Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника

о.Горан

Препоручена порука

@osamosamosam

Какве везе има што је неко креациониста? Ја сам креациониста. Али нисам биохемијски креациониста и антиеволуционист.

То је као да кажеш да си ти хришћанин иако си јеховин сведок. Ти ниси креациониста него биохемијски антиеволуционист.

Опет подмећеш такве секташе који немају везе са оним што је препоручио владика Бачки. Пропагираш их без срама.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Подели на овим сајтовима

• Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

• Ведран*

1372

• Zoran Đurović

1565

• о.Горан

1423

• Bokisd

1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Гле, гле, нисам ни знао да сам "биохемијски  антиеволуционист":smeh1: 

Ти кажеш ниси антиеволуционист, дакле ти му дођеш неки "еволуционистички креационист" што је оксиморон, али није то главни проблем. Главни проблем је што ти очигледно заступаш макроеволуцију, али потуљено, избегаваш да то кажеш јасно, а једва се разумеш у целу ту хипотезу. Ти верглаш к`о папагај ту причу о биг бенгу и то је то. 

Ту је главна разлика између нас двојице-ти се не разумеш ни приближно довољно у све ово( пре свега мислим на биолошки аспект приче)и зато само лепиш флоскуле к`о пропали локални политичар, а ја сам прочитао на хиљаде стране око ове теме и добро знам шта причам и кога ћу да препоручим. Управо препоручујем научнике са несумњивим научним резултатима и износим делове њихових књига да би људи сами видели да ли су то стварно "белосветски" или не.  Текстови сами говоре за себе.

Што се тиче пада, прави научници, а то су они који не падају на еволуционистичке бајке, сведоче о дивоти и лепоти и садашњег палог света, а камоли тек какав је био пре пада. Ту се слажем са тобом да нам није доступан за третирање. То би могао Адам да нам каже понешто, али он се давно упокојио у 930. години.

Подели на овим сајтовима

@osamosamosam

Не знам како да ти лепо кажем да ниси пратио о чему ја заправо говорим. Ниси у праву када све нас делиш на твоје креационисте и моје еволуционисте. Молим те да разумеш да ја све вас, како твоје креационисте тако и еволуционисте који тиме тумаче библијско стварање, гледам подједнако и објашњавам вашу заједничку заблуду.

Ти се сада подсмеваш бигбенгу, а позиваш се на Рота који заправо објашњава колика је величанствена уређеност космоса са ниском ентропијом била одмах након Великог праска. И онда имаш смелости да друге називаш незналицама, а себе начитаним зналцем. Само немој да помињеш поштене људе у својој пропаганди.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Подели на овим сајтовима

Ја се уопште не подсмевам биг бенгу, већ кажем да се аргументација свих твојих порука своди само на то. Врло јасно сам то написао. Остало су углавном флоскуле и лепљење етикета . Биг бенг није некомпатибилан са библијским стварањем ни из чега, само је питање да ли се десио баш тада како постулирају савремени физичари.

Веома поштујем рад савремених физичара, али то не значи да су непогрешиви.

Ту поделу нисам изазвао ја него ти упорним писањем флоскула у вези нечега у шта се не разумеш ни приближно довољно. Тако си ме изазвао да се бавим, мимо моје воље, адвокатисањем једне групе научника за чим није имало потребе. Ако неког занима, он ће сам да ишчитава литературу коју сам препоручио и сам ће да донесе закључке да ли је писац исте у праву или не, не треба му ни твоје ни моје адвокатисање. Мене не занима да ли се нека група научника зове креационистима, марсовцима или како већ и које су приватно вероисповести већ да ли су има аргументи добри . Тема везана за теорију еволуције је мултидисциплинарна и кога занима стварање што целовитије слике добродошло је да се упозна са што више мишљења, ставова, доказа. Књиге које препоручујем нису писали неки дунстери, већ доктори наука са несумљивим познавањем теме што се види из текстова које сам поставио.

Подели на овим сајтовима

И још да додам-мени је управо криво што ми, православни, нисмо перјанице на овом плану већ су то махом протестанти различитих деноминација.

Подели на овим сајтовима

@osamosamosam

Овако ја објашњавам хришћанско становиште. Ти кажеш: ,,Биг бенг није некомпатибилан са библијским стварањем ни из чега, само је питање да ли се десио баш тада како постулирају савремени физичари." Дакле, указујем на то да овакво твоје тумачење не може бити исправно, јер је наука у задњих неколико деценија много узнапредовала и јасно је да Велики прасак не може бити почетак творевине ни из чега.

Важно је да разумемо савремену космологију коју управо Рот и слични научници објашњавају. Инфлаторна космологија јасно објашњава ,,прасак" Великог праска, објашњава тај тренутни ,,квантни скок" путем инфлатона. Али оно што претходи праску никако није нешто ,,ни из чега", него је јасно да је космос постојао и пре тога. Не постоји ,,ни из чега" у Великом праску у научном објашњењу, него сасвим супротно.

Ти би желео да ми православни будемо перјанице у научном сагледавању. Имамо прилику да протумачимо савремену космологију тако да задржимо све библијске и догматске постулате, тако што ћемо поштовати конкретне прародитеље, првостворене Адама и Еву и разумети да је библијско стварање било стварање космоса који је постојао пре научног Великог праска. Исти космос је доживео пад кроз Велики прасак.

То за теологију мора бити меродавно, јер просторвреме припада творевини, тако да када творевина пада, тада пада и просторвреме, чије пало стање може настати управо кроз Велики прасак како наука објашњава. Првобитни космос пре Великог праска је творевина библијског стварања, а садашњи је секундарни космос палог стања кроз Велики прасак. То се за предање уклапа и може бити прихватљиво јер одржава све важне догмате.

