Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

Поштовани чланови форума,

Често сам био у прилици да чујем различита "правила" о томе ко могу бити свједоци на вјенчању. Све се најчешће своди на две варијанте:

1) Свједоци на вјенчању су кум и стари сват

2) Свједоци на вјенчању су кум и кума

 

Е сада мене интересује постоји ли заиста неко строго правило по овом питању, јесу ли они тврдокорнији у праву када увођење куме називају неисправним, новотаријама са запада, женским измишљањима и лобирањем, и када су изричито против тога, или постоји аргументација која ову праксу оправдава, и која младој на вјенчању даје легитимно право да има своју куму и да буде равноправна са мужем?  Сложићемо се да је овај тренд последњих година у порасту, некада је кума била нешто незамисливо, а данас се све више прихвата. 

 

Шта можете рећи о овоме.

 

 

 

Него који је највећи међу вама нека буде као најмањи, и који је старешина нека буде као слуга. (Лк. 22, 26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Александар С рече

 

Шта можете рећи о овоме.

PRVO, OSNOVNO I JEDINO MOJE PRAVILO - Oterati familiju i njihove glupe običaje na vreme inače će da jašu mladence doživotno.

Ostalo kako se njih dvoje dogovore. I gde piše u Pismu ili ranohrišćanskoj praksi da je kum neophodan?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Po pravilima Crkve, svedok na venčanju može biti kršteni pravoslavac bilo kog pola.

Ja sam dva puta bila svedok sa muževljeve strane. Ne postoji nijedna prepreka.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Paradoksologija рече

Po pravilima Crkve, svedok na venčanju može biti kršteni pravoslavac bilo kog pola.

 

И ја мислим да је тако, али бих волио неко прецизније тумачење, и неки "опипљивији" аргумент...

И можда некакав однос правила цркве са некаквим (вјековним) обичајем по овом питању... Јер је вјероватно стари сват производ обичаја из старих времена који је ушао о праксу у цијелој нашој цркви.. Не знам како је код других православних народа..?

Него који је највећи међу вама нека буде као најмањи, и који је старешина нека буде као слуга. (Лк. 22, 26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Александар С рече

И ја мислим да је тако, али бих волио неко прецизније тумачење, и неки "опипљивији" аргумент...

И можда некакав однос правила цркве са некаквим (вјековним) обичајем по овом питању... Јер је вјероватно стари сват производ обичаја из старих времена који је ушао о праксу у цијелој нашој цркви.. Не знам како је код других православних народа..?

Bračna pravila Srpske pravoslavne crkve 

II DOPUNjENO I ISPRAVLjENO IZDANjE
SVETOG ARHIJEREJSKOG SINODA
Beograd 1994.

ŠTAMPANO IZDANjE:
BRAČNA PRAVILA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE OBJAVLjENA SU PRVI PUT U „GLASNIKU“, SLUŽBENOM LISTU SRPSKE PRAVOSLAVNE PATRIJARŠIJE OD 7. SEPTEMBRA (25. AVGUSTA) 1933. GODINE, BROJ 34-35.

Online dostupno na Wikisource

Član 67

Na venčanju moraju, osim sveštenika, biti prisutni najmanje dva svedoka.

Svedoci moraju biti punoletni i moraju imati sposobnost za svedočenje po crkvenim propisima (§§ 137 i 144 Postupka za sudove u Srpskoj pravoslavnoj crkvi).

Osim toga ne mogu biti svedoci venčanja:

a) nehrišćani i poznati bezvernici;

b) hrišćani nepravoslavnoga ispovedanja;

v) lica isključena iz crkvene zajednice dok traje kazna;

g) monasi i sveštenomonasi;

d) lica lišena prava da predlažu pokretanje sudskog postupka po službenoj dužnosti (§ 127 Postupka za sudove u Srpskoj pravoslavnoj crkvi).

Izuzetno, ako se nikako nisu mogli naći drugi sposobni svedoci venčanja po § 66, mogu se kao svedoci venčanja pripustiti i lica označena u ovome paragrafu, osim navedenih pod tačkom a).

Izuzetno mogu se kao svedoci pri venčanju uzeti, po prethodnom odobrenju nadležnog Arhijereja, i hrišćani nepravoslavnog ispovedanja (tač. b) ovog paragrafa).

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никакав проблем није пол кумова. Могу бити кум и стари сват, кум и кума, кума и кум, двије куме од којих је једна кум а, а друга старосватица....

Само да су православни хришћани без сметње

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Значи, свештеници који форсирају старог свата а куму одбацују као нешто ново што је дошло са запада, у најмању руку су неупућени...

И држе више до обичаја него ли до правила Цркве.. 

:)

Него који је највећи међу вама нека буде као најмањи, и који је старешина нека буде као слуга. (Лк. 22, 26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Natasa. рече

Šta beše stari svat? Mladoženjin ujak?

Да, младожењин ујак.. 

Него који је највећи међу вама нека буде као најмањи, и који је старешина нека буде као слуга. (Лк. 22, 26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Александар С рече

Да, младожењин ујак.. 

E samo ako neću da mi tu stoji svekrvin brat :)).

Kakav bre stari svat, stari kum, sve to treba na vreme rasterati :smeh1:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Александар С рече

Значи, свештеници који форсирају старог свата а куму одбацују као нешто ново што је дошло са запада, у најмању руку су неупућени...

И држе више до обичаја него ли до правила Цркве.. 

:)

Da. Meni su baš sveštenici više puta rekli da naravno da mogu da budem 'kum' kao žena, jer pol svedoka nije po Crkvi ničim određen. Prosto, tradicija postoji, ali Crkva nije isto što i narodni običaji i 'valja se'.

  • Волим 1

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Paradoksologija рече

Osim toga ne mogu biti svedoci venčanja:

a) nehrišćani i poznati bezvernici;

b) hrišćani nepravoslavnoga ispovedanja;

 

Izuzetno, ako se nikako nisu mogli naći drugi sposobni svedoci venčanja po § 66, mogu se kao svedoci venčanja pripustiti i lica označena u ovome paragrafu, osim navedenih pod tačkom a).

Ladno u slučaju nužde može i neki Jehovin svedok, a ja ne mogu ni slučajno... :)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Avocado рече

a ja ne mogu ni slučajno... :)

А зашто би неко и хтео да те узме за кума (на црквеном венчању) када не верујеш у Бога ne_shvata мислим, то кумство није ствар фолклора, иако се често тако узима...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, АлександраВ рече

А зашто би неко и хтео да те узме за кума (на црквеном венчању) када не верујеш у Бога ne_shvata мислим, то кумство није ствар фолклора, иако се често тако узима...

Ma ne bih naravno... samo se zezam...

 

@Natasa.

Nisam kršten.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...