Jump to content

Искуство молитве за другог


Препоручена порука

Уверила сам се у снагу молитве. Богу хвала. Још једном хвала свима који су поменули мога брата Мирослава у својим молитвама. Он је сада здрав. Пре непуних годину дана лекари, осим двојице, нису хтели да га оперишу зато што је требало да му одсеку пола главе, не би могао да једе, говори, и питање да ли би уопште преживео операцију која би оставила огроман инвалидитет. Примарни карцином у крајнику са метастазама свуда, врат, језик, образ, грло, фаринкс, лимфни чворићи, пљувачне жлезде, огромна израслина на врату, од уха до кључне кости. Прогноза - никаква. Годиште `68. Троје деце. Мој рођени брат.

У четвртак је стигао налаз ЦТа - нема ни назнака туморског ткива, налаз је уредан, постоје само ожиљци здравог ткива, лимфни чворићи мирни. Нема рака, нигде. Чак су нестали и каменчићи у жучи које је имао, а којих нема више на последњем ултразвуку абдомена. Моја молитва је била усмерена ка свима који су окруживали мога брата, да умудри лекаре (одлучили су ипак да га не оперишу, мада су хтели да пробају, без обзира на инвалидност, хвала Богу, нису), да донесемо правилну одлуку који од понуђених метода, лекова и осталог да прихватимо, да ме води како да помогнем брату, да га учврсти у вери, да мене учврсти у вери, и најзад, да буде воља Божија и да нам подари смирење да све што се дешава примимо као Љубав, из Љубави. Молила сам се за свога брата, молила сам се за све који су у контакту са мојим братом. Молила сам друге да се моле за њега. Свима којима су га поменули, који су помислили добро у вези исхода, молим Бога да подари здравље и смирење. Хвала вам добри људи.

Хвала Богу за све.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo ne smemo biti proracunati trgovci.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni ti dodje kao ono-oteram cerku u kaznu a druga dodje da me moli da joj ublazim kaznu jer je njoj zao...i stvarno mi smeksa srce, a da me je ona sto je u kazni pitala da je pustim, jos bih se vise naljutila :))) Verujem da molitva za drugoga moze da bude izuzetno jaka, jer ucvrscuje i povecava ljubav, ne samo izmedju te dve osobe vec u celom svetu.

E sad, nesto me kopka vec neko vreme...kako to kad ostavimo imena clanova porodice npr. u manastiru, tj. samo ih napisemo na papir pa ih onda monasi citaju u molitvama, kako te molitve mogu da budu delotvorne ako oni zapravo ni ne znaju za koga se mole, ako nemaju nikakav odnos sa tim ljudima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uglavnom se ta imena citaju na Proskomidiji, il uz akatist.

24 minutes ago, Dijasporka рече

E sad, nesto me kopka vec neko vreme...kako to kad ostavimo imena clanova porodice npr. u manastiru, tj. samo ih napisemo na papir pa ih onda monasi citaju u molitvama, kako te molitve mogu da budu delotvorne ako oni zapravo ni ne znaju za koga se mole, ako nemaju nikakav odnos sa tim ljudima?

Nije poenta da ostavis imena i pomislis da si zavrsila "zadatak"!

Nego, oni pominju, a ti se molis i dalje. Zapravo, daju snagu i potporu tvojoj molitvi.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 minutes ago, Драгана Милошевић рече

Uglavnom se ta imena citaju na Proskomidiji, il uz akatist.

Nije poenta da ostavis imena i pomislis da si zavrsila "zadatak"!

Nego, oni pominju, a ti se molis i dalje. Zapravo, daju snagu i potporu tvojoj molitvi.

