Jump to content

Ава Римски о посту

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Bokisd рече

Dobar je post i plodovi posta su takodje dobri i korisni za coveka, milsim da je jasno. Svi smo tako vaspitavani u nasoj Crkvi, samo treba i nekakvo rasudjivanje u primeni posta za pojedinacne specificne situacije i slucajeve.

Posto se dobro ispostio :0228_hot: sv.Vasilije je nesto i napisao o postu na osnovu svog iskustva i na osnovu reci pisma.

http://www.verujem.org/sveti_oci/vasijije.html

Izdvojio bih par svetiteljevih zapazanja o postu :

" Пост рађа Пророке. Ојачава моћне. Умудрује законодавце. Наоружава јунаке. Вежба борце. Одбија искушења. Станује заједно са трезвеношћу и чистотом. У ратовима чини подвиге а у време мира учи тиховању. Освећује посвећене и усавршава свештенике. Нико не може да се приближи Жртвенику и да заврши божанску Литургију, а да претходно није постио....

...Пост појачава молитву. Постаје крило њено на путу ка небу. Пост је мајка здравља, васпитач омладине, украс стараца, Он је сапутник путника и сигурност оних који живе заједно.

....Међутим, за све врлине, за врхунски пример и образац имамо самога Господа. Господ Исус Христос, дакле, после четрдесетодневног поста почео је своје дело на земљи. Прво је утврдио и наоружао тело, које је примио нас ради, постом, а затим допустио кушања од стране ђавола. Слично и ми, постом да се припремимо и увежбамо у нашој борби против духовних непријатеља.

I, ono sto je mozda i sustina posta za nas mirjane :

"Не ограничавај, међутим врлину поста само на исхрану. Истински пост није само одрицање од различите хране, него одрицање од страсти и грехова: Да никоме не учиниш неправду. Да опростиш ближњему своме за увреду коју ти је нанео, за зло што ти је учинио, за дуг што ти је дужан. Иначе, не једеш месо, али једеш самога брата свога. Не пијеш пиће, али унижаваш другога човека. "


Moje misljenje je da je post neophodan u zivotu svakog hriscanina i treba ga praktikovati sto vise,......ali, samo u skladu sa svojim soptvenim snagama i mogucnostima i u zavisnosti od  raznih zivotnih situacija.
 

Aha, dakle, ovde je Boki citirao Vasilija kada kaže da post rađa proroke...dakle, onaj tajanstveni Avgustin kalvinista (ne Boris) je za ultrapelagijanstvo optužio Vasilija...vala od ove ekipe me ništa više ne može iznenaditi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 666
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Човече пророштво је харизма Дар Божији.И буди пристојан и престани да ми приговараш што нисам ставио своје право име и слику па 99 одсто људи није.Ниси ни Ти.Не изгледаш ваљда тако како ти је слика.Ако јеси онда је у питању спиритизам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не мораш се припремати за дарове то је јерес што говориш.Како се припремао апостол Павле или други апостоли.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ali, moras se pripremiti za osenjivanje odozgore i za darove Duha....post je jedna od instanci..

 

Незналицо, којим се делима Савле припремио за просвећење? Тиме што је рокао хришћане? Немој да се глупираш и не хули на пост, јер ако је твоје булажњење последица поста, онда сви да га избегавају у широком луку... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево да видимо припрему....

И рече Исус Петру, то што ти кажеш да сам ја Син Божји то не долази ни од тела ни од крви, него је од Оца Небеског и на тој вери саградићу Цркву.

Ето сунчао се добро Симон па се припремио за Петра.

Отворите срце људи даје Отац Небески одозго, нема одоздо ништа ни корењњ ту не помаже, можеш и камен да глођеш нема од те работе ништа.

Припремите срце, ум и душу своју за Љубав Одозго и не радите друге припреме да се не разочарате у многоме, јер ћете у многоме да будете "праведни и правоверни".

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Незналицо, којим се делима Савле припремио за просвећење? Тиме што је рокао хришћане? Немој да се глупираш и не хули на пост, јер ако је твоје булажњење последица поста, онда сви да га избегавају у широком луку...

Polako, opet upadas u pricu bez ikakvog konteksta i smisla. To sa Pavlom sigurno ima svoj smisao i pricu sta i kako se desilo i zbog cega. Jel to svi treba da ocekujemo Pavlovo prosvecenje ? Pa, da idemo , onda, i na trece nebo mozda ? :pcelica:

Nisam ja to izmislio, pise u tekstu od Vasilija :

"Боговидац Мојсије после поста од четрдесет дана усудио се да се попење на врх горе Синаја и да прими од Бога плоче са десет заповести. Не би имао ту смелост да се приближи врху, који се димио од божанског присуства, да се није био наоружао постом. Постио је, и тако је могао да разговара са Богом.

Пророк Самуило био је плод поста. Његова мајка Ана, пошто је постила, помолила се Богу: "Господе сила, помилуј ме и подари ми дете, па ћу га посветити Теби".

Код великог јунака Сампсона, шта је било оно што га је чинило непобедивим? Пост! Преко поста је зачет у утроби матере своје. Пост га је родио. Пост га је одојио. Пост га је одхранио. Онај пост којег је одредио анђео: "Дете које ћеш родити, не треба да окуси ништа од плодова винограда. Неће пити вина нити било које друго опојно пиће". Док је Сампсон живео са постом, побеђивао је на хиљаде Филистејаца, рушио врата утврђених градова, задавио рукама лава. Међутим када је напустио пост и Далилда га навела на пијанство и у блуд, био је заробљен, ослепљен и исмејан од својих непријатеља.

После поста од четрдесет дана удостојио се пророк Илија да се сретне са Господом лицем у лице. После поста васкрсао је умрло дете и показао се јачим од смрти. После поста затворио је небо да не пада киша за три и по године. То је учинио да би омекшао тврдокорност срца Израиљаца који су се били предали разврату и безакоњу. Тако је изазвао принудни пост у целом народу, док се не покају и исправе своје грехе, који су проистекли од удобног и разнеженог живота.

Пророк Данило, који за двадесет дана није окусио хлеба нити пио воде, поучио је чак и лавове да посте. Гладни лавови нису га растргли, као да је имао тело од камена или бакра или неког другог тврдог материјала. Пост је ојачао тело Пророка и учинио га неповредивим за зубе звери, као што боја чини гвожђе неповредивим за рђу.

Пост појачава молитву. Постаје крило њено на путу ка небу. Пост је мајка здравља, васпитач омладине, украс стараца, Он је сапутник путника и сигурност оних који живе заједно"

I, mnoge druga dela su od posta.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И Дјева Марија од детињства је постила и редовно се причешћивала, те се тако удостоји Бога родити.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

И Дјева Марија од детињства је постила и редовно се причешћивала, те се тако удостоји Бога родити.

Боки што си ово лајковао? 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Deluje mi sasvim okey u vezi price oko posta.
 

А како се причешћивала редовно док још није родила Бога Христа?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...