Jump to content

Како почети учење програмирања?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Juanito рече

Битно је да ја сад не смем ништа да напишем јер не знам чије је. Иде се и дотле да је питање које власник мојих мисли, тј идеја које мимпадну на памет док сам под уговором. У суштини су ту прописи потпуно небитни, битно је ко има јачег адвоката. Чиста мафија, 100%, по дефиницији. Али да не давимо тему, ионако је небитно. Као што рекох, одустајем ја стварно немам ни снаге ни воље за ту зајебанцију. 

Јок болан. Твоје мисли су само твоје. Док их не спроведеш у реалност ( не направиш скулптуру, не насликаш слику, не напишеш програм ) по нечијој наруџби, твоје је. А и ако туриш у уговор да сва права опет остају теби - твоје је. Само се сјети да то туриш.

Ал ајд, да не гушимо тему више.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 142
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 5 часа, Grizzly Adams рече

Ето за почетак. :)

Професоре, питање.

Која је фора са овим разним програмским језицима? Који је језик бољи за коју функцију? Који су најбољи за почетнике да науче основно? Колико их у просјеку треба програмер знати?

И треба ли неко знање из математике у програмирању? :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Juanito рече

Битно је да ја сад не смем ништа да напишем јер не знам чије је. Иде се и дотле да је питање које власник мојих мисли, тј идеја које ми падну на памет док сам под уговором. У суштини су ту прописи потпуно небитни, битно је ко има јачег адвоката. Чиста мафија, 100%, по дефиницији. Али да не давимо тему, ионако је небитно. Као што рекох, одустајем ја стварно немам ни снаге ни воље за ту зајебанцију. 

Пошто си ти супер генијалан програмер, ти ћеш за три месеца након што отвориш фирму написати читаву апликацију коју си планирао.

Ако се разумемо. ;)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Grizzly Adams рече

Пошто си ти супер генијалан програмер, ти ћеш за три месеца након што отвориш фирму написати читаву апликацију коју си планирао.

Ако се разумемо. ;)

Разумемо се. Али је фора што увек могу да кажу да је то копија нечега што припада њима. То су небулозе невиђене, ти закони о интелектуалној својини и патентима. Али да не давим тему више. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ћириличар рече

Која је фора са овим разним програмским језицима? Који је језик бољи за коју функцију? Који су најбољи за почетнике да науче основно? Колико их у просјеку треба програмер знати?

Па нема неке велике форе... Као говорни језици - настајали су у разним "културама", у различито време итд. Сви имају сличну функцију, мада су заиста неки погоднији за одређене ствари. C++ је, на пример, погоднији за системско програмирање (ако пишеш свој оперативни систем или слично), док се PHP искључиво користи за web програмирање.

За почетнике мислим да је најбоље да уче неки C-олики језик попут Java или C#.

Има неких ствари које мораш да знаш да би покрио технологије потребне да направиш целу апликацију - кориснички интерфејс (за web HTML, CSS, Javascript), логику апликације (Java или C# или PHP ...), базу података (SQL). Све након тога је само "обогаћивање" знања које може да буде доста корисно, јер сваки језик ти даје нови поглед на ствари и нове идеје.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Juanito рече

Разумемо се. Али је фора што увек могу да кажу да је то копија нечега што припада њима. То су небулозе невиђене, ти закони о интелектуалној својини и патентима. Али да не давим тему више. 

Ма ко их ј... бре. Нећеш ваљда да дозволиш да те то спречи пре него што си почео. :kriminalac:

Само ти цепај, па ако се некад нешто деси, онда ћеш да решаваш. То и јесте бизнис - решавање проблема. А биће их зилион.

Пази, ја радио на пројекту, онај мој тупави ортак што смо се после раскантали није наплаћивао редовно паре - а то му је био посао - па су нам остали дужни преко 100 хиљада. И кад је послао рачун, они му рекли - "а, нисте добро завршили посао, нећемо да вам платимо". Замисли лудаке.

Срећом сам био паметан па сачувао копије свих мејлова са њиховог сервера, укључујући и оне на крају где нам клијент захваљује на одлично обављеном послу, да смо завршили на време и моје име на врху. И само им то пошаљем, реко - ајмо на суд. Да нисам то имао, извисили би...

Значи, таква срања те чекају без обзира. Људи знају да буду гори од магарета, посебно кад су паре у питању. Био ти добар или не.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Ма ко их ј... бре. Нећеш ваљда да дозволиш да те то спречи пре него што си почео. :kriminalac:

Само ти цепај, па ако се некад нешто деси, онда ћеш да решаваш. То и јесте бизнис - решавање проблема. А биће их зилион.

Да ли си ти свјестан колико ово одише Америком? :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Драган Мирило рече

1. Која је пракса актуелна код прављења сајта, користећи HTML, CSS, JS ?

