Jump to content

Жене и теологија

Оцени ову тему


Препоручена порука

На некој другој теми, развила се расправа о стереотипу да жене не треба да се баве теологијом, да не могу  бити запажене у њој, итд. 

 

Ima tu od svega po malo, malo cenzure, malo onoga sta zensko ima da..., malo autocenzure jer su stereotipi i naucena ponasanja i dalje jaki u nama.

Ja znam nekoliko zena vrsnih teologa, kojima je otvoreno receno - bezi odatle, samo ces navuci bez, u akademskoj zajednici nemas sta da trazis, ovo je muski svet, kakve crne doktorske il one studije upisi istoriju umetnosti fazon, ovde neces biti prihvacena.

Za vecinu ljudi to je nevidljiva stvar, kao sa recimo zdravstvenim sistemom, ti mislis da funkcionise samo dok si zdrav, kad se razbolis vidis kako on zapravo izgleda iznutra.

Ili recimo masa "tolerantnih" ljudi kojima ne smetaju ove il one manjinske grupe, da ih ne imenujem, ali samo ako su na distanci, podalje. Da zamisle svoje dete kao pripadnika\cu iste pa ubili bi ih.

Tako i ovo, cak moze da bude "slatko", i "dobro" sto eto zensko a nesto zna, radi cini...ali samo dok nismo vezani za nju, onda krecu napadi. pa ne valja se to, pa misli na porodicu, pa ipak je ovo sredina takva i takva...pleme, obicno pleme.

 

Измењено од Дијана.
сплит-тема

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.10.2016. at 1:12, Јелена011 рече

Ima tu od svega po malo, malo cenzure, malo onoga sta zensko ima da..., malo autocenzure jer su stereotipi i naucena ponasanja i dalje jaki u nama.

Ja znam nekoliko zena vrsnih teologa, kojima je otvoreno receno - bezi odatle, samo ces navuci bez, u akademskoj zajednici nemas sta da trazis, ovo je muski svet, kakve crne doktorske il one studije upisi istoriju umetnosti fazon, ovde neces biti prihvacena.

Za vecinu ljudi to je nevidljiva stvar, kao sa recimo zdravstvenim sistemom, ti mislis da funkcionise samo dok si zdrav, kad se razbolis vidis kako on zapravo izgleda iznutra.

Ili recimo masa "tolerantnih" ljudi kojima ne smetaju ove il one manjinske grupe, da ih ne imenujem, ali samo ako su na distanci, podalje. Da zamisle svoje dete kao pripadnika\cu iste pa ubili bi ih.

Tako i ovo, cak moze da bude "slatko", i "dobro" sto eto zensko a nesto zna, radi cini...ali samo dok nismo vezani za nju, onda krecu napadi. pa ne valja se to, pa misli na porodicu, pa ipak je ovo sredina takva i takva...pleme, obicno pleme.

 

Zavisi ko im je rekao.Kod nas su devojke i žene počele da studiraju teologiju pre dvadesetak godina,mislim masovnije,ranije to bila retkost.Pre toga na PBF studirale su uglavnom Grkinje.Nekoliko žena rade kao profesori na PBF i danas.Predaju uglavnom strane jezike,ali i starni jezik na PBF povezan je za teologijom.Verovatno će se desiti i da žena dobije mesto profesora nekog čisto teološkog predmeta,no neki su nestrpljivi.Nedavno sam baš na ovom forumu pročitala tekst A.Milojkova koji je dobar teolog,priprema doktorat ,a radi kao veroučitelj u jednoj gimnaziji u Beogradu.I veoma voli svoj posao.

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Нифада рече

Zavisi ko im je rekao.Kod nas su devojke i žene počele da studiraju teologiju pre dvadesetak godina,mislim masovnije,ranije to bila retkost.Pre toga na PBF studirale su uglavnom Grkinje.Nekoliko žena rade kao profesori na PBF i danas.Predaju uglavnom strane jezike,ali i starni jezik na PBF povezan je za teologijom.Verovatno će se desiti i da žena dobije mesto profesora nekog čisto teološkog predmeta,no neki su nestrpljivi.Nedavno sam baš na ovom forumu pročitala tekst A.Milojkova koji je dobar teolog,priprema doktorat ,a radi kao veroučitelj u jednoj gimnaziji u Beogradu.I veoma voli svoj posao.

 

Ja Bogu hvala nisam teolog :D i ne bih ti ja to upisivala ni da mi platis :D

Ali znam par zena koje su ga zavrsile, posle su dalje isle na druge fakultete, neke i doktorirale u inostranstvu, ali im je direktno receno da od akademske karijere nema nista, istrazivackog rada takodje, nula bodova.

Pusti me te "jednakosti", uh predaje jezike, bas tesko :D 

Koliko je samo divna Ksenija Koncarevic uradila za taj faks i studente i sve, al ne vredi, jednostavno zensko u onom svetu ne biva i kraj. I uopste nije stvar toga "biti nestrpljiv", vidis kako sama napadas zene. Izvini prirodno je ko je zavrsio fakultet, ko je bio izvrstan student, i zeli da se bavi naukom da ima ISTE mogucnosti kao muskarac, ovde ga fakat nema, nema PRISTUP  ma lagali se do sutra.

