Jump to content

Препоручена порука

3 minutes ago, Дијана. рече

Mladji sto sam pokrenula kad je zakukavao stalno

Видиш какви су то двоструки стандарди. Када мушкарац прича о насиљу над мушкарцима онда је то "закукавање", а не дај Боже да неко женама каже да "закукавају"...

5 minutes ago, Дијана. рече

Radi se samo o tome da mnogo nazalost ima vise, ili sa drasticnijim posljedicama, tog grubog nasilja nad zenom, nerijetko i ubistava.

Не знам за Србију, али у развијеним земљама већина случајева породичног насиља су "обострани", тј. обе стране учествују. Тамо где су "једнострани", више страдају мушкарци: http://www.saveservices.org/2012/02/cdc-study-more-men-than-women-victims-of-partner-abuse/

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 220
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

24 minutes ago, Човек Жоја рече

Мушкарца нико не пита да ли он то хоће, једноставно мора тако. Обратити пажњу на реч "мора".

Пријатељу, једно питање предходи овом "мора" - Ко их (мислим ту и на жене подједнако као и на мушкарце) лупа по ушима  да стварају породицу?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 minutes ago, Дијана. рече

Iz perspektive odraslog. Ja govorim o perspektivi djeteta. Nisam feministkinja, interesuje me samo zastita djece, i to bas strastveno, a zastita/odgovornost roditelja samo utoliko ukoliko je u njihovom interesu.

Za dijete je najbolje da do razvoda ne dodje, ali da odrasta u pozitivnoj, ili bar funkcionalnoj porodicnoj sredini. Nije mu dobro ni gdje je nasilje, ni samo psihicko. Zato odrasle treba edukovati i kontrolisati. 

Не разумеш зашто сам то прокоментарисао, па да објасним. Значи, када ти кажеш "развод је зло" (мање или веће, није битно) онда тиме особи која је већ у тешкој и немогућој ситуацији на савест стављаш додатни терет. То је и даље - опет и опет - стари женски проблем "ма добар је он у души, нема везе што ме бије". Што је за мене, као некога ко воли жене као и све људе, апсолутно недопустиво!

Није зло. За насиље нема апсолутно никакве толеранције. Ако те било ко малтретира не смеш ни једну секудну да будеш у дилеми да ли је одлазак било какво "зло". Наравно да није зло. То је добро. За тебе, за децу, за све. Не разумеш да твоја изјава "најбоље да до развода не дође" особи која је у таквој ситуацији одмах уноси несигурност и подстиче је да насиље и даље толерише. Није зло! Get the f**k out! Одлази и не окрећи се. Заслужујеш нормалан, срећан живот. Да се радујеш, да живиш. То није никакво зло него је највеће добро. Зло је продужавати нешто што не ваља. То није живот него смрт.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam da li si ozbiljan Grizli, ali samo povrsno preleti naslove novina u Srbiji... svaki dan muz pretukao zenu ali ono osakatio je, svaki drugi,treci, peti, ubio zenu... Doduse, bila je i jedna vijest da je jedna Crnogorka istukla muza, pa su Crnogorci rekli, dje ce se zaliti, da od zenskinje fasuje... :D

A te selektivno predstavljene i/ili namjestene studije, bilo mizogine ili mizandirsticke orijentacije, su meni nebitne skroz i nisu nikakav argument. 

Ne znam sto svaku temu okrecete na nadmetanje i dokazivanje da li je drustvo mizogino ili mizandricno. Ja postavljam teme koje imaju ideju da mire i iznalaze rjesenja, a ne sudjenja ko je (vise) kriv sto je stanje porodice u drustvu lose...

Mladjo je stvarno bio dosadan u najmanju ruku. Nisi bio tu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Дијана. рече

Iz perspektive odraslog. Ja govorim o perspektivi djeteta. Nisam feministkinja, interesuje me samo zastita djece, i to bas strastveno, a zastita/odgovornost roditelja samo utoliko ukoliko je u njihovom interesu.

