Jump to content

Nespojivost ideala nebeskog carstva sa zemaljskom realnošću zla i patnje, naročito patnje dece


Препоручена порука

Jel ovo jos jedna,ono filozofska tema, onako uopstena?

Da li je spojiva patnja sa Carstvom, uopsteno -jok niti ce ikad biti niti je to cilj, ali licno da, uvek. Carstco nebesko, odnos s Bogom je u susretu i odnosu licnosti, tako da svako trazi i dobija sopstveni odgovor, u zavisnosti od hiljadu karakteristika njega samog i tog odnosa. Uopsteno filozoffski jok.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Јелена011 рече

Jel ovo jos jedna,ono filozofska tema, onako uopstena?

Da li je spojiva patnja sa Carstvom, uopsteno -jok niti ce ikad biti niti je to cilj, ali licno da, uvek. Carstco nebesko, odnos s Bogom je u susretu i odnosu licnosti, tako da svako trazi i dobija sopstveni odgovor, u zavisnosti od hiljadu karakteristika njega samog i tog odnosa. Uopsteno filozoffski jok.

reci ti meni onako filozofski jel post nije patnja?

nagovoricu @Ayla  da te ubode srafcigerom!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kordune, zavisi kako gledas i koga pitas. Nekima post nije problem, barem u hrani, nekima jeste, svako ima svoju "kvaku", nekome je hrana ko od sale, ja ranije sam jedva prezivljavala samo zbog kafe s mlekom sve drugo mi je bilo super. Nekima je tesko da ocute, nekome da se ne gnevi, trecem da ne bludi sto mislima sto telom i tako dalje. Nismo bre u kalupu. Ali ne mozemo i nemamo pravo nekome u patnji reci ma ko te sisa Hriatos je vaskrsao raduj,se. To je ogavno. Mozemo svedociti sobom i biti tu, al u ime zrtve nemamo pravo prastati, u ime patnika nemamo se pravo radovati. Mozemo biti tu, da covek ne izfubi potpuno sebe i da jednog dana,kad prodje neko vreme moze da se nada, da veruje, da se radujw. Al ne tako sto cemo se keziti i reci nije to nista. Ovde nije rec o podvigu, nego o patnji.

Tema je care idi na,deciju onkologiju pa im skakuci tamo s pricom cvetici leptirici, Hristos ovo ono. Pricaj im cak o zaslugama nezaslugama,,pa puskom bi te neko oterao odande recima bezi budalo. O tome je tema, kako nekom detetu il majci nekog deteta ublaziti patnju i bol, a ne o tome da li ces se ti magori konj punoletan svojim izborom,podvizavati.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Јелена011 рече

Kordune, zavisi kako gledas i koga pitas. Nekima post nije problem, barem u hrani, nekima jeste, svako ima svoju "kvaku", nekome je hrana ko od sale, ja ranije sam jedva prezivljavala samo zbog kafe s mlekom sve drugo mi je bilo super. Nekima je tesko da ocute, nekome da se ne gnevi, trecem da ne bludi sto mislima sto telom i tako dalje. Nismo bre u kalupu. Ali ne mozemo i nemamo pravo nekome u patnji reci ma ko te sisa Hriatos je vaskrsao raduj,se. To je ogavno. Mozemo svedociti sobom i biti tu, al u ime zrtve nemamo pravo prastati, u ime patnika nemamo se pravo radovati. Mozemo biti tu, da covek ne izfubi potpuno sebe i da jednog dana,kad prodje neko vreme moze da se nada, da veruje, da se radujw. Al ne tako sto cemo se keziti i reci nije to nista. Ovde nije rec o podvigu, nego o patnji.

Tema je care idi na,deciju onkologiju pa im skakuci tamo s pricom cvetici leptirici, Hristos ovo ono. Pricaj im cak o zaslugama nezaslugama,,pa puskom bi te neko oterao odande recima bezi budalo. O tome je tema, kako nekom detetu il majci nekog deteta ublaziti patnju i bol, a ne o tome da li ces se ti magori konj punoletan svojim izborom,podvizavati.

ovaj svijet je surov, bolji biti ne moze, bice samo gori kako odmice vreme zato sto su ljudi kako vreme odmice sve mocniji, a vecina ljudi je sklona zlu, prema tome samo gore moze biti. stradanje najmladjih je najgore, ali oduvijek je to prisutno i tako mora biti, onaj ko vjeruje razumije, onaj ko ne, tesko njemu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, kordun рече

ovaj svijet je surov, bolji biti ne moze, bice samo gori kako odmice vreme zato sto su ljudi kako vreme odmice sve mocniji, a vecina ljudi je sklona zlu, prema tome samo gore moze biti. stradanje najmladjih je najgore, ali oduvijek je to prisutno i tako mora biti, onaj ko vjeruje razumije, onaj ko ne, tesko njemu.

