Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему


Препоручена порука

+!
@Pisum @Zoran Đurović
Nije se sudilo nadbiskupu Stepincu na temelju njegovih kronoloških dnevnika niti se to može uspoređivati s 'Ispovijestima' sv. Augustina.
Nešto drugo ovdje smrdi. Dotične knjige su dostupne.
- Zašto nije javno dostupan (arhiv i sl.) dnevnik Nikole Tesle? 

'Memoari'
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/kaptol-uzvratio-manolicu-stepincevo-je-srce-danima-cuvano-u-samostanu-a-nadb.-seper-ga-je-predao-agentima-udbe-tek-nakon-prijetnje/281533/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

6 minutes ago, utopija рече

Zašto nije javno dostupan (arhiv i sl.) dnevnik Nikole Tesle? 

Класичан српски немар. Немој да се правиш наиван када говориш о доступности. То је доступно као и ја када тражим неке ствари из Српске патријаршије. Ја сам тражио увид у нека документа у Степинчевом архиву, нисам могао да га имам. И тај док. је чак био у корист каузе Степинчеве. Преко пријатеља од пријтеља од пријатеља од пријатеља, ми је речено да тај документ не може бити потврђен. Као што ми ладно Глас Концила није објавио одговор на Ивезића. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, utopija рече

+!
@Pisum @Zoran Đurović
Nije se sudilo nadbiskupu Stepincu na temelju njegovih kronoloških dnevnika niti se to može uspoređivati s 'Ispovijestima' sv. Augustina.
Nešto drugo ovdje smrdi. Dotične knjige su dostupne.
- Zašto nije javno dostupan (arhiv i sl.) dnevnik Nikole Tesle? 

'Memoari'
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/kaptol-uzvratio-manolicu-stepincevo-je-srce-danima-cuvano-u-samostanu-a-nadb.-seper-ga-je-predao-agentima-udbe-tek-nakon-prijetnje/281533/

A da vi profesionalci hocete da kazete da je stepinc zasluzio svetost na osnovu svog "mucenistva", jer su ga komunisti nepravedno osudili na housearest u onoj meri koju smo svi vise manje okusili i kad smo bili nevaljali teenejdzeri.

Pa jes vala namucijo se jadnik, stroga mu bila kazna.

Zamisli kad vi ovde nama dokazujete da jedan svetitelj nije licno ubijao krao proganjao a NIGDE NE POMINJETE DA JE BLAGOSILJAO ONE KOJI SU TO CINILI I DA JE DOBRO ZNAO DA TO CINE.

Kakvo je to ponasanje u HRISTOVO IME?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

7 hours ago, Zoran Đurović рече

Класичан српски немар. Немој да се правиш наиван када говориш о доступности. То је доступно као и ја када тражим неке ствари из Српске патријаршије. Ја сам тражио увид у нека документа у Степинчевом архиву, нисам могао да га имам. И тај док. је чак био у корист каузе Степинчеве. Преко пријатеља од пријтеља од пријатеља од пријатеља, ми је речено да тај документ не може бити потврђен. Као што ми ладно Глас Концила није објавио одговор на Ивезића. 

Ne vjerujem, da se pravim naivan, iako je moguće kako sam uistinu naivan, spor u ispravnom zaključivanju ili sklon krivom shvaćanju podataka.
http://www.arhiv.hr/arhiv2/Koristenjegradiva/index.htm
Inače, IV i V knjiga su za ratno razdoblje.
Ako nađete vremena, možda budete pročitali neke zanimljive detalje:
https://issuu.com/glaskonc/docs/feljton_2007_40

- Zašto nisu za vrijeme SFRJ objelodanili 'Dnevnik', ako je bilo na štetu nadbiskupa Alojzija Stepinca?

 

4 hours ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

A da vi profesionalci hocete da kazete da je stepinc zasluzio svetost na osnovu svog "mucenistva", jer su ga komunisti nepravedno osudili na housearest u onoj meri koju smo svi vise manje okusili i kad smo bili nevaljali teenejdzeri.

