Jump to content

Шта је то депресија?


JESSY

Препоручена порука

пре 7 часа, Светлана90 рече

@Anastasija_ I ja sam u nekoj fazi depresije. Isto nemam volju da ustanem. Definitivno sam depresivna, to vise nije povremeno nego je konstantno. Ne znam kako da se iskobeljam iz tog stanja.

Promače mi tvoj komentar, kad mislim samo na sebe. Jesi li bila na razgovoru? Kako to izgleda?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 692
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Није баук отићи лекару. Депресија је све чешћа болест.

Јесте у почетку сам болесник не прихвата, бори се да избегне лекове

па онда околина мало отежа ток лечења... ал на крају све дође на своје.

:bighug::grouphug123:сигурно има неко у кућу с ким си блиска повери се бар неком.

И не, ма како изгледало депресиван се не пренемаже.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Anastasija_ рече

Ne želim da budem obeležena kao psihički bolesnik i zato sam do sada izbegavala stručnjake. Čak ni roditeljima ne želim da se poverim.

Moraću ako ovo postane neizdrživo. Ironično, ali čak sam se i Boga pre setila.

to ne bi trebalo da ti bude prepreka jer to i nije beleg za tvoj slučaj...ne svrstavaj sebe u takve bolesnike..sve su to samo prolazna stanja koja se daju srediti i uz lekare i uz Boga...

jesi li proveravala štitnu žlezdu ili hormonalni status? disbalans u hemiji u organizmu može da prouzrokuje slična stanja.prilično je mladih devojaka koje imaju problem sa tiroidom,bar u mojoj okolini...

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kao sto seceras ili hipertonicar mora da uzima lekove da bi preziveo, tako i osoba sa psihickim tegobama mora da uzima lekove da bi mogla da funkcionise. Zasto je tema psihijatrijskog lecenja i  dalje tabu ? Pa hajde razmisli : organske bolesti su somatizovane psihicke tegobe. Ono sto potiskujes i ne zelis da vidis,odrazi se na organe, tako nastanu akutne organske bolesti,koje kasnije predju u hronicne. Dakle, secerasi,hipertonicari i ostali "organski" bolesnici su ustvari propustili da na vreme porade na mislima i emocijama koje ih razboljevaju. Nesvesni svega toga,misle da su u boljoj poziciji od onih koji imaju "samo psihickih tegoba". Ironija.

Razmisli da li ti je bolje da izbegavas lekove i psihoterapiju (jer ce te neko,uglavnom tebi nebitan,"obeleziti") i tako se muciti,osiromasenog psihickog zivota. ili ces piti lekove/ici na terapiju i voditi kvalitetniji i ispunjeniji zivot.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Anastasija_ рече

Ne želim da budem obeležena kao psihički bolesnik i zato sam do sada izbegavala stručnjake. Čak ni roditeljima ne želim da se poverim.

Moraću ako ovo postane neizdrživo. Ironično, ali čak sam se i Boga pre setila.

пре 12 часа, Anastasija_ рече

Sramota me je. Gledam kako ljudi stradaju, čak i ovde na temi o molitvenoj podršci, a ja se prenemažem, iako mi objektivno ništa ne fali. Moram se prenuti.

 

Je l' ti mislis da ce bilo ko od tih ljudi kojih se plasis (sta ce misliti o tebi) da ponesu tvoje teskoce, i da trpe tvoju muku umesto tebe? Da se osecaju grozno, tesko, usamljeno, nepodnosljivo, i da pate umesto tebe?

Nece. I nebitni su. Sta te briga sta ce svetina da misli. I kad kod ti dodje misao koja te plasi svetinom, pokazi toj misli srednji prst, zamisli u sebi istu tu svetinu i pokazi im srednji prst. I pazi, sasvim je moguce da su te neki ljudi vec obelezili na ko zna koji nacin, ljudi prosto obozavaju da ogovaraju, samo ti ne znas. I ne treba da znas. I da znas, bas te briga.

Sta ti je bitnije: tvoje blagostanje ili sta ce neki tamo retardi da misle? Mislis da ce da ti bude dobro ako svetina misli dobro o tebi? Nit ce te tapsanje po ramenu uciniti srecnom ili zdravijom, niti je moguce udovoljiti ljudima, niti treba da im udovoljavas.

Ako ti je potrebno prihvatanje, treba da znas da ce te neki ljudi prihvatiti, a neki prosto nece. I to je tako, i time se ne treba opterecivati. Treba provoditi vreme sa onima koji nas prihvataju i podrzavaju. Ostali su prosto nebitni.

Ili ovako, zasto bi necije egoisticno i samozivo misljenje upereno na tvoj racun tebe uopste pogadjalo? Znam, pogadja nas, takvi smo. Ali zasto bi to dozvolila? Zasto bi dala vlast nekome tamo da ti pokvari raspolozenje kad hoce? Zasto bi tvoje unutrasnje stanje u tolikoj meri zavisilo od drugih ljudi?

Depresija nije prenemaganje, to je ozbiljan problem, i shvati ga ozbiljno. Neobjasnjiva tuga, umorna si od zivota i ne znas da li ces docekati sledecu godinu?!?! Pa to je alarm! Idi kod lekara, to je najbolje sto mozes da uradis. I obrazuj se u tom smislu, evo ova knjiga ,,Feeling good" o kojoj smo pricali na temi je dobra i dosta ce ti pomoci (ali prvenstveno idi kod lekara).

I idi sto pre, jer ce te depresija uciniti umornom i bezvoljnom i bice ti sve teze da odes. Tako da lepo odes odmah i kazes sta te muci :) 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иван ♪♫ рече

sta ce neki tamo retardi da misle?

