Jump to content

"DA SVI ZNAJU DA JE SRPSKI BOŽIĆ" Kada vidite kako slave Srbi u američkom gradiću, krenuće vam SUZE RADOSNICE (VIDEO)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Policijski auto na čelu kolone blješti sa uključenim svim rotacijama, iza njega džip sa velikim zvučnicima sa kojih odjekuju srpske božične pesme. Potom kolona automobila. Bruje sirene, svetle baklje. Sa prozora, iz dvorišta, Amerikanci koji su proslavili Božić pre dve nedelje, pozdravljaju svoje komšije Srbe. Od sirena jedva se probija uzvikivanje: “Meri krismas“, „Srećan Božić“!

 
Ovako je počelo: Crkvenjak Majk sprema se za božićnu gozbu u Midlandu
Foto: RAS SrbijaOvako je počelo: Crkvenjak Majk sprema se za božićnu gozbu u Midlandu
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Na Badnji dan i Božić zatekli smo se sa Srbima u Midlandu. Varošici u Pensilvaniji na 40 kilometara od Pitsburga. Danas ovde živi oko 150 porodica, i iako ima mešovitih brakova deklarišu se po veri – pravoslavlju. Žene poreklom Srpkinje u šali kažu da ih muževi slušaju pa se većina pokrstila i danas su Irci, Nemci, Italijani u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

 
 
 
 
Bozic_usa_blic_vesti_safe
 

Ako neko iz Amerike očekuje slavljenje Badnjeg dana i Božića kao usputnu stavku, davno zaboravljenu tradiciju predaka, prevario se. Kao malo gde, poreklom Srbi u Midlandu, danas sa imenima po kojima se nikada ne bi pretpostavilo da su iz Šumadije ili Like, žive tradiciju i običaje države u kojoj nikada nisu bili. Vole tu na mapi daleku Srbiju iako je ne znaju, iako nikada nisu bili, iako tamo nikoga nemaju.

OYGktkqTURBXy82OTUzODc1ZjRlM2M4MThkYzg0O
Foto: RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

- Izvinite, kuda treba da vozim, prvi put sam u koloni. Znam da obilazimo ulice, ali koje? Inače, danas mi je rođendan – kaže mladi policajac Kajl, šef stanice.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

XtKktkqTURBXy9lNzQxNjA2YWIxZDNhM2ViMTFjY
Foto: RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Nikola, predsednik crkvene opštine nutka okupljenima ispred crkve „čaj“, za koji se na metar oseti da je kuvana rakija. Eto obilazimo ceo Midland, uostalom kao i svake godine. Kao i „džedo“ i „pradžedo“ nekad.

FCTktkqTURBXy80YTRmM2U0ODgwZGIzMmFhM2M3M
Foto: RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Preci mindlandških Srba došli su u ameriku početkom prošlog veka, gotovo svi pre Drugog svetskog rata. Sagradili su crkvu posvećenu Svetom Đorđu kasnije, pedesetih godina. A tada su uveli tradiciju koja ne prestaje oko 70 godina. Na Badnje veče bruji ceo Midland. Kažu: „Da svi znaju da je srpski Božić“.

lJ_ktkqTURBXy84YjAyMDczMDg3NGZjODUxMmNkY
Foto: RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Srpsku kolonu otpozdravljaju sirenama i trubama i iz drugih automobila. Božićna parada, kako je zovu, traje oko sat koliko treba da se obiđu sve ulice u centralnom delu Midlanda. Završava se kod srpsko-američkog kluba.

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Srbi su OK narod"

Majkl voli pesmu "Pevaj mi sokole"
Foto: RAS SrbijaMajkl voli pesmu "Pevaj mi sokole"
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Stefani na džuboksu pušta srpsku muziku. Nikada nije bila u Srbiji, još je njen deda došao u Ameriku. Ipak zna svako kolo, muzika počinje sa „Hajde Jano“. Pije se šljivovica, viski, pivo. U drugom mirnijem delu kluba deca čekaju Božić batu.

Srpsko – američki klub je jedino mesto na koje smo naišli u Americi, a da je pušenje dozvoljeno. Kao i svi Amerikanci i naši Amerikanci vole zagrljaj. Tako se pozdravljaju kada se susretnu, isto se pozdravljaju kada se rastaju. Sa svih strana se čuje Krajst born!

Džu boks sa srpskom muzikom
Foto: RAS SrbijaDžu boks sa srpskom muzikom
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

- Ovaj klub su naši očevi i dedovi sagradili 1941. godine. I od tada radi svaki dan i otvoren je za sve. Malo je srpskih zajednica koje su uspele ovako da se sačuvaju. Ja volim što sam Srbin, ponosan sam zbog toga – priča nam Majkl Drakulić i nazdravlja šljivovicom.

I naravno - kuvana rakija
Foto: RAS SrbijaI naravno - kuvana rakija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Majklu je deda došao u Ameriku još pre Drugog svetskog rata. Voli da otpeva pesmu svoje pokojne majke „Pevaj mi sokole“. Na srpskom uz osmeh rado kaže ono što zna, „Ako Bog da“ i „mene nije briga“.

Paul, Sindi, Dajen, Majkl, Dejvid, Majk, Gugu, Ken, Džoržd, Debra, Stefani, Alfred, Tom, Tutsi, Evi, Kerol, Elejn, ali i Mara, Jelena...i još njih... Zahvaljujući kojima za sve druge Amerikance u Midlandu „Srbi su ok narod“. Oni skromno međutim, kažu: „Mi se samo trudimo da naša crkva ostane otvorena“.

 

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/da-svi-znaju-da-je-srpski-bozic-kada-vidite-kako-slave-srbi-u-americkom-gradicu/bmh7jll

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...