Jump to content

Зашто су ове прелепе Рускиње толико пуне себе?


Препоручена порука

пре 30 минута, Deja Vu рече

Е сад програмери, шта се на овој слици заиста дешава. 

Претпостављам да тај програм хвата све што се дешава на екрану и снима видео. Да ли је у снимљеном видеу ова рекурзија присутна само док је прозор OBS-a у првом плану?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Juanito рече

Претпостављам да тај програм хвата све што се дешава на екрану и снима видео. Да ли је у снимљеном видеу ова рекурзија присутна само док је прозор OBS-a у првом плану?

Da, čim kliknem na njega pojavi se to, bude kao talas. Kada krenem nešto drugo da radim npr. snimam kako pišem na Poukama, nema rekurzije naravno, nego jedan ekran sa onim što je njemu. Mislim da se može isključiti, ali neću :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Deja Vu рече

Da, čim kliknem na njega pojavi se to, bude kao talas. Kada krenem nešto drugo da radim npr. snimam kako pišem na Poukama, nema rekurzije naravno, nego jedan ekran sa onim što je njemu. Mislim da se može isključiti, ali neću :D 

Разумем те, не бих ни ја ништа ту диро. Рекурзија рулз! :D

Не знам тачно шта се дешава, али могу да претпоставим. То хватање екрана вероватно иде преко неких low-level системских функција. Могуће је да OBS заправо хвата некакав показивач ка ономе што је на екрану. Али када показивач показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује... Конташ већ. :) Е сад, да ли је бесконачно? Рекао бих да јесте, али с обзиром на то да је вероватно у питању само показивач, а не копија целог објекта, онда се меморија не пуни тако брзо. Вероватно би ”пукло” кад би довољно дуго држао отворен прозор програма. Вероватно да постоји начин да се ова рекурзија избегне, али зашто кад је кул. Могуће је да су је намерно убацили, као feature. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Juanito рече

Разумем те, не бих ни ја ништа ту диро. Рекурзија рулз! :D

Не знам тачно шта се дешава, али могу да претпоставим. То хватање екрана вероватно иде преко неких low-level системских функција. Могуће је да OBS заправо хвата некакав показивач ка ономе што је на екрану. Али када показивач показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује на оно што хвата показивач који показује... Конташ већ. :) Е сад, да ли је бесконачно? Рекао бих да јесте, али с обзиром на то да је вероватно у питању само показивач, а не копија целог објекта, онда се меморија не пуни тако брзо. Вероватно би ”пукло” кад би довољно дуго држао отворен прозор програма. Вероватно да постоји начин да се ова рекурзија избегне, али зашто кад је кул. Могуће је да су је намерно убацили, као feature. :)

Mislim da to ima na svakom, jer sam prvo ekran pokusao da snimam preko VLC media player-a i na njemu se isto pojavilo, samo je sporije, prvo sam mislio da je neki bag pa sam odmah iskljucio, kasnije vidim da je normalna pojava. Onda sam skinuo ovo jer onaj nesto nije mogao da snima, i vidim ima isto reko sjajno, imam babuske u kompu :D  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Juanito рече

Е сад, да ли је бесконачно? Рекао бих да јесте, али с обзиром на то да је вероватно у питању само показивач, а не копија целог објекта, онда се меморија не пуни тако брзо.

@Deja Vu

Паде ми још нешто на памет. Функцију можеш да зовеш у беконачно, али ова конкретна очигледно црта један те исти прозор, само у све мањој и мањој размери у односу на првобитни. Математички можеш да идеш до у бесконачно са смањивањем размере, али рачунар то не може јер постоји неки најмањи (тј. највећи јер је размера 1 : n) број који зависи од конкретног процесора. Претпостављам да прекидају исцртавање кад довољно мали број постаје нула. Нешто овако, само са петљом уместо са рекурзијом:

nacrtaj(prozor, razmera) {

   if(razmera == 0) { // математички није нула, али за рачунар практично јесте
      prekini()
   } else {
      nacrtaj(prozor, umanjena(razmera))
   }
}

 На тај начин остајеш кул, а избегаваш бесконачну рекурзију. :)

Видим да је програм отвореног кода, па можеш да погледаш шта се заиста дешава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, АлександраВ рече

да ли даље можемо да искористимо два сета бабушки, да имамо две јединице и њихове следбенике?

Можемо. Тада кажемо да су то две ”изоморфне” алгебре. Управо због тога у стварном животу можемо да користимо далеко практичније симболе 1, 2, 3... уместо један, следбеник(један), следбеник(следбеник(један))... 

Алгебра апстрактних бабушки је изоморфна алгебри природних бројева. Уместо симбола ”један” користимо на пример ”унутрашња бабушка”, а уместо симбола ”следбеник” користимо на пример ”спољашња бабушка”. Тада је сет од три бабушке "спољашња бабушка(спољашња бабушка(унутрашња бабушка))". Шта значи апстрактна бабушка? Па нисмо ништа рекли о облику и величини (и једно и друго диктира унутрашња лутка). Можемо да позовемо радионицу и кажемо: ”Направите ми, молим Вас, сет од 3 бабушке.”, а мајстори онда могу да одаберу облик и величину или то морамо посебно да нагласимо. Захваљујући изоморфизму можемо да наручимо сет од 3 бабушке уместо: ”Направите ми, молим Вас, ”спољашња бабушка(спољашња бабушка(унутрашња бабушка))”.” Вероватно би нас бело гледали. Мада ко зна, Руси су то, знају они математику...

