Jump to content

MITARSTVA - da li verujete u njih?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Bokisd рече

Pa, i nije bilo bas tako easily Just_Cuz_19.... ali, slazem se, nema mesta za veliki strah ako zivis pobozno sa Hristom.

Шта није било баш лако? Длака са главе јој није отпала. Нити ће неком другом бити теже, јер немамо тај податак.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Bokisd рече

Pa, i nije bilo bas tako easily Just_Cuz_19.... ali, slazem se, nema mesta za veliki strah ako zivis pobozno sa Hristom.

Како бре нема места за страх, кад ови што шире те бајке о митарствима тврде да се Богородица пред смрт две седмице припремала да би могла да прође митарства?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Шта није било баш лако? Длака са главе јој није отпала. Нити ће неком другом бити теже, јер немамо тај податак.

Ima podaci i tablice... :citac: ... u zitija i duhovnu literaturu... nije bas lako dusi koja je u raznim grehovima... itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Ima podaci i tablice... :citac: ... u zitija i duhovnu literaturu... nije bas lako dusi koja je u raznim grehovima... itd...

И неће проћи као Теодора?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, mirko1929 рече

Како бре нема места за страх, кад ови што шире те бајке о митарствима тврде да се Богородица пред смрт две седмице припремала да би могла да прође митарства?

Ajd da ne ispadne da nekom solim pamet.... ali, drugacije je to shvatanje mitarstava kod onih koji su zivot 100% posvetili Bogu i veri, kao na primer monasi ili naravno Bogorodica,.... mnogi monasi gledaju da nemaju ni neke male i mislene grehe i zato se i malo vise od nas plase mitarstava i tih isledjivanja i ispitivanja...itd..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Bokisd рече

mnogi monasi gledaju da nemaju ni neke male i mislene grehe i zato se i malo vise od nas plase mitarstava i tih isledjivanja i ispitivanja...itd..

Не плаше се, већ се из љубави посвећују Богу и раде на својој девствености.

Дакле из љубави не из страха нити су у обавези као такви да другачије доживљавају причу о митарствима.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само бих напоменуо једну ствар у вези учитавања ствари и очигледности. Свако учитава оно што хоће из датог текста у зависности од својих предубеђења. Не важи ово само за учитавање митарстава у нпр. Лествици, него за многе ствари. На пример одређена група руса (шкопци) су себи одсецали себи полне удове јер су сматрали да је новозаветна порука у том погледу очигледна. Треба бити обазрив и пажљив. То што је нама нешто очигледно не значи да је то заиста тако. Човек је биће ограниченог поимања. Ми немамо појма чак ни шта се дешава за живота (неки атеисти би волели да верују да је све откривено, а истина је да немамо благе везе ни о чему и да нам је наука и даље врло примитивна).

Media-Manipulation-Optical-Illusion1-1280x720.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Не плаше се, већ се из љубави посвећују Богу и раде на својој девствености.

Дакле из љубави не из страха нити су у обавези као такви да другачије доживљавају причу о митарствима.

Nisu u obavezi, mozda neko od njih nije uopste ni razmisljao i bavio se mitarstvima, ali ima i mnogo onih koji su verovali u mitarstva i imali su duhovni strah i revnost za spasenje duse i prolazak kroz mitarstva i tako su se cistili od svakog greha i gradili su ljubav i nadu i veru..... (al sam reko...0512_music)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

i imali su duhovni strah i revnost za spasenje duse i prolazak kroz mitarstva i tako su se cistili od svakog greha i gradili su ljubav i nadu i veru.....

Ја одем да се истуширам.

Страх од Бога је страхопоштовање које нема у ослонци страх од митарства, већ је то узвишена љубав која сагледава васкрслог Христа као милост и благодат.

Благодатни су они који се не плаше греха,већ им грех смрди и гнушају се њега. А ту љубав су од Христа добили који је на све излива подједнако.

Као што рекох Теодори ни длака са главе није фалила, имала је визију себе и то је све.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ја одем да се истуширам.

Страх од Бога је страхопоштовање које нема у ослонци страх од митарства, већ је то узвишена љубав која сагледава васкрслог Христа као милост и благодат.

Благодатни су они који се не плаше греха,већ им грех смрди и гнушају се њега. А ту љубав су од Христа добили који је на све излива подједнако.

