Jump to content

Препоручена порука

Откако сам дошла на форум прије скоро шест година, , и дан-данаснаилазила сам, на бројне и веома жучне дискусије, са различитим мишљењима, не у смислу разнородности што би било природно на једном великом медију са пуно људи који његује слободу исказивања мишљења, него управо разликовања, одударања од онога што је обични лаик који је рецимо читао владику Николаја и неке старце знао о православљу и сматрао православним. Најизразитији примјер је учење о бесмртности душе, монаштву и уопште клиру, потом расправе о етичким питањима која се дотичу политичке и социолошке категорије људских права, гдје се она понекад коси са хришћанском етиком и аксиологијом.  Постоје нека нова, слободоумна мишљења која долазе од појединих теолога и студената теологије са београдског ПБФ-а а која они прилично агресивно намећу, која су често у нескладу па и сукобу с оним што смо ми лаици дотад знали као православље, теологију и црквнено учење. Нпр. да душа није бесмртна, никако, ни по природи ни по Божјој милости, па да се не би упало у јерес смртности душе и вулгарни атеистички материјализам (непостојање душе), мора да се домисли да васкрсење наступа одмах после смрти за сваког појединца, без обзира на проречени судњи дан, општи суд и сл. Монаштво се жестоко критикује, од наводне монахократије у цркви, приписане му воље за моћ као искључивог мотива за монашење (а шта је онда са мотивима жена) до оспоравања његове вриједности и наглашавања да оно није у духу хришћанства и православља. Вјероватно би тачније било рећи да оно није у духу јудаизма, да су и у С.Завјету описани монахујући без институције монаштва, да су највећи светитељи Цркве живјели управо таквим животом (прво сам Господ, потом Јован Крститељ, Богомајка, ап. Павле итд.). Критичко преиспитивање и промишљање истина вјере неријетко се претвори у филозофско доказивање супротних теза, од којих је једна утврђена а њена супротност бесмислена и постаје само ментално гимнастицирање. Ап.Павле је упозорио на 'људско мудровање' и тежњу 'да будемо у својим очима мудри'. Пошто постоје овакви ставови код једне цијеле велике групе људи, они онда нису случајни и потичу од нечијег интелектуалног утицаја, вјероватно они и знају од којег или којих теолошких ауторитета са ПБФ-а. Оно што смета је једна значајка свих који заступају оваква ммишљења, да су веома самоувјерени, увјерени у своју интелектуалну супериорност, и склони да веома агресивно и надмено намећу своја увјерења осталима. За њима се поводе најчешће млади људи, привучени интелектуалистичком амбалажом и привидном прогресивношћу ових мишљења. ЈОш упоредо с оваквим теолошким идејама иду и слободоумнији ставови у погледу хришћанског морала и вриједности. Док православље за своју мисију у модерном свијету мора користити тековине модерних друштвених и хуманистичких наука, постоји једна граница етичког релативизма коју је опасно прећи јер се онда ради о само номиналном православљу. Публика може чути, није битна етика већ онтологија (гдје 99% људи први пут чује за ријеч онтологија и она нема за њих ама баш никаквог значења), као да етика тобож није више важна, битно је постати хришћанин, а то ће се постићи управо магијски, причешћивањем, не морају се испуњавати заповијести и ићи тешким путем одрицања (подвига, 'јер се Царство напором стиче и подвижници га задобијају'). Хришћанске вриједности се обезвређују а гдјекад и изврћу руглу као назадне од стране самих хришћана. Управо се потура идеја да се може ићи широким путем и бити хришћанин. Бркају се политиколошки и социолошки појмови са етиком и теологијом. Хришћански идеал љубави се претвара у плагијат модерне политички коректне толеранције, људских права и слобода, а суштински се ради о једном етичком релативизму и прагматизму који вуче нихилистичком 'превредновању вриједности' који би био дискутабилан и чисто са етичког аспекта и здравог разума, да се не спомиње црквено предање и учење. Примјер су разне слободе и права, абортус, еутаназија, ЛГБТ итд. Неријетко су атеисти и ови либералнији хришћани на истој линији, док су они који се придржавају традиционалног учења супротстављени као ретро, назадни, психолошким законитостима функционисања групе скрајнути и у неповлаштеном положају. На форуму је група која има оваква мишљења или бројнија или гласнија или обоје, а свакако утицајнија. Међутим, ван форума ово су само спорадична мишљења мањине вјерног народа. 

