Jump to content

ПИСМО ЈЕДНОГ ПАПУЧАРА

Оцени ову тему


Препоручена порука

3 minutes ago, Deja Vu рече

Jeste, ali je jos dalje od ljudskog kategorisanja o tome ko je i sta je muskarac ili zena pa u kontekstu toga sta kome od njih dvoje treba.

Ako moze malo jasnije ovaj deo...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад се двоје дигну изјутра, треба да направе списак шта све има да се ради, да поделе посао и раде док се не заврши све што треба. Шта ће ко да ради није уопште битно. Важно је да буду тим, екипа, да се међусобно помажу и допуњују. А у сваком тиму има различитих талената. То је и поента тима.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, obi-wan рече

Ako moze malo jasnije ovaj deo...

I jasnoca je cesto van ljudskog kategorisanja u zavisnosti da li zelimo da budemo shvaceni ili da shvatimo. :D



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 minutes ago, Grizzly Adams рече

Кад се двоје дигну изјутра, треба да направе списак шта све има да се ради, да поделе посао и раде док се не заврши све што треба. Шта ће ко да ради није уопште битно. Важно је да буду тим, екипа, да се међусобно помажу и допуњују. А у сваком тиму има различитих талената. То је и поента тима.

Јел се спремање ручка и једење ручка рачунају у два различита посла? :))) 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Paradoksologija рече

Ja razumem tvoj pristup u tvojoj situaciji.

Ali ne razumem zašto se to mora primeniti na sve žene, sve muškarce, sve parove. Svi smo različiti. Uživo čuh vl. Porfirija kako kaže "poslovi u braku dele se po želji i talentima, ne po polu".

Nije uvek muškarac 'donosio plen', u prvobitnim zajednicama i žene su lovile, nije sve bilo kao u porodici Kremenko, to je konstrukcija 50-ih :D

Ja radim dva posla, izdržavam muža i troje dece, ali imam manje radno vreme, taki mi poso, a volim ga, i nije mi teško - a moj muž, kućni i uredni tip, čuva decu i brine se o domaćinstvu. Ja njega čuvam i štitim od kapitalističkog surovog sveta i stresa, a on mi ne zvoca i ne tera da radim kućne poslove :)

A za 'ženstvenost' da ne citiram prethodne teme, ali ukratko - nemam pojma šta to tačno znači, jer se menja kroz istoriju i geografiju, ali hajde svi da budemo normalni, autentični ljudi.

I ja sada razumem tvoj pristup u tvojoj situaciji i zato ovde prekidam temu. :)

(samo da razjasnim da je moja situacija (to što on zarađuje a ja moje trošim na sebe) - moj izbor, da me ne bi neko šutirao zato što planiram porodicu, ili sam trudna, ili sutra kad budem imala dete da mi uzima vreme koje bih kvalitetnije potrošila. U tvom postu je "moja situacija" imala prizvuk.. khm.. "situacije". To je moj izbor).

"Lepota je u oku onog ko gleda, tako nas i Bog vidi s one strane neba." - Marčelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, RYLAH рече

Јел се спремање ручка и једење ручка рачунају у два различита посла? :))) 

Da li se igranje na konzoli racuna u pripremanje rostilja?!:D

  • Волим 1



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

23 minutes ago, RYLAH рече

Јел се спремање ручка и једење ручка рачунају у два различита посла? :))) 

Само калкулишеш, а ђе је уживање? :D

  • Волим 1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, obi-wan рече

Ako moze malo jasnije ovaj deo...