Pa jes vala namucijo se jadnik, stroga mu bila kazna.

Zamisli kad vi ovde nama dokazujete da jedan svetitelj nije licno ubijao krao proganjao a NIGDE NE POMINJETE DA JE BLAGOSILJAO ONE KOJI SU TO CINILI I DA JE DOBRO ZNAO DA TO CINE.

Kakvo je to ponasanje u HRISTOVO IME?

Smatram sebe amaterom za povijest, a ovdje samo želim sudjelovati u analiziranju tekstova i argumenta.
Neću biti žalostan, ako bl. Alojzije Stepinac ne bude proglašen svecem, a niti ću biti radostan, ako bude proglašen.
Dakle, ništa ne dokazujem nego komuniciram.
Meni nije konkretno poznato to što aludiraš, pa ako ti nije teško postaviti konkretan materijal za tu tematiku.
Osim toga, mene ne zanima svetost neke osobe niti je to moj zadatak.
Pišem ovako, ne da bi me netko proglasio svecem, jer za takvo nešto teško da ima i teoretske šanse.
Ja tebe mogu ovdje omalovažavati i "šamarati", dok ti meni možeš ljubiti ruke i prati noge, ali to ne utječe na povijesne činjenice,
ako ima dovoljno argumenata i dokaza s raznih i različitih izvora.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 hours ago, Zoran Đurović рече

Класичан српски немар. Немој да се правиш наиван када говориш о доступности. То је доступно као и ја када тражим неке ствари из Српске патријаршије. Ја сам тражио увид у нека документа у Степинчевом архиву, нисам могао да га имам. И тај док. је чак био у корист каузе Степинчеве. Преко пријатеља од пријтеља од пријатеља од пријатеља, ми је речено да тај документ не може бити потврђен. Као што ми ладно Глас Концила није објавио одговор на Ивезића. 

Na žalost, jutros videh da je tema o CG saboru blokirana. Ne videh poentu tvog blaćenja, jer sam popu Avgustinu par strana pre tvog "pitanja" odgovorio na to da li sam čitao pomenuto delo  i na kom jeziku. Imao sam latinski tekst i SRPSKI prevod. To što ga ti  zoveš HRVATSKIM je samo tvoj problem i govori ko si. Nažalost, odjavih se pre tvog "pitanja" i otidoh da spavam, jer za razliku od tebe, ja moram i da radim. Što se tiče gubitka obraza, ti si ga davno izgubio, a i ovi tvoji koji ne znaju ko je autor tri glave. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да, ако имаш жељу да неког пропитујеш, пропитај мало Августина о Оригену. И о три главе. И Леона о било чему. Треба да се стидите због оне бруке на теми о ЦГ сабору. Ја нисам теолог, па знам оно што Августин не зна. И не само да сте се брукали, него сте још покушали да нас облатите најприземнијим квалификацијама. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 hours ago, utopija рече

Meni nije konkretno poznato to što aludiraš, pa ako ti nije teško postaviti konkretan materijal za tu tematiku.

Pa stvarno je već postAvljeno dosta toga na ovoj temi evo RILAH je postavio dokumente a ne yutube asocijacije, gde stepinc jasno govori o fašističkoj državi kao rajem na zemlji, blagosilja PAVELIĆA i USTAŠKI pokret, poziva na SMANJENJE progona, poziva se na PRELAZAK NA RIMOKATOLIČKU VEROISPOVEST (navodno po slobodnoj volji, sa tim što bi ta slobodna volja mogla dovesti do toga da Stepinc konačno "HRIŠĆANSKI" objasni koljačima, kako su ljudi koji su prešli na rimokatoličku veroispovest sada SINOVI BOŽJI bez obzira da li su židovi,srbi ili neki drugi (čudno nisam prijetio mnogo roma?)), pa nadalje poyivao je na POMOĆ PAVELIĆU I NJEGOVIM USTAŠAMA I TO SVE U IME ISUSA HRISTA SINA BOŽJEG.