У сваком моменту ми свједочимо своју вјеру, своје хришћанство. Хришћанство се не може учинити модернијим и привлачнијим тако што ће се разводнити и мимикрисати у модерне друштвене и етичке теорије, утопити у лудило и неморал модерног свијета. Со не може да обљутави и мора да постоји светионик према којем се оријентишемо. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Aposlutno se slažem sa opservacijom.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Дијана. рече

Нпр. да душа није бесмртна, никако, ни по природи ни по Божјој милости, па да се не би упало у јерес смртности душе и вулгарни атеистички материјализам (непостојање душе), мора да се домисли да васкрсење наступа одмах после смрти за сваког појединца, без обзира на проречени судњи дан, општи суд и сл. Монаштво се жестоко критикује, од наводне монахократије у цркви, приписане му воље за моћ као искључивог мотива за монашење (а шта је онда са мотивима жена) до оспоравања његове вриједности и наглашавања да оно није у духу хришћанства и православља. Вјероватно би тачније било рећи да оно није у духу јудаизма, да су и у С.Завјету описани монахујући без институције монаштва, да су највећи светитељи Цркве живјели управо таквим животом (прво сам Господ, потом Јован Крститељ, Богомајка, ап. Павле итд.).

Ono što treba imati na umu takodje u ovoj svakako odličnoj temi je i to da je Pravoslavlje Živa vera, te da kao sve živo jeste promenjive kategorije.

Odnosno proces sagledavanja pitanja u našoj veri nije završen niti će ikada do sudnjeg dana.

Svaka nova misao, svaka nova dilema, svako novo preispitivanje je normalan proces brušenja dijamanata da bi dobili brilijante. Taj proces ne bi trebalo prekidati ili mu stajati na put.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala ti, Dijana :) Sinoć sam se toliko iznervirao oko ove teme sa gejovima (a nisam čak ni učestvovao, valjda zbog Desktop notifikacija, ko mi kriv što je držah otvorenu :D )

Ovo što vredi pročitati i na čemu vredi diskutovati i graditi bilo bi lepo da ne ostane u senci nekih manje bitnih stvari. Slažem se sa svime što si rekla, valjda svi mi imamo tendenciju da lično tumačimo i proturamo neku svoju priču u određenoj meri, al je valjda i to deo procesa "brušenja dijamanata", kako reče VSB :skidamkapu:

Nekako sam mišljenja da nam umnogome fali duh sabornosti, premda se dosta govori i forsira, ali malo zaživljava u praksi (što je do nas verovatno). Čitah sinoć par misli od Šmemana na tu temu i jako mi se dopalo što je rekao na jednom mestu, a pominjao se citat N. Afanasjeva: "Crkva je mesto dejstva Duha, i u Crkvi je Duh princip života i delanja".

Kao da zaboravljamo da Bog sve ustrojava, celokupan život Crkve, a to je proces, kako rekoste iznad...

Čovek kao da se boji da će pristupanjem u zajednicu svih svetih izgubiti svoje lično ja, da će se utopiti u moru Ljubavi Božije. Možda otud potreba da se glasnije izjasni, pritom ne mareći za zajednicu dolazi do "pogrešnih skretanja" i slučajeva da "slepac slepog vodi" itd...

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zero рече

Ovo što vredi pročitati i na čemu vredi diskutovati i graditi bilo bi lepo da ne ostane u senci nekih manje bitnih stvari.

:skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Takodje se slazem sa tobom Dijana u potpunosti :ok:ja bih samo dodala, da treba imati razumevanja(zaliti ih i pomoliti se za njih)

 prema svim duhovno "klonulim" Srbima, posle toliko ratova,obezbozenja,

sankcija,lopovske vlasti koja vlada vec 70 godina,raznih alternativa koje se nude i mnogo toga sto je jednostavno ubilo u pojam onog iskonski dobrog i velikodusnog i najgostoprimljivijeg

coveka na svetu-Srbina.Jos uvek verujem da ce moj srpski narod vaskrsnuti iz pepela i cabra, ali na zalost ce pre toga morati dobro da strada, jer bez stradanja nema vaskrsenja/pokajanja

Nema nista lepse, no biti pravoslavni Srbin, tesko je, ali je najlepse :sunce:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zero рече

Sinoć sam se toliko iznervirao oko ove teme sa gejovima

Ja se nerviram dosta i cesto, i dugo. Prosto dugo u meni zri ovakvo razmisljanje koje sam provukla u bezbroj tema. 