Зато је постало бесмислено бављење биохемијским креационизмом као библијским стварањем, како из угла антиеволуциониста тако и еволуциониста. Треба оставити еволуционизам да се бави простом науком, нити да га негирамо нити да га гурамо у библијско стварање. Еволуција коју наука објашњава је постојање палог стања од тренутка Великог праска. Првобитно постојање библијског стварања наука не може да испитује.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Подели на овим сајтовима

Свако има право на своје мишљење, али ти хоћеш да кажеш сад да сви ми сад треба да прогутамо ту причу о биг бенгу као паду без размишљања. У фазону "да бре, како се нисам и сам сетио, то је то, јасно је као дан". Ајде што тако мислиш, свако има право на неко своје размишљање, него што ти то агресивно намећеш као потпуно православно и једино могуће.

Биг бенг је по некој званичној космологији био пре око 13,7 милијарди година. По библијским родословима Адам и Ева( а за њихово време је био пад као што знамо) су живели пре неколико хиљада година. Имамо родослове од Адама до Ноја( 10 колена), па затим од Ноја до Аврама( опет 10 колена) чији се гроб прецизно зна. Аврамово постојање, као што знамо, потврђују и Јевреји и Арапи, нико не сумња у то да је он постојао.

Зато ти и "не чачкаш" теорију еволуције јер се она уклапа у твоје идеје. Ја опет кажем да је тема везана за еволуцију јако комплексна, мултидисциплинарна и треба чути ставове и размишљања компетентних људи( др наука углавном), а ја то управо и радим, препоручујем књиге које сам и сам читао и које су квалитетне. То и теби препоручујем, на пример те две књиге од Рота које препоручује и сам вл.Иринеј за почетак( имаш их на нету у пдф формату). То препоручујем свима.

Подели на овим сајтовима

@osamosamosam

Ја само покушавам да одговорим на изазове за нашу веру, на научне тврдње које се намећу као питање вере. Размисли сам, да ли је наметање за хришћане био геоцентризам или коперникански обрт? Сада живимо у сличном добу када се намеће бигбенгцентризам, а наука иде својим током и открива ширу слику стварности.

Нама је важно да сачувамо догматско учење о конкретним прародитељима, о Адаму и Еви као првостворенима и узрочницима свих људи. Морамо одбранити веру од учења да је библијско стварање било путем научне еволуције, да су првостворени Адам и Ева настали еволуцијом од мајмуна. То морамо пажљиво урадити.

Библија нам показује кључне детаље по овим питањима. Први је да стварањем настаје биљни свет пре сунца. Светитељи тумаче да је биљни свет био сачињен енергијама Божијим, који је као храна давао бесмртност. Такво гледиште подразумева да сада живимо у другачијем космосу, по законима насталим од Великог праска.

Други кључни детаљ је да поред Адама и Еве у првобитном постојању нема других људи. Међутим, одмах након њиховог пада имамо друге људе, имамо читава друга људска племена. Каин је напустио своје и узео жену из другог племена. Библија даље сведочи о ,,мешању" Адамовог племена са другим племенима.

Можемо разумети да је читаво пало стање - од Великог праска до сада - било узроковано Прародитељским падом. Ако су други људи еволуирали од мајмуна, они су узроковани Адамовим падом. Библија сведочи да су Адам и Ева ,,обучени у кожне хаљине" и да су тренутно изгнани у пало стање, да су тренутно постали пали људи.

Можемо рећи да су се Адам и Ева обрели у палом стању пре око десет хиљада година, у творевину која је прошла еволуцију од Великог праска. ,,Један дан као хиљаду година и хиљаду година као један дан" из Јеванђеља, може бити ,,један тренутак као милијарду година и милијарду година као један тренутак" за пад првостворених.

Ово уопште није тешко разумети под условом да се позабавимо основама модерне науке. По мени, важније је да протумачимо могућности квантне механике и модерне космологије, него да се сукобимо са биолошком еволуцијом. Ако наука доказује еволуцију људи, то за нас јесте само последица Прародитељског пада.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, osamosamosam рече

Имамо родослове од Адама до Ноја( 10 колена), па затим од Ноја до Аврама( опет 10 колена) чији се гроб прецизно зна. Аврамово постојање, као што знамо, потврђују и Јевреји и Арапи, нико не сумња у то да је он постојао.

Одакле ово подвучено?

Подели на овим сајтовима

On 2. 12. 2023. at 6:15, Endokanabinoid рече

Одакле ово подвучено?

Па из Библије пријатељу. Погледај од 12.главе Постања па на даље, а имаш и овде све "сажвакано" 

WWW.TELEGRAF.RS

Grobnica patrijaraha se nalazi u gradu Hebronu, na Zapadnoj obali, i mesto je u kome - po verovanju Jevreja, muslimana i hrišćana - počivaju tri biblijska para: Avram i Sara, Isak i...

Ево неколико фотографија гроба Аврамовог који се налази у Хеброну, граду који је данас у области Западне обале:

p26-tomb-and-glass.jpg

Hebron_Cave_of_the_Patriarchs.jpg

Јевреји славе Сукот( празник Сеница) на том месту:

jews-are-celebrating-sukkot-in-front-of-

Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Ćiriličar рече

Kazi da si za SNS i sve ce ti biti oprosteno!

Ова порука је кандидат за најглупљу поруку године овде :smeh1:...

Почевши од никнејма "Ćiriličar" ма латиници, па до саме поруке... Какве везе има СНС са овом темом. Узгред, и не гласам за ту партију, али то је овде тотално небитно. Иди ти на лакше теме, ова је претешка за тебе.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...