Jump to content

Препоручена порука

Да ли неко може да објасни, мени а можда и другима који би желели да знају, како се одређују који тропари и кондаци ће се певати после входа? Ако знамо, можемо да се спремимо пред литургију и да још боље разумемо шта се пева.

На страни http://www.molitvenik.in.rs/tropari_index.html се налази збирка тропара и кондака, распоређених у категорије - општи, свакодневни, недељни, по данима у месецу, посебни. Постоји и објашњење како се слажу, али ми то објашњење није јасно.

Ако неко зна како се слажу тропари и кондаци на дати дан, да ли може да сложи неколико примера овде, можда је тако најбоље да се разуме. Текстови тропара и кондака се налазе на поменутом линку (http://www.molitvenik.in.rs/tropari_index.html).

Рецимо, ево пет дана за пример:

- Божић
- Свети Сава
- Преподобни Антоније Велики (30. јануар)
- Теодорова субота
- Ускрс

Ако узмем, на пример, дан Светог Саве, из збирке тропара и кондака видим да се на његов дан пева:

1) Тропар, глас 3. Био си вођа, првопрестолник и учитељ пута који води у живот. Када си дошао, светитељу Саво, најпре си твоје отачаство просветио и препородивши га Духом Светим, као дрвета маслинова, засадио си у духовном Рају најсветију твоју децу. Због тога, као равног Апостолима и светитељима, поштујући те молимо: Моли Христа Бога да нам дарује велику милост.

2) Тропар други, глас 8. Наставниче Православља, учитељу побожности и чистоте, свећњаче васељене, богонадахнути украсу архијереја, Свети Саво премудри, учењем твојим све си просветио, свирало духовна, моли Христа Бога, да спасе душе наше.

3) Кондак, глас 8. Као великог просветитеља и друга Апостола, прославља те Црква твог народа, преподобни. Но, као онај који има слободу пред Христом, молитвама својим спаси нас од свих невоља, да би ти клицали: Радуј се, оче Саво богомудри!

Оно што не знам јесте да ли се само ови тропари и кондаци певају, или се додају и други, а ако се додају и други, који и по ком редоследу? Да ли неко може да уради пет примера одозго, ако је корисно ради разумевања начина слагања?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poredak pojanja je malo kompleksnije pitanje, ne moze bas uvek tako "iz glave" da se odredi.

Ukratko, za ovaj primer sv. Save: 1) pre svega, zavisi da li je nedelja ili ne, ako je nedelja, onda prvo mora da ide vasrksni tropar po vladajucem glasu (pise u kalendaru za svaku nedelju), ako nije onda idemo dalje; 2 ) kome je posvecen hram? Ako je hram posvecen Gospodenjem ili Bogorodicnom prazniku, onda svakako tropar hrama ima prednost ispred tropara sv. Savi.

Evo da probamo ovako: zamislimo da jeste nedelja, a da je hram posvecen Bogorodici. Poredak bi bio sledeci: tropar vaskrsni po vladajucem glasu, tropar hrama (npr. Uspenjski, ako je hram posvecen Upsenju Majke Bozije), tropar sv. Savi (ili oba, jedan za drugim), zatim kondak vaskrsni po vladajucem glasu, kondak prvi sv. Savi (ako pojemo oba tropara, onda i oba kondaka, naravno), slava: drugi kondak sv. Savi, i ninje: Predstateljstvo Hristijan.

Dakle, u opstim crtama, o cemu sve mora da se vodi racuna? 1) Da li je nedelja, jer ako jeste nedeljni tropar uvek ima prednost ispred svih ostalih (jer je svaka nedelja mali Vaskrs, naravno). 2) Kome je posvecen hram - po redu idu Gospodnji, pa Bogorodicni, pa praznici svetih. Prema ovome se odredjuje gde tropar hrama ima mesto u celom poretku. 3) Koji sve sveti idu tog dana - moze da ih ima vise, pa se gleda u Tipik kojih od njih se poju tropari i kojim redom. I naravno, nakon tropara dolaze kondaci, tako da vaskrsni uvek idu prvi, svetih izmedju, a Predstateljstvo na kraju. Ovo sve kad je praznik nekog svetog.

Izuzeci? Pre svega, kad je presvetli praznik Gospodnji, onda ide samo tropar i kondak tog praznika i nista drugo. Npr. za Bozic. Gospodnji praznici uopste uzev imaju daleko najvecu tezinu (Vaskrs i Bozic, pre svega), pa se prema tome i postupa. Ako je pak Bogorodicni praznik, onda idu samo Njeni tropari i kondaci, plus Gospodnji ako je nedelja (dakle, vaskrsni po vladajucem glasu, kao sto na pocetku rekoh).

