Jump to content

Uništio svoj život da majke njegovih vojnika ne bi plakale

Оцени ову тему


Danijela

Препоручена порука

Preminuli general Vladimir Trifunović je jednom prilikom rekao da je jedini general kog je Hrvatska osudila za ratni zločin, a Jugoslavija jer ga nije počinio.

1065136149587e135a82eac174361792_v4_big.

Njegovu 43 godina dugu vojničku karijeru u JNA do kraja njegovog života obeležio je događaj iz 22. septembra 1991. godine, kada je predao kasarnu u Varaždinu.

On je to učinio kako bi spasao živote oko 280 vojnika i oficira JNA koji su se nalazili u blizini, pritom ostavljen na cedilu u okruženju višestruko brojnijih pripadnika hrvatske vojske.

"Moja majka mi je dala zavet da vodim računa o majkama mojih vojnika koji budu pod mojom komandom jer je ona u Drugom svetskom ratu izgubila dva sina. I dalje su mi pred očima njene suze i zato sam čuvao svaku majku da ne plače kao moja majka", rekao je Trifunović.

General je predao kasarnu sa velikom količinom naoružanja, uključujući i tenkove, ali je, kako je rekao, podređenima izdao zadatak da onesposobe tehniku i borbena sredstva i da neprijatelju ne ostave ništa.

Trifunović je, pored života vojnika i oficira, morao da spase i živote svoje žene i dece, koji su bili taoci hrvatskih snaga.

Zauzvrat je od Hrvata tražio da pripadnicima JNA bude obezbeđen siguran transport do slobodne teritorije.

“Ljudi koje sam spasio, to su deca sirotinje. Oni koji su imali vezu i šansu, svi su povučeni iz opasnih garnizona, a ja sam spasao one koji nisu imali nikoga. Moja prva misao bi ponovo bila da spasavam ljude kojima ja komandujem. Vode se ratovi koji nemaju nikakvog smisla. Ubijaju se komšije, zavađa se narod, a ja to nisam želeo. Nisam hteo da pustim vojnike da budu glineni golubovi i da ostave kosti u Zagorju“, rekao je Trifunović.

U Beogradu je 1994-95. osuđen za izdaju. Njemu je prebacivano zašto nije srušio branu da potopi celi Varaždin, čime bi podavio sopstvene vojnike, kao i građane Varaždina.

Trifunovića je 1997, nakon snažnog pritiska demokratske javnosti, abolirao tadašnji predsednik SR Jugoslavije Zoran Lilić.

Vrhovni sud Srbije je 2010. godine ukinuo presudu protiv njega i grupe njegovih oficira, objavio je tri knjige o svom slučaju: Moja borba za istinu, Buđenje savesti – u borbi za istinu i pravnu državu i Neću milost.

“Ja sam jedini general kojega je Hrvatska osudila za ratni zločin, a Jugoslavija zato što nisam počinio ratni zločin“, rekao je jednom prilikom.

Kako je prenela N1, general Trifunović će biti sahranjen u Bosni i Hercegovini.

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=01&dd=17&nav_category=12&nav_id=1221125

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Umro general bivše JNA Vladimir Trifunović

Beta | 17. 01. 2017 - 12:19h
 

General bivše JNA Vladimir Trifunović preminuo je u 79. godini na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, prenela je danas regionalna TV N1.

 
p8xktkqTURBXy80MTJkODY5YTZlM2RiNzBlYWM3M
Foto: Branko Belić / RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Trifunović je 22. septembra 1991. godine predao kasarnu u Varaždinu u Hrvatskoj sa velikom količinom naoružanja, među kojim su bili i tenkovi, kako bi spasao 280 vojnika i oficira, dok su mu žena i deca bili taoci.

 

Trifunović je tvrdio da je podređenima izdao zadatak da onesposobe tehniku i borbena sredstva i da neprijatelju nisu ostavili gotovo ništa.

U Beogradu je osuđen za izdaju, da bi ga posle snažnog pritiska javnosti tadašnji predsednik SRJ Zoran Lilić abolirao 1997. godine. Vrhovni sud Srbije je 2010. godine ukinuo presudu protiv njega i grupe njegovih oficira.

U Hrvatskoj se protiv njega vodio ponovljeni postupak zbog optužbi za ratne zločine. Okružni sud u Varaždinu ga je 1993. godine pravosnažno osudio za ratni zločin na varaždinskom području, ali je županijski sud u Varaždinu na njegov zahtev 2013. odlučio da obnovi postupak.

Objavio je tri knjige o svom slučaju "Moja borba za istinu", "Buđenje savesti - u borbi za istinu i pravnu državu" i "Neću milost".

Trifunović je rođen je 1938. godine u Prijedoru u Bosni i Hercegovini.

Uzrok smrti, kao i datum i vreme sahrane u Bosni i Hercegovini biće naknadno saopšteni

 

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/umro-general-bivse-jna-vladimir-trifunovic/5cgmssz

 

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedan od komentara

 neka ti je večna slava generale. i hvala ti što si mi spasao život 91.
sluzio sam u Koprivnici,Varazdinski korpus.
Pamtim sve do najsitnijeg detalja,i svedok sam da smo u Koprivnici uništili 90% tehnike,a možda i više.

