Jump to content

Фашистички испади

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, Александар Милојков рече

Познавајући лично Пеђу, знам да он лично не би посегао за физичким насиљем према верујућим људима зато што су верујући. Проблем је, како овакви наступи могу утицати на свест оних који деле Пеђине ставове и склони су физичком насиљу? Мишљења сам да јавна реч мора носити одговорност. Свако насиље почиње вербалним и интелектуалним насиљем.

Добро, ту већ залазимо у нејасне воде. Сјети се да су и Шешеља теретили за изговорену ријеч и говорили су како су његови говори пресудно утицали на вршење одређених ратних злочина ( што је он оповргао веома лако, јер нигдје није директно позивао на било какав злочин, већ је стално говорио у широким формулацијама, као Пеђа у постовима са почетка теме, па се ни не може знати да ли је желио да се злочини врше само на основу тих изјава ).

Ја сам мишљења да изговорена ријеч мора сносити одговорност само ако је директно или имплицитно ( али лако разумљиво ) позивала на кршење закона, а да је говорник имао намјеру да изазове слушаоце да прекрше закон. У сваком другом случају не мислим да би се требала ријеч санкционисати, јер није говорник крив ако је неко малоуман или лако запаљив па га погрешно схвати. На примјер, ако би неко говорио како је Косово српско и како га треба вратити у окриље Србије, па се нађе у маси неко паметан и оде у Приштину и организује оружане нападе - да ли би осудио говорника за изговорену ријеч, или само учиниоца који је од своје воље, свјесно извршио злочин? Танка је та линија и често је не видимо када су у питању теме или људи гдје се знамо донекле узрујати. Но, ово говорим више из друштвено-политичких разлога.

Ево једног недавног примјера из САД-а. Чланови покрета "Black lives matter" су држали демонстрације у којима су скандирали и позивали на убијање полицајаца:

 

И неко вријеме након ових конкретних демонстрација, десило се то да је црни амерички војник убио неколико полицајаца. Признао је да је то урадио због идеја које овај покрет пропагира, јер се слаже са њима. Дакле, имаш директно и веома јасно позивање на убијање, имаш посљедицу таквих изјава и несумњиву узрочно-посљедичну везу између то двоје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, cloudking рече

Pa sto onda takvo misljenje izostaje kad se gledaju verbalna nasilja i ispadi visokog svestenstva? Amfilohije je ovde zdusno branjen, i to cak i od tebe?

A visoko svestenstvo ima daleeeeko veci broj ljudi ispod sebe na koje njihove reci mogu da deluju inspirisuce... Pedja ne znam dal ima dvajes folovera... 

Логичка грешка. Чак и да је Амфилохије стварно проблем, то не оправдава Пеђу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Александар Милојков рече

Фашистички испади потпредсеника удружења "Атеисти Србије" у вези верске наставе. Делите, нека људи виде шта расте у земљи Србији... Има ли овде елемената кривичне одговорности?

 

 

2.png

1.png

Ovo je namerna provokacija da bi izaso na debatu. :ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хоће да дебатујемо на тему постојања Бога. Како да дебатујемо кад и ја тврдим да докази у објекривном смислу не постоје? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 minutes ago, grigorije22 рече

Ovo je namerna provokacija da bi izaso na debatu. :ani_biggrin:

Не знам чему толико потцењивање интелигенције деце (ученика),нису они баш  за лако испирање мозга чак и када би неко имао такве намере.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Нифада рече

Не знам чему толико потцењивање интелигенције деце (ученика),нису они баш  за лако испирање мозга чак и када би неко имао такве намере.

Мислим на ово што је Пеђа написао о испирању мозгова

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 hours ago, Александар Милојков рече

Логичка грешка. Чак и да је Амфилохије стварно проблем, то не оправдава Пеђу.

Apsolutno si u pravu. Ja samo skrecem paznju na licemerje. De fakto da obojica pricaju ******* kad god otvore usta, no jedan se ohrabruje a drugi osudjuje. Pristrasnost svedoci o nekvalitetnoj kritici prema bilo kome pa i pedji u ovom slucaju... Isto ko za zakon, il vazi za svakoga il za nikoga.

Zatim, kazes "cak i da je Amfilohije stvarno problem", recenicna konstrukcija koja ukazuje da Amfilohije mozda i nije problem, iako govori tri puta strasnije i tri puta opasnije stvari dok ga sledi trista puta vise ljudi nego pedju, koji zaboga prica gluposti na svom yt kanalu koji prate njegova rodbina i par drugara...

Na posletku, da li bi ti vise prijalo usima da je pedja napisao "ovo se MORA zaustaviti, saseci i u oganj baciti"?

