Jump to content

Ава Римски о посту

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 часа, Тања1 рече

 

A do samo pre godinu dana si imao problem sto ja zaista i Artemija i sve ljude oko njega,vernike smatram bracom iliti svojima .  Ipak priznaces, nije bitno koliko je ko puta spomenuo, rijeci imaju tezinu, i ona je bitna. :) 

Samo se glupi ljudi ne mijenjaju.

Ne znam kakve sad veze ovo ima sa tim.

Artemija sam podrzavao ili imao neku vrstu odredjene simpatije (doduse verbalno jer nisam isao na njihove sluzbe) do odredjenog trenutka, kad su presli odredjenu granicu po mom skromnom misljenju vise nisam ali sam kritikovao i sad i tad stvari za koje ja mislim da su pogresne, bile tamo ili vamo.

Samo ne vidim razlog vadjenja sta sam pisao pre godinu dana na forumu u svrhu ove teme, ali dobro.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 666
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Ваљда је циљ задобијање Царства Небеског а не дуг живот у блату. Али, коме је циљ ово друго обично никако не може да разуме оно прво и усрђе које се често рађа њиме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Леон Професионалац рече

,,Нисам ја него сте Ви" и ,,нисам ја крив, жена коју су ми дао ме превари" - сад ми је јасно зашто се толико ,,примате" на пост храном.

Ех, варате се ако мислите да је могуће да пошћењем на храни компензујуте овакве ствари!

                        + + +

Елем, наравно да помињем јер они и њихова ,,чада" која су остала у Цркви су само фиктивно у њој, такви буне народ оваквим глупостима, такви терају људе да посте и суботама и недељама, њима је пост услов за Причешће. 

Ne znam sad sto dramatizujete i pravite od sebe zrtvu, a od drugih ovog puta mene - fariseja ili sta vec.

Artemija ili Marka ili kako god nisam spomenuo dok nije bio spomenut 150 puta ovde, onda sam ga spomenuo samo opazajuci da i ta strana prica slicnu pricu kad nesto objasnjava kanoni kanoni kanoni...onda kad je od njih to, dolazi do objasnjenja da kanoni nisu ograda i sve i svja, sad smo preokrenuli uloge i to sam samo zapazio da odjednom kada vama (ne vama licno) odgovora vi posezete za istim argumentima, kanoni, kanoni, kanoni, samo ovaj put ispada da su kanoni zaista sve i svja, pa posto kanoni nisu pripisali post onda odjednom post je beskorisan kao i oni sto potezu ko pali svece po kanonima u sinagogi da bude odlucen np.. I kad sam samo to primetio napali ste me sto spominjem uopste to ime, a da niste shvatili da ste vi i otac Zoran u svakom drugom postu spomenuli istog.

Sad jos ispade, da su oni jedini problem ako je to uopste problem sto zagovaraju post pred pricesce. Kao da nemamo sve druge vladike, mitropolite, patrijarha, svestenike, monahe koji toboze ne zagovaraju post pred pricesce.

U mojoj crkvi je za pricest potrebna priprema i ispovest.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како постити. Лево - исправно. Десно - погрешно. 

 

pravilan post.jpg

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, МилошБГ рече

U mojoj crkvi je za pricest potrebna priprema i ispovest.

Једно питање за све, пошто је овако и у мојој цркви.

Ако је за причешће неопходна припрема, да ли то значи да људи треба увек да посте, јер се Литургија служи, сваке недеље и на црвено слово?

Зашто уопште и служити Литургију и претварати хлеб и вино у Тело и Крв, кад нико не сме да приђе сваки пут, осим свештеника, беба, бакица на умору? Зар није смисао да сви постану једно у Христу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Lady Godiva рече

Једно питање за све, пошто је овако и у мојој цркви.

Ако је за причешће неопходна припрема, да ли то значи да људи треба увек да посте, јер се Литургија служи, сваке недеље и на црвено слово?

Зашто уопште и служити Литургију и претварати хлеб и вино у Тело и Крв, кад нико не сме да приђе сваки пут, осим свештеника, беба, бакица на умору? Зар није смисао да сви постану једно у Христу?

Koliko ja znam, svako ko posti redovno sve postove i svaku sredu i petak moze da se pricesti svake nedelje na liturgiji.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Леон Професионалац рече
пре 4 часа, МилошБГ рече

не верујем да ико од људи из цркве тера неког физичког радника који ради 12 сати да мора да пости на води

Ви не верујете а ми знамо да постоје такви духовници. Ни болеснике не штеде изузев оних на самртном одру. И то испитују по својој савести.

 

Па чак и ово што сте навели "изузев оних на самртном одру", на велику жалост, није тачно. Јер неки и од таквих, умирућих, траже пост, од "три дана" или "макар један дан". Веровали или не! Тим поводом сам ја прошле године написао једнан краћи текст, анализу, њихових аргумената (фалсификата) која се може причитати овде: https://sozercanje.wordpress.com/2016/03/16/духовни-геноцид-или-како-умирућим-уск/ 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vedran рече

 

Па чак и ово што сте навели "изузев оних на самртном одру", на велику жалост, није тачно. Јер неки и од таквих, умирућих, траже пост, од "три дана" или "макар један дан". Веровали или не! Тим поводом сам ја прошле године написао једнан краћи текст, анализу, њихових аргумената (фалсификата) која се може причитати овде: https://sozercanje.wordpress.com/2016/03/16/духовни-геноцид-или-како-умирућим-уск/ 