Jasno mi je da se ja molim, oni su moji mili, cak i kad se molim za one koji su mi nesto zgresili ili ja njima, opet imam neki odnos s njima...ali kakvu snagu daju molitve onih koji za nas ni ne znaju? Npr. nedavno sam bila u Kovilju i ostavila imena za pominjanje...a nikog od monaha nisam ni srela. Eto, tako mi nesto isprazno delovalo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
On ‎18‎-‎09‎-‎2016 at 13:29, Срђан Шијакињић рече

Мени искрено никад није било баш јасно шта је смисао молитве за другог, сем да му шаљемо неку позитивну енергију (знам да глупо звучи, али ради једноставности разговора). Бог ће помоћи ономе коме жели да помогне (или који жели да му се помогне) и та помоћ свакако неће изостати ако се ми не молимо. Дакле, молитву за другог више видим као корисну за наш однос који имамо са тим неким (што може бити обострано корисно наравно), него за њега у смислу бољег "привлачења" Божије милости...

Исто, што се тиче помоћи светитеља, ја молитве њима доживљавам пре свега као неко успостављање односа са личношћу конкретног светитеља који нам је драг, близак. Као да причамо са неким кога бисмо пожелели за пријатеља. И ту не видим опет неку аутоматску повезаност да ће Бог "боље" или "брже" да нам помогне ако се молимо неком светитељу да моли Бога за нас, него да само кажемо Боже помагај... :)

Господ ће нам увек дати Духа Светога када се молимо у име Христово. Бог чује наше молитве за другога, као и молитве за себе, јер је ближњи исто толико вољено дете као и ми. Слава Богу, јер је Он учинио многа чуда. Верујем да нам неће помоћи ако се молимо само за себе, а не молимо за ближње ако имају неко страдање. Што се тиче помоћи светитеља, пре свега, мислим да није само упостављање односа са личношћу конкретног светитеља, мени лично је као кад се молим Богородици, као нашој зас-тупници пред Богом, дакле, понизне природе, а право да ти речем, често паднем пред ноге Господа и заплачем као мало дете. На моје изненађење видим одазива се, али можда прође година, некад брже него што стигнем да се помолим, а некад прође десет година. На крају, искрено, у праву си, Бог ће онако како хоће, ми смо као "шака јада" за Њега. И тако, тренутно, ко да сам на Бога камењем гађала, не осећам да се одазива на моју молитву за ближњег...или сасвим 'мацко'...

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево рецимо данас, мене ужасно  заболела глава / али она врста главобоље од притиска / јела сам неки преслан сир. А морала да дођем на посао, значи ужасно стање, а мораш да радиш. И дошла ја на посао . Е сад истовремено мој Пеђа се помолио за мене / прочитао Акатист / ја попила један кафетин / који ми никада не помаже ако некада притисак скочи, ал ајде оно у фазону , можда помогне / и притом појела једну и по мању главицу белога лука / одличан желудац / Углавном десило се то да је мене престала глава. Е сад атеисти би рекли, ма кафетин помогао сто посто, рационалисти ев.логичари и  традиционалисти , ма бели лук гарантовано .И  наравно верници би рекли  и ја у тој скупини  / молитва супруга /

Ето свеже инф. на ову тему.    

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1/12/2012 at 10:41, Хелена Вујовић рече

Starac Porfirije Kavsokalivit je govorio da ako se molimo samo za sebe onda se u tome krije samozivost. ''Molitva za druge,vrsena blago i sa ljubavlju,nekoristoljubiva je i donosi veliku duhovnu korist. Oblagodacuje onoga ko se moli,ali oblagodacuje i onoga za koga se on moli. To znaci da nizvodi Blagodat Boziju. Kad osecate veliku ljubav i kad vas ta ljubav podstice na molitvu,onda talasi vase ljubavi zapljuskuju onoga za koga se molite i uticu na njega. Tako vi oko njega stvarate zastitni oklop i vrsite uticaj na njega. Vodite ga putem dobra. Videci vas napor Bog stedro daje blagodat Svoju i vama i njemu.''

Mozete o molitvi za druge vise procitati u knjizi ''Zivot i pouke starca Porfirija Kavsokalivita'' na srani 281.

Upravo ovako!