Lukavi nas prevari da se cjepkamo, dijelimo, razdvajamo, umjesto da trazimo sta je zajednicko, sta je stvarno, vrijedno. Tjera nas da umujemo i divimo se svom umu. (To moze samo onaj ko ne zna ama bas nistas o duhovnim stvarima). Da zbog svakakvih ideja (sumnjivog prije svega duhovnog porijekla) napada i ruzi brata. Da uzdize sebe na bezbroj nacina. 

Nijednu dusu mi ne mozemo uvesti u pravoslavlje ako joj nije 'dano odozgo', ako nema ceznju ili bar otvorenost u svom srcu. Zalud nam sve mudrolije sva dovijanja a narocito svi ustupci i izvrtanja onog sto se ne ustupa i ne izvrce. A tek na psiholoskoj ravni koje zanimjivosti.

Uglavnom zmijska mudrost i golubija bezazlenost, mogu da posluze kao vodilja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ono što treba imati na umu takodje u ovoj svakako odličnoj temi je i to da je Pravoslavlje Živa vera, te da kao sve živo jeste promenjive kategorije.

Odnosno proces sagledavanja pitanja u našoj veri nije završen niti će ikada do sudnjeg dana.

Svaka nova misao, svaka nova dilema, svako novo preispitivanje je normalan proces brušenja dijamanata da bi dobili brilijante. Taj proces ne bi trebalo prekidati ili mu stajati na put.

Da, 'ispitujuci duhove'.  'Ne smije bogoslovstvovati um ociscen od strasti'... 'Kad padne um pada sve' itd. Vise puta sam rekla, posto sam neznalica, osluskujem ne samo sta, vec kako i ko govori. Ako osjetim uznemirenje bilo kod sebe bilo kod onog ko govori, nije dobro... ne slusam i ne cujem kad osjetim gordost i gnjev, ma kako zamamno i briljantno zvucalo. 

Naprosto, cini mi se sve sto ima prizvuk uznosenja i osude ili potcjenjivanja druge licnosti, druge ikone zivog Boga, da nije od dobrog... Narocito kad se braca gloze, krve... radi koga ili cega? neke druge brace, rodjaka, komsija, radi ideja koje sluze za uzivanje u svojoj umnosti... Sve ideje imaju i svrhu osim pukog znacenja i smisla. Tim vise na planu duhovnosti...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Дијана. рече

'Ne smije bogoslovstvovati um ociscen od strasti'... 'Kad padne um pada sve' itd.

Ma da Dijana, samo što ne pada um svakom od toga što se bavi nekim mislima i koje nisu Put . Nije svaka misao pogubna i tu postoji proces, nema magije za sve ti treba odredjeno vreme i za dobro i za zlo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi smo svi slabi i svi sujetni i povodimo se za autoritetima. Moramo biti pazljivi i u izboru autoriteta, i zavisnosti od pripadnosti grupi, odobravanja drugih i slicno. Sao duhovno i psiholoski zreli ljudi se usudjuju i smognu snage da budu zaista nezavisni, i zaista autenticni. Um je popriste duhovne borbe i nikad dovoljno opreznosti... 

To sto si dopunio tj. naglasio takodje razumijem. Vise puta sam naglasila da ne mogu i ne namjeravam da ulazim u smisao i znacenje, 'meritum'mnogih stvari koje su predmet rasprave. Ali formu razumijem, a po plodovima se poznaju i ljudi i ideje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Дијана. рече

Неријетко су атеисти и ови либералнији хришћани на истој линији, док су они који се придржавају традиционалног учења супротстављени као ретро, назадни, психолошким законитостима функционисања групе скрајнути и у неповлаштеном положају.

1 hour ago, cloudking рече

na ove dileje stvarno ne treba trositi nista osim humora...

1 hour ago, cloudking рече

a nista im drugo i ne preostaje nego da trućaju po forumima dok su prisiljeni da svojim ocima gledaju seksualnu revoluciju prd svojim ocima... to je kao da im silujes razum i teras ih da gledaju... uživanje :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Коме је Христос апсолутни ауторитет по питању вере, тај није део ових подела. 

Од којих сам први ја. =Д

Узрок подела су либкристијани, који искривише све, а кад неко крене да исправља искривљено, следе етикете.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...