Jump to content

Srbi idu na albanski Jadran, a evo i cena

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

Prošle godine u Albaniji je letovalo oko 500 ljudi iz naše zemlje. Oni koji se bave turizmom u Srbiji blagonaklono gledaju ka ovoj destinaciji.

IZVOR: VEČERNJE NOVOSTI, JELENA SUBIN SREDA, 8.02.2017. | 10:08
 
(Foto: Thinkstock.com)
 
(Foto: Thinkstock.com)
Hotela i smeštaja ima i u centru Drača i Sarande. Do onih koji su udaljeni od strogog centra grada može da se dođe redovnim autobuskim linijama (karta 0,50 evra) ili taksijem, a cena vožnje je, uz cenkanje, između pet i 10 evra. Od Tirane do Drača i od Drača do Sarande postoji auto-put, koji nije po evropskim standardima, ali je svakako dosta ubrzao putovanje kroz Albaniju. Putarina se ne naplaćuje.

 

Do pre deset godina prirodno razuđena albanska obala bila je gotovo pusta, jer političke i društvene prilike nisu bile naklonjene turizmu. A, onda je na velika vrata ušao kapital albanske dijaspore i povratnika iz inostranstva, pa su se obale Jadranskog i Jonskog mora načičkale hotelima i apartmanima, a poslednjih godina tu odmara i sve više turista iz Srbije.

Prema nekim podacima, lane je u Albaniji letovalo oko 500 ljudi iz naše zemlje. Preko agencija otišlo je njih 270. Ipak, ljudi koji se bave turizmom u Srbiji blagonaklono gledaju ka ovoj destinaciji. Drač, Saranda i Valona samo su neka od turističkih mesta u “zemlji orlova”, a turizam se u ovim krajevima razvija brzinom svetlosti. 

"Mnogi smatraju da je neralno da se radi Albanija kao turistička destinacija, ali ja mislim drugačije", kaže direktor jedne turističke agencije za Večernje novosti. 

"Na globalnom nivou, broj destinacija za odmor sve više se smanjuje, a naročito se odustaje od Egipta, Tunisa, Jordana i Turske. To su države koje su privlačile veliki broj turista. Albanija ima lepo more, domaćini su ljubazni, a ono što je najbitnije jesu niske cene. Polupansion u hotelu sa četiri zvezdice, na samoj obali Jadranskog mora u Draču, košta 25 evra dnevno po osobi."

 

 

CENE

* kafa 1 evro

* porcija ribe 5 evra

* porcija lignji 4,5 evra

* pivo 1,5 - 2 evra

* “Skenderbeg” (flaša) 4 evra

 

Uz Crnu Goru, albanska obala najbliža je Srbiji. Od Beograda do Drača ima nešto više od 600 kilometara, a avioni do Tirane lete dva puta dnevno. Novi deo grada Drača, poznat kao “Majami”, prepun je hotela različitih kategorija, koji nude kvalitetan smeštaj. Većina ih liči na grčke i turske male hotele. I dok su neki odlično sređeni, ima i hotela koji nisu u rangu sa brojem zvezdica koje nose. 

"Ljudi više ne biraju toliko destinaciju koliko cenu", kaže on. "Kada se politička situacija bude sredila, još više ljudi će ići tamo na letovanje. U hotelima sa tri zvezdice, polupansion se kreće od 18 do 20 evra u sezoni. Noćenje sa doručkom je od 10 do 15 evra. Ležaljke i suncobrani se ne naplaćuju već ulaze u cenu smeštaja." 

A lepota prirode je nešto što se ne može osporiti. Obala je bogata i razuđena. Kilometarske peščane plaže, koje se nastavljaju iz Crne Gore, čine Drač i severni deo idealnim za odmor. More je toplo i plitko. Nešto južnije, Jadran se utapa u Jonsko more i voda je tirkizna i svake godine privuče veliki broj turista iz Poljske, Nemačke, Ukrajine i BiH. 

Mesto Ksamil, nedaleko od Sarande na jugu Albanije, ima divne plaže i uvale sa belim i sitnim peskom. Nedaleko od Sarande su Italija i grčko ostrvo Krf.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, JESSY рече

Uz Crnu Goru, albanska obala najbliža je Srbiji. Od Beograda do Drača ima nešto više od 600 kilometara, a avioni do Tirane lete dva puta dnevno. 

Pa nije bas najbliza ako se racuna putovanje automobilom. Kada su uzme u obzir da kraca ruta ide preko Kosova (koja nije bas tako ni kratka), naravno da nije preporucljivo da srpski turisti autima putuju preko Kosova. Najbliza ruta autom je preko Grcke, a kad je vec tako Grcka je onda mnogo bolja opcija. 

Ako se putuje avionom, onda je lakse sto se tice putovanja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sto se mene tice, nije bitno da li je tacna informacija o udaljenosti, vec sama cinjenica da Srbi letuju u Albaniji...:scratch_head:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 И албанци су људи.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, JESSY рече

sto se mene tice, nije bitno da li je tacna informacija o udaljenosti, vec sama cinjenica da Srbi letuju u Albaniji...:scratch_head:

Управо то!

