Jump to content

Како почети учење програмирања?

Оцени ову тему


Препоручена порука

ОК, пратећи роботски  https://code.visualstudio.com/docs/runtimes/nodejs, дошао сам до тога да моја ExpressJS 'Hello World!' апликација ради. 

xq134.jpg

Сада могу да почнем да радим на конкретној апликацији користећи овај темплејт, али то после шетње. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 142
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 5 часа, uros рече

Ne znam odakle dolaze ovi podaci. Da li je neko ispod ili iznad 30 godina nema apsolutno nikakve veze sa potrebama poslodavca. On ce vas zaposliti da mu zavrsite posao ako iz vaseg CV-a i intervjua, da i ne pominjem ubedljivo najbrzi i najsigurniji nacin da se dobije posao - preporuku od strane drugog programera, vidi da ste za to sposobni.

 

Подаци долазе из личног искуства. Говорим о неким конкретним и релативно добрим послодавцима. Наравно да постоји довољно и тих других који вас запошљавају да би им завршили посао и није им ништа друго битно, јер да их нема не бих ни ја имао шта да радим са 50г. Но и ту ћете наићи врло често на запошљавање по пројекту и треба бити спреман на понекад и честе промене посла и послодавца зависно од његове способности и жеље да обезбеди довољно пројеката.
Само да се нико не заварава, без неколико година марљивог рада немојте сањати да ћете постати програмер,  и да ћете за неколико месеци на неким курсевима од пар хиљада евра, по разним школама и "академијама", добити потребно знање и сигуран посао.

"Свуда пођи, себи дођи." - Владимир М. Миливојевић  deka.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дражесно време прекинуло шетњу, скво у проводу с колегама и колегиницама с посла (бар тако каже, ај да јој верујем), а моје колеге или на пословном одсуству или на одмору. Шта друго остаје у таквом дану осим назад на пос'о и назад на форум.

2i0rcqt.jpg

У кафе, наравно. Могао бих да наставим кући или у канцеларији, али је боље стално мењати место. Освежи се ум некако, барем мени.

2ltt0gj.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Juanito рече

У кафе, наравно. Могао бих да наставим кући или у канцеларији, али је боље стално мењати место. Освежи се ум некако, барем мени.

Савршено те разумијем. Ја сам трећу годину факултета завршио у оближњем кафићу :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Ћириличар рече

Савршено те разумијем. Ја сам трећу годину факултета завршио у оближњем кафићу :)

Још ако је лепа конобарица...

Него да видимо где смо с пројектом.

Шта знам, а шта не знам о аутоматски генерисаном темплату и ономе што треба да урадим?

Знам:

- у питању је клијент-сервер архитектура, с тим што су и клијент и сервер сада на мом лаптопу

- када сам отворио апликацију у браузеру, добио сам пар линија текста. То мора бити html, нема шта друго

- знам нешто минимално html-a и css-a, али не довољно да било шта урадим без гугла

- не знам JavaScript, али знам неколико других језика, па могу да разумем JavaScript код и да променим нешто у већ постојећем коду кроз покушаје и погрешке

- знам да негде унутар ових силних генерисаних фајлова у пројекту мора бити учитана почетна html страна

- знам десктоп и мобилно програмирање, тако да имам генeрално знање о организацији пројеката и фајлова у њима, те могу неке ствари да претпоставим јер нису све те технологије толико различите једна од друге, све је на сличну фору

- знам да гуглам

Не знам ништа више осим на нивоу ”чуо сам да постоји”.

 

Прва ствар коју сам хтео да урадим је да променим почетни текст у нешто погодније, чисто да видим одакле треба да кренем. Морам да нађем где је почетни html фајл. Прва претпоставка ми је била да је негде у пројекту index.html. Тог фајла нема. Онда сам претражио пројекат да нађем "Welcome" (јер је та реч на почетној страни у браузеру) и резултат претраге је био index.jade фајл. Звучи обећавајуће. Отварам фајл и у њему је следећи код:

extends layout

block content
  h1= title
  p Welcome to #{title}

Аха, h1, p... html тагови. Немам појма шта је овај jade, али изгледа као језик за спецификацију html-a кога онда Node.js динамички генерише. Такође препознајем да је "Welcome to" дослован текст приказан на екрану, а остатак текста долази из променљиве title која мора бити дефинисана негде у пројекту. То је исто стандардна ствар из других језика, зове се ”интерполација ниски”. Ниска је низ карактера (енглески string), тј. текст. Едитујем претходни код у:

extends layout

block content
  h1= title
  p Вучићу педеру!

и добијам страницу из једног од претходних постова. Сад је дошло време да се овај педер склони и уместо њега постави нешто корисно. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Juanito рече

Држава, тужиоци, судије и адвокати су највећа мафија икада.

Cekaj samo dok ti dodju RYLAH i Avocado... :ani_biggrin:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, uros рече

Ne znam odakle dolaze ovi podaci. Da li je neko ispod ili iznad 30 godina nema apsolutno nikakve veze sa potrebama poslodavca. On ce vas zaposliti da mu zavrsite posao ako iz vaseg CV-a i intervjua, da i ne pominjem ubedljivo najbrzi i najsigurniji nacin da se dobije posao - preporuku od strane drugog programera, vidi da ste za to sposobni.

Ma to se brate ovde kod nas provaljuju neki poslodavci, ne sekiraj se...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Grizzly Adams рече

програмери често раде и једно и друго

Radni konj, sto bi rekli kod nas... a tamo preko Bare vele "multitasking"... :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Њима је главно да се заврши посао, титуле нису битне. Ако је нека фрка, онда директор пали кола и иде да купује пице за све, помера намештај по канцеларијама, носи рачунаре и мониторе - само да нико не прекида оне који завршавају посао. :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Juanito рече

Иде се и дотле да је питање које власник мојих мисли

Necu vise da spamam temu, al` ovom nisam mogao da odolim... :smeh1:

Couple Forced to Destroy 40yo Pond

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

нема везе са темом....

Онај дан када се парадоксина тема о феминизму претвоеила у причу о буреку, аутомобилизму и вашта нешто, пала ми на памет  како би било супер да је цео форум - једна тема...па дође хуан, одржи нам предавање из програмирања, после пет минута нам смућка нес, онда упадне оби да нас теолошки изриба, Гризли као мотиватор, аурор и парадокса се покрве око феминизма па оду на пиво, у све то упадне ђуровић да растера иразобличи преостале артемите...ја одок да се тангирам :)

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Снежана рече

нема везе са темом....

Онај дан када се парадоксина тема о феминизму претвоеила у причу о буреку, аутомобилизму и вашта нешто, пала ми на памет  како би било супер да је цео форум - једна тема...па дође хуан, одржи нам предавање из програмирања, после пет минута нам смућка нес, онда упадне оби да нас теолошки изриба, Гризли као мотиватор, аурор и парадокса се покрве око феминизма па оду на пиво, у све то упадне ђуровић да растера иразобличи преостале артемите...ја одок да се тангирам :)

Puc`o bi server svakog vikenda...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Puc`o bi server svakog vikenda...

ел си баш мор'о то да ми кажеш??? 

идем да питам Мику, код њега све може :D

  • Волим 1

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...