Nadalje ne nalazimo nikakvu arhivu sa nekim dokumentom koji bi STEPINČEVE DATE IZJAVE I BLAGOSLOVE, TE POZIVANJA NA POMOĆ USTAŠKOJ NOVOJ DRŽAVI barem malo opravdao ili bar ublažio nekim POKAJANJEM ILI BAREM PROMENOM STAVA ILI OGRADJIVANJA OD FAŠIZMA U SLED NEKIH NOVIH ISTORIJSKIH OKOLNOSTI.

Da ne navodimo dalje, kako je jednu SESTRINSKU CRKVU NAZIVAO SVAKOJAKIM IMENIMA I GOVORIO DA JE SPC JEDNA RAK RANA, JEDAN GNOJ HRVATSKOG NARODA, KOJI TREBA ODSTRANITI. sve to su jasni znaci da se ne radi o BLAŽENIKU A KAMOLI SVETITELJU KOJEG BI PRILIKOM UJEDINJENJA HRIŠĆANA JA BIO PRIMORAN DA SLAVIM.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

56 minutes ago, Ivan Marković рече

To što ga ti  zoveš HRVATSKIM

Да, Хрвати су Срби, извини, нећу више никад...

 

30 minutes ago, Ivan Marković рече

покушали да нас облатите најприземнијим квалификацијама. 

Не постоје достојне квалификације за вас... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Zoran Đurović рече

Да, Хрвати су Срби, извини, нећу више никад...

 

Не постоје достојне квалификације за вас... 

Аха, као што су Американци Енглези. Па говоре енглески.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 31.10.2016. at 11:58, Kratos рече

A šta ti kažeš kao panslavenista za prethodnog papu?

Резултат слика за racinger nacista

Još jedan blaženi u nizu.

 

+!
- Zar to mladomisnici braća Ratzinger blagoslivljaju narod jednom rukom?
 

On 31.10.2016. at 15:09, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nikolaj Velimirović 1944. godine u logoru Dahau nastavlja još mnogo strašnije. On se u logoru zajedno sa patrijarhom Gavrilom Dožićem nalazio u baraci za prominentne logoraše, gde se služila ista hrana kao za esesovske oficire. Oni su zadržali svoje svešteničke odore, nisu ih šišali i brijali kao druge zatvorenike, imali su posebno dvorište za šetnje. Velimirović je svakako znao šta se događa u Nemačkoj, Evropi i svetu. On tada piše: “Sva moderna gesla evropska sastavili su Židi, koji su Hrista raspeli: i demokratiju, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam. Sve su to izumi židova, odnosno oca njihova, đavola…” Holokaust tumači kao božju odmazdu za ubistvo Hrista: “Oni su se pokazali gori protivnici Božji nego li neznabožac Pilat, jer su u jarosti zlobe svoje izrekli onu strašnu reč ‘Krv njegova na nas i našu decu!’ Tako je nevina krv postala bič koji ih goni kao stoku kroz vekove iz zemlje u zemlju, i kao oganj koji sagoreva sva njihova slagališta spletki protiv Hrista. Jer tako ih uči đavo, njihov otac.”

Ovaj uporedjuje stepinca i vladiku Nikolaja Velimirovića? A on razumeva vladiku Nikolaja?

 

