Jump to content

ПИСМО ЈЕДНОГ ПАПУЧАРА

Оцени ову тему


Препоручена порука

3 minutes ago, obi-wan рече

Bog nije izmislio musko-zensko? Prvi put u zivotu da tako nesto procitam od vernika.

Pa nije, barem ne bi trebalo, osim ako kalupi u njegovom umu nisu muski i zenski :D 

4 minutes ago, obi-wan рече

A sta su te licnosti/osobe ako sve sto ih karakterise sklonis od njih? Nista. Obicna praznina i apstrakcija.

Tacno tako, takvi ce svi biti u paklu. Zato umesto izgradnje licnosti na praznim identitetima i osobinama, to treba raditi na necim ontoloski odrzivim, a to je odnos sa Bogom koji nas prepoznaje kao konkretne licnosti. A ako ti sebe ceo zivot karakterises kao Srbina i nikako drugacije i dodjes pred Bozu, sta on moze da vidi? Pa kako si sam napisao, nista, jer nema Srba u CN kao sto nema ''ni Grka ni Jevreja'', pa tako ne moze Bog nekog prepoznati kao licnost pa ce reci ''idite od mene prokleti nikad vas nisam poznavao''

11 minutes ago, obi-wan рече

Ljubav bez konkretnih cinilaca ne moze da postoji, nema je bez lica i Lica. 

Jeste nema bez lica, ali bez realnih lica. To ti ja pricam. Izmedju apstraktnih kategorija ne moze biti ljubavi. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogo se ljudi opterećuju ni oko čega. Ovo je priča o tome šta će ljudi reći. A šta koga briga kako ti živiš sa svojom ženom u svojoj kući. I pre toga, šta tebe briga šta ko misli o tome.

Ljudi se prirodno dogovore, neki dele sve kućne poslove, a neki imaju strožiju podelu posla. I ako im tako odgovara, onda šta - ništa.

Sve je to ,,šta će svetina reći".

A svetina će uvek reći, neizostavno, i naći i manu i etiketu, jer tako se oseća bolje sam sa sobom.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 minutes ago, obi-wan рече

Ja ocekujem, ako Bog da, da u Carstvu prepoznam svoju zenu kao svoju zenu

Ih, a sta veli Hristos na onu zackoljicu o zeni koja je imala 5-6 muzeva, pa ga pitaju ''cija li je zena''? :coolio:

Vidis, to ti ciljam. Ti ces prepoznati svoju zenu, ali ne kao ''svoju zenu'' nego kao konkretnu osobu koju volis. A ona nece biti jedina koju ces voleti, nego se biti takvih jos. Medjutim, njene karakteristike nisu te cija li je, kog je pola, koje je nacionalnosti, koju diplomu ima, koja joj je profesija, nego su njene karakteristike osobine koje je krase, da li je tipa pozrtvovana, postena, vredna, odgovorna i sve ostale osobine koje proizilaze iz odnosa prema drugom tj. tebi. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Deja Vu рече

Tacno tako, takvi ce svi biti u paklu. Zato umesto izgradnje licnosti na praznim identitetima i osobinama, to treba raditi na necim ontoloski odrzivim, a to je odnos sa Bogom koji nas prepoznaje kao konkretne licnosti. A ako ti sebe ceo zivot karakterises kao Srbina i nikako drugacije i dodjes pred Bozu, sta on moze da vidi? Pa kako si sam napisao, nista, jer nema Srba u CN kao sto nema ''ni Grka ni Jevreja'', pa tako ne moze Bog nekog prepoznati kao licnost pa ce reci ''idite od mene prokleti nikad vas nisam poznavao''

Odnos sa Bogom ne ukida to da sam ja Srbin, niti ukida musko i zensko. "Nema Grka ni Jevreja" znaci "prevazidjite vasu nacionalnu uslovljenost", bas kao i svaku drugu uslovljenost, jer u Carstvu nema uslovljenosti, a ne znaci "postanite zombirani klonovi bez identiteta". Sto znaci, ima Srba u Carstvu Nebeskom, ali Srba osvecenih i obozenih.

13 minutes ago, Deja Vu рече

Jeste nema bez lica, ali bez realnih lica. To ti ja pricam. Izmedju apstraktnih kategorija ne moze biti ljubavi. 

Musko i zensko su neodvojive odlike lica, bezlicne su samo ako ih ovako istrgnes mimo zivih ljudi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

22 minutes ago, Deja Vu рече

Ih, a sta veli Hristos na onu zackoljicu o zeni koja je imala 5-6 muzeva, pa ga pitaju ''cija li je zena''? :coolio:

Sve su to lepo Oci objasnili - ona bi bila zena onog prvog, samo on je njen stvarni muz, ostali su to morali da budu po pukom slovu leviratskog zakona, nista drugo.

22 minutes ago, Deja Vu рече

Vidis, to ti ciljam. Ti ces prepoznati svoju zenu, ali ne kao ''svoju zenu'' nego kao konkretnu osobu koju volis.

Upravo u tome i jeste poenta - ja nju volim kao svoju zenu, ne kao neku bilo koju osobu. U tome nasa ljubav prevazilazi bilo koju drugu prijateljsku ljubav, u tome je nasa povezanost posebnija. Dakle, da, kao svoju zenu, ali ne u zemasljkom znacenju te reci, nego kao onu koja je postala jedno bice sa mnom kroz svestenu tajnu braka.

Drugim recima - Carstvo je prepuno pozrtvovanih i predobrih zena, ali ja cu (nadam se, da Bog da da bude tako!) samo nju da prepoznam kao najblizu sebi, kao svoju.

Isto vazi i za nasu decu/potomke. Ja ne mogu da neku drugu licnost prepoznam kao svoju cerku, nego bas nju - cerku. Ta licna i licnosna vezanost otac-cerka, bas kao i otac-sin, muz-zena, itd... upravo i cini ljude licnostima.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

☺ Едут: опет и још увек проверавам дроидиве смајлије, сори, бришите слободно.

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

25 minutes ago, ☺︎ Juan ☺︎ рече

А хоћемо ли у рају личносно препознати Вучића као нашег премијера?

Alex Lupino Sol Invictus :D 

 



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Aquilius Cratus рече

Alex Lupino Sol Invictus :D 

 

e da je sila gravitacije samo 1 % jaca nego sto je u realnosti, jes da ne bi bilo ni mene ni tebe, al bar tebe ne bi morao da trpim na forumu)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, kordun рече

e da je sila gravitacije samo 1 % jaca nego sto je u realnosti, jes da ne bi bilo ni mene ni tebe, al bar tebe ne bi morao da trpim na forumu)

Pa to mozes resiti prostim ne dolaskom na forum. Lako i jednostavno. :) 

 



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 hours ago, ☺︎ Juan ☺︎ рече

А хоћемо ли у рају личносно препознати Вучића као нашег премијера?

Mislis da uvedemo "premijer" kao treci pol?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...