Jump to content

Мишљење о Исламу

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Pedja.jo рече

Tako je, zakon je postojao, narod ga nije ispunio jer je za to bio nesposoban, umesto njih je Isus platio cenu smrcu i tako se sve ispunilo, na tom krstu se zakon zavrsio. Jovan 19:30. Prosto kao pasulj. Isus kaze ljudima ostaje vam zakon, svaka tacka iz njega dok se zakon ne izvrsi > Isus ga je izvrsio umesto nas i to je citava poenta Hriscanstva. 

Jok... tu Isus kaže "dok se sve ne izvrši"... i da ne bude nejasnoća, kaže "dokle nebo i zemlja stoji"....

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, Avocado рече

Jok... tu Isus kaže "dok se sve ne izvrši"... i da ne bude nejasnoća, kaže "dokle nebo i zemlja stoji"....

 

malo da te ciknem...... kontekst,.... samo treba da se pogodi koji (kontekst)..... 0405_feel

Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.

Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.

Ovo,.....dok,..... se tumaci u Pismu kao trajna radnja,..... recimo, ima tamo negde,..... dok ne polozi neprijatelje pod noge njegove,.....kada polozi neprijatelje onda i dalje i posle ostaju neprijatelji polozeni..... znaci ....dok.... u sinonimno znacenju ne znaci u Pismu kraj neke rednje. 

.... i tako i ovde,  ... znaci ispunio se zakon i proroci u Hristu (prvi stih) i to je jasno jer sam Isus kaze da ce On ispuniti zakon i proroke i vidimo da je ispunio jer su Njegova misija i propoved i dela i zivot zavrseni pre oko 2 hiljade godina i onda je vrlo jasno da su zakoni i proroci ispunjeni (u Njemu)......i odmah ide i drugi stih koji se nastavlja na prvi,...... i koji znaci, ako se ispunio zakon (SZ) u Hristu (prvi stih,....jasno pise u tom stihu...).... i da dalje traje to Hristovo ispunjenje zakona kroz NZ koji zakon i duh tog zakona je jednak sa duhom SZ u smislu da mnoge (univerzalne) zapovesti SZ ispunjuje se savrseno u NZ..... nije Isus ukinuo te univerzalne zapovesti koje vaze za sva vremena,..... na primer ....ne ubij, ....ne lazi,....voli bliznjeg i slicno.......i onda ide, ..... sve dok se ne izvrsi..... tj. do kraja vremena,..... ali i tu nece stati, nego ce se ispunjavanje zakona (na duhovan nacin) nastaviti i posle kraja vremena u buducem carstvu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Rabbi рече

Stvarno sam mislio da neki ovdje imaju kapacitet za dijalog, šteta... 

„ Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (N. zavet, Matej, 5:17-19)

Одлично цитирано, то је из 5. главе јеванђеља по Матеју. Беседа на гори. Овде сада можеш много научити а доле сам пренео смисао тога што си цитирао и нагласио.

С обзиром да многи читају тему, препоручујем свима да прочитај у склопу тога поред целе 5. главе, 6. и 7. јер је овде сабрана суштина јеванђелског учења.

Иначе у првом делу ове беседе у 5. глави се говори о јеврејима,  изабраном народу који се  погордио због своје изабраности и није могао да се помири са губитком самосталности. Они су очекивали Месију који ће их физички избавити од туђинске власти и осветити се непријатељу, дати овезамљска блага и насладе.
Са таквим ишчекивањем и маштањем окружили су Христа али им Господ открива Своје јеванђелско учење о блаженствима, уништавајућим њихове заблуде. Неопходно је да се духовно препородимо како бисмо на земљи успоставили Царство Божије (оно које су људи изгубили) и тиме себи припремили блаженство вечног живота у Царству небеском. Први корак је постати свестан свог духовног сиромаштва, грешности и ништавности, смирити се. Ето оног дела када Исус говори "блажени сиромашни духом јер је њихово Царство Небеско"... и тд.

Девет заповести блаженства у малом носе цело Јеванђеље са карактеристичном разликом у односу на Стари Завет и 10 старозаветних заповести које се односе првенствено на спољашње људске поступке. Заповести блаженства се првенствено односе на унутрашње расположење људске душе.

У том духу тумачења Мт. 5.17-19 Исус показује однос Свог новог Закона према старом и истиче да није дошао да наруши Закон него да га испуни, да би показао истински смисао и дух Старог Завета. Закон је испуњен тако што је учинио све што су о њему предсказали пророци. Закон је допуњен и савршено је показао оно чему је Закон само представљао сенку, дао је дубље и духовно објашњење старозаветних заповести учећи о недовољности њиховог спољашњег формалног испуњења.