Могуће је дефинисати алгебру која садржи информацију о облику и величини. Важно је да свака ”спољашња бабушка” мора облик и величину да наследи од ”унутрашње бабушке” да бисмо могли лепо да их упакујемо једне у друге, али свака може да има различиту слику. У том смислу се бабушка може посматрати и као рекурзивно дефинисана листа чији су елементи слике, тј. мустре. Пробаћу праткично да имплементирам сваки од ових начина, па да упоредимо. 

Ствар се додатно комплукује ако желимо да дозволимо операцију паковања, на пример, унутрашње директно у трећу спољашњу, без друге. Алгебра о којој смо до сада говорили то не допушта. Ако желимо, онда морамо некако да представимо и празан простор у коме би могла да буде n-та бабушка.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Deja Vu рече

 

 

  • Волим 1

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Ignjatije рече

Живела Русија, живеле Рускиње, и срећне нам и праве биле, лепе као и увек!

Tako je Ignjatije, da smo upola kao Rusi ne bi nas gazili neprijatelji nasi. Siromasan je srpski narod i izgubljen po svetu, a ovaj je narod Bozji naslednik Carstva neprolaznog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Baš je zanimljivo ovde sa vama, toliko novog se može saznati o Ruskinjama, jedino što se ne menja a to je mržnja Srpkinja prema nama(naravno nije za sve) Ali nije strasno, imune smo već na to ;)

Отправлено с моего Lenovo Z90a40 через Tapatalk

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Иоанна рече

Baš je zanimljivo ovde sa vama, toliko novog se može saznati o Ruskinjama, jedino što se ne menja a to je mržnja Srpkinja prema nama(naravno nije za sve) Ali nije strasno, imune smo već na to ;)

Отправлено с моего Lenovo Z90a40 через Tapatalk

Ma važno je da vas Srbi vole.Pa one malko ljubomorne.:D:smeh1:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Иоанна рече

Baš je zanimljivo ovde sa vama, toliko novog se može saznati o Ruskinjama, jedino što se ne menja a to je mržnja Srpkinja prema nama(naravno nije za sve) Ali nije strasno, imune smo već na to ;)

 Ко бре тебе може да мрзи тако убаву... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12/17/2016 at 13:04, Juanito рече

Шта ћемо са уобичајеним рачунским операцијама? Сви знамо да је ”2 +3 = 5”, али колико је ”следбеник(један) + следбеник(следбеник(један))”? Мора да буде исто ”5”, али симбол ”5” немамо у овој нашој малој алгебри бројева. Имамо само симбол ”један” и функцију ”следбеник”, што значи да решење мора да буде ”следбеник(следбеник(следбеник(следбеник(1))))”. Али како дефинисати операцију сабирања тако да добијемо овај резултат? Испоставља се да је дефинисање операције сабирања на рекурзивно дефинисаном скупу природних бројева слично препакивању две матрјошке у једну. Једина је разлика то што матрјошке имају димензију и облик, па није могуће сваку матрјошку која има две лутке спојити са сваком матрјошком која има три лутке, те добити једну која има пет лутака. Али је скоро потпуно исто као распакивање и бројање матрјошки, то увек може. Дакле, матрјошке можете да користите да објасните деци природне бројеве и сабирање. :) Са бројевима је лакше разумети саму математику, па ћемо од њих кренути, а после ћемо видети како ово ради на конкретним матрјошкама. С обзиром на то да смо бројеве дефинисали рекурзивно, не изненађује да и дефиниција сабирања мора да буде рекурзивна. Што значи да мора негде заврши, баш као са бројањем матрјошки, тј. са проналажењем њихове ”суштине”. У случају сабирања бројева, рекурзија се завршава када природном броју ”x” додамо ”један”. У том случају збир је једноставно следбеник природног броја ”x”. ”x” може бити ”један”, али може бити и било који други природан број дефинисан као ”следбеник(следбеник(...))” итд.


x + један = следбеник(x)

У случају да други сабирак није ”један”, онда мора да буде следбеник неког природног броја по дефиницији (јер нема ничег трећег, или је један или је следбеник, или је празна матрјошка или је матрјошка која у себи има матрјошку). Тада користимо рекурзију и збир дефинишемо преко самог збира, овако:


x + следбеник(y) = следбеник(x + y)

То је све... Нек се јави ко је након вежбе скапирао како ово ферцера. Не рачунај се они који већ знају. :)

Tek sada vidim temu, odbio me clickbait naslov.

Ok, pristupamo sabiranju (utvrdjivanju velicine babuske) tako sto ga svodimo na funkciju broja 1 i sledbenika (otvaramo babusku i skidamo sloj po sloj dok ne dodjemo do najmanje, koja sadrzi samo samu sebe).

Ali mene tu zbunjuje broj 1. Sve je stvarnije od broja 1, njega dozivljavam kao izmisljenog. Kao tinejdzerka sam procitala neku knjizicu jednog naseg matematicara o jedinici, i sada se od svega samo secam da me je za ceo zivot istripovala. :D

Hajde malo o tome, ako te ne mrzi - sta je 1? Kako znamo da smo dosli do najmanje babuske? I da ona uopste postoji?

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Kratos рече

Ma važno je da vas Srbi vole.Pa one malko ljubomorne.:D:smeh1:

неки Срби, буди прецизан, али то су они што воле лака решења, они и нису за боље:D:smeh1:

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...