Jump to content

Ko je Lilit?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Јанко рече

Прво, нисам тврдио да сам апсолутно сигуран ( једнина, множина, преводи...)

Друго, ако не разјасниш свој став, о њему закључујемо из твојих питања, а разлог зашто нас интересује твој став је -због начина како приступити особи и објашњавати, одакле осветлити проблем. Просто.

Треће, мени је потпуно збуњујуће да неко сматра Адама и Еву митом, а пита је ли могуће да је Лилит прва жена Адама. Теби није??? Дакле, ниси НАГЛАСИЛА да је неко други поставио питање а ти само пренела. Ниси цитирала са наводницима, дала линк. Онако ИЗГЛЕДА да си ти поставила питање. Дакле, за збрку и неспоразум си сама крива.

А ја уместо да спавам јер устајем у 4 ложим се да си ти почела да се ложиш на неко тамо ложење...

Ај лака ту ноћ па помени на молитви...

И немој се љутиш на мене, ви'ш да си више нас навукла на погрешан колосек. Ови само ВСБ може да повата. :)

A ja se čudim šta je sa tobom, a ono, ti si pospan.
Drugi put pažljivije čitaj, jer u uvodnom postu stoji -  Neki zaključuju da je Lilit nastala u isto vrijeme kada i Adam... i sada naglašavam - Neki zaključuju, a ja postavljam pitanje - Ko je ona, i eto nadah se odgovoru s anđelima.
Ali ne, ovdje ne možeš postaviti najjednostavnije pitaje, a da se ne dignu ljudi i skoče za oba oka, ili da se one prepodobne, sa šakama na usima ne abe pročitanom. Nikad mi neće jasno biti odakle tolika energija za takvu akciju.
Nisam tražila ništa osim podataka koje, možda, neki od vas imaju...a ja vidjeh nešto sasvim drugo, i opet mi drago.
I ja se ne ložim... kakav je to zaključak. Ne polazi od sebe.
Laka ti noć, i miran san.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, GeniusAtWork рече

По ономе што сам успео да ископам на нету, најбоља стручна анализа мита о Лилит је у књизи The Hebrew Goddess, коју је написао Рафаел Патаи, израелски етнограф, историчар, антрополог и оријенталист (дакле неко дефинитивно стручан за тематику). Књига - на енглеском - може да се скине одавде: Линк.  Бацио сам поглед и, колико видим, о Лилит се говори од 232. стране (264. u пдф документу). Па кога занима...

:)

Hvala, Genije. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, obi-wan рече

@Ayla

Sve u svemu - prvi put cujem za tu Lilit, verovatno je u pitanju sasvim obican mit, koji u Bibliji i u Predanju kao takav nije mogao da nadje mesta.

У Светом писму се ни мачке не спомињу, јесу ли и оне митолошка бића? 0703_read

  • Волим 1

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има у Старозаветној демонологији нешто о Лилит.

Се4ћам се да се помињу Шедим, Сеирим...то су некакви демони...први Шедим (множина је у питању) повезивани су са хананским божанствима који су Израиљцима били привлачна. Њима су Израиљци приносили жртве у виду новорођенчади. Сеирим (саир-длакави) су пустињски демони слични јарцу.

А Лилит се појављује као женски демон. Код Даничића се преводи као вештица. У јеврејском Лилите је највероватније паралела акадском Лилиту, женском демону олује која стоји у вези са сумерском богињиом Лила (жена олуја). У народу се Лилит повезивало са јеврејском речју лајла (ноћ).

Значи, Лилит би био женски демон ноћи. Појављује се као рутаво ноћно чудовиште. Њена популарност је нагло нарасла у у периоду позног јудаизма. У том периооду се појављују списи који говоре о Лилит као првој Адамовој жени. Начињена од земље...то сте већ писали...буни се против Адама јер није хтела да му буде потчињена. Онда бежи у пустињу. Адаму је било жао па је тражио од Бога да је врати. Јахве шаље три анђела са незгодним задатком да Лилит врате дома. Налазе је код Црвениог мора где је боравила и полно општила са пустњским демонима. Анђели је позивају да се врати иначе ће је утопити. Међутим, незгодна каква је очигледно била, она прети да ће ако се буде вратила и рађала Адаму децу да ће их убијати. Анђели је на крају, ипак, остављају али под условом да не напада децу...али деца су носила неке амајлије за заштиту од Лилит.

Мени изгледа да је Лилит ушла у јеврејску причу из митологије народа са којим асу они били у контакту.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Broken рече

Налазе је код Црвениог мора где је боравила и полно општила са пустњским демонима.

