Jump to content

(Не)послушност Cветогораца

Оцени ову тему


Препоручена порука

Начуо сам да су поједини Cветогорци, један број келиота и један број монаха из манастира тражили од свешт. општине Св. Горе да прекине заједницу и да не помиње патр. Вартоломеја. Међу њима има и неколицина Хиландараца.

Колико је поуздана ова информација и има ли шта званично о томе?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 32
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Kruzi neko pismo napisano vrlo nesmirenim jezikom. o 'razbojnickom saboru' i sve u tom stilu, i da ne treba pominjati patrijarha V., i potpisano dvadesetak monaskih imena. Mislim da je objavljeno od strane Pravoslavlje zivot vecni.

Zvanicno nismo culi nista o tome. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сматрам да нема потребе за прекидањем општења са патријархом Вартоломејем. Био би то исхитрен потез. Да ли је раније било прекидања општења?

Читао сам да је доста светогораца једно време прекинуло општење са патријархом Атинагором. Не знам да ли је то истина.

Став светогораца је битан и многи веома цене њихове ставове, али могу и они да погреше. Мада, ово и није став свих светогораца већ њих двадесетак.

Треба се чувати олаког прекидања општења са патријархом, лако се оде у раскол.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није проблем "прекидање", него не видосмо због чега.

И што само са њим? Када је ту било и других архијереја.

Ја се не слажем у многим стварима са црквеним првацима, али се увек слажем са Христом.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, Ламех рече

Међу њима има и неколицина Хиландараца.

Колико је поуздана ова информација и има ли шта званично о томе?

Са лица места: истина је, на жалост.  Има неколико монаха из Хиландара.  Биће обелодањено ускоро.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има, за сада, две групе: грчка група коју предводи извесни геронда Гаврило и ту стоји име хиландарског монаха Макарија (знам човека лично):

http://aktines.blogspot.rs/2016/07/blog-post_62.html

Друга група је руска, предводи их надалеко чувени схијеромонах Рафаил Берестов (од милоште га прозвах једном Мастер Јода :) ):

https://pravoslavljepzv.wordpress.com/2016/07/11/прогон-монаха-на-светој-гори-хиландар/

Монаси из Хиландара су:

Монах Лука (Васиљевич)

Монах Онуфрије (Димитров), Света Гора

Монах Дамјан (Михалевич), Света гора

Искушеник Данило (Дувњак), Света Гора

Последње вести: Ових тројица монаха и један искушеник су трајно удаљени из манастира Хиландара.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, Humbert Humbert рече

Има, за сада, две групе: грчка група коју предводи извесни геронда Гаврило и ту стоји име хиландарског монаха Макарија (знам човека лично):

http://aktines.blogspot.rs/2016/07/blog-post_62.html

Друга група је руска, предводи их надалеко чувени схијеромонах Рафаил Берестов (од милоште га прозвах једном Мастер Јода :) ):

https://pravoslavljepzv.wordpress.com/2016/07/11/прогон-монаха-на-светој-гори-хиландар/

Монаси из Хиландара су:

Монах Лука (Васиљевич)

Монах Онуфрије (Димитров), Света Гора

Монах Дамјан (Михалевич), Света гора

Искушеник Данило (Дувњак), Света Гора

Последње вести: Ових тројица монаха и један искушеник су трајно удаљени из манастира Хиландара.
 

На интернету је објављено одмах после самих догађаја. Први су пренели "Артемијеви сведоци", јер су ту нашли самооправдање. Да ли је још неко од хиландарске братије у потенцијалном одцепљењу од братства, као што је о. Макарије?  П.С. Искрен да будем, увек ми је био сумњив Геронда Гаврило...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sabor bez Rusa svakako nije bio vaseljenski. Mi cemo morati zaista da se pozabavimo ozbiljno nasim unutarnjim previranjima, pa onda jedinstvom sa onima koji su pravoslavlju blizi, pa tek potom sa RKC. Zapravo sinhronizovano, ali ovo je red po vaznosti. Svetogorci su bili u raskolu i sa vas.pat. Atinagorom, i to zbog tako 'nevine' stvai kao sto je kalendar. Da se cijepa Crkva nije nikako dobro. Naprosto ne zelim ni da iskazem ovde javno svoje strahove i nedoumice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čemu služi taj prvi među jednakima ako nema nikakve duhovne vlasti , ako je on nekakav nasljednik sv. Petra onda mu se treba pokoravati ili se svaki patrijarh svoje mjesne crkve može ponašati kako hoće. Kome odgovaraju ovi što nisu došli na Sabor i tako unište nešto toliko važno za sve kršćane.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

12 hours ago, Васијан рече

Да ли је још неко од хиландарске братије у потенцијалном одцепљењу од братства, као што је о. Макарије?