 

Pedja svakako zasluzuje kritiku, ali teska dramatika obojena licemerjem prosto tera na bljuvanje...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 hours ago, Александар Милојков рече

Хоће да дебатујемо на тему постојања Бога. Како да дебатујемо кад и ја тврдим да докази у објекривном смислу не постоје? :)

http://www.magacinportal.org/2015/12/15/ruski-naucnici-dokazali-da-je-molitva-lek/

http://srbin.info/2016/08/03/i-nauka-dokazala-cudesnu-boziju-pomoc-kada-se-prekrstimo/

И те како постоје и објективни докази које је наука доказала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, cloudking рече

Apsolutno si u pravu. Ja samo skrecem paznju na licemerje. De fakto da obojica pricaju ******* kad god otvore usta, no jedan se ohrabruje a drugi osudjuje. Pristrasnost svedoci o nekvalitetnoj kritici prema bilo kome pa i pedji u ovom slucaju... Isto ko za zakon, il vazi za svakoga il za nikoga.

Zatim, kazes "cak i da je Amfilohije stvarno problem", recenicna konstrukcija koja ukazuje da Amfilohije mozda i nije problem, iako govori tri puta strasnije i tri puta opasnije stvari dok ga sledi trista puta vise ljudi nego pedju, koji zaboga prica gluposti na svom yt kanalu koji prate njegova rodbina i par drugara...

Na posletku, da li bi ti vise prijalo usima da je pedja napisao "ovo se MORA zaustaviti, saseci i u oganj baciti"?

Pedja svakako zasluzuje kritiku, ali teska dramatika obojena licemerjem prosto tera na bljuvanje...

Zaboravio si i zatečeno stanje na koje Peđa i Anfilohije deluju, budući da je u Srbiji (i Crnoj Gori) godišnji broj napada ateista na vernike iz versko-političkih ubeđenja tačno nula, dok je broj napada na homoseksualce zbog njihovog seksualnog opredeljenja ozbiljan... ali smo kao zabrinuti da "овакви наступи могу утицати на свест оних који деле Пеђине ставове и склони су физичком насиљу"... iako je Peđa svaki put kada se pomenulo nasilje izričito rekao da je protiv svakog nasilja...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

31 minutes ago, Avocado рече

ali smo kao zabrinuti da "овакви наступи могу утицати на свест оних који деле Пеђине ставове и склони су физичком насиљу"... iako je Peđa svaki put kada se pomenulo nasilje izričito rekao da je protiv svakog nasilja...

Против су и званичници Цркве, често то и изричито кажу. Али, мислим да то "против" не игра велику улогу у главама оних који нечије поруке желе да претопе у насиље. Зато кажем да треба да пазимо шта говоримо. Сви, без изузетка. И лично сам кориговао јавни говор. Управо због тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, cloudking рече

"ovo se MORA zaustaviti, saseci i u oganj baciti"?

 

Потпуно аконтекстуално и тенденциозно.

Владике (као нпр поменути) увек напомињу да нисмо ми судије и осветници, да је последња Божија, да је Господ тај који ће "сасећи и у огањ бацити" и то метафорички у контексту немања вечне заједнице са њим.

Ево сад су моја деца гледала горњи Пеђин клип што га Аца поставио и чудила се какав им је то отац а и његове колеге-пријатељи које они познају као фине и образоване људе...

Дотични узме једну ствар која може да има везе са истином (проблем осењивања крсним знаком на часу, ни ја нисам за то осим ако се наставник први прекрстио. То не (треба или мора да) раде ни монаси у пуном аутобусу, возу, продавници... Можеш и умно да се прекрстиш и у себи помолиш ако ти је до молитве и разговора с Богом. Па и на Литургији не треба да се користе бројанице итд исл. Све има своје време и место) и на то набаца брдо других глупости, сујеверица, све стрпа у исти кош и помеша а онда зачини таквим бљувотинама да те заболи стомак...

Овакве САМО И ЈЕДИНО треба ПОТПУНО игнорисати, јер пажња им је храна, једини циљ свега је попунити сопствену празнину туђом пажњом по било коју (ненасилну) цену. Објективно, кад га погледаш видиш да је неспособан за насиље, онако дежмекаст и блентавог погледа у камеру. Нити би га насилни момци узели за вођу (гледали би га као ноблес-госпођа сељака) нити га ико око њега види као човека од (било какве осим вербалне) акције.

"Сирак тужни без иђе икога".

Доста и превише о њему, брате Ацо. 

 

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izjave lica sa potrebama ne treba uzimati zdravo za gotovo. Reč koju izgovore ljudi iz vrhuške AS jednaka je reči brojnih Napoleona, Tita, carica i careva iz institucija zatvorenog tipa....klovnovi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Александар Милојков рече

Против су и званичници Цркве, често то и изричито кажу. Али, мислим да то "против" не игра велику улогу у главама оних који нечије поруке желе да претопе у насиље. Зато кажем да треба да пазимо шта говоримо. Сви, без изузетка. И лично сам кориговао јавни говор. Управо због тога.