Vladika Nikolaj Velimirović usred Beograda 1935. godine na Kolarčevu narodnom sveučilištu rekao je sljedeće: “Nacionalizam je srpski najstariji u Evropi, stariji je 600 godina od evropskog. Ali ne samo da je najstariji, već je i savršeniji, jer je jevanđelski i organski. Evropski nacionalizam rođen je u buntu i očajanju, dok je svetosavski nacionalizam započet i ostvaren u tišini i radosti stvaranja. Najzad se Evropa umorila od strašnih i stoletnih borbi i napora i u toj zamorenosti mnogi njeni sinovi digli su ruke sasvim, ne samo od crkve, nego i od vere hrišćanske. Ipak se mora odati poštovanje sadašnjem nemačkom vođi Hitleru, koji je kao prost zanatlija i čovek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija i jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo, u XX. veku on je došao na ideju Svetoga Save i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvažniji posao koji priliči jedino svetitelju, geniju i heroju. A nama je taj posao svršio Sv. Sava (…). Otuda je nacionalizam srpski, kao stvarnost najstariji u Evropi” (Episkop Nikolaj Velimirović, Nacionalizam Svetog Save, Beograd, 1935. {i 1938.}, str. 27.-28.). Vladika Nikolaj, iste godine kada su u Trećem Reichu doneseni rasni zakoni, o Hitleru je dakle imao samo riječi hvale te se nije libio usporediti nacističkoga vođu Hitlera s ni manje ni više nego utemeljiteljem SPC-a i duhovnim ocem Srba svetim Savom.

https://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/mjesovito-povjerenstvo-o-stepincu-srbi-falsificiraju-izjave-kardinala-stepinca/

 

On 02.11.2016. at 12:18, Kratos рече

СВЕДОЧЕЊЕ ПРЕЖИВЕЛОГ: Степинaц је лично клао српску децу у Јасеновцу!

 07/09/2015 19:54  Вести у фокусу Србија Став

Поводом најновијих дешавања у вези са предлогом римокатоличке цркве да се војни викар НДХ Алојзије Степинац прогласи за свеца, огласио се отвореним писмом и председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу проф. Др.Србољуб Живановић. Писмо преносимо у целости. 
...

Српски народ никада не може да заборави злочине Хрвата над Србима, Јеврејима и Ромима и улогу Римокатоличке „цркве“ и њеног свештенства у тим злоделима. Српски народ никада неће опростити ни својој Цркви, уколико се дође до некаквог "споразума" са "црквом" у Хрвата.

 

Професор Др.Србољуб Живановић,

Председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу,

Лондон, Велика Британија

http://www.pravda.rs/2015/07/09/svedocenje-prezivelog-stepinac-je-licno-klao-srpsku-decu-u-jasenovcu/

- Što više treba pisati?
 

On 02.11.2016. at 12:30, Kratos рече

Srboljub Živanović nije nikakav nezavisni istoričar već antropolog i priznati naučnik.

Komisija nema  nikakva prava kad su žrtve ovog monstruma u pitanju.

- Čemu uopće komisija, kad je već sve poznato?

 

On 02.11.2016. at 13:12, Kratos рече

Tako je i počinju važit zakoni klerofašističke ustaške tvorevine koju tvoj vrli Stepinac prosto obožava.U toj monstruoznoj tvorevini počinjen je genocid nad srpskim narodom kako fizički tako i duhovni.I šta braniš ovde tog ustaškog skota koj moj?

- Tko normalan može braniti?
 

On 02.11.2016. at 13:15, Kratos рече

A najstrašnija osuda Stepinca je papina izjava da je pokrštavanje pravoslavaca greh.Tu ga je lepo pokopao za medalju.

Vjerojatno će ga Papa degradirati i skinuti ono 'blaženi' ispred njegovog imena.

 

On 03.11.2016. at 11:20, Православни Србин рече

Ма у реду је то, али ми овде говоримо о ставу Степинца према тој усташкој држави и њеним властима. Шта год писао, не можеш променити чињеницу да он јесте подржавао усташку власт и државу. Да их је подржавао, он је то показао више пута. 

Ne samo to, nego je podržavao i Kraljevinu Jugoslaviju i novu Titinu Jugoslaviju.

 

On 03.11.2016. at 22:16, RYLAH рече

 

Одговори себи да ли је Степинац "неко кога треба поштовати и следити" како си ти сам горе написао, у ситуацији када је заједно са врхом НДХ правио стратегије око решавања "српског питања" у НДХ, у чијим је нацистичким јединицама био и војни викар и благосиљао све те сатанске ужасе који су чинили у тој одвратној творевини, у ситуацији када је давао и својевољну подршку и верски легитимитет таквој творевини и таквом режиму, и још хиљаду злочиначких мрља које је тај човек имао на свом образу. Да не спомињем шта је његово свештенство радило. 