Hehe, prvo ono za srafciger :D Nema sanse da nagovoris Ajlu, pa ne bi ona ni mrava zgazila :D moze da me ubode doduse samo onim pistoljem il cime vec se buse usi, to je vec dogovoreno :D moraces se zadovoljiti :D

E pa o tome je i tema, ne mozes tj mozes ako si kordun nekom reci onaj ko veruje razume onaj ko nje ko ga j.... odatle ova tema. Ali i onom ko veruje, daleko je od lakog. Tesko je kad je tvoj, pretesko kad je roditelj, a nepojmivo kad je dete...

Zato filozofiramo, sta reci i kako ublaziti patnju i kako "spojiti" Carstvo nebesko, kako spojiti Vaskrslog Hrista i radost vaskrsenja kada ti se recimo razboli dete od svega par meseci i ti ga gledas i negujes u najgorim mukama koje ne bi ni Hitleru pozeleo, kako podneti patnju i smrt dece, mladih, brutalnosti i gadosti i sve ono sto da, mocni i zli ljudi cine.

Ljudima koji su u ovom trenutku u tome kojima se to desava ovde i sada, nije dovoljno samo reci jbg ljudi su zli. A mi hriscani smo pozvani i da damo odgovore na takva pitanja.

Ni sam Hristos ne kaze pa ko te sisa ako ne kontas. Jedini kojima Hristos nesto lose kaze su mocnici i pametnjakovici svih fela, al obicnog coveka nikada nije odbio, pogotovo mu nije prebacivao nedostatak vere. Zasto onda ti to cinis?

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Рим. 12:15 Радујте се са радоснима, и плачите са онима који плачу."

Ne znam kako bi drugacije moglo da se bilo kome odgovori. Ne zato sto ovo kaze Pavle (neki duhovni autoritet), nego zato sto nemam bolju ideju.

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kordun рече

hristos je obecao, niko nece doci u iskusenje koje ne moze da izdrzi!

Opet, da, slazem se, ali to je filozofija, u prakticnom smislu pricamo.

Dakle ako odes na deciju onkologiju ti ces jednoj majci reci - pa sestro Hristos je rekao da ti to mozes izdrzati.

Malo hevi...

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, Јелена011 рече

Opet, da, slazem se, ali to je filozofija, u prakticnom smislu pricamo.

Dakle ako odes na deciju onkologiju ti ces jednoj majci reci - pa sestro Hristos je rekao da ti to mozes izdrzati.

Malo hevi...

ma ja sam mislio da ces izdrzati akd te ubodemo srafcigerom na prvom iducem saboru

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vec su me boli dva puta, i to bez anestezije, sve kroz rebra :D

jes onako cudan osecaj, al ako mi posle das malo kafe i cigareta sve moze.

Kad sam prezivela kiretazu zuba na zivo sve moze :D inace sam se pojavila kod cika zube, sa gangrenom vilice, nista ja to nisam osetila, navikla da me nesto boli :D

mislim da jedino sto ne bih mogla da izdrzim jer mi je gadno je da me neko prcka po ocima :) razmisljala sam o skidanju dioptrije al sama ideja da mi neko bode nesto u oci vala jok :D

 

  • Волим 1

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 hours ago, Дијана. рече

Da, recimo monasi su veoma zdravi i dugovjecni (uglavnom), a tijela svetaca prkose zakonima materije, vec ovde na zemlji. Postoje razna stanja pri molitvi koja su takodje van te ravni. Divlje i opasne zivotinje su pitome kraj Bozijih ljudi. 

Ima promjene i na tom planu. Da su svi prihvatili ono - ja sam Put, Istina i Zivot, vjerovatno bi ukupno covjecanstvo bilo zdravije i srecnije. Bilo bi manje pohlepe, zlocina, ratova = manje stradanja.

I npr. sa vjerom u Gospoda, nadljudski napori i neljudske patnje mogu da se izdrze.

Ovoga ima i u budizmu , hinduizmu i drugim religijama. Neraspadnuta tela , mirotocenje i sl.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...