HTML, CSS i JS су алати за "кориснички интерфејс", тј. служе за приказивање странице у корисничком browseru. На пример, кад отвориш страницу са неког веб сајта па се "откачиш" са интернета, све што и даље ради је то.

пре 4 часа, Драган Мирило рече

2. Који алат је најбољи за прављење сајта?

Онај који најбоље знаш. :)

А зависи и колико је комплексан сајт. За статичне сајтове који само приказују неке информације треба ти само неки мало бољи едитор (попут Notepad++ који смо помињали и слично). За сајт као што је овај, где корисници додају информације, треба ти Visual Studio или нешто слично.

пре 4 часа, Драган Мирило рече

3. Који је посао фронт и бек девелопера?

"Фронт" прави кориснички интерфејс, "бек" прави позадинску логику апликације. Али то није увек тако подељено, програмери често раде и једно и друго.

пре 4 часа, Драган Мирило рече

4. Које програмирање постоји поред веб прог. ?

То је везано за врсту апликације коју правиш. Ако правиш активни веб сајт онда је то веб програмирање. Ако правиш Windows-Linux итд. апликацију онда је то "десктоп" програмирање. Ако правиш компоненте оперативног система или слично онда је то "системско програмирање". Онда има и "embedded" (уграђено...?) програмирање - кад програмираш микроконтролере (који управљају разним уређајима). Имаш и "мобилно" кад правиш апликације за мобилне уређаје. Програмирање игара или графичких апликација су такође веома специфичне области које захтевају посебна знања...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Ћириличар рече

И треба ли неко знање из математике у програмирању? :smeh1:

У општем случају не.

Зависи само од тога да ли апликација коју правиш захтева математику. Ако програмираш ауто-пилота за авион боље да знаш математику... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Juanito рече

Разумемо се. Али је фора што увек могу да кажу да је то копија нечега што припада њима. То су небулозе невиђене, ти закони о интелектуалној својини и патентима. Али да не давим тему више. 

Чекај, то баш и нема логике. Шта ако ти радиш за другу фирму part-time, по уговору? Не могу они онда да буду "власници" тога што си ти писао за другу фирму. Парадоксално је.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Grizzly Adams рече

А било је и случајева где нисам успео да извучем паре... Додуше пуно мање суме па сам преживео.

То и ово из твог претходног поста су случајеви за 555-333: "Ало, овде неки љаксе неће да исплати што је обећао." Излазе Тешановићи...

Ово о чему ја причам су случајеви у којима пред државном силом испадаш криминалац апсолутно ни због чега. На рђаве људе сам спреман, и на губитке и на разочарања. Само не знам да ли више имам милиграма снаге за борбу са државом и њеним болесним прописима. Таман кад мислиш да луђе не може, изненадиш се. Уопште не фолирам, физички се разболим када год треба да попуним формулар, одем на неки шалтер, вадим дозволе, регистрације...

Знаш шта ми најгоре. Имаш реалан проблем на коме радиш. Решиш га. На том путу видиш и научиш невиђене лепоте било физичког било математичког универзума. И онда одеш пред неког мајмуна на неки шалтер који те дрка за неки произвољни и измишљени члан и став с неке папирчине што је саставио неки докони писар који кикада у животу није видео и направио ништа лепо и реално. А ти знаш о универзуму и знаш колико је тај његов став и члан бесмислен у односу на све то. Као у Кафкином роману се осећам. Ти што неће да плате јесу реалан и гадан проблем због ког можеш да се нађеш у финансијском шкрипцу, али они се ту не претварају да раде по некаком "закону". Зато су ми психички далеко лакши за преживљавањ. Држава није само зло, држава је једноставно апсурд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Grizzly Adams рече

Чекај, то баш и нема логике. Шта ако ти радиш за другу фирму part-time, по уговору? Не могу они онда да буду "власници" тога што си ти писао за другу фирму. Парадоксално је.

У том случају не могу јер имаш два уговора који то регулишу, али мени виза не дозвољава да радим за другу фирму нити нешто додатно за себе јер "штите домаће раднике". Тако да важи овај један уговор и неки општи закон  

А "логике" што се тиче, објаснио је Џоел Сполски у овом посту:

https://www.joelonsoftware.com/2016/12/09/developers-side-projects/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумем те потпуно, зато сам увек избегавао да се тиме бавим и тражио ортаке који оће да преузму тај део посла. А и они су ме за..... скоро сваки пут. :smeh1:

А то што је лепо људе нагони да праве супер ствари без обзира на крвопије. Избегаваш их колико можеш, кад мораш онда приступиш као и сваком проблему. Без емоција, само како да се реши. Не смеш да их посматраш као људе, него као неке безличне аутомате којима треба притиснути одговарајуће дугмиће. Јер они то и јесу. Платиш доброг адвоката 100 марке да ти каже шта да радиш и слушаш га све што ти каже. Просто у суштини, ако искључиш емоције.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...