Sve se slažem, ali šta ako su ti "retardi" naši najbliži. Nije problem komšiluk, već porodica koja ne razume, što je često na ovim prostorima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mozemo da ignorisemo ili ne, ali mi smo socijalna bica. To znaci da od malih nogu, iz perioda jos odojceta mi zavisimo od drugih sto fizicki, sto e otivno sto svakako. Ti drugi nama vazni, ma kakvi bili vecinom rade iz najbolje namere i nemaju "zle planove da nas zajebu" nego prosto ne umeju drugacije. Svaki covek ma koliko bio pun agresije u sebi i ljutito govorio - ne trebate mi, sta me briga sta mislite, itekako emotivno oseca i zudi za prihvatanjem, odobravanjem, paznjom. Isto tako svani covek ukoliko je zreo u dovoljnoj meri moze da izdrzi i situaciju u kojoj ta paznja izostaje. Iako mu je teako zreo covek moze da kaze - voleo bih da dobijem podrsku i razumevanje ali kako to trenutno nije moguce iako mi je tesko ja mogu ovo da izguram i bez nje. Bez revolta, ljutnje, izneverenih ocekivanja i svega redno. Kada u duzem periodu osoba nema podrsku njen sistem se urusava, gubi samopouzdanje, pocinje da joj se zamagljuju granice, i citavo funkcionisanje biva otezano i izmenjeno. 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, ana čarnojević рече

da li bi ti pomoglo ako bih ti rekla da načelnica neuropsihijatrije na VMA ima depresivne epizode i u odredjenim periodima pije antidepresive. 

Ovo mene ne čudi uopšte. Zamisli imaš dostupne pilule da ti poprave raspoloženje, a radiš na psihijatriji decenijama...pa ko ne bi uzeo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
On 9.6.2018. at 14:17, Јелена011 рече

Ukoliki ste u Beogradu od skora u Beogradjanci postoji centar mentalnog zdravlja, na dvadesetom spratu, tamo rade iskusne doktorke psihijatri i paihoterapeuti, sve je potpuno besplatni, bez uputa i bilo cega. 

 

Da li ovo ima neki kontakt? Zaista bi mi značilo, a na netu ne mogu da nađem. Išao sam kod privatnika, ali više nemam sredstava. Hvala

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Борко986 рече

Da li ovo ima neki kontakt? Zaista bi mi značilo, a na netu ne mogu da nađem. Išao sam kod privatnika, ali više nemam sredstava. Hvala

не знам за контак центра у Београђанци, али ево ти распоред активности "Верског добровољног старатељства" које се налази у Француској 31, између осталог имају, психотерапеута, неуропсихијатра и клиничког психолога.

Свако добро.

http://starateljstvo.rs/raspored-aktivnosti-vds-a-za-2017-2018-godinu/

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, i ja sam trenutno jako depresivan :)

Šta mislite, da se nađu dvoje depresivni i zajedno pokušaju? Mislim na brak itd. Ili zašto smo depresvini? Jednom, barem kad gledam po meni, npr. ja imam utisak da vreme prolazi a ja da sam sam. A ko želi da bude sam? Ili vreme prolazi a ja, ja šta sam uspeo? 43. godina, nisam oženjen, nemam decu, porodicu... a vreme ide. Vreme ne čeka.

I tako možda imamo hiljadu razloga zašto smo despresivni, jesmo nekako upali u tu jednu čekaonicu, u stanicu voza života i u njoj smo ostali umesto da putujemo dalje. I možda trebamo jednom da napustimo tu čekaonicu i da prihvatimo život kakav je? I krenemo napred.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Борко986 рече

Da li ovo ima neki kontakt? Zaista bi mi značilo, a na netu ne mogu da nađem. Išao sam kod privatnika, ali više nemam sredstava. Hvala

Ja jedino znam za Pastirski savetodavni centar u Beogradjanci, to je pri Crkvi i pruzaju besplatnu psiholosku savjetodavnu pomoc. Moze da se nadje telefon na netu a rade radnim danom od 10-18h.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Dragi рече

Da, i ja sam trenutno jako depresivan :)

Šta mislite, da se nađu dvoje depresivni i zajedno pokušaju? Mislim na brak itd. Ili zašto smo depresvini? Jednom, barem kad gledam po meni, npr. ja imam utisak da vreme prolazi a ja da sam sam. A ko želi da bude sam? Ili vreme prolazi a ja, ja šta sam uspeo? 43. godina, nisam oženjen, nemam decu, porodicu... a vreme ide. Vreme ne čeka.

I tako možda imamo hiljadu razloga zašto smo despresivni, jesmo nekako upali u tu jednu čekaonicu, u stanicu voza života i u njoj smo ostali umesto da putujemo dalje. I možda trebamo jednom da napustimo tu čekaonicu i da prihvatimo život kakav je? I krenemo napred.

Nikako to ne bi bilo dobro. Zamisli kako bi bilo kada ne bi bilo dana i noci, nego samo noc, ili dan i dan. Treba kontrasti. Kako bi po tebi funkcionisali depresivni ljudi u paru?

Sam, civek je sam kada nema Bogopouzdanja sto je ekvivalentno samopouzdanju.

Covek je sam kada je sujetan sto je jednako manjku ljubavi prema drugima.

Covek je sam kada je on, njegov "bedni zivot" , njegova tuga i mizerija, centar njegovog univerzuma.

Covek je sam kada nema ljuba i prema sebi ne moze je imati ni prema drugima.

Ako nam je dovoljan Bog i njegova ljubav da postojimo i budemo srecni onda nam nje sve ostalo dopuna.

A kako cemo voleti sebe ako ne volimo Boga?

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...