Ja sam ovu temu pročitala celu sinoć negde pred spavanje, i hvala svima koji su doprineli da imam košmare :) Podložna sam sugestiji, a zamislite kako bi tek bilo nekom duplo mlađem i duplo neiskusnijem da pročita sve ove neprijatnosti koje ste doživeli...? I ja sam pisala o svom užasnom iskustvu, ali u ovom kontekstu pisati o tome je stvarno kontraproduktivno, i za nas i za druge.

Nikada mi se do sada nije desilo da imam neprijatnosti moleći se za drugoga, tada osećam samo ljubav i koncentrišem se na dobro. Posle ove teme, verovatno ću imati svakojake "simptome". Uopšte ne sumnjam u sva ova iskustva (zato sam i sanjala sve i svašta, jer me i dirnulo i pomalo uplašilo), ali mislim da ona dolaze samo iz naših ludih glava a ne sa onog sveta.

Bitnu stvar sam ovde pročitala (ne mogu sad da tražim pa da citiram), je, da nas onaj drugi kroz molitvu za grešnike muči psihofizički na način na koji je osoba sagrešila. Izvinite ljudi, ali mislim da je ovo teška sugestija, jer od iskrene molitve Bogu nema ničeg jačeg! Niti smo mi kompetentni da ocenjujemo nečiju težinu greha. Možda ono što mi mislimo da je kod drugoga grešno - kod Boga potpuno opravdano i odavno oprošteno, ali umesto toga, mi proživljavamo "simptome grešnika za koga se molimo".... Ne verujem u to, Bog nas voli i ne dopušta prilikom molitve takve stvari i gotovo.

Jedina neprijatna stvar s kojom se stalno susrećem prilikom molitve su one misli koje naviru, a svi znamo odakle dolaze i ko mrsi konce, tako da: samo ignorisanje i fokus. 

 

I krivo mi je što niko nije odgovorio mladom momku sa početka teme, pisao je 2013. godine, ko zna šta je bilo od tad - a mogli ste videti da je mlad i da ima problem. NIKO mu se nije jednom rečju obratio, dok ste se svi fokusirali na nepomjanika i njegovu silu koja je nemoćna pred Gospodom...valjda zato što je ta tema "sočnija" od psihičkog problema koji dečko ima:

 

On 4/24/2013 at 0:45, napoleon bonaparta рече

"По питању молитвеног правила имај увек на му да је оно ради тебе а не ти ради њега."   http://www.svetosavlje.org/pastir/index_sve.php?qa=1228

 

 

Meni licno prijaju kratke molitve ujutru i uvece. Najbolje se osecam posle njih.

 

Problem je nastao, jer praktircno ne mogu da prestanem da se molim. Cak verujem da imam psiholoski poremacaj. Verovatni bi me cika psiholog poslao u Lazu.

Imam ogromnu nuzdu  da se molim za druge ljude. Skoro za sve ljude. Ogromnu nuzdu da se molim svecima. Svecima sam poceo da se molim pre 4 godine i iskreno verujem da su pomogli meni i porodici po mnogim pitanjima. Razumno mi je da im svake godine slavim slavu i trudim se da tih dana budem sto "cistiji". Medjutim, ogroman strah od "kazne" i strah da ce pomoc njihova prestati ako im se non stop ne molim preovladava. Takodje vazi i za molitve za druge. Ako se ne molim za njih nerazuman, bolestan strah mi se javlja . Imam puno bliznjih koji imaju probleme i prosto osecam ogromnu krivicu ako se ne molim stalno za njih. Da napomenem da su mi molitve izuzetno nervozne, ali izuzetno, sa ogromnom dozom nmemira, losih misli i hule na boga.

Verujem zaista da imam psiholoski poremaj.

 

Jedno desetak puta sma pokusavao da prevazidjem ovaj problem. Potraje broba nedelju dana i gotovo.

Isti slucaj kao sa lakoholom. Borim se nekoliko dana protiv opijanja, pa se ubrzo vratim.

