Jump to content

Одлучити се ући у живот других


Препоручена порука

„Ја мислим, да свако од нас има искуства служењу другима. Када престанемо да мислимо о себи, о својим проблемима, и чим се окренемо проблемима других људи, којима можемо помоћи, усамљеност одмах изчезава. То је доказано кроз векове. Значи, усамљеност је резултат усредсређености на себе.

Тако често бива с меланхолицима, a тај тип људи је у Русији веома распрострањен. Човек таквог склада има одређену биолошку склоност – склоност к самоједству. Меланхолик живи унутарњим животом, он је обузет својим осећањима, мислима, идејама. Овде говоримо о биолошким карактеристикама, и не кажем да је то лоше.

Та склоност је – дар Божији. Такав човек има много плусева, али има и минуса, од којих је један – самоједство. И због тога он може да буде срећан и да пронађе радост само ако победи себе и успе да изађе иза граница својег „ја“, ако почне више да размишља о другим људима, и о томе како може да им послужи.drugi.jpg?w=300&h=113

А да би успео у томе, шта је потребно да ради? Потребно је васпитавати у себи одређену врлину – врлину служења другом човеку, а за то је потребно смирење, великодушност и посебно смелост.

Сада не говорим о хришћанском животу. Зато што хришћанин никада није усамљен – он је увек с Богом и са својим анђелом чуваром.

И тако, меланхолик – то је човек који живи унутар себе и потребна му је одређена духовна снага да би изашао ван граница свог „ја“. Када посматрамо меланхолика са стране, можемо помислити да је он – егоиста. Но то није истина, он је просто прогутан самим собом, али то је биолошко гутање, а не духовно. И за таквог човека је важно да схвати, да му је Бог дао могућност да превазиђе то стање. Њему је потребна смелост, да би дејствовао и доносио одлуке: „Данас ћу мислити о том човеку. Данас ћу служити том човеку, поћи ћу к њему, зато што знам да има проблема“. Уместо да останем кући и да читам књиге, да размишљам, потребно је одлучити се ући у живот других људи.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Великодушност није проблем за меланхолика, зато што му је она својствена. Но за великодушност је потребна не само способност дубоког созерцавања, она треба још и да дејствује. Великодушан човек – је и филозоф и делатељ истовремено. Меланхолик је по својој природи – дубок човек, Бог га је таквог створио, но њему је потребно радити над тим, да своју машту претвора у дела. Ако он није смео, ако нема храбрости, смелости, неће моћи да искористи своју великодушност. Смелост – је главни изазов у његовом животу. Она му даје могућност да претвара свој богати унутарњи свет у дејство (покрет).

Пошто меланхолик нема биолошке енергије, која би га подстицала, терала га да дејствује, дужан је да у себи васпитава духовну енергију, а то је већ – врлина и нешто што се дешава на нивоу карактера, а не темперамента.

Аристотел је писао да је наша прва природа, биолошка, физиолошка, – темперамент. Друга – је карактер, то што ми градимо сваки дан, разултат понављања разних поступака. То захтева много времена, али зависи од нас: Шта ми радимо, градимо врлине или развијамо пороке. Никада није касно заузети се за себе – ни са тридесет, ни са четрдесет, ни са педесет година.

На тај начин компензујемо недостатке темперамента. Сваки тип темперамента има своје јаче стране и слабости. Зато је сваки човек дужан да зна своје особености, да би схватио, какву врлину је дужан да васпитава, да би избалансирао себе

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На пример, код флегматика је други изазов, он веома мало машта, зато је таквом човеку потребно да схвати да постоји други свет, да је могуће уздићи се изнад себе самог.

Колерику је пао у удео изазов смирења, зато што су то људи веома активни. Заневши се својим делом, често газе достојанство људи који их окружују. И достижу свој циљ, остављајући „трупове“ за собом. Таквом човеку је неопходно смирење, да би могао служити људима, да би о њима размишљао више него о материјалним стварима.

А сангвиник – човек веома друштвен (комуникативан), праведан, који воли људе. С биолошке тачке гледишта сангвиник је – човекољубац. Он воли да буде с људима, пун је радости живота. Његов проблем се састоји у томе да ће постати поприлично површан човек, ако не буде у себи васпитавао врлину издржљивости и постојаности. Он се сваки дан хвата за нови посао и често није способан ни један да доведе до краја.

Тако да проблем усамљености, као што видимо, зависи од темперамента човека. Мислим да нам је важно знати саме себе, да би схватили куда даље да идемо. Сократ је говорио да је: „Самопознање – почетак мудрости“.

Шта човеку даје служење ради којег треба да предузима све те напоре?

Човек је друштвено биће, таквим га је саздао Бог, зато он може да расте само у узајамном односу са другим људима. Жеља да се служи – је одлучујући корак напред у животу човека, зато што на том путу стичемо… саме себе.

И добијамо далеко више!

