Jump to content

Ава Римски о посту

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 43 минута, Vedran рече

А шта вам би да ово кажете?

Замало вам не аминовах поруку, пре него што прочитах ово. Неки би ми одмак то прикачили као етикету да сам аминовао :)

Не знам ни сам, ваљда из бојазни. :-)

Али добро - ,,ко епископство жели, добру ствар жели". :-) 

пре 41 минута, Ivan Marković рече

Što ne znači da treba da tolerišemo sektašku propagandu i bogohuljenja.

Још нисте отишли? ;-) 

Зато што не толеришемо, због тога шибамо по талибанима. :-D 

пре 41 минута, Ivan Marković рече

Nema posta, van onih Crkvom propisanih i preporučenih. To je aksiom. I ovde to svi znaju.

Видели сте да не знају - отуда се по храмовима тражи пост, читали сте сведочења других.

Табак је пресавијен одавно и мом епископу је предочено шта мислим, он не условљава верне.

пре 41 минута, Ivan Marković рече

Jasno da ne...ali ne mislite li valjda da ćete problem rešiti skupljanjem lajkova od Tanje1 ili VSB? 

Да ли да коментаришем уопште? Не, не желим.

 

Eдит:

Промаче ми ово:

,,Ne, ovo nije tačno. Talibani uopšte nemaju pričešće, a post im je Ramazan, ako se ne varam. Pa onda krkaju ono nesretno jagnje."

Вједомо буди: талибани су сви они који чине онако како сам навео, чисто да не помињем само љуљачке талибане на које ме стално враћате да их помињем правећи се да не знате кога тако називамо.

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 666
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Vedran рече

Пошто сам ја ово поменуо, хоћу да кажем хвала за појашњење. Нисам знао да је ово македноски обичај. Проблем уопште није ово што ви описујете да људи узму св воду у чисту среду (осим што не видим разлог зашто се не би и Причестили). Проблем је што су неки себи утувили у главу да је св Николај ПРИЧЕШЋИВАО са св водом (уместо Тела и Крви)! Дакле не да су људи узимали Св Воду, него су чак тврдили да је он из Путира делио Св Воду, а не Тело и Крв Господњу! И читаву ту причу уграђивали у причу о седмодневном посту. Да је то зато што не можеш да се причестиш на чисту среду јер ниси постио 7 дана. То је проблем. А не ово што људи узимају Св Воду. 

Агијазма се даје из путира, са кашиком(неки са обичну, неки са ону са коју се причешќује). Али рекао сам, након причешќе. Причешќују се и они који су тримирили и они који нису... Неќе ваљда немоќни и стари људи да држе тримир, или пак да посте читав пост (без уља или без млека).

И како да пости човек 7 дана и да се причести на Теодорову суботу? :) Да не једе уље на Прочка? :)

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Леон Професионалац рече

Не знам ни сам, ваљда из бојазни. :-)

Али добро - ,,ко епископство жели, добру ствар жели". :-) 

:)) Без бриге!!

Него, у вези цитата, зашто кад год ми је то неко рекао никад није споменуо шта још Ап. Павле вели Тимотеју у продужетку? 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Orthophill рече

И како да пости човек 7 дана и да се причести на Теодорову суботу? :) Да не једе уље на Прочка? :)

То бих и ја волео да знам!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Orthophill рече

Агијазма се даје из путира, са кашиком(неки са обичну, неки са ону са коју се причешќује). Али рекао сам, након причешќе. Причешќују се и они који су тримирили и они који нису... Неќе ваљда немоќни и стари људи да држе тримир, или пак да посте читав пост (без уља или без млека).

И како да пости човек 7 дана и да се причести на Теодорову суботу? :) Да не једе уље на Прочка? :)

Шта раде са Причешћем које је у Путиру после Причешћа верних. Кад се употребљава? Није ми баш јасан тај обичај.

Од почетка поста до Теодорове суботе има пет дана и субота је шести, како мислите да пости седам дана?

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Леон Професионалац рече

како мислите да пости седам дана?

Па кад би они мислили не би то ни говорили. Али на жалост говоре, јер не мисле. И у оном тексту где наводе изворе за своје учење, спомињали су чак и Причешћивање у "осми дан" мењајући речи у преводу из Номоканона само да би уклопили у свој шаблон. Сад се не сећам детаља, а да не идем да опет читам, јер сад радим један послић док успут пратим шта се овде пише. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vedran рече

:)) Без бриге!!

Него, у вези цитата, зашто кад год ми је то неко рекао никад није споменуо шта још Ап. Павле вели Тимотеју у продужетку? 

Да, да! Добро велите.

Задржао би се на ономе да је муж једне жене јер би тада боље разумео ожењене. И код овог 6. стиха, не новокрштен. Дакле, не могу новокрштени у смислу да не могу неутврђени да поучавају.

Screenshots_2017-03-06-11-53-33.png

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Леон Професионалац рече

Шта раде са Причешћем које је у Путиру после Причешћа верних. Кад се употребљава? Није ми баш јасан тај обичај.

