Jump to content

Неколико речи о "Српској новој години"

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

  • Гости

srpska-nova-godina.jpg

 

Ни сада не бих ништа рекао, али просто - више не могу да издржим (а чини ми се да је Ернесто Сабато рекао како се пише онда, кад више не може да се издржи). Дакле, поводом "српске" или "православне" Нове године.
Нит је српска, нит је православна, а ако хоћемо поштено - није баш ни Нова година.

Ради се о првом јануару по јулијанском календару. Ко је пратио, сећа се да је јулијански календар први широко коришћени соларни календар, тј. који базира годину на једном путовању Земље око Сунца, значи година износи 365 дана, 6 сати и... добро, Созомен није могао да уочи то нешто мало преко. Е, то неуочавање остатка довело је до тога да календар почне да касни, тј. да се његово рачунање времена не погађа са астрономском реалношћу (равнодневице, кратко и дугодневица више нису биле на дан када је требало да буду). Због тога је рмктл папа Гргур наредио да се то питање реши, па су мало променили правило о преступним годинама и избацили 10 дана. До данас јулијански календар је још додатно закаснио и сада та разлика износи две недеље. Од 2100. године биће још један дан више (то ће тек да буде игранка...).

Под један, Нова година је измишљен празник. Ако је путања Земље око Сунца циклична (у извесном смислу - кружница), онда било која тачка на њој може да се сматра почетком новог циклуса. За старе народе Нова година је била у пролеће (зато септембар није девети, него - како му и име каже - седми месец), што је и најлогичније, јер се у пролеће буди нови животни циклус у природи. Али, што се астрономске стварности тиче, свеједно је да ли смо за Нову годину одредили ноћ између 31. децембра и 1. јануара, или да кажемо да је Нова година 21. маја у 14 часова и 17 минута. 


Друго, све и да препознајемо Нову годину као празник (а наша култура је, хтели ми то или не, препознаје, признаје и прихвата; шта више, она има веома велики значај у социјалном животу), она није духовни празник. Дакле, не постоји "православна" Нова година. Посебан проблем је што нема смисла да Нова година буде ПРЕ Божића (јер се Божић слави 25. децембра, а тај датум по јулијанском календару одговара 7. јануару по грегоријанском календару; Божић је био, јесте и биће 25. децембра, а не 7. јануара) и што Нову годину "славимо" по грегоријанском, а Божић по јулијанском календару - па је неминовно да се Нова година "слави" баш када је пост... 
Треће, Нова година никако није "српска", јер није доказано да су Срби пре примања хришћанства уопште познавали појам Нове године као светковине. Осим тога, ако је то Нова година по јулијанском календару, какве би везе могли да имају Гај Јулије Цезар и стари Словени (или - 'ајде - Срби)? Такву везу би могао да објасни само један човек: надриакадемик и квазиисторичар Деретић...

Зато, другари, МОЛИМ ВАС, немојте више да наступајући празник зовете српском или православном Новом годином. Пара уши, боде очи... Боли, брате! За Цркву тај дан јесте празник, јер се тада слави обрезање Господње и свети Василије Велики, па се додају и неке прозбе за Нову годину (то Црква снисходи), али... Црквена Нова година је 1. септембра по јулијанском календару (што се пада 14. септембра по грегоријанском календару) - ако вас неко пита.
Хвала унапред, уколико одлучите да не будете део масе и наставите тврдоглаво у неписменом правцу.

 

 

Извор: 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 77
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Али исто тако би могли рећи и за славу, Божић... 

Није толико у обележавању НГ, већ у Хришћанском смислу који смо му доделили. 

Исто тако у овим поукама видим једну педагошку црту, а то је да смо се одаљили и од те Хришћанске символике, тј. код нас паганизам једноставно није изашао из народа. Колико год тим обележавањима да покушавамо да додамо Хришћанску црту, она се једноставно не одржава. Што се види из тога да за празнике имамо 1 до 2% становништва у црквама, где се више даје небитним стварима на значају, него оним којима би требало. Народ треба едуковати стално, да почну мало да размишљају, а и да знају о својој вери. 

Ја сам увек имао теорију за НГ, пошто је тада и обрезање Христово, да то има значење у томе да су код Јевреја, тек после обрезања они сматрани да су "чланови заједнице", а то је таман после 7 дана од рођења, када "случајно"  пада и Христово обрезање и када пада рачунање, тј почетак нове године. 

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, verum est in beer рече

 

 

А зар нису поједине православне сркве, заједно са делом народа једине које се нису одрекле тог календара?

Док се није појавио Глегоријански календар, све Хришћанске земље су славиле Божић 25 децембра по Јулианском. Оне које су прихватиле нови календар су те које су промениле дан Христовог Рођења, а не оне које рачунају по старом календару.

Овакве ствари имају за циљ да нам полако избришу оно што је вредно, а то је традиција и обичаји. Треба прихватити савремене тековине, али очувати оно што је наше. 