 

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije mi jasno kako se moglo tri put suditi čoveku koji je od crnog spasao preko 200 majki i odabrao da mlade, neobučene momke, izvuče da bi danas mogli da imaju svoje porodice

Sve što mu se tovarilo na pleća je neverovatno.

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Драшко рече

Nije mi jasno kako se moglo tri put suditi čoveku koji je od crnog spasao preko 200 majki i odabrao da mlade, neobučene momke, izvuče da bi danas mogli da imaju svoje porodice

Sve što mu se tovarilo na pleća je neverovatno.

Samo vidi ko mu je to tovario, onda bi trebalo da je jasno.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Драшко рече

Nije mi jasno kako se moglo tri put suditi čoveku koji je od crnog spasao preko 200 majki i odabrao da mlade, neobučene momke, izvuče da bi danas mogli da imaju svoje porodice

Sve što mu se tovarilo na pleća je neverovatno.

Па погледај временски оквир кад му је суђено и све ти је јасно. Судили би му и данас ти исти ови који су тада били они...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, cak i cisto takticki gledano - ovo je bio daleko najbolji potez. Unistis ili onesposobis tehniku i oruzje i obezbedis povlacenje ljudi, koji su - aman - valjda daleko najdragoceniji u svakom ratu. Sta bi koristilo da je ostavio tu vojsku da izgine? Ko bi se od toga ovajdio? Nista i niko, cak ne vidim ni kakvu bi to stvarnu korist donelo i samim Hrvatima u tom momentu.

On 1/17/2017 at 16:54, Danijela рече

Njemu je prebacivano zašto nije srušio branu da potopi celi Varaždin

Mogu samo da zamislim imbecila koji mu je ovo prebacivao. I dok sam sluzio glavni rok, i kad sam kasnije bio mobilisan nailazaio sam na takve totalne ludake, Boze me prosti. Da ne pricamo sad da je ceo taj rat bio potpuno bunilo, bez ikakve stvarne osnove, mogao je da se uopste ne dogodi, samo da je bilo vise mozga i da smo kao narod(i) drzali oci otvorene.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Nikola Stojanov рече

BOG da mu dusu prosti kao Coveku ali ovaj heroj nije iz vise razloga ! Ovaj je obican nesposobni general zlocinacke jos nesposobnije jna i klasican titoisticki jugonostalgicarski generalcic koji nije znao gde se nalazi u novo nastalim uslovima ! HEROJ je novi Sindjelic MAJOR MILAN TEPIC koji je digao u vazduh bjelovarsku kasarnu a ovaj je mogao da ucini to isto cak i vise i da pola Varazdina poljase u prah i pepeo a to nije ucinio tako da uz njegovo ime ne mogu da idu nikakvi herojski epiteti niti ikakve vojne pocasti ! Da je bilo vise Tepica a manje trifunovica sa hrvatima smo mogli tada da zavrsimo jednom za svagda ali nismo pa ti problemi i dalje ostaju nama i nasoj deci !!!

Па и НХ Милан Тепић је био официр те исте "злочиначке ЈНА". Како уопште да се реши та хистерија коју просечан неодесничар у Србији има, који најчешће рата срећом није ни видео ни "окусио", ал зато штедро коментарише о њему. Па онда је ЈНА злочиначка, ал` кад треба и није... Па су онда нпр. Бандера и онај његов сарадник у Украјини фашисти, ал Недић није. И тако унедоглед.... И по потреби...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Nikola Stojanov рече

jna je bila zlocinacka po svojoj indoktrinaciji,strukturi i doktrini ali je hvala BOGU iznedrila i oficire heroje koji su na vreme izasli iz nje i stavili se u sluzbu srpskog naroda a medju njima je i najveci RATKO MLADIC !

Па како је нешто што је злочиначко могло да изроди хероје. нешто си ти гадно помешао дечаче

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Nikola Stojanov рече

pre svega ja sam kao gimnazijalaz 1999 bio odma 25 marta ujutru da se prijavim kao dobrovoljac ! Drugo Nedic je saradnik okupatora ali nije zlocinac i ima zasluge oko spasavanja 50 000 Srba iz ndh ali naravno da ne moze da se rehabilituje jer bi onda svaki naredni kvisling pa i ovaj danasnji imao opravdanje za svoje delovanje ! ja nisam neodesnicar nego srpski rodoljub !!!

Ех кад би жртве Бањице могле да проговоре о недићу и осталој фашистичкој гамади међ Србима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Nikola Stojanov рече

jna je bila zlocinacka po svojoj indoktrinaciji,strukturi i doktrini ali je hvala BOGU iznedrila i oficire heroje koji su na vreme izasli iz nje i stavili se u sluzbu srpskog naroda a medju njima je i najveci RATKO MLADIC !

A po čemu je Ratko Mladić najveći heroj?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Avocado рече

A po čemu je Ratko Mladić najveći heroj?

Po tome što je branio srpski narod od balijske bagre.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...