"Јота" је најмање слово јеврејске азбуке. Исус говори да "јота једна или једна црта неће нестати из Закона". Да и најмање у закону Божијем неће остати неиспуњено.
Фарисеји су заповести делили на мале и велике и нарушавање "малих" нису сматралих грехом (заповести о љубави, милостињи и правичности). "Назваће се најмањи у Царству Небеском", биће одбачени, неће ући у Царство Небеско.

Господ Исус Христос своје следбенике упозорава да се чувају спољашње, неискрене праведности.

Даље током читаве 5. главе Он говори у дубљем, духовном смислу старозаветних заповести.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Realno, hrišćani nikada nisu poštovali judejski zakon.

Nisu sakatili genitalije svojim sinovima, nisu izbegavali svinju, nisu ubijali neposlušnu decu*, nisu poštovali stotine onih idiotskih propisa koji regulišu najbizarnije stvari.

S druge strane usvojili su zakone paganskih naroda (rimsko pravo kao i lokalne običaje Slovena, Germana itd ukoliko oni nisu bili u gruboj suprotnosti sa duhom hrišćanstva),

Eto, npr prema crkvenom kanonu bračne smetnje idu i do sedmog kolena (što je gotrovo nemoguće proveriti, a poređenja radi prema građanskom zakonu do 3. kolena postoji zabrana) što je relikt rimskog zakona/običaja, dok ostatak Avramovskih religija intentzivno praktikuje incest.

Veoma je dobro što ne praktikujemo incest kao braća muslimani jer smo tako izbegli degeneraciju i očuvali intelektualni potencijal te je postalo mogućno izvesti Naučnu, Industrijsku i Francusku revoluciju i emancipovati se konačno u fullu.

*Jesu puritanci u 17 veku, kada su pomislili da treba poštivati ogavni Stari zavet jer je to "izvorno hrišćanstvo".  

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hrišćanstvo je u suštini anarhična religija i to je u moderno doba najbolje shvatio grof Tolstoj zbog čega je bio ekskomuniciran.

Grof je takođe skontao da je zločin rađati decu što je popove dodatno razbesnelo.

Doduše kasno jer je prethodno izrodio 13 dece (u braku a van braka možda i 100).

Ali svejedno, uticao je na mnoge pa je spasio nebrojene duše od patnji koje život nosi.

Lev_Nikolayevich_Tolstoy_1848.thumb.jpg.6615b920691f983aed5462e16f91ab26.jpg

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Avocado рече

Jok... tu Isus kaže "dok se sve ne izvrši"... i da ne bude nejasnoća, kaže "dokle nebo i zemlja stoji"....

 

Buraeru ovo sto sam ti rekao vezano za tu izjavu Isusa je univerzalni stav hriscanskog sveta, i ne vidim problem u izjavi dakle elokupni zakon stoji dok je neba i zemlje za vas jer ga vi dok je sveta ne mzoete ispuniti i stajae dokle god se ne ispuni sto je Isus uradio na krstu. Nemoj meni da solis pamet o hriscanskoj teologiji ti slobodno u tom stihu procitaj da je crvenkapa pojela baku a ne vuk strusno me ne zanima. Zna se sta je stav Crkve od prvih apostola Hristovih do dana danasnjeg. I ne kapiram boldiranje reci "Sve" da Isus jeste ceo zakon izvrsio i zbog toga platio ultimativnu cenu kao pashalno jagnje, kao sto su zrtvene zivotinje smrcu i placale cenu za greh izrailja. Vidi ako hoces da osporavas nesto moras o tom necemu nesto da znas :) Ja na primer nisam dobar filozof, ne razumem se najbole u konkretne stavove ateista, ne razumem se u automehaniku i necu sigurno da tiupim na tu temu previse jer ne znam. 

  • Свиђа ми се 1

♱ Римљанима 10:9-10 ♱

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Bokisd рече

malo da te ciknem...... kontekst,.... samo treba da se pogodi koji (kontekst)..... 0405_feel

Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.

Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.

Ovo,.....dok,..... se tumaci u Pismu kao trajna radnja,..... recimo, ima tamo negde,..... dok ne polozi neprijatelje pod noge njegove,.....kada polozi neprijatelje onda i dalje i posle ostaju neprijatelji polozeni..... znaci ....dok.... u sinonimno znacenju ne znaci u Pismu kraj neke rednje. 

