Jump to content

Нова генијална идеја за наплату пореза нам долази из Сарајева

Оцени ову тему


Препоручена порука

NOVALIĆ: SDA ĆE PREDLOŽITI ZAKON DA SE NAPLAĆUJE POREZ SVIMA ONIMA KOJI ODLAZE IZ BIH DA BI RADILI U ZEMLJAMA EU! DONOSE NOVAC U BIH A NE PLAĆAJU POREZ!

Politika

1
 

Premijer Federacije Fadil novalić istakao je u petak da će SDA stranka predložiti zakon u parlamentu BiH da se uvedu porezi na sve građane BiH koji rade u inostranstvu a novac donose u BiH te ne plaćaju porez na dobit.

Ovaj zakon bi trebao povećati budžetska sredstva za najmanje 100 miliona maraka svakih 6 mjeseci.

Mnogo naših građana zarađuje ogroman novac u zemljama EU a kada dođu u BiH troše ga na luksuz i eventualnu obnovu i izgradnju objekata za život. Mislimo da je fer da se uvede porez od 10 posto na sve građene koji rade van BiH rekao je Novalić. Ovaj zakon neće obuhvatati samo studente i one osobe koje su na doktorskim disertacijama.

Prijedlog zakona će biti na dnevnom redu sljedeće sjednice parlamenta BiH i nadamo se da će proći glasanje.

Da bi se eventualno spriječio nelegalni unos novca u državu bez plaćanja poreza na granicama ćemo uvesti fizički pretres građana za koje sumnjamo da bi mogli imati novac a nisu ga prijavili.

Линк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 52
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Значи,

Грађанима БиХ који зарађују у иностранству и онда дођу назад и у БиХ троше зарађени новац, по мишљењу овог господина треба увести додатни порез јер они не троше новац на оно на шта он сматра да треба да троше, већ на оно што он сматра луксузом. А да би се то реализовало, треба претресати грађане БиХ у повратку на граници, али само оне за које се сматра да су сумњиви, тј. да зарађују ван али не желе то да пријаве.

 

12:smeha:12:smeha:12:smeha:12:smeha:12:smeha:12:smeha:12:smeha:12:smeha:    Па ово је стварно епски, чак и за ово поднебље   :aplauz::aplauz:  :navijanje:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakav neobrazovani, pohlepni glupan!

Ovo je vec definisano zakonima ali dzaba, nista bez pretresa. Toliko su mi mucni ti primitivni politicari da ne mogu ni da se nasmejem vise njihovim debilnostima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ноторни глупаци. Хрватска већ има такав порез. Глупост неопевана. Људи једноставно неће више долазити нити ће трошити тај новац тамо. Шта коме треба таква будаласта држава.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене само занима ово:

пре 27 минута, GeniusAtWork рече

Da bi se eventualno spriječio nelegalni unos novca u državu bez plaćanja poreza na granicama ćemo uvesti fizički pretres građana za koje sumnjamo da bi mogli imati novac a nisu ga prijavili.

Како ће да сумњају, је л' ће пандур на граници одокативно да процењује па ће онда неког да заустави "Е, ти си ми сумњив, мора да си гастос и да кријеш паре!"? А иначе познато је да 2017. године сви носе свој "огроман новац који су зарадили у ЕУ" у џаковима са собом, ништа картице, рачуни у банци...ил ће можда и картице да проверавају на граници?    :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не секирај се. Има начин.

А ово што пише је или новинарска глупост или глупост тога који је дао изјаву, чуј премијер! :)) А ако је ово друго, онда се питам како тај тудук мисли увести овај порез кад не може нешто смислено да каже о њему? То изгледа онда као да се планира увођење по налогу некога ко је мало интелигентнији од њега, а да су тутка гурнули да лупета о томе. confused1

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма идиоти. Него све мање и мање пара, а много уста на државној сиси, посебно у Федерацији, која има три или четири нивоа власти у сваком кантону и која је направљена тако да је највећи послодавац ентитет, који гуши све остало. ЗАто одатле беже још и брже него из РС. У међувремену, пресушују и стране донације, па грамзива стока мора да нађе неки нов начин да заради паре, па оће да пљачкају своје грађане који оду негде и зараде неку цркавицу, кад већ у Федерацији не могу.

Фазон овде није што они троше паре, јер од тих пара та стока има "само" ПДВ. Фазон је што не уплаћују порезе на зараду и социјално и здравствено, па оће још и за то да ошишају људе. Па би сад још и да претресају људе на гранции Федерације, пошто је то ваљда Монте Карло и свеједно ће људи да им долазе.

