Jump to content

Како почети учење програмирања?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Grizzly Adams рече

Ласкаш ми... :)

Само говорим истину. Знаш кад сам задњи пут чуо неког Балканца да се тако изрази "посао је посао, има своје ризике и то мораш прихватити"? Никад. Него:"Нађи ти везу и нађи да радиш а да ништа не радиш за фине парице.". И послије:"А окле ономе паре за онаква кола? Укро!". Па и ако је украо, макар се потрудио...

Управо сада, Grizzly Adams рече

Разумем те потпуно, зато сам увек избегавао да се тиме бавим и тражио ортаке који оће да преузму тај део посла. А и они су ме за..... скоро сваки пут. :smeh1:

Ниси био ставио ништа црно на бијело, је ли?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 142
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Ћириличар рече

Ниси био ставио ништа црно на бијело, је ли?

Једном нисам. Други пут јесам, али би трошкови суда и губљења времена били већи него сума која је била у питању па ми се није исплатило. ne_shvata

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Juanito рече

У том случају не могу јер имаш два уговора који то регулишу, али мени виза не дозвољава да радим за другу фирму нити нешто додатно за себе јер "штите домаће раднике".

Виза ти не дозвољава да будеш плаћен од друге фирме за нешто што радиш, али не може да ти забрани да радиш и развијаш свој производ кући.

Можеш, на пример, да радиш за фирму из друге земље преко интернета. Мислим да то не могу да ти забране. Питај неког адвоката.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма немој да дозволиш да те то сад спречава да радиш. Док ти решиш те визе и остале њихове глупости проћи ће неколико година, а за то време можеш свашта да направиш. Ако пустиш да време прође, онда ћеш једног дана имати све услове и биће ти криво што у међувремену ниси направио то што си хтео.

Фора је да се ради без обзира на услове. Треба да видиш како је Трамп правио ове зградурине по Менхетну, прочитај "The Art of the Deal" друга прецедника. Није нормално колико он ништа није знао унапред и колико су га малтретирале бирократе. Није уопште обраћао пажњу. Видео прилику, имао идеју, и годинама припремао терен. Онда се коцкице одједном сложе - и он има све спремно. Тако се ради.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево конкретно да се исповедим јавно - ја се горко кајем за све време које сам провео "чекајући услове"... Дође ми да се бичујем ко они римски калуђери.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Ћириличар рече

Него:"Нађи ти везу и нађи да радиш а да ништа не радиш за фине парице.".

Zbog ovog horora od "egzistencije" (tj. smrti pre groba) ljudi postaju korumpirani i duboko nesrecni. Pa se onda cudimo zasto svi oko nas kukaju. To su Americki socijalisti odavno provalili pa su slali najvecu novcanu "pomoc" upravo zemljama koje su zeleli da uniste/onesposobe (np. Pakistan). 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sad vezano za temu: K&R je super knjiga koja je ustvari zbirka konkretnih programerskih zadataka. Cim savladate neki od koncepta odma se pise program koji to demonstrira. A primorace vas da koristite kompajler i da odete dosta blizu masine sa jedne strane, a da sve vreme mozete sve da razumete jer je jako logicno i lepo napisana.

Posle C-a mocicete sa lakocom da naucite neki drugi high-level programski jezik i da se bacite na konkretne moderne zadatke web programiranja, ali i bilo koje druge vrste programiranja. 

To su moja 2 centa. Ja sam krenuo da ucim obrnuto od scripting jezika da automatizujem svakodnevni posao, pa "nadole" ka masini. I dok se nisam naterao da sednem i preletim dobar deo K&R-a mnogo sam sve sporije kapirao i ucio. Dakle, ja nisam isao odozgo nagore, ali mi se posle mog iskustva cini da je to ipak najbrzi nacin da se postave jaaaako dobri temelji za kasniji mnogo brzi napredak.

Sta mislis Grizli, mislis da je brze odmah uleteti u konkretne stvari?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Владимир Миливојевић рече

За почетак је јако битно да сте млађи од 30. Велики број компанија неће ни да чује за програмере старије од 30 година, па и ако вас позову не очекују да будете почетник. Тако да ако почињете са више од 30 година мораћете да уложите додатан труд и да покажете веће знање и умеће.