.... i tako i ovde,  ... znaci ispunio se zakon i proroci u Hristu (prvi stih) i to je jasno jer sam Isus kaze da ce On ispuniti zakon i proroke i vidimo da je ispunio jer su Njegova misija i propoved i dela i zivot zavrseni pre oko 2 hiljade godina i onda je vrlo jasno da su zakoni i proroci ispunjeni (u Njemu)......i odmah ide i drugi stih koji se nastavlja na prvi,...... i koji znaci, ako se ispunio zakon (SZ) u Hristu (prvi stih,....jasno pise u tom stihu...).... i da dalje traje to Hristovo ispunjenje zakona kroz NZ koji zakon i duh tog zakona je jednak sa duhom SZ u smislu da mnoge (univerzalne) zapovesti SZ ispunjuje se savrseno u NZ..... nije Isus ukinuo te univerzalne zapovesti koje vaze za sva vremena,..... na primer ....ne ubij, ....ne lazi,....voli bliznjeg i slicno.......i onda ide, ..... sve dok se ne izvrsi..... tj. do kraja vremena,..... ali i tu nece stati, nego ce se ispunjavanje zakona (na duhovan nacin) nastaviti i posle kraja vremena u buducem carstvu.

Upravo to, ne vidim kako nemo moze nesto tako ocigledno da tumaci obrnuto. Isus se obraca narodu i kaze da za njih zakon vazi, svako slovce iz njega dok je sveta i veka io stajace dok se sve ne ispuni - Isus ga je ispunio . Kraj price i zato mi vise nismo pod zakonom nego pod miloscu. 

  • Свиђа ми се 1

♱ Римљанима 10:9-10 ♱

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Pedja.jo рече

Buraeru ovo sto sam ti rekao vezano za tu izjavu Isusa je univerzalni stav hriscanskog sveta, i ne vidim problem u izjavi dakle elokupni zakon stoji dok je neba i zemlje za vas jer ga vi dok je sveta ne mzoete ispuniti i stajae dokle god se ne ispuni sto je Isus uradio na krstu. Nemoj meni da solis pamet o hriscanskoj teologiji ti slobodno u tom stihu procitaj da je crvenkapa pojela baku a ne vuk strusno me ne zanima. Zna se sta je stav Crkve od prvih apostola Hristovih do dana danasnjeg.

Burazeru vidi, ovo što sam ti rekao nije moj komentar univerzalnog stava hrišćanskog sveta, Jevanđelja po Jovanu i slično, već onoga što piše u citiranim stihovima... u njima ne piše "dok je neba i zemlje za vas" niti piše "dok se ceo zakon ne ispuni"... ja sam komentarisao šta tu piše (i šta ne piše)... ne šta sam ja tu pročitao, već šta svako tu može da pročita jer to i piše...

Dakle, kad već hoćeš to poređenje - stav Crkve može da bude da tu piše da je crvenkapa pojela baku ali to prosto tu ne piše...

 

Цитат

I ne kapiram boldiranje reci "Sve" da Isus jeste ceo zakon izvrsio

Zato što "dok se sve ne izvrši" ima drugačije značenje od "dok ja ceo zakon ne izvršim"... a jedno od ta dva piše u citiranim stihovima... uz "dokle nebo i zemlja stoje" što tek nikakve veze nema sa ispunjenjem zakona, već je kao i "dok se sve ne izvrši" jasna referenca ka "zauvek"...

 

Цитат

i zbog toga platio ultimativnu cenu kao pashalno jagnje, kao sto su zrtvene zivotinje smrcu i placale cenu za greh izrailja.

Jel i to poređenje sa jagnjetom samo kod Jovana (od jevanđelja) ili mi se čini?

 

Цитат

Vidi ako hoces da osporavas nesto moras o tom necemu nesto da znas :) Ja na primer nisam dobar filozof, ne razumem se najbole u konkretne stavove ateista, ne razumem se u automehaniku i necu sigurno da tiupim na tu temu previse jer ne znam. 

Naravno, daleko od toga da sam ekspert za Bibliju, teologiju i slično, ali nisam siguran šta je to što zamislio da ne znam u vezi sa ovom diskusijom?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Avocado рече

Burazeru vidi, ovo što sam ti rekao nije moj komentar univerzalnog stava hrišćanskog sveta, Jevanđelja po Jovanu i slično, već onoga što piše u citiranim stihovima... u njima ne piše "dok je neba i zemlje za vas" niti piše "dok se ceo zakon ne ispuni"... ja sam komentarisao šta tu piše (i šta ne piše)... ne šta sam ja tu pročitao, već šta svako tu može da pročita jer to i piše...