Popis klera:
http://issuu.com/glaskonc/docs/feljton_2007_07/2?e=0
https://hr.wikipedia.org/wiki/Političko_djelovanje_Srpske_pravoslavne_crkve
Čak je jedan izmislio 'popovo bure':
https://hr.wikipedia.org/wiki/Momčilo_Đujić 
http://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-prilozi/s/umanovi-vladimir/19620-cetnik-s-petokrakom-pop-momcilo-dujic-u-ustanku-od-27-srpnja.html

On 03.11.2016. at 22:43, RYLAH рече

Да је било коне у КЦ стало до доказа, тај никад не би био ни блажени, хер је доказа на претек. Његово проглашење блаженим је политичка ствар, јер Хрватска мора имати свог светитеља, кији би био темељ њене независности.

 

On 03.11.2016. at 22:53, RYLAH рече

Само што је "док је био добар усташама" и сам учествовао у масовним злочинима. Није никог лично заклао или покрстио или пуцао на неког, али је радио све да друге у томе охрабрује.

 

On 04.11.2016. at 6:11, RYLAH рече

И како се Степинац "оградио"? Повукао се, није хтео да учествује у свему томе? Повукао се са позиције усташког викара у тој сатанској војсци? Јавно рекао да та прекршатавања ништа не вреде и да је свако од тих прекрштених и даље православан? Искључио из редова свештенства сваког ко је учествовао у покрштавањима и злочинима? Престао да даје прилоге, или забранио да се скупљају прилози по црквама за усташе на Источном фронту? Престао да се моли за геноцидни режим? Одржао макар једну јавну проповед против усташа и геноцидног режима? Престао да се састаје са њима и пружа им јавну подршку?

Али Католичка Црква у НДХ није имала везе са тим часним људима. Штавише, активно је учествовала у геноциду који се у НДХ одвијао.

А сад је целокупна Католичка Црква, због тога што је неко у Хрватској нови идентитет независне Хрватске девдесетих хтео да гради на појединим тековинама НДХ, па да онда пошто - пото направи и свеца за нову независну државу који би јој био потпора, увучена у ову глупост, и дошла у позицију да брани неодбрањиво и натеже неке факте који везе са истином немају, само да би оправдала енкадашњу политичку одлуку да Степинац постане светитељ.

 

On 04.11.2016. at 12:58, Православни Србин рече

Није Ватикан уопште талац хрватског шовинизма, нити Ватикан може да буде талац било чијег шовинизма. Манимо те приче које служе за релативизовање чињенице. Ватикан уопште не зависи од Хрвата, нити Ватикан може да зависи од њих. Дакле, то кад тако кажеш- ти заправо релативизујеш чињенице.

А чињеница је да је Ватикан у целој тој причи одиграо крајње нечасну улогу (а није им то први пут у историји). Како? Тако што су они користили хрватски шовинизам за своје сопствене циљеве (ширење на Исток, одговарало им је насилно покатоличавање Срба, итд). Исто су радили и у Украјини и на неки начин они су такође одговорни за украјински антируски шовинизам (није случајно да баш украјински унијати предводе русофобију у тој земљи). Дакле, зарад својих интереса, Ватикан је подржавао (да, подржавао) тај хрватски шовинизам и мржњу према Србима, и подржавали су њихово (хрватско) виђење вере и Цркве.