Једини разлог зашто можеш да претресаш људе на граници и да им тражиш паре јесте кад сумњаш да носе преко одређеног износа готовине који мора да се пријави на гранмици а они га не пријаве, јер то може да указује на прање пара или друге нелегалне активности, што је негде и разумљиво јер сад све обављаш преко бамке. Ал са својим парама које зарадиш поштено можеш да радиш шта год хоћеш, сем ако те препадне неки друмски разбојник на граници, претресе те и опљачка те.

Само што глупа стока није чула за кредитне картице, па ти и не треба да носиш паре са собом. Можеш или да плаћаш картицом или да дигнеш са банкомата колко ти треба.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па кад су овако "паметни" бојим се да ће ово што сад напишем да им да идеју, јер по овој изјави су глупи до бола. :))

Ради се о томе да је вероватно ова горе изјава написана или као пробни балон, или да људе скрене у погрешном правцу, управо да посмисле, па шта ме брига нећу носити готовину. Они ће увести порезна правила по којима ће свако ко има држављанство бити практично сматран резидентом БиХ за потребе пореза. Уведу луда правила, на пример, имаш пар старих ципела и гађе код бабе у БиХ, сматраш се порезним обавезником зато што имаш имовину у БиХ. И овде се не шалим. Или долазиш толико и толико пута и боравиш толико ту и ту. Или имаш кућу, или си пријављен негде или, или .... Дакле како год окренеш, бићеш "резидент", а онда те опорезују, на основу тога на зараду коју зарадиш по свету. Неће они завиривати у унутрашњи веш на граници да виде носиш ли паре.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, GeniusAtWork рече

Како ће да сумњају, је л' ће пандур на граници одокативно да процењује па ће онда неког да заустави "Е, ти си ми сумњив, мора да си гастос и да кријеш паре!"?

Запослиће Зоскета, он има нос за гастосе. :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Vedran рече

Па кад су овако "паметни" бојим се да ће ово што сад напишем да им да идеју, јер по овој изјави су глупи до бола. :))

Ради се о томе да је вероватно ова горе изјава написана или као пробни балон, или да људе скрене у погрешном правцу, управо да посмисле, па шта ме брига нећу носити готовину. Они ће увести порезна правила по којима ће свако ко има држављанство бити практично сматран резидентом БиХ за потребе пореза. Уведу луда правила, на пример, имаш пар старих ципела и гађе код бабе у БиХ, сматраш се порезним обавезником зато што имаш имовину у БиХ. И овде се не шалим. Или долазиш толико и толико пута и боравиш толико ту и ту. Или имаш кућу, или си пријављен негде или, или .... Дакле како год окренеш, бићеш "резидент", а онда те опорезују, на основу тога на зараду коју зарадиш по свету. Неће они завиривати у унутрашњи веш на граници да виде носиш ли паре.

Не могу то да ураде, из најмање два разлога. Прво, статус резидента је међународни стандард, и зна се шта подразумева. Друго, овакав вид опорезивања би био дупло опорезивање, а пошто вероватно и БиХ има споразуме о избегавању дуплог опорезивања са већином тих земаља из којих долазе њени грађани који раде у иностранству, то не би било могуће ни према потписаним међународним уговорима.

Него стока бре. Буквално оће овако да раде, то је њихов ниво. Да ајдучки пресрећу људе на границама и отимају им паре. То је тотално полудело, не мисле више ни на шта сем на своју дикретну и веома краткорочну корист.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, RYLAH рече

Не могу то да ураде, из најмање два разлога. Прво, статус резидента је међународни стандард, и зна се шта подразумева. Друго, овакав вид опорезивања би био дупло опорезивање, а пошто вероватно и БиХ има споразуме о избегавању дуплог опорезивања са већином тих земаља из којих долазе њени грађани који раде у иностранству, то не би било могуће ни према потписаним међународним уговорима.

