима.

З. Зец, СПЦ


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Протојереј Џомић је казао да је ово прилика да се проговори о апостолском и мисионарском служењу Епископа шабачког г. Лаврентија који је по свему необичан архијереј, почев још од утробе мајчине коју је поделио са братом, научен да дели те је читавог живота делио, те је за време његове епископске службе ван Србије настало пет, а у Србији поделом две (епархије Шабачка и Ваљевска)."

Дај Боже да се и други архијереји у овоме угледају на владику Лаврентија! Но, владика Лаврентије, ваља нагласити, није само умножавао епархије, него радио на окупљању свих и свима пружао шансу и по цијену да "извуче дебљи крај". Најважније његово дјело у том смислу били су успјешни преговори са Блаженоупокојеним митрополитом новограчаничким Иринејем око превазилажења раскола у дијаспори.

На многаја и благаја љета, добром пастиру, владици Лаврентију!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vladika Lavrentije je jedan od najboljih ljudi koje ja znam! :) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Патријарх Иринеј: Преосвећени Лаврентије је Епископ којим се поносимо и на кога треба да се угледамо!

 

 

dstl5593_0.jpg

Торжествена Патријарашка Литургија у Шапцу поводом јубилеја епископа Лаврентија. Преосвећеном Лаврентију Патријарх уручио највише признање Српске Цркве - орден Светог Саве првог реда.

На дан када наша Света Црква прославља Божју угодницу, великомученицу Марину, у народу поштовану Огњену Марију, историја наше Цркве бележи велики јубилеј - 50-годишњицу владичанске службе српског архијереја, Преосвећеног Владике г. Лаврентија (Трифуновића). Непрегледан је био шпалир састављен од свештенства и монаштва, деце одевене у српској народној ношњи и учесника Мобе 2017. који су раном зором стигли из Соко Града.

У светлости Христовој која је обасјала Шабац и сву земљу, сабрани благочестиви народ дочекао је Његову Светост Патријарха српског г. Иринеја, који се налазио у пратњи Епископа Чешке Православне Цркве г. Исаије, архијерејског заменика Мирка Вилотића и свештенства из неколико епархија Српске Цркве.

На торжественој Литургији саслуживали си Преосвећена господа Епископи шабачки Лаврентије и шемпурски Исаија из Чешке Православне Цркве; архимандрити Нифонт из манастира Богоштице и Филимон из манастира Каоне, јеромонах Доситеј са Свете Горе; протојереји-ставрофори из Епархије шабачке Мирко Вилотић - архијерејски заменик и Милан Пантелић - намесник шабачки, протојереј Славиша Марковић - старешина Саборног храма у Шапцу; крстоносни оци Ратко Полић - парох у Клењу и Милан Алексић - парох у Лозници, Драган Секулић из Љубовије, Драгољуб Ивановић из Лешнице, Мирослав Јаковљевић из Прњавора, Верољуб Ђурђевић из Варне и ђакон Никола Јанчић.

Из Митрополије црногорско-приморске саслуживао је протојереј др Велибор Џомић, из Епархије жичке крстоносни прота Љубинко Костић, из Архиепископије београдско-карловачке крстоносни протојереји др Драган Протић - ректор Богословије Светог Саве у Београду, Стојадин Павловић - директор Патријаршијске управне канцеларије, Петар Лукић - старешина Саборног храма у Београду, отац Михаило Рапајић;  протођакони Стеван Рапајић и Радомир Перчевић, ипођакони Мирослав Ракоњац и Дејан Накић, чтец Ђорђе Мијајловић.

Свјатјејшем Патријарху саслуживали су из Епархије британско-скандинавске протојереј-ставрофор Милун Костић, из Епархије франкфуртске и све Немачке протојереји-ставрофори Слободан Милуновић и Драган Секулић; из Епархије аустријско-швајцарске протојереј-ставрофор Драган Мићић, протојереј-ставрофор Љубисав Аџић из Епархије ваљевске. Апостол је читао академик Димитрије Стефановић, а појао је хор Свети Јован Богослов при Саборном храму у Шапцу.

Торжествену Литургију пратили су и Срби из расејања.

Током Литургије Патријарх се обратио хрустољубивом роду српском, честитао педесет година владичанске службе епископу Лаврентију и, између осталог, казао: -Господу да заблагодаримо за дар и милост Његову исказану према нашој Цркви и народу што имамо Епископа са којим се поносимо, на којег треба да се угледамо, и чији свети живот треба да служи као пример свима нама...

Свјатјејши је потом казивао о Светом Мардарију Ускоковићу и упоредио живот, рад, дело и мисионарење владике Лаврентија са мисионарским радом Светог Мардарија, првог српског архијереја на америчком тлу, а чије су мошти недавно обретене као нетљене. -Преосвећени Владика Лаврентије је и у овом тешком времену извор духовне речи која напаја жедне и гладне душе Бога живога, истакао је патријарх Иринеј.

За живу Цркву, за труд, рад, градитељство у расејању и Србији, одлуком Светог Архијерејског Синода Преосвећеном Епсикопу г. Лаврентију  Патријарх српски г. Иринеј је уручио орден Светог Саве првог реда.

Евхаристијском сабрању присуствовали су мати Харитина са сестринством из Пећке Патријаршије, директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић, представници шабачке градске власти, школских установа и Народног музеја у Шапцу, многе личности јавног и културног живота Шапца и  Београда, представници Друштва пријатеља манастира Светог Николаја у Соко Граду: председник Милош Ранковић, потпредседник Сретен Цветојевић, Миле Пајић као потпредседник за културу и просвету, др Тојић из Епархијског одбора и многи други.

 

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dstl5669.jpg

dstl5677.jpg

dstl5678.jpg

dstl5679.jpg

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dstl5686.jpg

dstl5695.jpg

dstl5698.jpg

dstl5705.jpg

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Upoznao sam dosta vladika ali Lavrentije je iznad svih njih za 10 koplja! Na zalost nije moj episkop. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7/30/2017 at 12:49, александар живаљев рече

Дај Боже да се и други архијереји у овоме угледају на владику Лаврентија! 

 

Hoce.

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...