Види, тачно је то што си рекао за Хрвате и њихов шовинизам (нешто слично сам и ја написао на претходној страни), али не можеш негирати чињеницу да је Ватикан све то подржавао, да им је давао ветар у леђа, и да то и данас, нажалост, ради у вези са Степинцем. Да не помињем ,,пацовске канале" и отворену помоћ коју им је Ватикан пружао. Дакле, није Ватикан наиван толико и нису они никакви ,,таоци" хрватске политике, него они свесно помажу и подржавају хрватски шовинизам. То је чињеница. И док год је тако, екуменизам и дијалог немају баш пуно смисла

 

On 04.11.2016. at 14:21, zuti car рече

Meni nije  jasno zasto se uopste vodi bilo kakav dijalog sa papskom crkvom? Ako su nam za 1000 godina koliko postoje uvek bili nepriajtelji moze li se uopste pomisliti da su se sad promenili ? Pa zar nije 1000 godina iskustva dovoljno da se shvati da sa njima nema sta da se prica ? I kakava sad komisija , jel pitao neko narod hoce li ikakve odnose sa katolicima i ako hoce kakve? Jel pitao neko vernike SPC sta misle o stepincu i treba li uopste razgovarati sa katolicima na tu temu ? Oni ce da ga proglase za sveca to je jasno svakome i u to im se ne treba mesati , treba im samo zatvoriti vrata . Onom hocevaru bi u svakoj normalnoj drzavi dali nogu u zadnjicu pa neka ide kuci i tamo porglasava ratne zlocine za svece ili sta god . Izmedju nas i njih ne stoji samo NDH i Jasenovac vec 1000 godina njihovih pokusaja da nas istrebe i sta tu ima vise da se prica . I dokle ce Srbi da budu glupi i da padaju na njihove fazone , ili je mozda nesto drugo u pitanju ? 

 

On 04.11.2016. at 15:29, RYLAH рече

Загребачки надбискуп Алојзије Степинац је од првих дана Другог светског рата здушно благословио стварање „нове католичке државе“, како је он често називао НДХ. 12. априла 1941. године састаје се са генералом усташке војске, Славком Кватерником, по проглашењу НДХ. Надбискуп Алојзије Степинац се први пут састао са Антом Павелићем одмах по његовом повратку 16. априла 1941, четири дана након проглашења НДХ и изразио пуну подршку усташкој новооформљеној држави.


Загребачки надбискуп др Алојзије Степинац је на Ускрс 1941. године поново објавио формирање НДХ и том приликом је у име Ватикана благословио усташког поглавника Анту Павелића. Тада је, између осталог, рекао: „Док Вас ми срдачно поздрављамо као главу НДХ, ми молимо Бога Звезда да да свој небески благослов Вама, вођи нашег народа“. Већ 28. априла 1941. године Степинац је написао „пасторално писмо“ у коме је позвао фратре и свећенике да подржава и брани нову католичку државу Хрватску.

Алојзије Степинац у писму папи Пију XII у писму од 18. маја 1943. године наводи да је у НДХ покрштено најмање 250.000 православних Срба

http://www.zlocininadsrbima.com/Zlocinac.aspx?ImeZlocinca=Алојзије-Степинац-

 

Naredna poseta Paveliću bila je tako značajna za Stepinca da nam je ostavio zapis u kome se kaže: „Ako taj čovek bude upravljao Hrvatskom deset godina, kako mi je pripovedao, Hrvatska će biti raj“.

Već posle nekoliko dana izdao je nadbiskup svom kleru okružnicu koja odiše „iskrenim rodoljubljem“ preporučujući Pavelića i ustaški režim, „svestan velike i teške odgovornosti“, svim vernicima i sveštenicima. „Odazovite se stoga spremno ovom mome pozivu na uzvišeni rad oko čuvanja i unapređenja Nezavisne Države Hrvatske“, a zatim čitamo u dnevniku: ‐ „Poznavajući muževe koji danas upravljaju sudbinom hrvatskog naroda, mi smo duboko uvjereni, da će naš rad naići na puno razumijevanje i pomoć. Mi vjerujemo i očekujemo, da će Crkva u uskrsloj Državi Hrvatskoj moći u punoj slobodi naviještati neoborive principe vječne istine i pravde...“

http://www.krajinaforce.com/dokumenti/dnevnici_alojza_stepinca.pdf

Овде има и нумерисано, по ставкама:

http://www.vaseljenska.com/misljenja/zlocini-zagrebackog-nadbiskupa-kardinala-alojzija-stepinca/

 

Ово се добије само на прво гуглање. Да не идем даље, јер све ово, а и много више, можете да нађете на Интернету, заједно са његовим цитатима и фототипском документацијом. А знате за све ово и сами, него ајде да се правимо луди.

