Jump to content

Za sve one koji zele da imaju argomentovanu diskusiju sa protestantima


Препоручена порука

Video sam neke pokusaje diskusije sa protestantom na forumu na temu Sola scriptura. Iako je imao dobru osnovu, brat koji je branio nas stav, nije mozda znao sve potrebne fakte koje je trebao i da je tako nastavio vrlo bi nrzo mogao da dozivi problem. Zato sam odlucio da vam malo kroz neke diskusije na video i kroz tekstove ukazem na probleme. Na zalost mnogi nasi teolozi iznose argumente za koje misle da su jaki, ali to misle zato sto ih niko nije napao. Prvo cu postaviti jednu diskusiju izmedju jednog rimokatolickog svestenika i protestanta na temu sola scriptura. Tu se moze nauciti mnogo toga i cuti dosta argumenta koje mozemo i mi koristiti u nasem dijalogu.

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moram da naglasim , da ako zelite, plodonosnu diskusiju sa protestantima ali ne samo sa njima vec sa bilo kime morate se drzati nekih pravila:

1.Morate postovati i voleti tog coveka sa kojim zelite da diskutujete. Ako osetite bes ili srdzbu najbolje je da prekinete diskusiju.

2. Motiv za diskusiju nesme da bude vasa pobeda ili samopromocija ilida vi pokazet kako su oni neznalice. Jedini i pravi motiv mora biti da se proslavi Bog a ne vi i vase sposobnosti i znanje. Ako vam to nije motiv cinite satanski greh.

3. Morate se moliti za osobu sa kojom zelite da razgovarate i to da vapjete Bogu za spasenje te duse. Bez toga nista ne vredi

4. Ni jednog trenutka ne zaboravite da ste vi samo orudje u Bozjim rukama i da to samo Bog radi kroz vas. Vi tu nemate nikakvih zasluga i ako se i postigne neki uspeh ne zaboravite da to Bog radi kroz vas.

5.Nikada ne diskutujte povisenim tonom. ne vredjate i ne ponizavajte protivnika.

6. Da biste us[esno razgovarali sa protestantima morate da odlicno poznajete Sv Pismo ali i jos mnogo toga. Moja vam je preporuka da dnevno najmanje ali stvarno najmanje citate po sat vremena i Stari i Novi zavet. Postoje razi planovi kako mozete da procitate celo Sv Pismo za godinu ili 6 mseci on line. Preporucujem vam i da nabavite neki od brojnih biblijskih softvera on line. Ima dosta koji su besplatni. Ja imam the word.

7. Morate dobro da poznajete ono sto vas oponent veruje i to ne iz nasih izvora (koji su najcesce katastrofalni) vec iz njihovih izvora. Morate dobro znati njihove argumente.

Na ovom gore videu mozete videti kako obojica protivnika razgovaraju na jedan civilizovan nacin i poucite se iz toga. Kod nas ima literature ali je uglavnom jako losa. Najbolje sto mozete naci,onako za pocetak, je Dr Lazar Milin Apologetika (mislim) br 6 Crkva i sekte. To je najbolje kod nas, koliko je meni poznato. On ima dosta gresaka u toj knjizi ali daleko manje nego ostali autori na tu temu.

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

u ovoj diskusiji mozete videti mnog i dobrih ilosih stvari. Poucite se iz gresaka drugih!

 

  • Зачуђен 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Trifke рече

Moram da naglasim , da ako zelite, plodonosnu diskusiju sa protestantima ali ne samo sa njima vec sa bilo kime morate se drzati nekih pravila:

1.Morate postovati i voleti tog coveka sa kojim zelite da diskutujete. Ako osetite bes ili srdzbu najbolje je da prekinete diskusiju.

2. Motiv za diskusiju nesme da bude vasa pobeda ili samopromocija ilida vi pokazet kako su oni neznalice. Jedini i pravi motiv mora biti da se proslavi Bog a ne vi i vase sposobnosti i znanje. Ako vam to nije motiv cinite satanski greh.

3. Morate se moliti za osobu sa kojom zelite da razgovarate i to da vapjete Bogu za spasenje te duse. Bez toga nista ne vredi

4. Ni jednog trenutka ne zaboravite da ste vi samo orudje u Bozjim rukama i da to samo Bog radi kroz vas. Vi tu nemate nikakvih zasluga i ako se i postigne neki uspeh ne zaboravite da to Bog radi kroz vas.

5.Nikada ne diskutujte povisenim tonom. ne vredjate i ne ponizavajte protivnika.

6. Da biste us[esno razgovarali sa protestantima morate da odlicno poznajete Sv Pismo ali i jos mnogo toga. Moja vam je preporuka da dnevno najmanje ali stvarno najmanje citate po sat vremena i Stari i Novi zavet. Postoje razi planovi kako mozete da procitate celo Sv Pismo za godinu ili 6 mseci on line. Preporucujem vam i da nabavite neki od brojnih biblijskih softvera on line. Ima dosta koji su besplatni. Ja imam the word.

7. Morate dobro da poznajete ono sto vas oponent veruje i to ne iz nasih izvora (koji su najcesce katastrofalni) vec iz njihovih izvora. Morate dobro znati njihove argumente.

Ako bi se poštovala navedena pravila, naročito 1, 2, 5, 6 i 7, nikada se ne ni jedna diskusija ne bi razvila na forumu (dobro, ne baš ni jedna, nego mali broj).
Većina diskusija ovdje, naprotiv, direktno ide protiv ovih pravila.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Goku рече

Ako bi se poštovala navedena pravila, naročito 1, 2, 5, 6 i 7, nikada se ne ni jedna diskusija ne bi razvila na forumu (dobro, ne baš ni jedna, nego mali broj).
Većina diskusija ovdje, naprotiv, direktno ide protiv ovih pravila.