Као што рекох Теодори ни длака са главе није фалила, имала је визију себе и то је све.

, polako sa to tusiranje bre VSB... Just_Cuz_19 ....  strah je 'strah' bilo od cega,... tako i strah od prolaska duse na mitarstvima,... i onaj koji nema grehove (manje ili vece) taj i nema strah od duhova u podnebesju .... i ima ljubav i nadu i sve ostalo...

Mislim da je ovo sa Teodorom vrlo poucno, ko hoce da izvuce neke duhovne pouke.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

i onaj koji nema grehove (manje ili vece) taj i nema strah od duhova u podnebesju ...

Па зар не видиш колико је ова реченица бесмислена? Нема оног који нема грехова. Не могу да не грешим је рекао један од отаца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, mirko1929 рече

Па зар не видиш колико је ова реченица бесмислена? Нема оног који нема грехова. Не могу да не грешим је рекао један од отаца.

Pa, jeste ,... ali mislim da je pomalo komplikovano.... kako su se to svetitelji secali smrti i plakali nad zagrobnom sudbinom covecije i svoje duse.... i kako su dostizali duhovno savrsenstvo i ljubav,...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.3.2021. at 9:48, mirko1929 рече

Молим те немој да верујеш у то, то води право у пропаст. Ја рецимо никада нисам веровао у митарства, просто јер је то Египатски паганизам и нема благе везе с хришћанством (само што у изворној, паганској верзији митарстава нема врдања и извлачења, трте-мрте исповести, молитве, што су ови који су увезли то у хришћанство накалемили на причу о митарствима, него је нулта толеранција). Али, веровао сам у подједнако штетно учење да ако умреш неисповеђен идеш право у пакао (то му дође на исто ко митарства, само без булазни о томе како ти демони суде). Погледај само колико је то бесмислено. Одеш на исповест, након исповести у цркви празнословиш с локалном бакутом, поменеш неког трећег док празнословиш с бакутом, и опа па то је већ оговарање, изађеш из цркве, омакне ти се да бациш поглед на неки девојчурак и већ си крив за грех похоте, а онда те док прелазиш преко пута згази ауто. И пуф, оде ти у пакао. Шта је онда ту Бог, до џелат. Џелат, јер нема никога без греха до Бога, и то значи да је практично немогуће извући се и задобити спасење! Од Христа направио сам себи џелата! Где је ту љубав? Милост? Па неће да бидне да је Христос крвник и то над својим лојалним следбеницима који се труде колико год је у њиховој моћи да живе по Његовим заповестима. Исповест служи да би могао да се причешћујеш, а докле год се причешћујеш ти си део Тела Христовог и не треба да бринеш за своје спасење. Послушај на ЈуТјубу видео владике Атанасија О Суду Божијем. Бог није рачуновођа да ти сабира добра дела и грехе па вага на тас. Битно је како си живео, какав си био према другим људима, а не шта ти се некад омакло. Свако ко верује у митарства (или еквивалентно, у оно што сам ја веровао, што му ефективно дође на исто само што је без паганских бајки) временом дође на то да цеди комарце и гута камиле. Толико се сконцентишеш на неке глупе ситнице, а твој живот и твој однос с другим људима пропадају. Ти пропадаш. Тотално излудиш, а мислиш та тежиш нечему добром.

Poenta svega je da cuvamo sustinu a ne formu vere. Sustina je ona stara poslovica " dobro cini dobru se nadaj" ( u duhovnom smislu). Tako je Bog postavio te duhovne zakone koji su zasmetali Luciferu i puf eto raskola.

E sad ima i jedna zanimljivost: 

Andjeli su vecno dobri a demoni losi, zbog iskvarenosti svoje duse. Ja iskreno verujem da je tako i sa nama, tesko je dusu kona je godinama u grehu carobnim stapicem promeniti u dobru, ili obrtno. 

On 12.3.2021. at 10:54, Bokisd рече

Nista... oborio si Teodorina mitarstva....:D

Vidi VSB,..... trebao si da procitas bar u vezi sa nekoliko prvih mitarstava... i pise tamo recimo...

