Jump to content

Мошти Светог деспота Стефана Лазаревића у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

                           despot_mala.jpg

 

Београђане у четвртак, 9. марта 2017. године, у 12 часова очекује велики догађај - дочек дела моштију Светог деспота Стефана Лазаревића, најавио је ексклузивно за Радио Слово љубве јереј Арсеније Арсенијевић, старешина Вазнесењске цркве.

Молитвено сабрање тог дана предводиће Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Арсеније, викар Патријарха српског. Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служиће у петак, 10. марта 2017. године, свету Литургију пређеосвећених Дарова у Вазнесењској цркви са почетком у 7,30 часова.

Јереј Арсеније позива верни народ на молитвено сабрање наглашавајући да је дочек моштију Светог Деспота велики догађај за српску престоницу, имајући у виду да је Београд први пут постао престоница за време владавине деспота Стефана Лазаревића. Свете мошти братство Вазнесењске цркве донеће из Пожаревца, а дароване са благословуом Епископа браничевског г. Игнатија остаче трајно у том београдском светом храму.


View full Странице

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Арсеније, са свештенством и многобројним верницима, дочекао је у четвртак, 9. марта у подне, кивот са моштима Светог деспота Стефана Лазаревића у порти београдске Вазнесењске цркве, потом је служен Канон светитељу. Сутра ће, 10. марта, истим поводом, Његова Светост Патријарх српски Иринеј служити Литургију Пређеосвећених дарова у Вазнесењском храму, с почеткомм у 7.30 ч. Мошти Св. деспота Стефана ће, по благослову Епископа браничевског Игнатија, трајно остати дароване Вазнесењској цркви у Београду где ће сви који то буду желели моћи да се пред њима помоле, да им се поклоне и целивају их, а на значај овог духовног догађаја указао је старешина тог храма, о. Арсеније Арсенијевић, подсетивши да је Београд први пут постао главни град за време владавине Светог деспота Стефана.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

65997017258c15d1567e41440319799_v4_big.J

 

Mošti svetog Stefana su dočekali sveštenici i građani tačno u podne, nakon čega je služena liturgija. Starešina Vaznesenjske crkve u Beogradu jerej Arsenije Arsenijević rekao je da je doček moštiju svetog Stefana veliki događaj za Beograd, jer je on za vreme njegove vladavine prvi put postao prestonica.

Inače, despot Stefan Lazarević bio je sin kneza Lazara. Nakon što je knez Lazar poginuo u Kosovskom boju 1389. godine, tada maloletni Stefan je nasledio presto, ali je do punoletstva u njegovo ime, Srbijom vladala njegova majka Milica.

U istoriji važi za vladara u čije vreme je Srbija ostvarila političku stabilnost. Osim političkog dara, despot Stefan Lazarević imao je i književni talentat. Njegovo najpoznatije delo je "Slovo ljubve", pesnička poslanica za koju se smatra da je posvećena njegovom mlađem bratu Vuku.

Stefan Lazarević je zaslužan i za to što se njegova sestra Olivera, koja je bila u haremu Bajazita kao zalog mira, vratila u Srbiju. Naime, on je učestvovao na Bajazitovoj strani protiv mongolskog kana Tamerlana u bici kod Angore 1402. godine, a nakon poraza osmanskih snaga pri povratku je u Carigradu dobio od vizantijskog cara titulu despota - najvažnije dostojanstvo posle carskog ali i dozvolu da sestru Oluveru vrati u Srbiju. Stefana Lazarevica je kanonizovala Srpska pravoslavna crkva, kao Svetog Stefana despota Srpskog, na petstogodišnjicu njegove smrti 19. jula 1927. godine.

 

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=03&dd=09&nav_id=1238314

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Волим 1

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Патријарх Иринеј служио крај моштију Св. деспота Стефана у Вазнесењској цркви

Његова Светост Патријарх српски Иринеј служио је јутрос, 10. марта, Литургију Пређеосвећених Дарова у Вазнесењској цркви у центру Београда, крај моштију светог деспота Стефана Лазаревића које су јуче, 9. марта свечано унете у тај храм. Свјатјејши је поучио о подвигу Поста, затим о значају личности и дела Св. деспота Стефана, али се осврнуо и на грех чедоморства подсетивши да су родитељи сатрудници Божији. (Проповед у наставку вести забележила је Ранка Маџаревић). Патријарху је саслуживало свештенство Архиепископије, затим из других епархија наше Цркве и свештеници Вазнесењског храма, на челу са старешином, о. Арсенијем Арсенијевићем. Патријарх Иринеј је причешћивао верне, а пред кивотом са моштима Св. деспота Стефана, свештеник Игор Карановић је помазивао светим миром верне, међу којима је био велики број деце, затим представника Свибор-а, док су сви верни током службе у миру прилазили икони и светим моштима Св. деспота Стефана како би их целивали. Део моштију Св. деспота су донете из Епархије браничевске као трајни дар београдском Вазнесењском храму, а свечано их је у тај храм унео Преосвећени Епископ топлички Арсеније, викар Патријарха српског, који је са свештенством 9. марта служио Канон светитељу.

Извор: Радио Слово љубве

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико је мени познато, мошти Св. Деспота почивају у Манастиру Копорин. Мошти из Манастира Манасије нису аутентичне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Васијан рече

мошти Св. Деспота почивају у Манастиру Копорин.

јесте, али ово су вероватно честице моштију....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У гробници у Манасији пронађене су мошти са главом која је била положена поред тела. Историја сведочи да је Вук, Стефанов брат, био убијен одсецањем главе. У Копорину су пронађене мошти испод ктиторске фреске изузетно високе особе (а деспот Стефан је био грмаљ и за данашње појмове) на којима су јасно видљиви трагови повреда који апсолутно одговарају описима рана које је Деспот задобијао у борбама. А о мноштву чудесних исцељења сведоче бројни сведоци који су се исцелили или добили децу молитвама Светог Деспота.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, JESSY рече

јесте, али ово су вероватно честице моштију....

Да, само што су те честице из Манастира Манасије, а не из Копорина:

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и благовољењем Преосвећеног Епископа браничевског г. Игњатија, из манастира Манасије у престони град стигле су нетљене мошти Светог деспота Стефана Лазаревића.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Васијан рече

из Манастира Манасије,

да...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Васијан рече

није јасан Владика Игнатије.

:stadaradim:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...