Jump to content

Програмирање - лекција бр. 1

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мени је битно да почнем од почетка свих почетака, а рекла бих да је овај Гризлијев начин управо то, некако ми је  логичније да кренем од темеља, без обзира да ли имам неко предзнање или не...

 

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Снежана рече

Мени је битно да почнем од почетка свих почетака, а рекла бих да је овај Гризлијев начин управо то, некако ми је  логичније да кренем од темеља, без обзира да ли имам неко предзнање или не...

 

Па фора је у томе,што ово и није почетак почетка,но свеједно,ако ти одговара и капираш,пеглај даље,није ми  намера да минирам Гризлијев труд,који је за сваку похвалу...:ok:

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Grizzly Adams рече

На пример, да направимо "регистар касу" за продавницу.

Метод ”врати кусур” може да врати динар или жваку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово што сад вежбате је за писање логике апликација. "html" и "css" су за графички интерфејс у web претраживачима. Иста логика (буквално исти C# код) може да се искористи за десктоп апликације и моблине апликације, било да се тај код извршава на серверу (као код web апликација) или на личном рачунару, односно таблету или телефону.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поздрав и од мене! Пробаћу да вас пратим колико ми обавезе дозволе. Имам некакво предзнање, учио сам и Pascal, C, C++, Html, Java Script итд. али је то било баш, баш давно. Кад сам се ухватио у наставничке воде математике, о програмирању више није било ни речи. На факултету ми је увек било лакше да напишем програм, али кад је то требало да се откуца у Pascal-у или Visual Studio-у, е то је био шоу. Кад је требало да се сачека да се неки програм искомпајлира, па има и неке грешке, долазило ми је често на памет да поломим монитор. Html сам волео, учили смо га у notepad-у. Kолико ме сећање служи јavascript беше скоро исти као c++. У сваком случају, хвала @Grizzly Adams ! Велики наклон за ово што радиш!

slika1.JPG

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Varijable.png

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала @Кратос за идеју! Виђе ово!

 

slika2.JPG

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, БанеЛ рече

Хвала @Кратос за идеју! Виђе ово!

 

slika2.JPG

Pa reko da isprobam,oni su dali primer samo sa jednom  varijablom,sad isprobavam ovo sa brojevima.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

The first word is static. The static keyword tells us that this method should be accesible without instantiating the class

Šta znači ovo instatianting?Da metod bude pristupačan bez .... klase?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Кратос рече

The first word is static. The static keyword tells us that this method should be accesible without instantiating the class

Šta znači ovo instatianting?Da metod bude pristupačan bez .... klase?

То ће да разјаснимо кад учимо класе.

Укратко, "инстанцирати" значи "направити инстанцу", направити конкретан објекат. "Класа" је само дефиниција нечега, опис како треба да изгледа, "инстанца" је кад направиш конкретан објекад класе. На пример, дефиниција Човека је да има: Име, Презиме, ЈМБГ, Датум рођења итд. Кад направиш конкретног човека - то је онда "инстанцирање". Пише се овако:

Covek kratos = new Covek();
Covek grizzly = new Covek();

...

"Covek" је класа, "kratos" и "grizzly" су инстанце, тј. "објекти".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Кратос рече

The first word is static. The static keyword tells us that this method should be accesible without instantiating the class

Šta znači ovo instatianting?Da metod bude pristupačan bez .... klase?

Најбоље се види на примеру. Ако није сада јасан, погледајте га касније кад стигнете до класа.

namespace Lekcija1
{

	public class TestClass
	{
		public static void staticMethod()
		{
			Console.WriteLine("This is a static method.");
		}

		public void instanceMethod()
		{
			Console.WriteLine("This is an intance method.");
		}
	}

	class MainClass
	{
		public static void Main(string[] args)
		{
			// Штампа "This is а static method."
			TestClass.staticMethod();

			// Ако уклонимо коментар, избациће нам грешку 
			// која каже нам је неопходан објекат да бисмо позвали жељени метод.
			// 
			// TestClass.instanceMethod(); 

			// Хајде онда да креирамо објекат и позовемо метод:
			var test = new TestClass();

			// Сада ради и штампа "This is an intance method."
			test.instanceMethod();

			// Ако уклонимо коментар и покушамо да позовемо staticMethod на test објекту,
			// добијемо обрнуту грешку од оне малочас - да static метод
			// не можемо да позовемо на објекту.
			//
			// test.staticMethod();
		}
	}
}

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Grizzly Adams рече

Covek kratos = new Covek();
Medved grizzly = new Medved();

...

"Covek" и "Medved" су класе, "kratos" и "grizzly" су инстанце, тј. "објекти".

Исправио сам што је било погрешно у твом коду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ШТА СТЕ МИ БРЕ ОВО УРАДИЛИ ОД КОМПЈУТЕРА, БАГРО МАСОНСКА ?!!!! 

СВЕ ЋУ САД ДА ВАС ПОБИЈЕМ БРЕ !!!!

 

DOS%20Shell_zpsaek0ssw5.jpg

 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Кратос рече

Varijable.png

Uhakovo si Rakicev komp?!?

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...