Za dijete je najbolje da do razvoda ne dodje, ali da odrasta u pozitivnoj, ili bar funkcionalnoj porodicnoj sredini. Nije mu dobro ni gdje je nasilje, ni samo psihicko. Zato odrasle treba edukovati i kontrolisati. 

Edukacija ne ide sa oklagijom. Ako imamo nasilje, ono se prvo MORA spreciti fizicki a onda mozemo pricati o edukaciji, terapiji, grupama za podrsku itd.

Edukacija je najvaznija kao preventivna mera ( i tu je najvaznije raditi sa decom!) i mera koja pomaze otklanjanju posledica nasilja ali dok nasilje traje - tu jedino pomaze fizicko otklanjanje nasilja tj. bezanje od nasilnika.

Mislim da je za decu daleko bolnije i losije da zive u nasilnim porodicama nego da zive sa jednim roditeljem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Grizzly Adams рече

Не разумеш зашто сам то прокоментарисао, па да објасним. Значи, када ти кажеш "развод је зло" (мање или веће, није битно) онда тиме особи која је већ у тешкој и немогућој ситуацији на савест стављаш додатни терет. То је и даље - опет и опет - стари женски проблем "ма добар је он у души, нема везе што ме бије". Што је за мене, као некога ко воли жене као и све људе, апсолутно недопустиво!

Није зло. За насиље нема апсолутно никакве толеранције. Ако те било ко малтретира не смеш ни једну секудну да будеш у дилеми да ли је одлазак било какво "зло". Наравно да није зло. То је добро. За тебе, за децу, за све. Не разумеш да твоја изјава "најбоље да до развода не дође" особи која је у таквој ситуацији одмах уноси несигурност и подстиче је да насиље и даље толерише. Није зло! Get the f**k out! Одлази и не окрећи се. Заслужујеш нормалан, срећан живот. Да се радујеш, да живиш. То није никакво зло него је највеће добро. Зло је продужавати нешто што не ваља. То није живот него смрт.

Ma razumijem, ali ne razumijes ti. Ja govorim iz pozicije soc.radnika koji stiti djecu. Ti iz pozicije brata ili oca zene koju neko maltretira. Djeca pate usljed razvoda, bez ozbira na razloge, ko je prav ko kriv, i ako je za njih same tako bolje, sasvim sigurno!

Pa ovde gotovo da ima vise razvoda nego ocuvanih brakova... nikako nam ne ide dobro rusenje starih patrijarhalnih obrazaca i usvajanje feministickih. Porodice se rasturaju zbog neuspjele komunikacije, a one koje trpe najgore zlostavljanje, i dalje ga trpe... Tako da nije to sto ja i ti govorimo uopste suprotstavljeno. Treba stabilizovati porodicu, ne traziti krivce vec rjesenja. Savjetovanje, edukacija, drustvena kontrola, sta god je potrebno...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A majku mu ne traze sve zene finansijsku sigurnost. Sta vise ja retko znam takve, al dosta zena da ne kazem vecinu koje znam predstavljaju one ciji muzevi il potencijalni muzevi tada imaju viziju i strast tj zelju ka necemu. Da izvines jescu s mojim,covekom leba i vode do kraja zivota ako to radim s određenom svrhom, i mozda nikada ne postignemo cilj, al ako on ima jasnu viziju i pri tom nije na nivou kako perica zamislja tj odgovara njegovoj licnosti i sklonostima, nema te prepreke ni gladi.

Problem je sto je i malo takvih svi bi nesto, a da bas im ni samima nije jasno sta, al eto desice se. Oce, sve s neba pada samo za nas.

Glede nasilja u porodici, ljudi moraju da shvate da su to povezane stvari, da ne postoji nadilje nad zenama i nasilje nad muzevima, nego nasilje nad covekom pa sad kog god pola bio.

