Jump to content

Srpsko-albanski odnosi - nove perspektive


Paradoksologija

Препоручена порука

Ovde možete pogledati i pročitati intervju sa Rigelsom Halilijem, istraživačem iz Albanije koji se bavio srpskom i albanskom epikom i istorijom srpsko-albanskih odnosa. Intervju je na srpskom jeziku.

Цитат

RSE: Vi ste Albanac iz Albanije, ne sa Kosova. Šta Vas je to privuklo baš da proučavate srpsko-albanske odnose?

Halili: Neko mora to da radi. Ja sam odlučio to da radim. Neko mora da kaže: "Hajde, dosta sa tim što je najgore, mi smo komšije". Naravno, mi imamo naše probleme. Imamo tešku istoriju, imamo dramu, imamo i tragediju i komediju među nama, svašta, ali hajde da počnemo da pričamo o srpsko-albanskim odnosima na drugačiji način. Nisam hteo da radim kao publicista, nisam ja novinar. Ja sam naučnik i hteo sam da radim na naučni način.

RSE: I niste imali problem da nađete kolege u Beogradu sa kojima ćete zajedno raditi?

Halili: Ne. Mislim da se korak po korak stvara ova kritična masa, mislim da će se menjati situacija između Albanaca i Srba, samo će to trajati 30, 50, ne znam koliko godina. Ali, ja sam optimista...

Ovde možete naći u pdf-u celu knjigu Figura neprijatelja, zbornik radova o istoriji srpsko-albanskih odnosa nastao saradnjom mladih srpskih i albanskih istraživača.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам читао уводни пост, а нећу ни да читам, нема потребе. Јер ми данас, 2016., а и убудуће, кад имамо нека посла са Албанцима имамо (и имаћемо) посла на НАРКО КАРТЕЛИМА. На индивидуалном нивоу можемо се и требало би одржавати контакте (ко је у ситуацији и ко може) али свака јавна или институционална сарадња са Албанцима у крајњој инстанци са њихове стране води до неког од картела (претежно нарко, мада ту је и оружје и свашта нешто).

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Човек Жоја рече

Нисам читао уводни пост, а нећу ни да читам, нема потребе. Јер ми данас, 2016., а и убудуће, кад имамо нека посла са Албанцима имамо (и имаћемо) посла на НАРКО КАРТЕЛИМА. На индивидуалном нивоу можемо се и требало би одржавати контакте (ко је у ситуацији и ко може) али свака јавна или институционална сарадња са Албанцима у крајњој инстанци са њихове стране води до неког од картела (претежно нарко, мада ту је и оружје и свашта нешто).

Требаш онда прочитати чланак који је понуђен, јер човјек прича више о српско-албанским односима на националном и народном нивоу, у смислу националних политика. Нарко-картели су, са друге стране, једна техничко-политичка проблематика, одвојена увелико од националних питања.

Кад се Шкије и Шиптари сједине, Македонијо чувај се! :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Ћириличар рече

Марко Миљанов се не би сложио.

 

2 hours ago, Agnostik рече

Pa i on je bio Arnaut, majka mu bila Albanka.

 

10 minutes ago, Ћириличар рече

И он је пола Арнаутин ;)

Марко је био Динарац витешког моралног кодекса. Припадност и оданост племену и индивидуална вертикала.

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Ћириличар рече

Нарко-картели су, са друге стране, једна техничко-политичка проблематика, одвојена увелико од националних питања.

Купи портиклу.

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Човек Жоја рече

 

 

Марко је био Динарац витешког моралног кодекса. Припадност и оданост племену и индивидуална вертикала.

Марко је живо његовао и своје српско и своје албанско поријекло и поштовао их оба и живио их оба. Ако се са Арнаутима може само преко нишана гледати, то значи да смо некомпатибилни, а иронија свега је да смо заправо менталитетом ( макар Срби из брђанских крајева ) јако слични. А Миљанов је живи доказ тога, шиптарска Шкија :)

1 hour ago, Човек Жоја рече

Купи портиклу.

За разлику од носача портикли, понудио сам аргументе а не само изјаве ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, zuti car рече

I onda te cudi sto ih ne vidi dobro, pa nece svoj na svoga 

Напротив, савршено их је видио, и Србе и Албанце, јер су сви живјели једни поред других у истом географском окружењу и били су истога менталитета.

Знам да боли да су наше чојство и јунаштво заправо у сусвојини са Шиптарима, али хебига...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ћириличар рече

Напротив, савршено их је видио, и Србе и Албанце, јер су сви живјели једни поред других у истом географском окружењу и били су истога менталитета.

Знам да боли да су наше чојство и јунаштво заправо у сусвојини са Шиптарима, али хебига...

ono sto boli je da medj srbima ima ioga ko posle svih ovih vekova nasih"odnosa" sa njima moze da ih gleda pozitivno

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 minutes ago, Ћириличар рече

За разлику од носача портикли, понудио сам аргументе а не само изјаве ;)

Није то аргумент. То се зове "једем све што лети", другим речима примио си се на спику. Свака национална акција код Албанаца, пази, СВАКА, своје извориште има у картелима. На крају крајева тако је избоксована и независност КиМ. Ко то до сада међу Србима није схватио одраст'о је у Дизниленду и гута "интелектуалне" причице за малу децу. 

19 minutes ago, Ћириличар рече

Марко је живо његовао и своје српско и своје албанско поријекло...

Он је живео живот ИЗНАД свог порекла. То је за њега била другоразредна ставка. Он је био одан групи, а не Србима или Албанцима.

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...