Dobro ali sad idemo u krajnost...to me malo podseca na ono "popovi lopovi", dakle to nije praksa i to nije nesto sto se desava stalno i svuda. To sto neki svestenik tako misli, ne potire da ogromna vecina drugih tako ne misle, ja iskreno znam za puno slucajeva kad svestenici idu bolnicama i bolesne pricescuju bez ikakvog uslovljenog posta ili cega slicnog.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, МилошБГ рече

Dobro ali sad idemo u krajnost

Онај ко укаже на сву, глупост, бесмисао и штетност оваквих предлога не иде у крајност. У крајност иду они који износе овакве предлоге и представљају их као учење Цркве. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Велизар рече

Поводом тврдње како пост убија у младим годинама: архиепископ Никон Рождественски у свом тексту "У заштиту светог поста" из 1913. године пише ово:

"Симеон столпник стоял на столпе 80 лет, а всего жил 103 года; Кириак отшельник жил 109 лет; Алипий столпник — 118; Иоанн молчальник — 104; Антоний и Феодосии Великие по 105; Павел Фивейский — 113; Павел Комельский — 112; Анин — 110; Макарий Александрийский — 100. Марк Фраческий только в пустыне провел 95 лет, не считая того, сколько жил в мире. И другие многие жили по сто лет, а до 90 — большая часть... "

"Симеон столпник је на стубу стајао 80 година а укупно живео 103 године; Киријак отшелник је живео 109 година, Алимпије столпник - 118, Јован Ћутљиви - 104, Антоније и Теодосије Велики по 105; Павле Тивејски - 113, Павле Комељски - 112;  Анин - 110; Макарије Александријски - 100; Марко Трачески је у пустињи провео 95 година, не рачунајући време које је проживео у свету. И многи други су живели по сто година, а до 90 - већина њих.

 

 

Свети Симеон Ветхи је био стилит, рођен око 389. године у селу Сис у малоазијској области Киликија, а преминуо 24. јула 459. године у месту Калат Симан. Dakle, 70 година; Трачевски по свој прилици није ни постојао... 

У суштини је ово глупост о којој желиш да се расправљаш, јер скоро умре нека Американка са 120 љета, а за доручак је јела сланину. Ти немаш ни трунку инклузивности и зато моје речи тумачиш на сопствену пропаст. Нигде и никад нисам рекао да пост убија оне који посте. Не, него сам негирао да је: 1) пост гарант здравља, 2) и тврдио да  пост без разума убија човека. Ти би сада као суботари да нам увалиш причу како је пост здрав. Сигурно је да човек треба да води рачуна о здрављу, али да пости ради здравља је ствар која нема ништа заједничко са хришћанством.

Ти си се испостио више од Христа; он је постио само једном у животу, па су га зато називали изелицом и пијандуром. Није био подвижник као ти. Није био тако узвишен аскета као ти ни Јн Крститељ, јер је јео скакавце. Мрсио нон-стоп. Мада је његова дијета била сурова, па су неки, који немају никакве везе са тобом, говорили да је демон у њему.  

Видиш, пријатељу, разлика између мене и тебе је једноставна: ти осуђујеш оне који једу; ја не осуђујем ни оне који једу ни оне који не једу; осуђујем оне који не једу и прописују то као универзално правило и услов за причешће. Можда сам ти сада јаснији?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Nebojš.a рече

Ваљда је циљ задобијање Царства Небеског а не дуг живот у блату. Али, коме је циљ ово друго обично никако не може да разуме оно прво и усрђе које се често рађа њиме.

Реци то Велизару. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, МилошБГ рече

U mojoj crkvi je za pricest potrebna priprema i ispovest.

Ви сте добри и искрени тридентинци...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, МилошБГ рече

U mojoj crkvi je za pricest potrebna priprema i ispovest.

A i Telo I Krv treba dobro da se osvešta ne može to svako, mora dobro da se podvizava sveštenik da bi pravilno to osveštao i onda je to živa vatra prži sve nedostojne.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Zoran Đurović рече

Ви сте добри и искрени тридентинци...

Imas sajt spc i kontakt patrijarha posto je on i mitropolit Beogradski pa mu to reci, moja parohijska crkva je pod njegovom ingerencijom, pa mu to i reci i javi rezultat. Mojne meni.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, МилошБГ рече

Koliko ja znam, svako ko posti redovno sve postove i svaku sredu i petak moze da se pricesti svake nedelje na liturgiji.

Да ли би био љубазан да ми проследиш канонску уредбу за твоје мишљење? Који је то сабор прописао? 

Нема сабора, друже, то је само бљутаво оправдање оних који би хтели да седе на две столице. ПРИЧЕШЋЕ НЕМА НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА ПОСТОМ, А НИ СА ИСПОВЕШЋУ. То је клерилкалистичка фора која треба да потчини марву Цркви. И то је најдубља издаја Христовог Јеванђеља.

Пости се ради јачања воље, регулисања себе и сл. Исповеда се само ако се има грех који ти пречи причешће: убиство, блуд, трговина робљем, дрогама, крађа и сл. И тада добијеш епитимију да не можеш за тот времена да се причестиш, али да се кајеш и чиниш добра дела ради искушљења. За глупости: видео добру женску, исповедаш се код свог пријатеља који не мора да буде свештеник, а може да буде и женска особа, да би те посаветовао шта и како да радиш да би се регулисо. И ту нема опраштања греха, јер није грех у питању, него неке евентуалне девијације.

Господ нам је дао разум, треба то поштовати, а не презирати. Не падај на поповске форе.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...