Значи, ајде да баталимо глупости, нисмо од јуче и за све постоји документација, само ко хоће да гледа. Ја само и даље не знам шта је целој КЦ била потребна ова бламажа, јер је очигледно да се ради о човеку који је активно учествовао у свему што се у НДХ дешавало.

 

 

On 04.11.2016. at 18:59, RYLAH рече

Нисмо ми ништа рекли. Ти си то причао, а ми ти вадили његове цитате у којима је хвалио усташтво и Павелића, и изводе из дневника који су језиви. Дакле, факти.

 

On 05.11.2016. at 12:59, Pontifex Emeritus рече

што се тиче Степинца, не проучавам његов лик и дело. то нека раде они који су боље упућени у проблем. но, треба имати на уму да се надбискуп свечано заклео на оданост Краљу као своме суверену. па је ту заклетву касније погазио и укључио се у државне структуре НДХ. шлихтао се он касније и Титу. опортуниста, што би се рекло.

 

On 05.11.2016. at 13:10, zuti car рече

Ne mogu a da ne primetim izvesni ton ponosa kod ovdasnjih nam forumskih katolika zato sto je stepinac na putu da posane "svetac ", nesto u fazonu , opet smo zavukli srbima , klali ubijali i na kraju stepinac svetac. Svaka cast , svaka cast ...u nekim stvarima ste stvarno nenadmasni 

 

On 05.11.2016. at 13:14, Kratos рече

Čega se pametan stidi time se budala ponosi.Izem ti crkvu koja ovakvog ustaškog skota proglasi za blaženog.

 

On 05.11.2016. at 13:51, Pontifex Emeritus рече

види, папа Фрања је у овој причи невин, што би народ рекао- ни лук јео, ни лук мирисао. захваљујући свом непромишљеном претходнику Јовану Павлу II, припао му је врућ кромпир за који он лично није одговоран. тако је постао талац хрватске државне и црквене политике и сад се налази између чекића (хрватских очекивања и обећања која су им дата) и наковња (негативних последица). Степинац је једна од најважнијих икона хрватских шовиниста. нису Хрвати надахнути његовом светачком фигуром, него управо његовом улогом у ратним и политичком догађајима у току (и у вези са) НДХ. с обзиром да Павелића и екипу не могу јавно глорификовати, канонизација Степинца би то могла да надомести. о томе се ради. тога је свестан и папа Фрања. искрено, заболе њега за Степинца. али шта да ради са стршњеновима у Хрватској?

 

6 hours ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa stvarno je već postAvljeno dosta toga na ovoj temi evo RILAH je postavio dokumente

Pa, stvarno, kada čovjek sve to prouči trezveno, onda uopće nije upitna činjenica oko lika Alojzija Stepinca.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@utopija @Zayron @zuti car

Мени је остало нејасно како су "покрштавали" Хрвати Србе. Нисте ми дали изворе. 

Пошто сам лаик у материји, пођох да видим шта Википедија вели, а тамо никакве протесте Степинчеве не нађох, а овде су потурани неки као неоспорни. Волео бих изворе. 

Otpor prisilnim vjerskim prijelazima

Nakon nasilnih pokrštavanja i masovnih likvidacija Srba (vidi članak Srbi u NDH), Stepinac piše Paveliću: Svaka upotreba sile može donijeti katastrofalne posljedice ugledu Katoličke Crkve. Potrebno je uzeti u obzir sve mogućnosti, čak i slučaj, da Srbi iz prkosa odluče masovno prijeći na islam. Upravo zbog toga mislim da je nužno s osobitom pomnjom birati misionare koji će se poslati među Srbe, a ne povjeravati taj zadatak svećenicima ili redovnicima koji nisu razboriti i kojima bi u ruci bolje stajao revolver nego raspelo. [nedostaje izvor]