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постепено постајемо свесни свог достојанства, зато што разумемо: ја волим тог човека, ја му служим, а значи да имам достојанство човека, ја сам човек! Нисам звер, ја сам – човек. А када нама служе, ми видимо љубав других људи и осећамо своју вредност, тј. опет – своје достојанство.

d0b0d0bdd0bdd0b0-d181d0b8d0bcd0bad0b8d0b

психолог Анна Симкина

Ја никад нисам осећао усамљеност – поред мене су увек били људи с којима су нас везали такви односи. Моји корени су у православљу и у католику. Одрастао сам у Француској и у детињству сам био крштен као католик.

„Ја немом опит усамљености, ја не знам шта је то усамљеност. Бог ме је од тога избавио. Ја служим људима“.

 

https://poznajsebe.wordpress.com/2017/06/07/uci-u-zivot-drugih/

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nikad dosta ovakvim tema, madame uvek  nekako štrecnu te podele..tipovi ličnosti ..zbunim se sasvim...a svaki dan nešto podarimo jedni drugima mislim ja..pogled bude dovoljan..smirenje nas vodi jedne drugima...:sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Vrlo zanimljiv sajt izvornog bloga sa ovom temom koju je pisala Ruskinja, psiholog Anna S. Interesuje me da li neko poznaje prevodioca sa ruskog jezika, autora "Poznaj sebe"? Naime interesuje me sta je to sto navodi u blogu:

"Пред вама је блог "Познај себе". Спој искуства Цркве, медицине, психологије и програма 12 Корака. " Kad vidim ove frazeoloske reci , tipa, 20 koraka do slobode ili 17 koraka do izlecenja, redovno sam skepticna. Medjutim mozda neko od vas zna nesto o autoru?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Биљана 1234 рече

nikad dosta ovakvim tema, madame uvek  nekako štrecnu te podele..tipovi ličnosti ..zbunim se sasvim...a svaki dan nešto podarimo jedni drugima mislim ja..pogled bude dovoljan..smirenje nas vodi jedne drugima...:sunce:

Св.Јустин то лепо објашњава речима:,, Не мисли, немој мислити да је Живот Вечни у твојим рукама. Не, Живот Вечни није у твојим рукама, него у рукама твог ближњег, у рукама Бога и твога ближњег''....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, "Tamo daleko" рече

mozda neko od vas zna nesto o autoru?

:stadaradim:

ali mozemo biti selektivni...ima dosta dobrih clanaka...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svakako Jessy, treba biti selektivan, medjutim, ja ponekad ne verujem svom licnom rasudjivanju u ovom moru prevarantskih modela (15 koraka do srece I sl.), pa bih volela da mi neko iskusniji ukaze na to da li su ovi autori, poput Александар Дианин-Хавард – аутор система  „Морално Лидерство“, „Сотворенный для Величия“, које су прведене на 20 језика. ili psiholozi, autori nekih clanaka, naime da li su oni PRAVOSLAVNI? Meni licno je to jako vazno.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.6.2017. at 15:51, "Tamo daleko" рече

da li su oni PRAVOSLAVNI? Meni licno je to jako vazno.

evo ovo pise na naslovnoj stranici:

 

Пред вама је блог "Познај себе". Спој искуства Цркве, медицине, психологије и програма 12 Корака.

Надамо се да ће Вам бити занимљиво и корисно за праћење и читање.

„Када познаш себе тада ћеш моћи познати и Бога и, као што треба, мишљу сагледати сву твар“ (преподобни Нил Синајски)

„Боже дај ми разум и душевни покој, да прихватим то што не могу изменити, храбрости да изменим то што могу, и мудрости да разликујем једно од другог. Да буде воља Твоја, а не моја. Амин“

 

evo i njihove fejsbuk strane   https://www.facebook.com/poznajsebe/

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Хвала вам што објваљујете моје преводе. 

У вези недоумица око прорама 12 корака, превео сам неколико текстова на истом сајту. На пример:

https://poznajsebe.wordpress.com/2015/04/24/pravoslavnim-hriscanima-o-al-anonu-2-2/

Преграм је од стране руске цркве одобрен и препоручује се верницима. Користе га у православним рехабилитационим центрима као рецимо овде http://metanoia.msdm.ru/programma-12-shagov.html 

Да, има и оних који га критикују, али мало шта је прихваћено од свих без изузетка. 

Још да додам. За себе мислим да сам православан, а познаје ме рецимо Милош Перић из претходног коментара.

Свако добро вам желим.

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
On 6.11.2017. at 12:08, Мург рече

Свако добро вам желим.

dobro nam dosli....

i pisite....:)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Хвала на добродошлици. Видећемо око писања. Не можемо сви на ЖРУ :).

Имамо и друге сајтове. Као овај нови. http://www.pravoslavni-psiholog.rs/  

Морамо и о њима да бринемо.

Поздрав!

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...