Види. Нема стандарда. Не постоји међународни стандард о томе шта се дефинише као порезна резидентност то зависи од земље до земље. Ето, ХР је у ЕУ па појео вук магарца, имају нешто слично овоме што сам описао. Што се тиче споразума о избегавању дуплог опорезивања, они постоје. Међутим, у највећем броју случајева, ако, на пример, Немачка (лупам) има порез на доходак од 10%, а БиХ 20% онда разлика од 10% иде БиХ. Дакле било би могуће дупло опорезивање. А ако не постоји споразум са одређеном земљом онда законски могу и једни и други да их опорезују до максимума, а таквих случајева има. Тако да практично би било 20% од дохотка једној земљи, 20% другој. :0222_shocked:

 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vedran рече

Види. Нема стандарда. Не постоји међународни стандард о томе шта се дефинише као порезна резидентност то зависи од земље до земље. Ето, ХР је у ЕУ па појео вук магарца, имају нешто слично овоме што сам описао. Што се тиче споразума о избегавању дуплог опорезивања, они постоје. Међутим, у највећем броју случајева, ако, на пример, Немачка (лупам) има порез на доходак од 10%, а БиХ 20% онда разлика од 10% иде БиХ. Дакле било би могуће дупло опорезивање. А ако не постоји споразум са одређеном земљом онда законски могу и једни и други да их опорезују до максимума, а таквих случајева има. Тако да практично би било 20% од дохотка једној земљи, 20% другој. :0222_shocked:

 

У свакој се земљи јасно зна ко је резидент, и то се прописује законима, који су рађени на основу међународног стандарда. Рецимо, за Хрватску је у смислу закона о порезу на доходак резидент описан у члану 2 https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak и дефиниција је врло рестриктивна, стандардна. Проблем, и у Хрватској и у свим земљама бивше Југославије је што људи годинама живе у иностранству а не одјављују своје пребивалиште у месту рођења, сем ако их та друга земља не натера. Имао сам једног што је већ петнаестак година у Француској, а још се води у МУП у Крагујевцу, чак није пријавио ни да је на привременом раду у иностранству. То га је касније коштало много јер се достављање сматрало извршеним и цео се спор водио без његовог знања. По тој логици верујем да раде и порезници, и овде и у Хрватској и свуда.

Што се тиче уговора о двоструком опорезивању, верујем да постоје разни примери, нисам стручњак, али мени није познато. Најчешће клаузуле у тим уговорима су да тамо где оствари добит, плаћа и порез, без обзира на основ, и то је то. Ево ти опет пример између Србије и Босне http://www.mfin.gov.rs/UserFiles/File/ugovori dvostruko oporezivanje/BIH.pdf

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад тек видим ово у твом потпису. Јеси ли ти правник?

Непријатно ће ми бити да се с правником расправљам :))

Није исто стандардна резидентност и порезна резидентност, не дефинишу се и не третирају на исти начин. Може неко бити нерезидент, а да се и даље сматра порезни резидент (глупо, али тако је у пракси). Ово што пише у "закону о порезу на доходак" није све. Има и "опћи порезни закон" који нуди доста широку дефиницију шта је то пребивалиште у порезне сврхе. А да не говоримо како се он примењује у пракси. Једно је закон а друго пракса поготово у банана државама. Ево ти упитник за утврђивање порезне резидентности: https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/UTVRĐIVANJE REZIDENTNOSTI U POREZNE SVRHE/Upitnik TI.pdf 

Ту се јасно види шта све они траже и на који начин то раде.

 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vedran рече

Сад тек видим ово у твом потпису. Јеси ли ти правник?

 

Ма јок, само се тако представљам јер жене просто луде кад виде неког ко по цео дан буљи у прописе и смишља како да смањи казну некоме :))) 

Знам да обична и пореска резидентура није исто, зато сам ти и дао онај порески закон, где се дефинише ко је резидент према том пореском закону. А овај упитник се уклапа у то њихово, јер ако боравиш изван Рвацке 183 дана из неког разлога, сматраш се привре (макар привременим) нерезидентом, зато ово и попуњаваш. Не да би те и они опет опорезовали, него да виде колико ће дуго да траје то твоје док остварујеш приходе и плаћаш порезе негде другде.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, RYLAH рече

А овај упитник се уклапа у то њихово, јер ако боравиш изван Рвацке 183 дана из неког разлога, сматраш се привре (макар привременим) нерезидентом, зато ово и попуњаваш.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_12_147_4043.html

(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.

(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u tuzemstvu.

А у упитнику се пита о имовини, љубимцима, чланствима, рачунима, и још којечему и на основу сваке од тих ствари се утврђује да човек и даље има "средиште животних интереса" у "туземству", што значи у пракси да је подложан опорезивању. :mahmah:

пре 8 минута, RYLAH рече

Не да би те и они опет опорезовали, него да виде колико ће дуго да траје то твоје док остварујеш приходе и плаћаш порезе негде другде.

Ма јок! Не би они. :)) Зато људи плаћају дупле порезе и замлаћују се са тоном папира :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...