Verovatno si sad jos vise zbunjen, ali tako je to slozeno, prosto mora uvek da se konsultuju knjige da bi se tacno odredio poredak tog-i-tog dana. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлично, хвала на одговору! Мислим да сам схватио довољно добро, за сада.

Питање за када је Богородичин празник на недељу - да ли се Христови тропари и кондаци певају пре или после њених? Претпостављам да иде пре, али за сваки случа да питам.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, ZlatkoP рече

Одлично, хвала на одговору! Мислим да сам схватио довољно добро, за сада.

Питање за када је Богородичин празник на недељу - да ли се Христови тропари и кондаци певају пре или после њених? Претпостављам да иде пре, али за сваки случа да питам.

Hristovi praznici uvek idu pre svih, tu nema dileme. Dakle, ako je nedelja, ide vaskrsni tropar po vladajucem glasu, tropar Bogorodici, slava: kondak vaskrsni, i ninje: kondak Bogorodici (kondak tog konkretnog praznika, ne "Predstateljstvo").

I inace, Majka Bozija je odmah posle samog Hrista po znacaju, naravno, pa tako njeni praznici imaju prednost nad praznicima ostalih svetih. Zato je upravo i Bogorodicni kondak "Predstateljstvo Hristijan" prakticno zavrsetak svih pojanja tropara na svim liturgijama, osim u onim izuzetnim slucajevima Hristovih ili Njenih (drugih) praznika. Postoji praksa da se umesto "Predstateljstva" ubaci i neki drugi Njen kondak, ali je to dosta redje, i bude u situacijama kad je recimo hram posvecen Njoj (npr. moja crkva je posvecena Njenoj ikoni Trojerucici, i obicno kao taj zadnji kondak pevamo "Vozbranoj").

U svakom slucaju, ovo je sve onako uopsteno, dobro je da malo jos popricas sa nekim dobrim pojcem koga licno poznajes, pa da malo sa njim na sluzbama uzivo pratis i vezbas nauceno, jedino tako sve to vremenom polako udje u pamet, ovako da se prosto nauci odjednom nije moguce.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само да упутим.

У твојој цркви замоли свештеника, ђакона или некога од појаца да ти покажу Велики типик Николајевића, стр. 214-217. Фотографиши телефоном, па код куће бистри. :)

Наравно да има бољих типика, али тај најчешће користе и нема пуно нејасноћа...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

   За прошлу годину је Синод издао поредак свих богослужења, и то за сваки дан. Имам га у PDF формату. Но, невоља је што је прошла година, јел' те, прошла. Можда неко од племените братије има за ову, ако уопште постоји, и вољан је да подели са осталима. Друго решење је да се гледа на сајт браће Руса. Овај поредак не важи у потпуности и за нашу помесну цркву, али је корисно поштапати се њим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема за ову.

Брат који је правио претходне две (а нигде није споменут, није ни тражио већ дао свој труд као служење својој Цркви - неки би тражили и ктиторску фреску у Патријаршији :) ) ове је био спречен, а нико од виђенијих није хтео/смео/умео да се подухвати. Сви пишу неке трактате, а како се правилно служи звирну ујутру пред Литургију у Николајевића. ;)

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Јанко рече

а нико од виђенијих није хтео/смео/умео да се подухвати

Umeo! :ani_biggrin:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам поредак ал знам да увек у празнични дан неког свеца појемо тропар Духова.

Зато што је храм Свете Тројице.:)

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
On 2/2/2017 at 7:40, Јанко рече

Нема за ову.

Брат који је правио претходне две (а нигде није споменут, није ни тражио већ дао свој труд као служење својој Цркви - неки би тражили и ктиторску фреску у Патријаршији :) ) ове је био спречен, а нико од виђенијих није хтео/смео/умео да се подухвати. Сви пишу неке трактате, а како се правилно служи звирну ујутру пред Литургију у Николајевића. ;)

Evo da podelimo novos` - izas`o je veliki tipik i za ovu godinu, ocigledno sa malim kasnjenjem. Mi ga u nasoj crkvi nabavili tokom meseca marta. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ трећу годину га ради наш брат Стефан. Имамо га и ми. А разлог кашњења није његов...

  • Волим 1
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...