Aca je sjajan teolog, ali on radi kao veroucitelj opet i kao vojni penzioner, dakle on ima karijeru iza sebe i posao iza sebe i obezbedjen je iza sebe i odrastao je zreo covek koji sebi moze da dozvoli taj luksuz da radi ono sto voli i da se organizuje kako hoce.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Јелена011 рече

Ja Bogu hvala nisam teolog :D i ne bih ti ja to upisivala ni da mi platis :D

Ali znam par zena koje su ga zavrsile, posle su dalje isle na druge fakultete, neke i doktorirale u inostranstvu, ali im je direktno receno da od akademske karijere nema nista, istrazivackog rada takodje, nula bodova.

Pusti me te "jednakosti", uh predaje jezike, bas tesko :D 

Koliko je samo divna Ksenija Koncarevic uradila za taj faks i studente i sve, al ne vredi, jednostavno zensko u onom svetu ne biva i kraj. I uopste nije stvar toga "biti nestrpljiv", vidis kako sama napadas zene. Izvini prirodno je ko je zavrsio fakultet, ko je bio izvrstan student, i zeli da se bavi naukom da ima ISTE mogucnosti kao muskarac, ovde ga fakat nema, nema PRISTUP  ma lagali se do sutra.

Aca je sjajan teolog, ali on radi kao veroucitelj opet i kao vojni penzioner, dakle on ima karijeru iza sebe i posao iza sebe i obezbedjen je iza sebe i odrastao je zreo covek koji sebi moze da dozvoli taj luksuz da radi ono sto voli i da se organizuje kako hoce.

 

Ksenija je veoma poštovana na PBF,i studenti je posebno cene.Ona je redovni profesor,čini mi se da je bilai prodekan.Zašto bih napadala žena,ne znam gde to vidiš.Nije neko samo zato što je žensko  obavezno i kvalitetniji od nekoga ko je muško,čak i kada su teolozi u pitanju.Imamo mi sjajnih teologa koji nisu baš ostvarili neki vrhumski status,a neki su se veoma dugo školovali iz oblasti teoloških nauka,u ovom slučaju veoma dugo u afirmativnom smislu.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Mилена Трифковић рече

@Nifada nije samo u smislu posla :skidamkapu:

Nadam se da nije stručnost :) Baš nas zanima,verovatno ovde ima devojaka,žena,koje možda razmišljaju da upišu PBF.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

27 minutes ago, Нифада рече

Bilobi lepo da se jave takve i podele iskustvo,onima koje se još nisu udale,a ni upisale fax:)

A ti bi voljela da upises PBF?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Ronald рече

A ti bi voljela da upises PBF?

Da,interesantan fax:mahmah:

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Нифада рече

Nadam se da nije stručnost :) Baš nas zanima,verovatno ovde ima devojaka,žena,koje možda razmišljaju da upišu PBF.

U sustini nemam lepo nista da kazem za same ljude tamo (cast izuzecima) a sto se tice same nauke da tako kazem pomoglo mi je u mnogo cemu :skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Mилена Трифковић рече

U sustini nemam lepo nista da kazem za same ljude tamo (cast izuzecima) a sto se tice same nauke da tako kazem pomoglo mi je u mnogo cemu :skidamkapu:

Dobro je da ima izuzetaka:aplauz:

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 hours ago, Нифада рече

Da,interesantan fax:mahmah:

Pa čitaj Oca Zorana, Lazara, Aleksandra i neka ti oni budu neka smjernica kako da pristupis teologiji. Ako bi imala želju da budes vjerouciteljica, onda je neophodan i kvalitetan pedagoski pristup sa puno ljubavi i strpljenja, mada opet sve zavisi u kojoj ces skoli raditi zbog raznoraznih budalastih djaka, ali i samih centralno-planerskih škola koje je pregazilo vrijeme.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Више пута се ова тема провлачила кроз друге теме. Од тога да кроз историју није било жена-теолога, (чини ми се да је била споменута сестра Василија Великог као изузетак), до тога да су данас кад све више дјевојака уписује као и младићи, скрајнуте?

Зашто се вјерује да жена не треба теологију да студира, јер може бити 'само вјероучитељица' (и иначе просветом доминирају жене). Расправља се и о повратку службе ђакониса. Велики број монахиња и игуманија су теолози. Кад би црква имала своје социјалне раднике, који би радећи свој посао обављали и мисију Цркве, вјероватно би многи од њих биле жене (било би простора за спајање та два студија, итд.). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

22 hours ago, Mилена Трифковић рече

U sustini nemam lepo nista da kazem za same ljude tamo (cast izuzecima) a sto se tice same nauke da tako kazem pomoglo mi je u mnogo cemu :skidamkapu:

Isto je na svim fakultetima i nema veze što si žensko. Ni ja nemam bogzna šta lepo reći za biologe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...