 

Da li ce se bog i sveci i andjeo cuvar, uvrediti, ako naglo prestanem da im se molim. prakticno planiram neko vreme da potpuno zaboravim na molitve. U potpunosti. Posle bih poceo sa zeljenim malim juranjim i vecernjim molitvama. Naravno slabo verujem da cu i ovaj put uspeti, jer se navike vrlo brzo vracaju, bas kao i zelja za grehom.

 

 

:!:

"Lepota je u oku onog ko gleda, tako nas i Bog vidi s one strane neba." - Marčelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/24/2013 at 0:45, napoleon bonaparta рече

Da li ce se bog i sveci i andjeo cuvar, uvrediti, ako naglo prestanem da im se molim. prakticno planiram neko vreme da potpuno zaboravim na molitve. U potpunosti. Posle bih poceo sa zeljenim malim juranjim i vecernjim molitvama. Naravno slabo verujem da cu i ovaj put uspeti, jer se navike vrlo brzo vracaju, bas kao i zelja za grehom.

 

 

Pazite šta on pita... :( ... čitajući njegove reči mogu samo da zaključim da je u ovo vreme bio mlad i zbunjen... I pita da li će se Bog naljutiti na njega, a niko da mu kaže da nas Bog voli više od ičega i da razume SVE.

Sad slobodno možete da se molite i za mene, imam dugačak jezik i ne mogu da ćutim kad vidim ovakve stvari, ovo što ste svi učesnici na temi izignorisali je, u najmanju ruku, sebično.

"Lepota je u oku onog ko gleda, tako nas i Bog vidi s one strane neba." - Marčelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Debora рече

Pazite šta on pita... :( ... čitajući njegove reči mogu samo da zaključim da je u ovo vreme bio mlad i zbunjen... I pita da li će se Bog naljutiti na njega, a niko da mu kaže da nas Bog voli više od ičega i da razume SVE.

Sad slobodno možete da se molite i za mene, imam dugačak jezik i ne mogu da ćutim kad vidim ovakve stvari, ovo što ste svi učesnici na temi izignorisali je, u najmanju ruku, sebično.

А одакле ти уопште идеја да је изигнорисан?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

20 minutes ago, Милан Ракић рече

А одакле ти уопште идеја да је изигнорисан?

 

Odatle što je dobio samo jedan šturi odgovor na temi i toliko.

"Lepota je u oku onog ko gleda, tako nas i Bog vidi s one strane neba." - Marčelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, Debora рече

Odatle što je dobio samo jedan šturi odgovor na temi i toliko.

To je ono što ti vidiš. Ima i ono što je dobijao na privatnim porukama što ne vidiš, a dozvolila si sebi da prozivaš ovde

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Debora, taj deckic je u to vrijeme otvorio nekoliko tema veoma slicnih i zaista je privukao paznju i ljudi su se trudili da ga posavjetuju, ja sigurno, jer je meni i na pp pisao o istom tome. 

Uglavnom se narocito djeca ispostuju i svi se potrude da ih posavjetuju/pomognu koliko je u njihovoj moci. Pregledaj odjeljak ZRU zajednica podrske.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, Милан Ракић рече

To je ono što ti vidiš. Ima i ono što je dobijao na privatnim porukama što ne vidiš, a dozvolila si sebi da prozivaš ovde

Pa dobro, ako je tako, mogao je onda da kaže na temi, da se zahvali onima koji su mu pisali na pp... mada mislim da je bilo bolje da se na temi piše kako mu pomoći da svi mogu da vide, možda neko ima sličan problem. Ili je neko mogao da napiše da mu je odgovoreno na pp, u suprotnom se stiče utisak da je ignorisan.

Eto Milane Rakiću mogli ste da pogledate i Vi iz ovog ugla moje viđenje pa da ne osuđujete što prozivam, kao što sam ja osudila druge.

"Lepota je u oku onog ko gleda, tako nas i Bog vidi s one strane neba." - Marčelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...