Slažem se da treba da pazimo šta govorimo... a kada je u pitanju "zapaljiva tema" treba naročito da pazimo. Samo ovo o čemu Peđa priča realno nije zapaljiva tema i realno ne postoji nikakav ozbiljan rizik da će neki Peđin "sledbenik" da to shvati kao poziv na nasilje i da primeni nasilje. Prosto postoji neki uobičajen diskurs za svaku temu i kada neko kaže da treba da učinimo baš sve da povećamo natalitet niko normalan to neće shvatiti kao poziv na silovanje žena koje ne žele da rađaju iako reči "baš sve" teorijski uključuju i to. Isto tako, neće niko od ateista koji ga slušaju i poštuju da Peđino "Ovo mora da se zaustavi na bilo koji način" shvati kao poziv na nasilje... bar ne niko normalan... sa druge strane, opet zbog uobičajnog diskursa (i prakse) za tu temu, znamo šta znači kad navijači gejevima poruče "čekamo vas" iako ta izjava sama po sebi nije problematična. Ne možeš izjave da posmatraš van konteksta i da očekuješ da ljudi baš uvek u svojim izjavama stavljaju disclaimer da se izjave odnose isključivo na legalne načine "borbe" protiv neke pojave.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да анализирамо речено, реченицу по реченицу....

 

"Љути се што неко каже да је веронаука злостављање деце"

Не љутим се већ реагујем на недоказану, озбиљну оптужбу према наставницима верске наставе. Злостављање деце, поготво психичко, је нешто што је доказиво и што је подложно стручном истраживању и испитивању. Не постоје никакви релевантни резултати који говоре у прилог тврдњи. Напротив, постоје истраживања која говоре супротно. Недавно је нека истраживања на гостовању на радију 202 изнела проф. др Кубурић...

Са друге стране, одвратно је лицемерно да неко ко стално спори другима ставове вере, зато што их тврде без објективних доказа, сам тврди нешто без објективних доказа.

 

"Сам каже да оно што се у веронауци учи не постоје никакви објективни докази"

 

Стојадиновић је мајстор извртања туђих речи и прављења тзв. straw man fallacy . Узрок томе може да буде његово неразумевање тематике услед катастрофалне необразованости или лични, намерни, подмукли безобразлук. Мишљења сам да код њега имамо комбинацију...

Наиме, ја НИГДЕ нисам тврдио да за "оно што се у веронауци учи не постоје објективни докази". Ја сам тврдио да за егзистенцију Бога не постоје објективни докази. И сад, Стојадиновић подмукло замењује ово "Бог" из моје реченице својим "оно што се у веронауци учи", да би то даље уклописо своју планирану конструкцију. Јадно. На веронауци се уче многе друге ствари, које су итекако објективно проверљиве, попут - хришћанске уметности, историје, личности, историје мишљења, историја ставова, архитектура, историја обреда, поглед на свет и систем вредности, појам вере, однос вере и знања, итд.

 

И ево, суманута "логика" и подметачина доводе до следећег "закључка":

 

"Дакле, малој деци, по својим речима, веронауком испира мозак недоказаним измишљотинама.... Малу децу на веронауци учи и убеђује да су недоказане измишљотине некаква истина над истинама."

 

Прво, не предајем малој деци већ средњошколцима, од којих су неки и пунолетни. Фаље, "недоказана измишљотина" је наказни квази аргумент тврдњом. Недоказивост је управо оно што деца уче на веронауци, када је у питању божанска егзистенција - да не постану талибани попут Стојадиновића или Мирољуба П. Уче се да је питање Бога питање вере и слободе а не питање нужне импликације.

Стјадиновићева тврдња шта ја деци предајем на веронауци је његова предрасуда, поприлично малициозна. Он никада није био на мојим предавањима, нити има било каквих објективних сазнања о њима. Дакле, Сројадиновић лупета глупости.

 

Даље, продубљивање суманутог, квазилогичког "дакле":

"Дакле, на веронауци учи децу ауторитативно да слепо прихватају недоказане и недоказиве тврдње као апсолутну истину."

Не. Учи их да свој став верујем или не верујем формирају на својој слободи. И учи их да, формирајући тај став на слободи, немају никаквих основа да буду тоталитарни, односно да наступају као имаоци апсолутних истина. Учи их да толеришу други и другачији став, схватајући да се о овим питањима може говорити само у равни слободе, никако нужност. Дакле, учи их да не буду шабани попут Стојадиновића

 

 

Из овога се види следеће. Стојадиновић је острашћени, тоталитарни ум. Уз то, човек склон да о проверљивим стварима (да ли неко злоставља децу, шта и како предаје, ...) даје ни на чему засноване тврдње, које немају везе са објетивном реалношћу до које су дошла референтна научна истраживања и о чему постоји литература (педагошка, социлошка, психолошка и друга истраживања ефеката верске наставе). Такође, склон да подмеће и замењује тезе. То значи да је Стојадновић бесомучни лажов и преварант. Интелектуални мршавко и образовни неухрањеник. Тандркало које шупље тандрче.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...