To sto muskarcu dopi.. zenino zvocanje i nađe u tom da trazi izgovor, sad se na to obraca paznja pa kad je mlatne to se zove nasilje nad zenom. Al isto kao i za zene, mozemo reci covece sto si cekao da ti dopi... Ljudi kako je Zoja sve lepo rekao zive po ocekivanim ulogama i igraju zivote toneci sve dublje u tugu, camotinju i apatiju, ulaze u zacarani krug igranja uloga, gde su i zaboravili na svoje autenticne ciljeve, zelje, snove, nego zivotare zivot, oba pola. Treba mnogo iskrenosti ka sebi i partneru, supruzniku pa stati i reci cekaj bre ovo ne ide, ja ovo ne zelim, ti ovo ne zelis, za deset, dvadeset godina imacemo dvoje dece, privid "kulturnog braka" i mrzecemo jedno drugo iz dna duse. I ako je makar na pocetku tu postojalo seme ljubavi, poverenja, nekih lepih osobina, mogu zajednicki da izgrade zivot kako njima dvoma zaista pase. Nece biti lako, trebace vremena, al je moguce. Ako ne kud koji mili moji i ende. Samo onda krecu drugi izgovori i nikom nista. Dok neko od njih ne flipne, ne ode, ne prebije, ne prevari, sta vec od svih vec viđenih scenarija se ne dogodi. I zene i muskarci imaju slicne, a drugacije pritiske da cute, da "tiho tuguju", zbog dece porodice okoline cega sve ne, al cutanje i sakrivanje pravog sebe je ubica duse i greh. Greh ka sebi neoprostiv, hula na Svetog Duha jer nam Bog nije dao zivot da zivotarimo nego da budemo sastvaraoci, ne mrtva puvala. Zakopavanje talanata i jos vuces drugog u pinor ko ne zeli da ih zakopa. Sve "zbog dece" koja posle nauce kako su imali divne roditelje koji su se "zrtvovali za njihovu srecu", jesu sutra malo, samo su bili kukavice.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 minutes ago, Grizzly Adams рече

Не разумеш зашто сам то прокоментарисао, па да објасним. Значи, када ти кажеш "развод је зло" (мање или веће, није битно) онда тиме особи која је већ у тешкој и немогућој ситуацији на савест стављаш додатни терет. То је и даље - опет и опет - стари женски проблем "ма добар је он у души, нема везе што ме бије". Што је за мене, као некога ко воли жене као и све људе, апсолутно недопустиво!

Није зло. За насиље нема апсолутно никакве толеранције. Ако те било ко малтретира не смеш ни једну секудну да будеш у дилеми да ли је одлазак било какво "зло". Наравно да није зло. То је добро. За тебе, за децу, за све. Не разумеш да твоја изјава "најбоље да до развода не дође" особи која је у таквој ситуацији одмах уноси несигурност и подстиче је да насиље и даље толерише. Није зло! Get the f**k out! Одлази и не окрећи се. Заслужујеш нормалан, срећан живот. Да се радујеш, да живиш. То није никакво зло него је највеће добро. Зло је продужавати нешто што не ваља. То није живот него смрт.

Amin! Amin! Amin!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Дијана. рече

Ne znam da li si ozbiljan Grizli, ali samo povrsno preleti naslove novina u Srbiji... svaki dan muz pretukao zenu ali ono osakatio je, svaki drugi,treci, peti, ubio zenu...

А ко каже да наслови у новинама правилно показују стварну ситуацију? Можда се управо ту показују предрасуде...

2 minutes ago, Дијана. рече

A te selektivno predstavljene i/ili namjestene studije, bilo mizogine ili mizandirsticke orijentacije, su meni nebitne skroz i nisu nikakav argument. 

Значи наслови у новинама су релевантни, а озбиљне студије и статистике нису...

3 minutes ago, Дијана. рече

Ne znam sto svaku temu okrecete na nadmetanje i dokazivanje da li je drustvo mizogino ili mizandricno. Ja postavljam teme koje imaju ideju da mire i iznalaze rjesenja, a ne sudjenja ko je (vise) kriv sto je stanje porodice u drustvu lose...

