Jump to content

Како почети учење програмирања?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Mislim sa ovde prvo prelazite preko jako bitne stavke koju niko nije definisao. Pominjete opterecrnje servera u komunikaciji sa svakim klijentom. Aplikacija se pravi a delom optimizuje u pravljenju i delom kasnije kad se prakticno pokaze sta i koliko zaokupljuje.
Ali prva stvar koju niko nije pomenuo a vazna je a to je da li je server u skoli a korisnici kuci ili je bolja verzija ato je da je server u skoli a korisnici odsno klijenti ( uvek tezim da koristim nase reci ako mogu znaci korisnici) u ucionicama. Druga verzija je laksa jer se ceo server opterecuje samo radom u skoli.

Sent from my SM-G7102 using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 142
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, JOCCCA рече

Ali prva stvar koju niko nije pomenuo a vazna je a to je da li je server u skoli a korisnici kuci ili je bolja verzija ato je da je server u skoli a korisnici odsno klijenti ( uvek tezim da koristim nase reci ako mogu znaci korisnici) u ucionicama. Druga verzija je laksa jer se ceo server opterecuje samo radom u skoli.

У хипотетичком случају, рецимо да је апликација код мене на серверу, а да је школе користе. Мој сервер је највероватније виртуелни у неком облаку и може аутоматски да порасте ако се укаже потреба за новим ресурсима, али има своја добро позната физичка ограничења што се тиче перформанси...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не волим web за високо интерактивне апликације. Чини ми се да је овај тренд кога сада видимо, са ”богатим” клијентима, више историјски несрећни случај него победа боље технологије. Могуће је да грешим. Једина позитивна ствар у односу на desktop/mobile је независност од платформе (макар у теорији) и чињеница да корисник не треба ништа да инсталира и апдејтује. Мада је ово последње скоро исто данас са овим App Store-овима.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

У хипотетичком случају, рецимо да је............. највероватније виртуелни у неком облаку и може...........ако се укаже потреба................ али има........... физичка ограничења...


Ovo lici na razgovor sa klijentom kad ga pitas:
"sta ti treba"?


Sent from my SM-G7102 using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, JOCCCA рече

Ovo lici na razgovor sa klijentom kad ga pitas:
"sta ti treba"?

А он ти каже - немам појма, видећу кад направиш да нисам то хтео. :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, JOCCCA рече

 


Ovo lici na razgovor sa klijentom kad ga pitas:
"sta ti treba"?


Sent from my SM-G7102 using Pouke.org mobile app
 

 

Па је л' читаш тему или упадаш као падобранац? Немам конкретан случај. Правим неку играчку да бих научио основне ствари око клијент-сервер Node.js апликација да бих могао да помогнем студентима кад питају, макар да их упутим где да траже одговор. Што се тиче тих основа, сконтао сам све брзо, само мало ратујем са CSS-ом да поравњам интерфејс како треба. И онда тако читам шта све има у web технолгоијама и размишљам како би се неке ствари којима се бавим (за сада истраживачки) могле имплементирати на web-у и да ли је уопште web погодан за то. Наилазим на разне ствари, разна мишљења, разне савете, милион могућности. И онда питам Медведа за мишљење јер је искусан, како бих касније могао да узмем то мишљење у разматрање током неких стварних одлука. Шта још није јасно?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најгоре је кад си сам себи клијент... Онда ни клијент ни програмер не знају шта оће... :smeh1:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, JOCCCA рече

Svako ko je radio neki poslic za nekoga mislim da bi se slozio.

i uvek ili skype, ili nekome net štuca, pa bude: we need to... p... s... c... t so th.at... c... c... (ovde proradi) What do you think? :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Драган Мирило рече

Хвала за књигу и информацију. Јел има негде овде да се купи та књига?

Knjiga je dosta stara i moze da se nadje na netu (ne bi me cudilo da je "istekao" royalty). Ima na primer ovde

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји и превод на српски, на пример:

http://www.delfi.rs/knjige/1745_programski_jezik_c_knjiga_delfi_knjizare.html

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19/03/2017 at 18:47, Grizzly Adams рече

Треба да избегаваш превише "четовања" између клијента и сервера јер то успорава UI и оптерећује сервер. Ако имаш пар хиљада корисника и позива се сервер на сваки притиснут тастер, у невољи си... :)

Ризикујем да ме онај опет прогласи за немуштог клијента, али ћу ипак питати.

На коју фору онда функционишу апликције за real-time колаборацију попут Google Docs?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Juanito рече

Ризикујем да ме онај опет прогласи за немуштог клијента, али ћу ипак питати.

На коју фору онда функционишу апликције за real-time колаборацију попут Google Docs?

Пре свега, за то треба инфраструктура.

Нисам сасвим сигуран шта они користе, ми мајкрософтовци користимо ово: https://www.asp.net/signalr

Погледај, можда буде решење и за твој проблем ако кренеш тим путем.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Grizli kad prostudiram malo ovo detaljnije,ne bih da pretrčim jer nema smisla ni svrhe,javljam se sutra s pitanjima.Hvala u svakom slučaju za linkove.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...