Jump to content

Ђавола ни у шали не треба призивати - поводом "Ноћи вештица"


Препоручена порука

Чек да питам ја сад ове "либералне" православце једну ствар, да ми објасне. Ако са једне стране, бар овде на Поукама, трубимо и вриштимо објашњавајући  Православље, трудећи се да се оно очисти од хрпе паганштине коју смо традицијом наследили, како је сад то одједаред ноћ вештица кул? 

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, Човек Жоја рече

Чек да питам ја сад ове "либералне" православце једну ствар, да ми објасне. Ако са једне стране, бар овде на Поукама, трубимо и вриштимо објашњавајући  Православље, трудећи се да се оно очисти од хрпе паганштине коју смо традицијом наследили, како је сад то одједаред ноћ вештица кул? 

Da se cisti od hrpe paganstina - sve do sledeceg narodnog okupljanja ispred parohija i paljenja tj. kremiranja nasih rodjaka a.k.a. badnjaka. lol.  srecno u toj borbi sa vjetrenjacama.

Prisustvo Bozije ne zavisi od necije maske, nego onoga sto imamo u srcu. zavisi i od naseg odnosa prema bliznjem. i mean, mozda zvuci kao kli$e, ali to je to. Nema mjesta gdje je zabranjeno voljeti druge. 

haters gonna hate, nas liberalne.

ali

a.baa-Deal-with-that-duck.jpg

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

35 minutes ago, Човек Жоја рече

како је сад то одједаред ноћ вештица кул? 

Зато што није српска/словенска, него келтска (ако не гријешим) па је одма' кул, можда зато. 

 

Караконџули костим не треба, али Караконџула је караконџула сваки дан, а не само кад је "кул" и не игра ове игре, мада нема ништа противу људи који их поштују и слиједе идеју, њихова ствар! 

"Ох, та ја сам Човек! Човек!" 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Караконџула рече

Зато што није српска/словенска, него келтска (ако не гријешим) па је одма' кул, можда зато.

Значи туђе гомно мирише а наше базди...

Па добро, хехе...

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Pancakes рече

 

Prisustvo Bozije ne zavisi od necije maske, nego onoga sto imamo u srcu. zavisi i od naseg odnosa prema bliznjem. i mean, mozda zvuci kao kli$e, ali to je to. Nema mjesta gdje je zabranjeno voljeti druge. 

 

 

 

Заиста лепо звучи, али православље није хипи комуна,где се онако наварени сви воле, већ је православље  моћ расуђивања,да скапираш бесмисао и глупост рецимо тог празника,који је више идиотски него нешто забаван...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Човек Жоја рече

Значи туђе гомно мирише а наше базди...

Не знам, тако ми се понекад учини. Притом, не мислим само на ове овдје људе на форуму и на овај случај, него уопште, има тога на све стране. Најважније је бити кул! 

"Ох, та ја сам Човек! Човек!" 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не капирам овакве текстове, не зато што мислим да је Ноћ вештица нешто добро, него зато што откривају топлу воду - да Ноћ вештица нема никакве везе са Хришћанством. Али исто тако не мислим да је Ноћ вештица сатанистичка творевина, него још једна бескрупулозно комерционализована глупост на коју ће да се пале деца и испразни и/или усамљени и несрећни људи.

Ако ти своје дете правилно васпитаваш, оно ће у најбољу руку хтети да буде са својим друштвом због провода, али неће бити у опасности да ово схвати као неки хришћански празник. Ако се Хришћанства сетиш једном или двапут годишње, да детету објашњаваш да је овај празник сатанистичко прање мозга, или да детету објасниш да "ово није наш Божић", омашио си тему.

Али опет, не мислим да је ово неки сатанизам, већ је неопаганска глупост, која је тамо комерцијонализована и служи искључиво као машина за прављење пара.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve je to smece iz Amerike i sa zapada..noc ovog noc onog, dan zaljubljenih,dan vestica, dan pedera,koka-kola,truli hamburgeri, mc-donaldsi i ostalo smece,

sve sve samo Hrist ne, to ti je njihova politika.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уопште није питање да ли је православље компатибилно са овим празником. Ради се о томе да је човек који је писао очигледно нема везу са стварним светом, са људима који обележавају хеловин. Можда је све то што он пише теоријски тачно - паганизам и не знам шта. Али лично знам стотине људи који се маскирају на тај празник, резбаре бундеве, иду на журке поводом празника и слично. Ни једна једина од тих стотина особа нема ама баш никакве везе са паганизмом као што просечан Србин који следи неки глупи обичај из зезања нема никакве везе са религијском позадином тих обичаја. Да ли је хеловин глуп празник? Мени лично јесте (осим оних цица што облаче секси костиме). Да ли је површан и комерцијализован? Дефинитивно. Да ли су они који славе некакви пагани? Велика већина нису ни најмање. То су људи који се зезају, просто и једноставно. Иконографија има везе у њиховим главама са паганизмом као што иконографија Iron Maiden-a има са сатанизмом у главама оних који их слушају и иду на концерте. Такође, то су потенцијални верници православне цркве које би мисонари на америчком континенту могли да привуку. И онда читају ове глупости које лик пише о њима самима и не могу ништа друго да кажу осим "WTF is he talking about?!". И наравно, православље ће да прецртају у глави. Млаћење о разним небитним формалностима спречава да до људи допре суштина и лепота православља. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i kako bre nije satanizam, pogledaj bre kakve su to face, sacuvaj Boze! Cela ti je to industrija, da od dece naprave agresivce, kroz crtace(sve sama cudovista), video-igrice(ubijanje i agresija) i ostale proslave, sve samo