Kada govorimo o hriscanskoj ljubavi, treba da znamo da to nije ljubav izmedju nekakvih kategorija tipa musko-zensko, roditelj-dete, radnik-poslodavac, ucitelj-ucenik, pekar-apotekar, Srbin-Hrvat, liberal-socijalista, Jarac-Ovan, politcar-biznismen itd itd. nego izmedju konkretnih pojedinacnih opipljivih osoba. Sve ovo sto sam naveo ako pogledas su titule, identiteti, apstrakcije koje navlacimo na sebe kao odelo. Neke mogu da imaju veze sa realnoscu (musko-zensko, roditelj-dete), a neke sa fantazijama (Jarac-Ovan u horoskopu), ali su sve one apstrkacije bez ontoloskog utemeljanja. To znaci da realno ne postoje muskarci i zene kao rodovi, ili realno ne postoje pekari ili realno ne postoje Srbi, nego samo pojedinci sa svojim identitetima i stavovima i ulogama koji se menjaju kako dune vetar.  Sta je da je, poenta je da smo mi ljudi izmislili te kategorije kako bi se lakse snalazili u gomili informacija koje dobijamo iz spoljneg sveta. Nije to Bog izmislio. Nije Bog izmislio muskarce i zene i to da zenama trebaju normalni i odgovorni muskarci. Nije Bog izmislio radnika, ucitelja, pekara, Srbina, liberala. Mi smo to izmislili, sto znaci da to funkcionise ovde na zemlji, ali u Carstvu Nebeskog takvog neceg nema. Sad znam da ces skociti sa Adamom i Evom, da ih je On stvorio, sto i jeste ali kao licnosti, ne kao bioloske jedinke razlicitog pola. To je produkt evolucije. 

To smo vec diskutovali oko onih gej brakova, jer u Carstvu Nebeskom nece niko nikog prepoznavati kao muskarca, zenu, dete, Srbina, nego kao konkretnu licnost. Tako ce ga dozivljavati i nece biti nikakvih kategorija, nece biti grupisanja ljudi u neke obore ovi su ovi oni su oni, nego samo pojedinacne licnosti i odnos sa njima. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Lepota je u oku onog ko gleda, tako nas i Bog vidi s one strane neba." - Marčelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Deja Vu рече

Nije to Bog izmislio.

Bog nije izmislio musko-zensko? Prvi put u zivotu da tako nesto procitam od vernika.

3 minutes ago, Deja Vu рече

nego izmedju konkretnih pojedinacnih opipljivih osoba

A sta su te licnosti/osobe ako sve sto ih karakterise sklonis od njih? Nista. Obicna praznina i apstrakcija. Sto nas vraca na temu:

4 minutes ago, Deja Vu рече

Kada govorimo o hriscanskoj ljubavi, treba da znamo da to nije ljubav izmedju nekakvih kategorija tipa musko-zensko

Naravno da jeste i ta ljubav, kao sto jeste i ljubav roditelji-deca, ili kao sto jeste prijateljska ljubav. Svaka na svoj nacin, i na svom mestu u nasim zivotima. Ljubav bez konkretnih cinilaca ne moze da postoji, nema je bez lica i Lica. A medju nama ljudima lica su muska i zenska, tako smo po prirodi polarisani, `fala velikome Bogu.

Zato itekako jeste greh poricanje tih razlika, em jos da ne govorim za stavljanje u istu ravan gejeva i ostalih izokrenutosti.

8 minutes ago, Deja Vu рече

To smo vec diskutovali oko onih gej brakova, jer u Carstvu Nebeskom nece niko nikog prepoznavati kao muskarca, zenu, dete, Srbina, nego kao konkretnu licnost.

Medju ljudima nema niti moze da bude licnosti bez polnih razlika. Sa te strane, mi nismo isto sto i andjeli. Presveta Bogorodica jeste zensko, Majka (nije Otac!), i ostace zauvek; sveti Jovan Krstitelj jeste musko i ostace zauvek. To sto se u Carstvu ne zene niti udaju ne znaci da se brisu granice polova, vec da prestaje potreba za polnim/telesnim nacinom opstenja medju ljudima. Kako to neko lepo rece, a ja volim da ga citiram - "u Carstvu se ne zene niti udaju, ali se i ne razvode".

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

23 minutes ago, Deja Vu рече

u Carstvu Nebeskom nece niko nikog prepoznavati kao muskarca, zenu, dete, Srbina, nego kao konkretnu licnost

Dakle, da jos jednom sumiramo - kako prepoznajes licnost ako je lisis njenih licnih odlika i karakteristika? Nikako, nema te licnosti.

Sta je konkretna licnost ako joj se oduzmu sve njene licn(osn)e karakteristike? Nista, jednostavno ne postoji.

Ja ocekujem, ako Bog da, da u Carstvu prepoznam oca kao oca, majku kao majku, svoju zenu kao svoju zenu, cerku kao cerku. Ja ih ne poznajem niti mogu da ih poznajem van tih kategorija, koje su - naravno - licne.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...