Од почетка поста до Теодорове суботе има пет дана и субота је шести, како мислите да пости седам дана?

Преждеосвештене литургије се служе у веќе цркве, где има више путира. Па агијазму даје се из неки други путир, не из оног у који су Тело и Крв Христови. Сада сам се сетио да једном сам видео и како дају агијазму и из обичне флашице.

О бројање данова: Епа не знам и ја сам збуњен са том рачуницу...

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Orthophill рече

Преждеосвештене литургије се служе у веќе цркве, где има више путира. Па агијазму даје се из неки други путир, не из оног у који су Тело и Крв Христови. Сада сам се сетио да једном сам видео и како дају агијазму и из обичне флашице.

О бројање данова: Епа не знам и ја сам збуњен са том рачуницу...

Аха! Хвала Вам! Хвала Вам бескрајно на објашњењу. Ето, научих нешто.

Значи само на Литургији Пређеосвећених, добро, добро, схватио сам сада на шта сте мислили. (И по Србији се не служе свуда Пређеосвећене.)

 

(Успут, постоји негде обичај да она заједничка чаша која се младенцима даје на Венчању буде уствари баш Путир, када се Венчање свршава ван литургије. Ех, колико све и Цркви упућује на Причешће!)

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Леон Професионалац рече

Аха! Хвала Вам! Хвала Вам бескрајно на објашњењу. Ето, научих нешто.

Значи само на Литургији Пређеосвећених, добро, добро, схватио сам сада на шта сте мислили. (И по Србији се не служе свуда Пређеосвећене.)

 

(Успут, постоји негде обичај да она заједничка чаша која се младенцима даје на Венчању буде уствари баш Путир, када се Венчање свршава ван литургије. Ех, колико све и Цркви упућује на Причешће!)

Па на Чиста Среда колико знам се служи само преждеосвештена литургија. Можда се нејасно изражавам. Опростите, што јужније са падеже тужније! :D

Edit: Агијазма од путира се даје само на Чисту Среду. И никад више.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како у православној Цркви влада канонски беспоредак наша помесна Црква нема тела која би одговорила на ова питања или обавезујеуће или да покушају да разјасне.У РПЦ Московској патријаршији постоје тела за све проблеме па тако и за истине вере и праксу.Овим питањима се бави комисија за катихизацију чији је председник професор Алексиј Осипов који је лаик и веом благ и добар човек који даје објашњења без строгости иако се од 5 године исповедао код светог старца Никона Воробјова.Наша црква нема ни комисију која би се бавила Артемијем и осталим облицима верског фанатизма једини им је проблем Степинац.Где је просвећивање народа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Orthophill рече

Па на Чиста Среда колико знам се служи само преждеосвештена литургија. Можда се нејасно изражавам. Опростите, што јужније са падеже тужније! :D

Edit: Агијазма од путира се даје само на Чисту Среду. И никад више.

Не, добро се Ви изражавате, до мене је, ја правим превиде. Муте ми се слова.

Хвала Вам! Овако објашњено, ради се о локалном обичају који и није тако лош мада испада као да се ради и некаквим магијским својствима Агијазме, но добро.

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Августин рече

Како у православној Цркви влада канонски беспоредак наша помесна Црква нема тела која би одговорила на ова питања или обавезујеуће или да покушају да разјасне.У РПЦ Московској патријаршији постоје тела за све проблеме па тако и за истине вере и праксу.Овим питањима се бави комисија за катихизацију чији је председник професор Алексиј Осипов који је лаик и веом благ и добар човек који даје објашњења без строгости иако се од 5 године исповедао код светог старца Никона Воробјова.Наша црква нема ни комисију која би се бавила Артемијем и осталим облицима верског фанатизма једини им је проблем Степинац.Где је просвећивање народа.

Због тога смо осуђени да овуда и свуда тумарамо. :-( 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам за претјерани аскетизам, када је у питању пост, у смислу уздржавања од одређене хране. Међутим, мислим да је добро да уздржавање постоји ради тога:

1. Да, колико је то могуће, ублажимо или чак елиминишемо "робовање" храни,

2. Да се тренирамо за случај, не дао Бог, какве невоље: глади у прогонству и сл.

Сви, надам се, знамо да када се тијело навикне на неку храну оно ту храну "тражи". Ја нпр. редовно пијем кафу, па кад је не попијем до 2 сата по подне заболи ме глава и постајем мрзовољан (нерасположен). Тада човјеку пада концентрација и тежи му је крст који носи. Право говорећи, није тежак крст који смо добили од Господа, већ онај непотребни терет, који смо сами себи наметнули.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Леон Професионалац рече

Апостоли нису постили јер су имали Христа поред себе а ми немамо па додајемо постове и кад треба и кад не треба? Поменусмо Св. Саву, видите није све постио али је свет. И они пре њега.

Они су имали послушање. Ми немамо. Свако има свој крст и своје искушење. Ми имамо пост. И то у доба кад никад није било разноврсније и доступније хране, и из мора, и из река и из свих крајева света. Срамота би било да се бунимо и ропћемо. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...