Jump to content

Искуство молитве за другог


Препоручена порука

Вољела бих кад бисмо подијелили знања, мишљења и искуства на ову тему која ме јако збуњује. Духовно милосрђе – у смислу молитве за друге. Јасна је заповијест „молите се једни за друге“ и „много помаже молитва праведника“. За које друге, и који то праведници? Ко може и треба да носи то бреме? Видим по фејсбуку много порука група и сл. типа „молимо се за...“. Чини ми се да се спомињу од стране појединаца и ствари које  чини ми се спадају великосхимницима, као „молитва за свијет“, молитва за Јапан итд, итсл. Је ли то некакво помодарство сада, некаква инфлација хришћанске љубави? Колико стварне хришћанске љубави показујемо и исказујемо нашима најближима?

Ја сам читала а и ви сте сигурно код о.Тадеја да је молитва бреме и кад се молимо за другог преузимамо и његово бреме, и то се без Господње помоћи не може носити. Мојој рођаци је њен духовник експлицитно рекао да не преузима тај терет на себе, (јер се тад њихови демони окрећу на нас, и да је то за духовна лица која имају силу и одбрану од Светога Духа по благодати итсл.), и заиста, кад се она интензивно молила за неке људе следовале су је велике невоље... Мени се слично десило, да кад упаднем у занос и почнем тако да се молим за неке моје ближње-невољнике, да осјетим сличне тегобе и на себи. Као да улазимо у те неке духовне више авантуре него подвиге из гордости, духовно слаби, и наравно да примимо посљедице за то... Знам да сам духовно дојенче и да стално морам да молим снагу за себе да изнесем бреме, за своју дјецу наравно, колико и за себе; на литургији редовно за најближе сроднике и пријатеље, и понекад, за све чије ме патње дирну... Вјерујем да кадгод помислимо на људско биће поред нас са љубављу и сажаљењем, да је то молитва љубави... Како ви ово схватате,и како ово живите?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Duhovna milostinja je kad utesis nekog pa ce onda i tebe Hristos da utesi na strasnom sudu.

Poklanjanje knjiga Svetog pisma i zitija svetih u ime upokojenog se smatra duhovnom milostinjom

koja je cak jaca od materjalne  • Duhovne knjige – najbolja milostinja za upokojene. Nikome o tome ne govori. Neka ne znaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Мојој рођаци је њен духовник експлицитно рекао да не преузима тај терет на себе, (јер се тад њихови демони окрећу на нас, и да је то за духовна лица која имају силу и одбрану од Светога Духа по благодати итсл.), и заиста, кад се она интензивно молила за неке људе следовале су је велике невоље... Мени се слично десило, да кад упаднем у занос и почнем тако да се молим за неке моје ближње-невољнике, да осјетим сличне тегобе и на себи"

----------------------------------------------------------------------------------

uh...ovde bi trebalo sad neki sveshtenik da prokomentarishe, prvi put chujem za ovo..nauchena sam da se neprestano treba moliti za druge kao i za sebe (ne kazhem da mi uvek "ide":291291291: a ovo je stvarno....zabrinjavajuce.... facenew22222222

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Мојој рођаци је њен духовник експлицитно рекао да не преузима тај терет на себе, (јер се тад њихови демони окрећу на нас, и да је то за духовна лица која имају силу и одбрану од Светога Духа по благодати итсл.), и заиста, кад се она интензивно молила за неке људе следовале су је велике невоље... Мени се слично десило, да кад упаднем у занос и почнем тако да се молим за неке моје ближње-невољнике, да осјетим сличне тегобе и на себи"

----------------------------------------------------------------------------------

uh...ovde bi trebalo sad neki sveshtenik da prokomentarishe, prvi put chujem za ovo..nauchena sam da se neprestano treba moliti za druge kao i za sebe (ne kazhem da mi uvek "ide":291291291: a ovo je stvarno....zabrinjavajuce.... facenew22222222

да, ја сам тотално збуњена, а и осјетила сам посљедице на својој кожи (можда не директно због тога, него због гордости или томе слично, али њој је недвосмислено човјек рекао тако баш за то), надам се да ће неки теолог и/или свештеник да примијети питање... А и мени је неки монах рекао да не преузимам на себе и да не дајем себи важности кад сам само тражила молитвену подршку од њих за неку дјецу напаћену с којом радим и чије ме невоље преплављују сваки дан...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se molim za svoje bližnje ali mi se nikad nije desilo to što i tebi. Malo mi je čudan taj savet monaha da se izbegavaju molitve za bližnjeg- za koga ćemo se moliti ako ne za njih? Inače, prvi put čujem da se nekom dešavaju tako čudne stvari kad se moli za njih. Ne znam, valjda će ti neki sveštenik objasniti...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa verovatno i jeste tako ali mene grize da se samo za sebe molim, a oko mene ima ljudi kojima treba pomoc, mozda vise nego meni.  facenew22222222