Ne znam odakle dolaze ovi podaci. Da li je neko ispod ili iznad 30 godina nema apsolutno nikakve veze sa potrebama poslodavca. On ce vas zaposliti da mu zavrsite posao ako iz vaseg CV-a i intervjua, da i ne pominjem ubedljivo najbrzi i najsigurniji nacin da se dobije posao - preporuku od strane drugog programera, vidi da ste za to sposobni.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У гимназији сам се озбиљно бавила програмирањем (Pascal, Delphi). :smeh1:

Среће моје када испрограмирам калкулатор. Један од ретких предмета који ми је био баш лаган и интересантан. Ваљда сам по мало control freak, па ми је било интересантно то што морам да предвидим и запишем сваку ситуацију. :D

Међутим шансе није било да упишем ЕТФ, нисам баш ни била упућена где бих још могла да учим програмирање. Тако да сам отишла другим путем.

Углавном, желим срећу у учењу свима који воле тако нешто. По мени је безвезе улазити у било шта само због новца. Радите оно што вас чини срећним, онда ни резултати неће изостати. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Драган Мирило рече

Да ли је по твом мишљењу добар почетак ако се ураде 2-3 сајта као препорука за неко запослење у том сектору?

Ако си одлучио да правиш сајтове, одради их ако ништа због тренинга. А потруди се да научену теорију (добре праксе програмирања и остало) примјениш на те сајтове и кроз то да покажеш квалитет. Дакле одради их што "квалитетније".

Наравно не мислим на инсталирање Вордпреса и постојеће "теме" пошто то хиљаде људи из твог града може одрадити уз помоћ Гугла/Ју-тјуба... ;)

Е сад запослење зависи од других кандидата. Лично имам осјећај да је тржиште солидно попуњено. Не рачунајући Индијце... :) Углавном поента је да не очекујеш чудо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Lady Godiva рече

Међутим шансе није било да упишем ЕТФ, нисам баш ни била упућена где бих још могла да учим програмирање.

Па ево овде. :) А пошто сам разумео да већ имаш посао, још боље. Имаш луксуз да се играш и учиш оно што волиш. А после може да ти служи као неки приход са стране или као back-up ако се деси нешто непредвиђено. А и не мора. Може само да ти служи као леп хоби.

Ако кажеш да си осетила срећу кад си испрограмирала калкулатор, онда бих рекао да нагињеш ка мом пољу интересовања и експертизе, а лично сам вољан да будем експлоатисан овде на форуму и коришћен као објекат... за преношење знања. :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Juanito рече

Ако кажеш да си осетила срећу кад си испрограмирала калкулатор, онда бих рекао да нагињеш ка мом пољу интересовања и експертизе, а лично сам вољан да будем експлоатисан овде на форуму и коришћен као објекат... за преношење знања. :)))

Интелектуална објективизација мушкараца.. јесте па да ме crucify на теми о феминизму. :D

Сад ми је план да завршим факс, мада ми је тешко да се наканим (мрзим да бубачим, волим да учим кроз рад), па ћу онда можда и кренути у том правцу. Пошто на послу радим у SAP BO, постоје нека два пута за напредовање, кроз усавршавање тих информатичких таскова или менаџмент. Ја волим и једно и друго.

Тако да ако ми падне на памет да учим програмирање, јер код мене се никад не зна, смараћу Гризлија и тебе док се горко не покајете што сте уопште нудили помоћ. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Grizzly Adams, можеш да избришеш оне поруке од ноћас, и онако су спам на лепој и озбиљној теми.

Сад бих да нешто конкретно допринесем. Наиме, поставили су ме ни кривог ни дужног да помажем, на курсу о Web технологијама. Студенти имају задатак да развију прототип Web апликације за електронску трговину користећи Node.js оквир на серверског страни. До сада су моје дужности биле техничке. Инсталирао сам све што је потребно на интерном виртуелном серверу да би студенти могли да хостују апликације. Поставка система је аматерска (буквално сам пратио туторијал на интернету једног клауд провајдера), али небитно. Прво, сервер је намењен за тестирање и једнократну употребу. Друго, они из IT департмана, који су за то плаћени, неће да раде ништа што минимално одудара од њиховог свакодневног посла. Тип је буквално одбио да ми помогне (да ли неће или не зна), тако да сам решио да то одрадим сам, па боље да буде несавршено него да студенти немају на чему да раде.