Franjevac Aleksa Benigar navodi, da je vidjevši, da nove vlasti ne mare za njegove prosvjede, Stepinac već u tijeku 1941. g. poslao je povjerljivu okružnicu svećenstvu, u kojoj piše:

»Kada dođu k vama osobe židovske ili pravoslavne vjeroispovijesti, koje se nalaze u smrtnoj opasnosti, pa zažele konvertirati na katolicizam, primite ih, da spasite ljudske živote. Ne zahtijevajte od njih nikakvo specijalno vjersko znanje, jer pravoslavni su kršćani kao i mi, a židovska je vjera ona, iz koje kršćanstvo vuče svoje korijene. Uloga je i zadaća kršćana u prvom redu spasiti ljude. Kada prođe ovo vrijeme ludila i divljaštva, ostat će u našoj Crkvi oni, koji budu konvertirali zbog uvjerenja, dok će se ostali, kada opasnost prijeđe, vratiti u svoje.« (Benigar, str. 395)

Benigar ne navodi izvor, pa je status ove okružnice upitan. (Vidi više o tome u Katolička crkva u NDH i progoni Srba#Otpor prisilnom prijelazu u katoličanstvo).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@utopija

Ако имаш Кришта, замолио бих те да ми скенираш ову страницу:

Otpor prisilnom prijelazu u katoličanstvo[uredi VE | uredi]

(Napomena: Katolička crkva ne koristi termin prekrštavanje, nego samo "prijelaz u katoličku vjeru" ili "konverzija", jer pravoslavci već jesu kršteni i Katolička ih crkva priznaje kao kršćane. Pogotovo nepokrštavanje, jer pokrštavaju se pogani. O tome Krišto 3, str. 169)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Zoran Đurović рече

Волео бих изворе. 

Oče, hvala Vam za Vaše učešće. Ovo je više sramotno i bezobrazno, to više nije ni uvredljivo u onom smislu na koji sam se već žalila. Valjda ako Ava nešto kaže nešto vrijedi, koji je i učen i ekumenista i sl. a ne mi ostali, neznaveni i neuki. S tim, što je Rilah zaista sve najvažnije već rekao što je imalo da se kaže. On je pravnik/advokat i u istoriji i sociologiji po prirodi stvari potkovan. Ima još i forumaša i urednika koji znaju mnogo o tematici, ali nisu tu ili su izmoreni od nadgornjavanja... pa se različiti ljudi pecaju u isti krug. 

Žuti car je pravoslavac :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Дијана. рече

Žuti car je pravoslavac :)

Јао, ја га "грешком" убацих у католике Хрвате12:smeha::))12:smeha:

Не бих га убацио у фанове Томпсона, али како сигурно слуша Бају малог книнџу, то му дође на слично (наравно да се не могу никада поредити усташе и четници, него само говорим како је и тај Баја неки наш флип. Ја сам само једном чуо те "стихове": Не може нам ништак ништа, јачи смо од судбине, патиће и они брате ко што сада пати Србија - тако некако).

А наша браћа католици су овде заиста некоректни. Као да смо на фудбалској утакмици. И мени на конкретна питања нису одговорили. А када су документа већ доступна, онда нека нам их лепо и презентују. А овде сам био јако конкретан. Не интересују ме мишљења аутора, него оно што се спроводило у НДЏ и конкретни Степинчеви бунтови око прекрштавања. Када малтретирам моје православне талибане по том питању, једнако ћу и католичке! Ми знамо да КЦ не покрштава, али у више наврата, када мржња заслепи очи, и византинце су покрштавали (Алмазов А. И. Неизданные канонические ответы Константинопольского Патриарха Луки Хризоверга и митрополита Родосского Нила. Одесса, 1903. С. 61). Лепо видимо оног фратра како прска светом водицом. Шкропљењем је прекрстио Србе. То је тешко иживљавање, а нама би било свима лакше када бисмо видели Степинчев упут цркви у Хрвата како да се прекрштавају Срби.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...