Не, остали су ОК. Био је велики шок у манастиру због ове четворице. Макарије је потпуно друга прича. Ова четворица са списка су правили џумбус по манастиру и претили оцима на манастирском сабору стараца. Игуман и остали су били јако стрпљиви према њима, али ови су почели да праве хаос и хушкају остало братство. Зато су замољени да престану или напусте манастир. Изабрали су ово друго.

5 hours ago, Жика рече

Из ког манастира је о. Гаврило?

Из неке келије. Нема скоро ни једног монаха са оног списа из неког од већих манастира.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Светислав Павловић рече

Једном би већ требало да се расчисти са секташким менталитетом.

Слажем се.

Истине ради, треба да кажем и ово: на оном сајту који сам линковао, помиње се да их је из манастира избацио о. Серафим и да је он Хрват. И да је, тобоже, онда све јасно и сличне глупости.

Хрват јесте, али је нетачно да их је он избацио, јер за тако нешто један човек нема власт нити у Хиландару, нити на Светој Гори. Већ се све одиграло како сам написао горе. Братство је тражило да они престану да праве хаос по манастиру или да иду. Одстранила их је хиландарска братија која броји преко 50 монаха и искушеника.

Оно што су прећутали на поменутом сајту који је нетачно пренео стање ствари, јесте да је вођа ових несрећних монаха Монах Онуфрије (Димитров) и да је он Бугарин. Онуфрије (пре монашења Данило) је добро познат студентима ПБФ-а који су пре десетак година одлазили у Ковиљ. Он је тамо био искушеник. И еп. Порфирије није хтео да га монаши. Затим је Данило отишао код својих Бугара у Зоргафу, али га ни тамо нису хтели. Нису га хтели ни Грци. На крају га је примио хиландарски игуман Методије. јер Данило није имао где да пребива. Био је искушеник много година и на крају замонашен. Колико знам, а знам јер пишем из прве руке као неко ко је редован гост Хиландара, управо је Онуфрије вођа покрета и разлог одстрањења преосталих монаха (сви Срби). Онуфрије, који није Србин, већ Бугарин. Мислите о томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pitanje za teologe: 

Kako može neki sveštenik da ne pominje svog nadležnog episkopa, ima li to neku dogmatsku, kanonsku, istorijsku, običajnu pozadinu? Kad se to dešavalo, ako se dešavalo, u kojim okolnostima?šta to znači? Je li on samim tim činom nepoštovanja crkvene hijerarhije i remećenja poretka liturgije u raskolu? Jel' ima to neki stvarni značaj ili samo simbolički? U kojoj su oni crkvi ako ne poštuju episkopa koji je iznad njih, koji ih je i rukopoložio vjerovatno? Šta znači glas laosa u tome? Da li narod sabran, nekog ko je bio 'aksios', može da proglasi za 'anaksios'? Ko ima pravo da odlučuje ko je 'jeretik'? Zar nije grijeh raskola veći od jeresi same? (AKO je ekumenizam 'jeres, izdaja pravoslavlja'', itd.)

ZAŠTO ne razgovaraju i ne dogovaraju se, počevši od najviših nivoa, patrijaraha, zašto nema sabornosti, sloge, poštovanja... Strašno je sve ovo sto se dešava braćo :((.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

12 minutes ago, Дијана. рече

Strasno je sve ovo sto se desava braco :((.

Страшно је... само док сам читала овај твој пост осећала сам се као да ми тло измиче под ногама. Када је овако међу њима, како ми обични мирјани да се понашамо, како да се усмеримо, да знамо да нисмо скренули и запратили погрешног. Свакодневно информисање, преиспитивање, упознавање, али не духовно, него политичко, заиста исцрпљује, заиста, заиста. Мене бар. Осећам се као да ми је неко изместио кућу на раскрсницу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, Humbert Humbert рече

Не, остали су ОК. Био је велики шок у манастиру због ове четворице. Макарије је потпуно друга прича. Ова четворица са списка су правили џумбус по манастиру и претили оцима на манастирском сабору стараца. Игуман и остали су били јако стрпљиви према њима, али ови су почели да праве хаос и хушкају остало братство. Зато су замољени да престану или напусте манастир. Изабрали су ово друго.

Из неке келије. Нема скоро ни једног монаха са оног списа из неког од већих манастира.

Слава Богу што је тако. Ја се уплаших да је, можда, још неко у питању - не дај Боже, о. Савва Хиландарац (по мом мишљењу, један од ретких аутентичних српских монаха и подвижника) у чијем је послушању о.Макарије. Но, мислим да ће Макарије поступити, ипак, разумно (трезвено). Као што кажете, у овом списку од 60-так монаха (истина, списак није готов, већ ће се ширити) не видех ниједног ауторитативног Старца Светогорца, бар мени познатог. 

Мени, за сада није јасно, када би сутра прекинули општење са Васељенском Патријаршијом, под омофор ког Епископа би пришли?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...