Само чекам да неко паметно проговори.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, JESSY рече

sto se mene tice, nije bitno da li je tacna informacija o udaljenosti, vec sama cinjenica da Srbi letuju u Albaniji...:scratch_head:

Pa šta?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А у чему је проблем што неки иду тамо да летују? Што каже Ненад, и они (Албанци) су људи. По тој логици, онда је "проблематично" и готово трећина православних (од укупног броја становништва), са римокатолицима и осталим кршћанским деноминацијама и близу половине становништва... Или пак албанске невесте које се удају за наше момке...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Милан Ракић рече

Или пак албанске невесте које се удају за наше момке...

То, бата Мики! А да ми организујемо једну експедицију у циљу уговарања бракова. :D 

Гледајте податак са Википедије:

Од отоманске окупације, већина Албанаца су муслимани (38,8%), иако је религија била забрањена у ери комунизма. Православаца има 23% а католика 13,5% (проценти су процењени; званичне статистике нису доступне). 

Дакле, по проценама, скоро четвртина становништва су православци! И да није толико, бројка уопште није занемарљива. Друга ствар је везана за Косово, о томе је говорио и Пеђа VId. На Косову су Албанци махом муслимани. То нас је Тито унаказио, и прошверцовао нам ту колеру. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам била у Албанији, али сам летовала у Улцињу, где су већина Албанци, професионални су, љубазни и невероватно чисти и уредни, у њиховим ресторанима и кафићима се може јести са пода. Власник једног ресторана је дошао да се упозна са нама када је чуо да смо из Београда, овде је студирао и носи лепе успомене.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моје колеге са факултета су ишле на некакве математичке семинаре по Албанији. Њихови утисци су феноменални. Додуше, пре пар година су ишли и у Приштину, звали су и мене, али сам се само захвалио. Некако ми тај одлазак у Албанију делује много безбедније, него одлазак на Косово. Је л беше ишла Парадоксологија у Албанију? Нешто ми то у глави.

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Милан Ракић рече

готово трећина православних (од укупног броја становништва)

Bila sam u Tirani. Dočekali su me gostoljubivo svi redom. A pravoslavci samo što me nisu izljubili svi redom kao 'našu' i 'sestru'. U najstrožem centru Tirane ogromna nova pravoslavna crkva, nedeljom prepuna, divan hor.

images?q=tbn:ANd9GcRPBNvbIgBUnyGYJu1xj0_

U Crnoj Gori su me više puta šikanirali jer sam iz Beograda i pitali me šta ću ja uopšte tamo.

Turska i Egipat su lepi, ali daleko, a i oni su nam valjda neprijatelji. Da ne pominjem koliko volim Istru u kojoj sam provela detinjstvo. Ali hrvatsko primorje je preskupo, a to postaje i grčko.

Albanijo, evo me! :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Paradoksologija Дивноооооооооо! :) Ето, браћо и сестре, шта су наше предрасуде. 

Поменула си и Истру. Наша општина је братска са општином Водњан из Истре. Њихова деца и наставници долазе овамо зими, наши иду код њих лети. Има доста и Италијана, другачији скроз менталитет од Хрвата на које смо ми навикли типа Задар, Сплит итд. 

 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, БанеЛ рече

Поменула си и Истру.

1991., poslednja godina koje sam leto provela u Rovinju. Presretali me ljudi na ulici, molili 'Dragi susjedi, dođite nam opet, ne slušajte ovog luđaka Tuđmana'.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, JESSY рече

sto se mene tice, nije bitno da li je tacna informacija o udaljenosti, vec sama cinjenica da Srbi letuju u Albaniji...:scratch_head:

Не знам шта ти је чудно, Македонци такође већ одавно летују у Албанији, поготово овај део Западне Македоније, ту им је близу и могу ти рећи да су одушевљени гостопримством.

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, БанеЛ рече

Од отоманске окупације, већина Албанаца су муслимани (38,8%), иако је религија била забрањена у ери комунизма. Православаца има 23% а католика 13,5% (проценти су процењени; званичне статистике нису доступне). 

Давних дана је на ПБФ-у одржан Међународни симпосион који трајао беше неколико дана. Већ се ни теме не сећам, чак ни временског периода (покојни отац Биговић је био декан, значи то је било тамо 2000-тих). Углавном, смештај за учеснике је био у "Југославији" и био сам, као натурализовани Земунац одређен да мало припомогнем и нађем се млађим колегама. Углавном, после једне вечере, стицајем околности сам заподео разговор са албанским архиеписком Анастасијем, који тада рече да је трећина Албанаца православно...

Други пример је још даљи, времена гледе и "враћа" ме у моје почетке војне каријере на аеродром Лађевци, када сам једном био оперативни дежурни, курир ми био војник "чудног" имена... Дедвукај Ђон. Видим дечкоња око врата носи крст. И тако заподенемо разговор, он оде до спаваоне и донесе слике. Кад тамо као из "Беверли Хилса". Он баја живи у Америци, иначе је пореклом из Малесије, неко село тамок код Тузи, не сећам се више. И отац га послао назад у Југославију, да одслужи војску. И он са поносом прича да је кршћанин римокатолик, и тадаа рече да су они и православни Албанци прави, има и међу муслиманима из Албаније добрих (ово све цитирам), ал` она "жгаддија" (цита) на Косову, са њом нема и неће да има никакве везе. То нису Аљбанци, то нису ни људи (цитат)... Додао бих, част изузецима...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...