У наредним недељама ћу морати мало да им помажем. Пошто не знам ништа о Node.js и знам јако мало о Javascript-у, током викенда и следеће недеље желим да напишем неку једноставну апликацију како бих научио основе. Студенти (рачунарских наука) су у просеку јако слаби са програмирањем генерално, тако да није битно што ту конкретну област не познајем довољно. Обично су заглављени на нечему основном што нема много везе са конкретном технологијом. Има наравно (мањи број) бриљантних студената који су заглављени на нечему што не знам да решим, али у том случају заједно решавамо проблем. Ти што знају схватају да нико не зна све, а ови што не знају мисле да су асистенти ходајући гугл и викепидија.

Покушаћу да учим и радим ”уживо”, овде на теми. Две ствари су битне да нагласим - није у питању почетнички туторијал и почетници вероватно неће схватити ништа конкретно. Друго, велика је вероватноћа да је то што ћу направити бити далеко од оптималног и незавршено. Није ми циљ да покажем како треба направити добру Web апликацију. Лични циљ ми је да покупим основе, немам ни времена ни разлога да правим компленту веб апликацију. А циљ овде на теми ми је да људи виде како изгледа мисаони процес некога ко зна неке области програмирања и онда треба да мало проучи ”нову” област на брзака за неки конкретан пројекат. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво треба да инсталирам неопходан софтвер.

Наставник на курсу захтева Node.js на серверској страни, тако да ту немам избора. Замишљам да ми је неко наручио апликацију и рекао да жели да буде имплементарина у том оквиру. Оквир (или framework на енглеском) се скида са https://nodejs.org/en/ и инсталира као било која друга апликација. 

Треба ми и едитор. Могу да користим било који обичан тест едитор, али лично волим добар IDE (Интегрисано Развојно Окружење) и бирам Microsoft Visual Studio Code (http://code.visualstudio.com) који има уграђену подршку за JavaScript. Већ га имам исталираног и сад треба да нађем како се користи са Node.js. Гуглам ”Node.js Visual Studio Code” и избацује ми https://code.visualstudio.com/docs/runtimes/nodejs. Сад морам да си справим кафу и прођем кроз текст да видим шта каже...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У претходној поруци сам написао да је Node.js оквир (framework). Управо сам научио да то технички није тачно. Node.js само омогућава да се JavaScript језик изврши на серверу. Сваки браузер има интерпретатор JavaScript језика. На пример, овај форумски едитор у коме сад куцам поруку је написан користећи JavaScript и браузер зна шта да ради са тим кодом. У бразузеру нема избора, JavaScript је једини језик кога браузери разумеју. Барем за сада, вероватно ће се то променити за неколико година. Најпростије речено, Node.js је настао тако што је узет тај део из браузера што разуме JavaScript и преправљен тако да може да ради ван браузера, директно унутар оперативних система. То је учињено да би било могуће користити JavaScript као серверски језик. Зашто би то неко желео да чини осим ако не мора (као што ја сад морам), није ми баш најјасније. :))) 

Иако Node.js није оквир, постоји доста оквира написаних за Node.js. У оној Гризлијевој аналогији са говорним језицима, JavaScript би био обичан говорни спрски језик, Node.js наш мозак који га разуме и зна како да га користи, а оквир би приближно био знање и конвенције неке конкретне области изражени на српском језику. Ми можемо да користимо обичан српски да говоримо о, на пример, хемији. Али би то било неефикасно и непрецизно. Звучали бисмо као Вељо Илић, па бисмо умесето ”молекул воде” морали да кажемо ”оно са једном великом куглицом, два штапића накривљена под углом и две мале куглице на крајевима та два штапића”. Тако исто и у програмирању, можемо да користимо чист JavaScript за Node.js, али је ефикансије да нађемо неки специјализовани оквир. Препорука наставника је да студенти користе неки оквир, као што је https://expressjs.com.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...