Pa neko mora poceti, zar ne? Trudi se da se drzis tih pravila i veruj mi videces mnogobrojne plodove! :)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mozete mi slobodno postavljati pitanja, imam veliko iskustvo u ovome! :)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Trifke рече

Mozete mi slobodno postavljati pitanja, imam veliko iskustvo u ovome! :)

Da li (prosječan) laik treba uopšte da se upušta u ovakve diskusije?

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Goku рече

Da li (prosječan) laik treba uopšte da se upušta u ovakve diskusije?

To zavisi od dara koji ti je bog dao. Nemamo svi te darove koji su potrebni za ovakvu vrstu diskusije. To treba da ustanovis u zajednici sa Bogom. Pitaj Boga i trazi da saznas sta je njegova volja po tom pitanju!

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Trifke рече

1.Morate postovati i voleti tog coveka sa kojim zelite da diskutujete. Ako osetite bes ili srdzbu najbolje je da prekinete diskusiju.

2. Motiv za diskusiju nesme da bude vasa pobeda ili samopromocija ilida vi pokazet kako su oni neznalice. Jedini i pravi motiv mora biti da se proslavi Bog a ne vi i vase sposobnosti i znanje. Ako vam to nije motiv cinite satanski greh.

3. Morate se moliti za osobu sa kojom zelite da razgovarate i to da vapjete Bogu za spasenje te duse. Bez toga nista ne vredi

:) ovo bi moglo da se uvede u obred venčanja da žena izgovara :))))

ili barem u predbračni pravoslavni ugovor :)

raj bi bio na zemlji kao i na nebu :smeh1:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, gor.anger рече

:) ovo bi moglo da se uvede u obred venčanja da žena izgovara :))))

ili barem u predbračni pravoslavni ugovor :)

:aplauz::aplauz::aplauz::navijanje::navijanje::navijanje:12:smeha:12:smeha:12:smeha::)):)):))

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Desiderius Erasmus рече

Jedan dosta dobar tekst na tu temu: http://www.verujem.org/sveti_oci/stajebilo.html

Poznat mi je taj tekst i nije los za pocetak. Problem je sto autor iako je bio Protestant ne poznaje bas sve. Princip Sola scriptura nikada nije bio samo Biblija bez predanja i crkvenih otaca. Ovaj autor to nezna i za mnoge protestante koji neznaju to bi mozda bilo dovoljno ali ima ih mnogo i sve vise koji poznaju mnogo vise od autora. Tako dobro je za pocetak ali nikako ne ostati na tome.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, kopitar рече

Što ako se dogodi da u nekim stvarima shvatiš da su protestanti upravu...a tvoja crkva se ne slaže sa time?

Iyvini nisam pre video! Kao npr u cemu?

  • Зачуђен 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Trifke рече

citate po sat vremena i Stari i Novi zavet

Није довољно само читати. Треба знати и "позадину", посебно кад су у питању неки спорни делови. Под тим мислим, настанак текста, историју, кључне речи на оригиналном језику и како се користе на другим местима у писму. Без тога је веома тешко водити дискусију.

пре 3 часа, Trifke рече

ne iz nasih izvora (koji su najcesce katastrofalni) vec iz njihovih izvora

Наши извори по том питању су стварно обично веома површни. Из њихових извора, то опет захтева много времена. Мислим да је најбоља варијанта наћи неког "бившег" члана, који неће имати интерес да те "врбује", па са њим о томе поразговарати.

И не може на брзину, свака тема је велика. Само Сола Скриптура је веома опширна тема где има свашта. Нису то једноставна питања са одговорима у једној реченици, неко читав низ повезаних питања, некада и трик-питања, замена теза итд. које мораш успешно да расплетеш и одовориш.

И на крају, без обзира колико си био "у праву" и задовољан својим "наступом", саговорник неће признати да је погрешио. То се не дешава одједном, већ је тежак психолошки процес који обично траје месецима и годинама. Твоје је да посејеш истину и нађеш се том пријатељу при руци током тог периода.

Не причам напамет, већ сам читав тај процес видео неколико пута и учествовао. Ако ти није заиста пријатељ, онда батали. Џаба си кречио.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Није довољно само читати. Треба знати и "позадину", посебно кад су у питању неки спорни делови. Под тим мислим, настанак текста, историју, кључне речи на оригиналном језику и како се користе на другим местима у писму. Без тога је веома тешко водити дискусију.

Наши извори по том питању су стварно обично веома површни. Из њихових извора, то опет захтева много времена. Мислим да је најбоља варијанта наћи неког "бившег" члана, који неће имати интерес да те "врбује", па са њим о томе поразговарати.

И не може на брзину, свака тема је велика. Само Сола Скриптура је веома опширна тема где има свашта. Нису то једноставна питања са одговорима у једној реченици, неко читав низ повезаних питања, некада и трик-питања, замена теза итд. које мораш успешно да расплетеш и одовориш.

И на крају, без обзира колико си био "у праву" и задовољан својим "наступом", саговорник неће признати да је погрешио. То се не дешава одједном, већ је тежак психолошки процес који обично траје месецима и годинама. Твоје је да посејеш истину и нађеш се том пријатељу при руци током тог периода.

Не причам напамет, већ сам читав тај процес видео неколико пута и учествовао. Ако ти није заиста пријатељ, онда батали. Џаба си кречио.

Bas tako! 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...