Ai ti demoni,čim se odreknu Boga samo im je opštenje na umu :smeh1:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Снежана рече

У Светом писму се ни мачке не спомињу, јесу ли и оне митолошка бића? 0703_read

Kakvo je to uopste pitanje? Besmisleni su ovakvi razgovori kad pitac ne zeli da cuje tacan i opredeljen odgovor, nego samo ono sto mu golica usi. Da se niko ne naljuti, ali nije lose da se na pocetku ovakve neke teme postavljac izjasni da li uopste zeli stvarno da razgovara o tom-i-tom pitanju i da cuje ponekog drugog sta ima da kaze, ili samo zeli da cuje ono sto mu/joj tog trenutka godi.

Ovako samo gubimo vreme i trosimo raspolozenje na isprazna naklapanja i prepirke.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čisto radi istorijske pedanterije: realno, to povezivanje pretežno srednjovekovne jevrejske figure Lilit sa sumerskim i akadskim boginjama sličnog imena malkice je nategnuto. Prosto, veza se uspostavlja samo na osnovu sličnosti imena u čijem je korenu prosto značenje noć/tama/oluja. Iz istih razloga je po meni u rangu Jovana I. Deretića učitati Lilit u Isaiju gde je jasno da je u pitanju prosto neko noćno biće, možda čak i vrsta sove. 

U jevrejskim izvorima Lilit kao konkretna ženska figura pojavljuje se tek u srednjem veku. Povezivanje figure veštice/more/sukube/demona (koje postoji gotovo u svakoj kulturi) sa prvom Adamovom ženom datira iz tog perioda.

Pataj jeste dobar izvor, ali ga (kao i Grevsa) treba uzeti sa dozom skepse, jer su obojica jako želeli da zaista veruju u nekakvu univerzalnu drevnu boginju. I obojica su pripadali jednom periodu u istraživanju mitologije kada se sa entizijazmom očekivalo otkrivanje jedne večne i vazda povezane univerzalne mitologie. Previše romantičarske poezije, premalo zdrave skepse u pristupu. Mnogi mitovi su upravo kroz ova istraživanja - stvoreni. I mogu biti zabavni, naravno, ali dobro je shvatiti da su fikcija u svakom smislu.   

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad se već postavlja pitanje ko je ko u Bibliji ko su sinovi Božiji iz Postanja:

A kad se ljudi počeše množiti na zemlji, i kćeri im se narodiše. 2 Videći sinovi Božji kćeri čovečije kako su lepe uzimaše ih za žene koje hteše.

3 A Gospod reče: Neće se duh moj do veka preti s ljudima, jer su telo; neka im još sto dvadeset godina.

4 A beše tada divova na zemlji; a i posle, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovečijim, pa im one rađahu sinove; to behu silni ljudi, od starine na glasu.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Paradoksologija рече

Iz istih razloga je po meni u rangu Jovana I. Deretića učitati Lilit u Isaiju gde je jasno da je u pitanju prosto neko noćno biće, možda čak i vrsta sove. 

Ali neverovatno je da stvarno verujuci ljudi ne (zele da) razumeju tako nesto, prosto sve vreme izgleda kao neka krajnje neukusna i iskrivljena shega.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Kratos рече

Kad se već postavlja pitanje ko je ko u Bibliji ko su sinovi Božiji iz Postanja:

A kad se ljudi počeše množiti na zemlji, i kćeri im se narodiše. 2 Videći sinovi Božji kćeri čovečije kako su lepe uzimaše ih za žene koje hteše.

3 A Gospod reče: Neće se duh moj do veka preti s ljudima, jer su telo; neka im još sto dvadeset godina.

4 A beše tada divova na zemlji; a i posle, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovečijim, pa im one rađahu sinove; to behu silni ljudi, od starine na glasu.

Oci vele da se pod sinovima Bozijim razumeju blagosloveni Adamovi potomci i prapotomci (tj. ovde konkretno sinovi), a kcerima covecijim potomci i prapotomci (u ovom slucaju zenski) prokletog i odbacenog Kaina.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Oci vele da se pod sinovima Bozijim razumeju blagosloveni Adamovi potomci i prapotomci (tj. ovde konkretno sinovi), a kcerima covecijim potomci (u ovom slucaju zenski) prokletog Kaina.

Kad se kaže to blagosloveni potomci da li se to misli na potomke pre pada u greh s obzirom da je prva Božija zapovest data ljudima rađajte se i množite i napunite zemlju?A kćeri čovečije bi bili potomci nakon kušanja ploda drveta poznanja dobra i zla?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...