да, ето, на примјер, напаћена и напуштена дјеца  :291291291:... па не можемо бити тврда срца,а опет, сигурно треба смиреноумља и знати своје границе - ваљда, ако сам добро схватила... да ли њих "Бог зна по имену" и ако их ми не поменемо, него се сливају рецимо молитве збирне да тако кажем тих јаких молитвеника... Ја не бих ни издржала на том мјесту патње да не понављам у себи "Господе помилуј" и "Богородице, спаси" и наравно имам њихово име и њихову слику у глави и срцу... Тако ту фали једна икона Богородице, и свештеник који би долазио стално, јоој, колике су њихове (и духовне) потребе, Бог зна...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se molim za svoje bližnje ali mi se nikad nije desilo to što i tebi. Malo mi je čudan taj savet monaha da se izbegavaju molitve za bližnjeg- za koga ćemo se moliti ako ne za njih? Inače, prvi put čujem da se nekom dešavaju tako čudne stvari kad se moli za njih. Ne znam, valjda će ti neki sveštenik objasniti...

Свештеник је тој мојој рођаци рекао то конкретно кад се она молила за упокојену особу, али баш интензивно, па је добила интензиван страх... Мени су се дешавали тјелесни и духовни симптоми карактеристични за особе за које сам се молила (управо као што су и рекли да преузимаш бреме или буквално демонски напад на себе); а монах је то рекао у смислу да се ја не бринем, да Бог брине, и да себи не придајем важности, јер је видио гордост као несвјесну мотивацију...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se molim za svoje bližnje ali mi se nikad nije desilo to što i tebi. Malo mi je čudan taj savet monaha da se izbegavaju molitve za bližnjeg- za koga ćemo se moliti ako ne za njih? Inače, prvi put čujem da se nekom dešavaju tako čudne stvari kad se moli za njih. Ne znam, valjda će ti neki sveštenik objasniti...

Свештеник је тој мојој рођаци рекао то конкретно кад се она молила за упокојену особу, али баш интензивно, па је добила интензиван страх... Мени су се дешавали тјелесни и духовни симптоми карактеристични за особе за које сам се молила (управо као што су и рекли да преузимаш бреме или буквално демонски напад на себе); а монах је то рекао у смислу да се ја не бринем, да Бог брине, и да себи не придајем важности, јер је видио гордост као несвјесну мотивацију...

Ne znam šta da ti kažem, meni je sve to neobično jer nisam to doživela... 0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Све што је речено за личну молитву звучи ми сасвим на месту... Ја је, да додам, схватам као испољавања односа са другим хајде да кажем условно, бићем, другом личношћу, као што разговарам са сестром, другом итд. И као испољавање слободе да бирамо да будемо са Богом, које се састоји од нашег умољавања да нешто добијемо... Али мени није најјаснија ситуација у вези са молитвама за друге. Бог друге сигурно воли више него што их ми волимо, боље од нас зна шта им треба и шта ће са њима и не разумем чему молитва за друге, икаква опширније сем можда "нека буде воља Твоја", када Бог сигурно неће икоме нешто ускратити јер се ми, или неко, није молио за њега. Хоћу рећи Бог има најбољи план и најбоља средства да тај план оствари, тако да не видим поенту што се вога тиче...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али мени није најјаснија ситуација у вези са молитвама за друге. Бог друге сигурно воли више него што их ми волимо, боље од нас зна шта им треба и шта ће са њима и не разумем чему молитва за друге, икаква опширније сем можда "нека буде воља Твоја", када Бог сигурно неће икоме нешто ускратити јер се ми, или неко, није молио за њега. Хоћу рећи Бог има најбољи план и најбоља средства да тај план оствари, тако да не видим поенту што се вога тиче...

Можда ми у молитви смо са нашим најближима и са Богом, ја лично мислим да је молитва за другог потребна, јер кад се за неког молимо обично он има неки проблем, тај проблем врло често може да нас одвоји од драге особе, кад је у молитви са нама ми њој као да дајемо део своје љубави и снаге да превазиђе проблем, у стилу ,,заједно смо лепши, заједно смо јачи'', а мислим и да Бог то воли да види

  • Свиђа ми се 1

Пошто је изговорите, реч вама влада. Док је неизговорена, ви владате њоме.