Без обзира шта се пише, за мене је Јулианска нова година део наше традиције и као такву треба да је чувамо.

Тачно је то да она заправо није Српска, али је и циљ самог текста оспоравање традиције у увијеној форми.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Ненад Р. рече

Док се није појавио Глегоријански календар, све Хришћанске земље су славиле Божић 25 децембра по Јулианском. Оне које су прихватиле нови календар су те које су промениле дан Христовог Рођења, а не оне које рачунају по старом календару.

To nije tacno, one nisu promjenule Hristov datum rodjena, jer ga slave 25 decembra, s tim da taj 25 decembar je astronomski tacniji nego 25 decembar po Julijanskom kalendaru. To je sva sustina kalendara. 

Inace gornjem tekstu nema sta dodati osim i to da je srpska drzava (kao i sve drzave u kojima zive Srbi) prihvatila gregorijanski kalendar. Prema tome jos jedan prilog tome vise koja je zapravo srpska nova godina. To je ona nova godina s kojom Srbi mjere svoje svakodnevno vrijeme i obavljaju svakodnevne aktivnosti, a to nije julijanski kalendar. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam, moja baka nikad nije spominjala srpsku Novu godinu, umesto toga govorila je mali Božić. Tako smo svi od nje naučili i do pred kraj 80tih smo govorili mali Božić, a onda se počelo govoriti o srpskoj, ili pravoslavnoj Novoj godini. U svakom slučaju se obeležavalo, ali čini mi se da je pre imalo više veze sa religiskim nasleđem. Ali, meni je sve to s kalendarima malo i tužno, jer oba su netačna i zna se za najtačniji (onaj Milankovićev), ali svet je trom i nesposoban da se usaglasi. Bilo bi to stvarno nešto, kada bi eo svet usvojio Milankovićem kalendar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Ненад Р. рече

 

А зар нису поједине православне сркве, заједно са делом народа једине које се нису одрекле тог календара?

Док се није појавио Глегоријански календар, све Хришћанске земље су славиле Божић 25 децембра по Јулианском. Оне које су прихватиле нови календар су те које су промениле дан Христовог Рођења, а не оне које рачунају по старом календару.

Овакве ствари имају за циљ да нам полако избришу оно што је вредно, а то је традиција и обичаји. Треба прихватити савремене тековине, али очувати оно што је наше. 

Без обзира шта се пише, за мене је Јулианска нова година део наше традиције и као такву треба да је чувамо.

Тачно је то да она заправо није Српска, али је и циљ самог текста оспоравање традиције у увијеној форми.

Прво чији је то календар? Православни сигурно није. 

И они славе 25 децембра Божић. И нико није мењао дан Христовог рођења, пошто он није био рођен 25 децембра. 

И три пута си поменуо традицију и обичаје. То је највећи проблем код нас, све сводимо на традицију и обичаје, а вере нигде нема. 

 

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пу, хоћете да нам скроз искварите пређедовску вјеру. Све би да нам одузмете јели. Не може Србин више ни честито да се напије као човјек и да да себи одушка од оволиких постова и служби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прослава Нове године је релативно нова појава, најранија је била вавилонска Акиту - фешта, у пролеће, вероватно на пролећну равнодневницу у другој половини марта. Нова година данас, је заправо од Римљана - не хришћанска. Календар који данас користимо заснован је на римском проналаску, на јулијанском календару. Јулијански календар у години 46 пне као покушај да се направи календар који следи астрономски календар. Али, иако је јулијански календар узео у озбир преступне године, није био сасвим тачан, јер је имао просечну дужину од 365,25 дана.

пре 16 часа, R2D2 рече

Друго, све и да препознајемо Нову годину као празник (а наша култура је, хтели ми то или не, препознаје, признаје и прихвата; шта више, она има веома велики значај у социјалном животу), она није духовни празник. Дакле, не постоји "православна" Нова година. Посебан проблем је што нема смисла да Нова година буде ПРЕ Божића (јер се Божић слави 25. децембра, а тај датум по јулијанском календару одговара 7. јануару по грегоријанском календару; Божић је био, јесте и биће 25. децембра, а не 7. јануара) и што Нову годину "славимо" по грегоријанском, а Божић по јулијанском календару - па је неминовно да се Нова година "слави" баш када је пост... 

Али Грегоријански календар је био само прилагођавање старог Јулијанског календара. Папа Гргур је другим речима, само исправио грешку у Јулијанском календару - НИЈЕ ИЗМИСЛИО НОВИ СИСТЕМ. Дакле, иако користимо Грегоријански календар који је увео папа 1582 године, Грегоријански календар је НА ИСТОМ СИСТЕМУ, КАО ШТО СУ ГА РИМЉАНИ УРАДИЛИ, ПРЕ ДОЛАСКА ХРИШЋАНСТВА.