"И ђаволи ме оптуживаху због тога, указујући време и места и лица, када сам, где и са ким таште разговоре водила, и речима својим гневила Бога, а нисам то уписивала себи у грех, нити исповедила духовном оцу, нити се кајала. Видећи то, ја сам ћутала као нема, немајући шта да одговорим злим дусима, јер су ме с правом оптуживали. Само сам се чудила у себи, како то они нису заборавили, а прошло је толико година, а ја сам све то давно заборавила, да ми ни касније на ум падало није....

....И оптужише ме за две ствари: прво, понекад сам слагала у ситницама, а то нисам уписивала себи у грех, и друго, много пута нисам од стида све тачно исповедила пред својим духовним оцем....

.... Но, благодаћу Христовом, у мени мало што тамо нађоше. Јер сам се целог живота свог будно чувала да никог не осудим, нити оклеветам, нити да се коме потсмевам, нити кога да грдим. ...

....Усто ми показиваху и оне чаше које сам у посне дане ради гостију или ради болешљивости пила, а нисам сматрала за грех, нити сам се кајала...

.... Јер ми не нађоше никакву крађу, осим неких врло ситних које сам у детињству починила из незнања...

....Но и њега брзо прођосмо. Јер ме је Господ целог живота штитио: нисам се паштила око многог стицања, нити сам била среброљубљива; била сам задовољна оним што ми је Господ слао; нисам била тврдица, већ сам радо давала невољнима од онога што сам имала...

...Ту истјазаваху оне што дају новац под интерес, и оне који нечасним начином зарађују, и зеленаше, и оне који туђе присвајају. Тамношњи иследници ме врло брижљиво испиташе, и пошто ништа не нађоше, шкргутаху на ме зубима...

.... Исто тако и следеће десето митарство, митарство за завист, прођосмо не давши ништа, јер никоме никада не позавидех...

.... Тада свети Анђели рекоше ђаволима у одбрану моју: Оставите та давнашња блудна дела; она је остало време свога живота провела подвижнички у чистоти и уздржању. Ђаволи одговорише: Знамо и ми да је она давно престала са грехом, али се није како ваља исповедила пред духовним оцем, нити је од њега добила прописане заповести за откајавање грехова...

Itd,... :POPOcorn1:

Slazem se kod monaha je sve to strozije postavljeno. Jer imaju drugaciji put, a opet i nije toliko jer je uvek zlatna sredina najbolji put. I cuvanje sustine, a forma sluzi samo da olaksa sustinu, jer tanka je crta izmedju vere i nevere, i vere i fanatizma.  

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Flojd рече

Poenta svega je da cuvamo sustinu a ne formu vere. Sustina je ona stara poslovica " dobro cini dobru se nadaj" ( u duhovnom smislu). Tako je Bog postavio te duhovne zakone koji su zasmetali Luciferu i puf eto raskola.

E sad ima i jedna zanimljivost: 

Andjeli su vecno dobri a demoni losi, zbog iskvarenosti svoje duse. Ja iskreno verujem da je tako i sa nama, tesko je dusu kona je godinama u grehu carobnim stapicem promeniti u dobru, ili obrtno.

Знаш како, имао сам једног друга који није био верник. Није баш био атеиста или нешто слично, штавише био је потпуно отворених схватања гледе метафизике, али је имао изразито негативан став према цркви. Био је страшно добар човек, али онако искрено, инстинктивно. Ја сам се увек чудио како њему тако лако и од руке иде да буде добар човек, а ја морам некако на силу, све са дебелим предумишљајем, а чак и тада некако крњаво. Нисам тада схватао неколико ствари. Истина да је да сам ја био суштински зао човек, не само слуђен. Моја је вера била фарисејска. Претворио сам се у осуђујућег моралисту, а свој живот посветио избегавању греха, притом не примећујући како сам и колико грешио према ближњима (и то под извогором вере и благочешћа). Али, то је велико искушење и плашим се да многи хришћани сувише лако упадају у њега (а тешко излазе). Ни ја се не бих никада извукао да ме није снашла страшна судбина, пакао на земљи, па су ми се очи коначно отвориле (у једном тренутку неописиве патње). Нисам никада био старотарац (заправо сам био бесконачно конзервативнији од њих) али претходни ја би садашњег себе вероватно доживљавао као неког ко хоће да квари чистоту вере.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...