Арапска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда ми у молитви смо са нашим најближима и са Богом, ја лично мислим да је молитва за другог потребна, јер кад се за неког молимо обично он има неки проблем, тај проблем врло често може да нас одвоји од драге особе, кад је у молитви са нама ми њој као да дајемо део своје љубави и снаге да превазиђе проблем, у стилу ,,заједно смо лепши, заједно смо јачи'', а мислим и да Бог то воли да види

Занимљива перспектива, нисам је се сетио... :) Мислим на то да, ако сам Вас/те правилно схватио, можда када се молимо за другог ми неког својом енергијом, стремљењем или већ нечин, директно помажемо њему,макар мало... Као нека врста "мислим на тебе, држим ти палчеве" само са благословом Божијим да има ефекат... Али опет мислим да нема ни логике ни потребе да се молимо за друге набрајајући шта мислимо да им треба већ само молећи Бога да их спасе и да буде воља Његова... А ако бисмо терали мак на конац,можда ни то не би било потребно, јер Бог ће, верујем, свакоме дати најбоље могуће, ничије спасење не зависи од наше молитве... Ваљда. :) Другачије би ми изгледало нелогично...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Занимљива перспектива, нисам је се сетио... :) Мислим на то да, ако сам Вас/те правилно схватио, можда када се молимо за другог ми неког својом енергијом, стремљењем или већ нечин, директно помажемо њему,макар мало... Као нека врста "мислим на тебе, држим ти палчеве" само са благословом Божијим да има ефекат... Али опет мислим да нема ни логике ни потребе да се молимо за друге набрајајући шта мислимо да им треба већ само молећи Бога да их спасе и да буде воља Његова... А ако бисмо терали мак на конац,можда ни то не би било потребно, јер Бог ће, верујем, свакоме дати најбоље могуће, ничије спасење не зависи од наше молитве... Ваљда. :) Другачије би ми изгледало нелогично...

Нема потребе да ми било ко персира :) У молитви светом Науму чудотворцу има део где, сад парафразирам, ако та особа пати због греха да Бог прости грехе, ако је Његово допуштење да не буде веће него што та особа може поднети, да поживи још мало како би се подвизивао и још по нешто. И то је мени то управо што треба да се каже, а има у таквој молитви и мало оног - да се сретнемо сви, као некакво сабрање у молитви, јер кад неко пати, он се повлачи у себе па му је и теже прићи, овако га ми ,,зезнемо'' па будемо на неки начин са њим, а да тога он није свестан и не може да нам забрани. Тако некако :)

Пошто је изговорите, реч вама влада. Док је неизговорена, ви владате њоме.

Арапска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али опет мислим да нема ни логике ни потребе да се молимо за друге набрајајући шта мислимо да им треба већ само молећи Бога да их спасе и да буде воља Његова...

I ja tako mislim samo ne znam da li je ispravno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све што је речено за личну молитву звучи ми сасвим на месту... Ја је, да додам, схватам као испољавања односа са другим хајде да кажем условно, бићем, другом личношћу, као што разговарам са сестром, другом итд. И као испољавање слободе да бирамо да будемо са Богом, које се састоји од нашег умољавања да нешто добијемо... Али мени није најјаснија ситуација у вези са молитвама за друге. Бог друге сигурно воли више него што их ми волимо, боље од нас зна шта им треба и шта ће са њима и не разумем чему молитва за друге, икаква опширније сем можда "нека буде воља Твоја", када Бог сигурно неће икоме нешто ускратити јер се ми, или неко, није молио за њега. Хоћу рећи Бог има најбољи план и најбоља средства да тај план оствари, тако да не видим поенту што се вога тиче...

Starac Porfirije Kavsokalivit je govorio da ako se molimo samo za sebe onda se u tome krije samozivost. ''Molitva za druge,vrsena blago i sa ljubavlju,nekoristoljubiva je i donosi veliku duhovnu korist. Oblagodacuje onoga ko se moli,ali oblagodacuje i onoga za koga se on moli. To znaci da nizvodi Blagodat Boziju. Kad osecate veliku ljubav i kad vas ta ljubav podstice na molitvu,onda talasi vase ljubavi zapljuskuju onoga za koga se molite i uticu na njega. Tako vi oko njega stvarate zastitni oklop i vrsite uticaj na njega. Vodite ga putem dobra. Videci vas napor Bog stedro daje blagodat Svoju i vama i njemu.''

Mozete o molitvi za druge vise procitati u knjizi ''Zivot i pouke starca Porfirija Kavsokalivita'' na srani 281.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...