Jump to content

Ава Римски о посту

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 минута, Леон Професионалац рече

/A oпет, Христос и апостоли су били Срби а срби посте Четвртак. :-D /

:) управо сам ово поменуо у претходној поруци, а сад видим и ви сте док сам ја писао. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 666
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

горе сам погрешио са датумом (стари-нови календар), кад сам наводио празник св мученика, сад сам исправио, али на брзину па су остали датуми неправописно наведени.  

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

СПЦ нема став поводом тог питања, иако смо традиционално били против крвавица, оне се користе у Војводини, али и другде. Не следимо кошер.

 Zasto? Dela apostolska 15,20: ,,Da im se napise - neka se cuvaju od necistota idolskih, od bluda, od udavljenoga i od krvi."  

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Кратос рече

Sad nešto razmišljam,na Tajnoj večeri,kada je Isus prvi put pričestio učenike,tada je bila Pasha, a koliko znam za pashu se pripremalo pashalno jagnje,kao sećanje na priklanu jagnjad čijom su krvlju Jevreji obeležavali dovratke svojih kuća kada je Anđeo smrti uzeo egipatske prvence.Da li su učenici onda jeli meso ili su samo pili vino i lomili pashalni hleb?

Moralo je prvo da se ispuni 'stara' pasha, jer, Isus nije dosao da ukine, nego da ispuni stari zavet, tako se i obrezao i drzao druge obicaje izrailja, ...tako je i zgotivio staru pashu, pa, odmah posle jedenja stare pashe i starog jagnjeta, ustanovljena je i nova Pasha itd.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Кратос рече

Sad nešto razmišljam,na Tajnoj večeri,kada je Isus prvi put pričestio učenike,tada je bila Pasha, a koliko znam za pashu se pripremalo pashalno jagnje,kao sećanje na priklanu jagnjad čijom su krvlju Jevreji obeležavali dovratke svojih kuća kada je Anđeo smrti uzeo egipatske prvence.Da li su učenici onda jeli meso ili su samo pili vino i lomili pashalni hleb?

Ono, Hristos nije dosao da ukine, nego da ispuni stari zavet, tako se i obrezao i drzao druge obicaje izrailja, ....tako je i zgotivljena prvo stara pasha i jedenje strarog jagnjeta, da bi odmah posle toga, ustanovljena i nova Pasha i novo Jagnje itd.

Dupli post. 0122_tuk
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

све је то фино, него сам ја сад силно огладнела читајући све ово

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

Нажалост није, мада је предлог СПЦ био јако разуман и добар. Прочитах и образложење,

Kakav predlog je dala SPC?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 "Post je alatka. Nešto  kao dobar traktor koji može da nam pomogne u oranju ove njive, svoje duše. Nemojte da mislite da je post "jao prekršio sam ovo i jao što sam okrenuo na međi ovako traktor?"...ma koga briga kako si okrenuo na međi traktor. Bitno je da ga koristiš i da si na njivi! To je poenta. Nemojte da mislite: "jao prekršio sam post".."mi postimo ovako"..Poenta posta jeste da vam način ishrane reguliše pažnju uma i predostrožnost uma za odnose sa ljudima, za molitvu, za te stvari..i post je tu vrlo sekundaran.. "samo post a um ništa" to nikako..badava se mučite..

Dobro je da se posti. Post na vodi je monaškog tipa i obrazca. Monasi poste na vodi jer intenziv njihovog bogoslužbenog kelejnog poretka podrazumeva takav duhovni zamajac i takvu pratnju od strane posta, što je u našem slučaju, u našem ritmu života kontraproduktivno. Slušajte duhovnike. Ako kažu na vodi, onda posti na vodi. Ako imate blagoslov duhovnika nećete postradati. Ali čisto da znate da nije tačno to da što više postiš, što manje jedeš, što se više istjazavaš, da si nešto bolji i  bliži cilju. To nema veze s mozgom.

Bliži si cilju što si bliži Hristu, bliži sebi, bliži bližnjemu svome. Izgrađujte spontanitet sa Bogom i bližnjima, budite tačni i spontani jedni sa drugima bez glume i folirancije. Dok se gluma i folirancija ne okončaju ne može da krene pravi odnos..."

neke misli o postu sa predavanja o. Aleksandra Jovanovića

celo predavanje na youtube Црква - живот као смисао и смисао као живот

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Gordana . рече

све је то фино, него сам ја сад силно огладнела читајући све ово

:0205_whistling:

:)))

Post.jpg

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево и мојих 0.02$. Сматрам да је пост добра ствар. Међутим пост је потпуно уздржавање од јела и пића (тако да ко хоће да буде ревнитељ дакле треба да не једе и не пије ништа до мрака, па након што падне мрак да узме мало горког зеља уз мало воде), што сведочи у прилог авине тезе да је ненормална оволика количина постова током године. То изгледа представља неки уплив монашког утицаја у ширу цркву (још да уведу и пост понедељком па да буде потпуно). Елем, пошто је немогуће да неко не једе и не пије ништа цирка две трећине године, уведена су разна разрешења што пост своди са поста на кошер и самим тим увелико обесмишљава пост. Наиме, много пута сам био сведок ситуацији где човек пости све „по календару“ истовремено једући прекомерно. Имамо у цркви изопачену ситуацију где се људи преједају „на води“!? Пошто држе кошер, то преједање сада није грех већ врлина!? Сматрам да би мало већи акценат црквених гласила требало да буде на умерености у јелу и пићу, него на кошеру - да је битно не преједати се како ван постова, тако и у посту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Vedran рече

:) управо сам ово поменуо у претходној поруци, а сад видим и ви сте док сам ја писао. 

Нисам видео оемах. Хтело ми се да убацим и то мада верујем да само ја знам шта сам хтео да кажем, тј. тада сам знао шта сам хтео. :-) 

Свакако је у нас велики проблем са српским богом, на српском небу, окруженим Србима апостолима - вероватно сам нешто тако хтео. :-) Пишем нешто на ту тему па ми се све помешало. :-D 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овдје се говорило и о послушању, као неопходном за спасење. Спомену ава, да не треба да будемо безумно послушни "мудрој" Цркви. Мислим на оно: ако је духовник рекао да убијем човјека, нема везе, он је дао благослов.

Ја сам за ону причу:

Рекао генерал војсци лијево, а оно треба десно. Отишла војска десно. Генерал ће: "Ето, видиш, опет не слушају."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рекао Ава и то да нам треба мозак. 

Имаш оне који неће мозак, а хоће послушање. Имаш оне који хоће мозак, а неће послушање. Имаш оне који неће ни једно ни друго, и најзад оне који хоће и једно и друго.

И на крају имаш избор, хтео не хтео.

Бирај А, Б, В, Г :)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vedran рече

Рекао Ава и то да нам треба мозак. 

Имаш оне који неће мозак, а хоће послушање. Имаш оне који хоће мозак, а неће послушање. Имаш оне који неће ни једно ни друго, и најзад оне који хоће и једно и друго.

И на крају имаш избор, хтео не хтео.

Бирај А, Б, В, Г :)

Ти баш волиш да малтретираш људе?! Какав црни избор кад ти је Мајка Црква све прописала?12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Бојан Илић рече

Овдје се говорило и о послушању, као неопходном за спасење.

Добро знајте да је послушаније (послушност) најзлоупотребљаванија врлина у Цркви.

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...