nasilje i izopacene face, pa deca sve to pocnu da imitiraju i kopiraju...uzas!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

12 minutes ago, Pancakes рече

ili si ti mozda previse star za ovu vrstu zabave... :*P

Žurka ko žurka . 

Ne mora da luduje ako mu  ne priliči zbog godina .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

34 minutes ago, ☺︎ Juan ☺︎ рече

Да ли је хеловин глуп празник? Мени лично јесте (осим оних цица што облаче секси костиме). Да ли је површан и комерцијализован? Дефинитивно. Да ли су они који славе некакви пагани? Велика већина нису ни најмање. То су људи који се зезају, просто и једноставно.

Све стоји (посебно за цице), а зато што је глуп и нема моју подршку! 

"Ох, та ја сам Човек! Човек!" 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад смо били клинци, неко нам је рекао да су тада биле покладе. Из зезања смо се нешто маскирали и ишли по комшилуку и просили шта је ко имао да нам да.

Не знам шта би овај свештеник мислио о томе, али ми као деца нисмо размишљали о паганству, нити мислим да смо били поседнути Сотоном, него смо само хтели да уштекамо нешто за џабе. Сад кад сам прочитао овај текст, видим да смо призивали Луцифера, заједно са свим комшијама који су нама деци давали шта су већ имали.

Е сад, што смо ми Срби тај пагански обичај везали за Хришћанство, то је једна ствар, ал ако бисмо баш терали мак на конац, разлика између тога што смо ми радили (и што су радиле генмерације наших предака пре тога на тај дан) и овога што раде деца у Америкама није суштинска.

Што нас доводи до закључка да су и сви наши стари, који су се клели у Хришћанство, гинули и трпели за очување Православља, заправо били сатанисти. Или то или опет имамо претерану реакцију на нешто што је можда веома глупо, али није сатанизам, ни приближно.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Ћириличар рече

Глупост. Ноћ вјештица је израсла из европских обичаја гдје су се људи масирали у чудовишта како их по ноћи не би та иста нападала, ејр су вјеровала да у вријеме зимске равнодневнице се границе свијета живих и мртвих бришу и да духови и остале санђаме и акрепи прелазе у наш свијет и раде свашта људима. То основно вјеровање је присутно како у Ирској тако и код Словена, на другом крају Европе.

Žao mi je što sad nikako da iskopam tekst o. Amvrosija (Fr. Ambrose), Irca, bivšeg katolika a potonjeg pravoslavnog sveštenika, koji se dosta bavio baš keltskim nasleđem i fino razbija ovakve predrasude. Po sećanju, ukratko, Samhain nije nikakav demon u keltskoj mitologiji, a Halloween je već hristijanizirana (u katolika) varijanta keltskog praznika - dan svih svetih. Kao što kod nas postoje poklade pred postove, koje su hristijanizirana varijanta veoma sličnog praznika, a kod drugih naroda karnevali i razne procesije/litije.

Ja ne mislim da je ovakav stav nužno 'liberalan', šta god to značilo u ovom kontekstu. Pravoslavni (i katolički, ali pre raskola, te nebitno) misionari nikad nisu po automatizmu odbacivali lokalne običaje već su ih integrisali. Tek su protestanti, i to uglavnom samo oni kojima je bliskije starozavetno rasuđivanje, postali gadljivi na sve što im 'smrdi' na paganštinu.

Druga je stvar što se nekada valja primetiti da ne moramo da robujemo valja-se običajnoj dimenziji nekih varijanti pravoslavlja kod nekih ljudi. Ali daleko bilo da bar ja osuđujem 'paganštine' u Srba ako baš nisu totalno u suprotnosti sa Hristovom porukom.

Nisam ni za puritanske protestantske anti-paganske ekstreme niti verujem u svaku pagansku valja-se izmišljotinu. Ne verujem u babaroge i smatram da je ideja da će neko 'slučajno' obožavati đavola učešćem u maskenbalu u ravni sa idejom da će neko 'slučajno' dobiti žig zveri posedovanjem čipovane lične karte.

 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...