Да би нашао било какво решење прво треба да правилно сагледаш ситуацију. Проблем са овим темама је што мушкарци имају тенденцију да жене штите и подржавају, па вас не исправљају некад када је то и потребно. Ал сад, пошто смо равноправни, онда ћемо равноправно и да разговарамо. Што ти одмах хоћеш да окарактеришеш као "надметање" јер не желиш да се разговара равноправно, већ само да тераш своју причу. А можеш да приметиш да већина мушкараца не коментарише - из већ поменутог разлога "пусти, жене су то" - осим Жоје који је само рекао оно што сви примећујемо.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Grizli TOoooo!

Ne moze i vuk sit i ovce na broju, ne mozes zarad bilo cega trpeti bilo sta, mora postojati granica. Kraj. Nema tu mirotvorstva, bezi koliko te noge nose, a taj kreten s milim Bogom nek vidi sta ce, pa ako mu kad dođe da se menja super njegov problem. Bogu hvala, odnosi supruznika nisu odnosi socijalne ustanove i sticenika, zena bre nije muzu soc radnica, ni mama, ni terapeut, ni sta god. I obrnuto.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

34 minutes ago, Снежана рече

Пријатељу, једно питање предходи овом "мора" - Ко их (мислим ту и на жене подједнако као и на мушкарце) лупа по ушима  да стварају породицу?

Средина, породица, ужа, шира, родбина, пријатељи, школа...Тако су програмирани, навијени од малена, од најранијег доба им се меси мозак у том смеру, и онда само спонтано, по инерцији наставе по колосеку за који су наштеловани, јер за друго и не знају.

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Дијана. рече

Treba stabilizovati porodicu, ne traziti krivce vec rjesenja. Savjetovanje, edukacija, drustvena kontrola, sta god je potrebno...

A kako mislis pijanog kretena ili psihoticnu ludacu od 100kg naterati da se edukuju da bi naucili da ne treba svoju masu da vezbaju nad decicom od 20kg? Sta ih tu treba uciti??? I koga briga za njihove komplekse, traume i razocarenja!!!

Ja ne mogu da verujem da neki socijalni radnik moze biti toliko odlepljen od stvarnosti! Kakva crna edukacija dok lete serpe, potezu se nozevi i lete pesnice?

Nema tu edukacije nego lisice pa u zatvor a s obzirom da to ne moze onda patike na noge i bezi sto pre i sto dalje!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Дијана. рече

Ma razumijem, ali ne razumijes ti. Ja govorim iz pozicije soc.radnika koji stiti djecu. Ti iz pozicije brata ili oca zene koju neko maltretira. Djeca pate usljed razvoda, bez ozbira na razloge, ko je prav ko kriv, i ako je za njih same tako bolje, sasvim sigurno!

Pa ovde gotovo da ima vise razvoda nego ocuvanih brakova... nikako nam ne ide dobro rusenje starih patrijarhalnih obrazaca i usvajanje feministickih. Porodice se rasturaju zbog neuspjele komunikacije, a one koje trpe najgore zlostavljanje, i dalje ga trpe... Tako da nije to sto ja i ti govorimo uopste suprotstavljeno. Treba stabilizovati porodicu, ne traziti krivce vec rjesenja. Savjetovanje, edukacija, drustvena kontrola, sta god je potrebno...

ОК, разумем. Само се не слажем са твојим решењима. Твоја врховна вредност је формални брак, моја врховна вредност је особа, појединац. Ја не видим како могу да "стабилизујем" нечију породицу. Ако се људи не воле, ту ми ништа не можемо да "стабилизујемо". Можемо само да их уверимо да трпе неку вештачку заједницу у којој нема љубави још неко време. А то није добро ни за њих ни за децу.

У ствари је основни проблем што се ви - вероватно несвесно - нисте отарасили традиционалног, патријархалног погледа на свет где су неке ствари биле "срамота", "шта ће људи да кажу" и сл. Одатле долази фокус на "породицу", тј. "брак", а занемаривање особе, њене личне среће и живота.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

У ствари је основни проблем што се ви - вероватно несвесно - нисте отарасили традиционалног, патријархалног погледа на свет

Феминисто!!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, ☺︎ Juan ☺︎ рече

Феминисто!!!!

Ја сам брате прави феминиста у мисији да залутале овце вратим на извор. ;)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...