Нова година се заправо померала током времена. Перцепција што је логично је, чињеница варира током времена.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Ненад Р. рече

Без обзира шта се пише, за мене је Јулианска нова година део наше традиције и као такву треба да је чувамо.

Управо тако. Пошто је у питању календар на ИСТОМ СИСТЕМУ

 

пре 14 часа, Justin Waters рече

To nije tacno, one nisu promjenule Hristov datum rodjena, jer ga slave 25 decembra, s tim da taj 25 decembar je astronomski tacniji nego 25 decembar po Julijanskom kalendaru. To je sva sustina kalendara. 

и пошто је сва суштина календара

пре 14 часа, verum est in beer рече

И нико није мењао дан Христовог рођења, пошто он није био рођен 25 децембра. 

и пошто

пре 15 часа, Ненад Р. рече

Овакве ствари имају за циљ да нам полако избришу оно што је вредно, а то је традиција и обичаји. Треба прихватити савремене тековине, али очувати оно што је наше. 

.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da si se malo "zacitirala", sta je @Тања1 htjela reci? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, R2D2 рече

Од 2100. године биће још један дан више (то ће тек да буде игранка...).

Само ми жао што то нећу моћи да видим :)

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Justin Waters рече

Mislim da si se malo "zacitirala", sta je pisac htjeo reci? 

Oснову за нумерисање нашег садашњег календара је направио римски монах Дионисије. Исусов тачан датум рођења и година рођења, у стварности није мачка са девет живота. Овде се Јустин фокусирамо на то шта каже календар када је Исус рођен. Овде наш тренутни календар се зове грегоријански калндар и назван је по папи Грогирију 13 који је живео 1500. Астрономи користе 0 година. Грегоријански је једини календар за обичне људе. Астрономи не користе наш стандардни календар. Па ко се мало 'зацртао'? Ја бих рекла, ти, или шта је писац хтео рећи? (;

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Тања1 рече

Oснову за нумерисање нашег садашњег календара је направио римски монах Дионисије. Исусов тачан датум рођења и година рођења, у стварности није мачка са девет живота. Овде се Јустин фокусирамо на то шта каже календар када је Исус рођен. Овде наш тренутни календар се зове грегоријански калндар и назван је по папи Грогирију 13 који је живео 1500. Астрономи користе 0 година. Грегоријански је једини календар за обичне људе. Астрономи не користе наш стандардни календар. Па ко се мало 'зацртао'? Ја бих рекла, ти. (;

Pokusavam da razumijem sta zelis reci, zasto si me citirala. Da li smatras da je Nenadovo stajaliste o tradiciji ispravno i da je to argument zasto se julijanski mora zadrzati, ili nesto drugo? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Justin Waters рече

Pokusavam da razumijem sta zelis reci, zasto si me citirala. Da li smatras da je Nenadovo stajaliste o tradiciji ispravno i da je to argument zasto se julijanski mora zadrzati, ili nesto drugo? 

Цитирала сам те зато што сам заинтересована сам за доказе ако имаш када је рођен Исус. Због тога те молим у контексту твог коментара да приложиш конкретне доказе.  

пре 18 часа, Justin Waters рече

To je ona nova godina s kojom Srbi mjere svoje svakodnevno vrijeme i obavljaju svakodnevne aktivnosti, a to nije julijanski kalendar. 

Дакле, ако знамо да се не зна тачан датум Христовог рођења и ако знамо да се нова година померала током времена, у чему је проблем да Срби мере свакодневне активности према календару који је

пре 18 часа, Justin Waters рече

s tim da taj 25 decembar je astronomski tacniji nego 25 decembar po Julijanskom kalendaru. To je sva sustina kalendara. 

астрономски мање тачан? Добро си разумео, до тада ћу сматрати да је Ненадово стајалиште о традицији исправно. Чекам.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Библија не открива тачан датум рођења Исуса Христа. Тачан датум Исусовог рођења није познат. Библија само описује два догађаја у вези његовог рођења који могу да доведу до закључка да може  да буде на 24 или 25 децембар...али и друге чињенице показују да традиционални датум за Божић, зими, има мале шансе?, јер Јеванђеље каже да су пастири су у пољу. Можемо да проценимо бројањем уназад од његове смрти Пасхе у пролеће године 33 пне (Јован 19:14-16) да је Исус био око 30 година када је почео његово проповедање трајало три и по године, тако да је рођен у јесен 2. пне - Лука 3:23. Зашто да славимо 24 или 25 децембар по грегоријанском, пошто нема доказа да је Исус рођен око 24 децембра, зашто да славимо Божић у то време, а не-7 јануара зато што је јулијански астрономски мање тачан? Ако се не зна тачан датум рођења, чему онда служи календар? То је исто што и рецепт без намирница. Енциклопедија Британика каже да су тада црквене вође вероватно одлучиле 25 децембар да се поклопи са паганским римским фестивалом поводом рођења  сунца на зимски солстициј.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...