Jump to content

(Не)послушност Cветогораца

Оцени ову тему


Препоручена порука

Кратак видео снимак у коме можемо видети Преп. Пајсија Светогорца како узима благослов од Васељенског Патријарха Вартоломеја. У питању је 1992. година и посета Манастира Кутлумуш 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 32
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

                                         О Матејевској еклисиологији

 

                                Старац Јефрем Филотејски

 

У скиту Светог Василија у усамљености своје ћелије, Старац (Јосиф Исихаста) је често знао шта се дешава у спољашњем свету боље него они који су се трудили да сазнају о таквим стварима. Једног дана, Отац Матеј, који је био вођа групе зилота којима је Старац припадао, почео је да исповеда неке екстремистичке позиције. Он је био вешт говорник који је мамио многе са својим мишљењима. Али кад је Старац чуо те његове ставове, постао је забринут и почео је да се моли Богу за њега. После неког времена, Бог је открио истину Старцу у визији:

Видео сам да су тамо два пута која су Оци зацртали: киновијски и аскетски. И видео сам да је брат  пратио ниједан од та два него други пут, али је рекао, „Ја ћу овде!“ Онда је кренуо низбрдо кроз грмље које се спушта до мора. И тамо је био неко поред њега који ми је рекао:“Да ли га видиш? Пут који је узео води га у дубине!“

У исто време, такође сам видео да сам у Светом Василију, горе у скиту. Видео сам страшан пожар који је горео целим скитом. Па сам рекао са болом:“Ко је запалио ову ватру која гори доле целим скитом? Онда ми је неко рекао:“Отац Матеј ју је запалио, покушавајући да подржи његов начин размишљања!“

Визија је помогла да Старац разуме да ствари нису добре са начином живота оца Матеја, и то је такође натерало Старца да постави питање о његовим еклисиолошким ставовима. (Мој Старац Јосиф Исихаста, стр. 164-165)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Браћо светогорци!

Пао је први велики снег на Светој гори!

Изволите на грудвање и измирење.

Мир Божији! Христос се роди!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...