Dakle, kad već hoćeš to poređenje - stav Crkve može da bude da tu piše da je crvenkapa pojela baku ali to prosto tu ne piše...

 

Zato što "dok se sve ne izvrši" ima drugačije značenje od "dok ja ceo zakon ne izvršim"... a jedno od ta dva piše u citiranim stihovima... uz "dok je neba i zemlje" što tek nikakve veze nema sa ispunjenjem zakona...

 

Jel i to poređenje sa jagnjetom samo kod Jovana (od jevanđelja) ili mi se čini?

 

Naravno, daleko od toga da sam ekspert za Bibliju, teologiju i slično, ali nisam siguran šta je to što zamislio da ne znam u vezi sa ovom diskusijom?

 

Cekaj je l' ti mene zafrkavas da ne kapiras sta u stihu pise ili se namerno glumis da ga razumes drugacije? Da Isus je rekao DOK JE NEBA I ZEMLJE i DOK SE SVE NE SVRSI i apsolutno se iz knteksta Biblije zna da se misli na zakon koji za ljude vazi dokle god se ne ispuni i da Hristos nije sisao da ispuni taj zakon za ljde bio on vazio i danas i vecno. Dakle Avokado, ako pocinis krivicno delo ti si kriv, sudice ti se i kako god da posmatras stvar ti si kriv i oticices u zatvor jer te zakon optuzuje ali ako ja dodjem i iskesiram  kintu za tebe, sud te oslobodi, e sad zamisli da umesto kinte ja kazem ok ja preuzimam krivicu na mene mene strpajte u zatvor a ne Avokada. Dakle da mene nije bilo ti si pred zakonom kriv dok je sveta i veka prakticno, tj dok je neba i zemlje osim ako se zakon ne promeni ili zastari. 

Sto se tice Hristosa kao ultimativne zrtve:

Rimljanima 5:8 
Jevrejima 9:12 
Filipljanima 2:6-8
Efezanima 5:2
Jevrejima 9:14
Marko 10:45 
Matej 20:28
Jevrejima 10:10 
Jevrejima 10:12

I tako dalje, tako dalje dakle nije samo u Jovanu isus predstavljen kao zrtva niti je samo u Jovanu napisano da je Isus umro za nas otkup. 

 

  • Свиђа ми се 1

♱ Римљанима 10:9-10 ♱

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отприлике просек - 5 страна о исламу, па 5 страна о Христу и хришћанству. Тренутно смо на 3. страни о хришћанству. Немојте да покварите просек. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.9.2020. at 0:30, Rabbi рече

Tobejarabi. Ovo nisam znao. Ma ja ti uvijek te životne besmislice ne konstatujem, a vidji Bogati sta se tu radi. Sve ono ko ubije jednog čovjeka, pa čovječanstvo. Sto lažu... Otupili, nego šta. Hvala Allahu i N. N. sto si tu ti sa takvim mentalnim elanom. 

ništa te nijesam shvatio. 

ali ti oćeš neki islam da reformiraš na svoju ruku, ne vodiš se činjenicama. reforama islama je spriječena u bosnu, tursku, kosovo... erdogan reformiše tursku suprotno od želja tih kemalista.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Родољуб Лазић рече

Отприлике просек - 5 страна о исламу, па 5 страна о Христу и хришћанству. Тренутно смо на 3. страни о хришћанству. Немојте да покварите просек. :D

Ne moze sotona svoj rep da povije. Kad god se spomene druga religija ili ideologija pitanja i konstatacije o istoj se ignorisu a napada se Hristos. Uz sve to, postoji mogucnost otvaranja druge teme....

♱ Римљанима 10:9-10 ♱

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Pedja.jo рече

Cekaj je l' ti mene zafrkavas da ne kapiras sta u stihu pise ili se namerno glumis da ga razumes drugacije? Da Isus je rekao DOK JE NEBA I ZEMLJE i DOK SE SVE NE SVRSI i apsolutno se iz knteksta Biblije zna da se misli na zakon koji za ljude vazi dokle god se ne ispuni i da Hristos nije sisao da ispuni taj zakon za ljde bio on vazio i danas i vecno. Dakle Avokado, ako pocinis krivicno delo ti si kriv, sudice ti se i kako god da posmatras stvar ti si kriv i oticices u zatvor jer te zakon optuzuje ali ako ja dodjem i iskesiram  kintu za tebe, sud te oslobodi, e sad zamisli da umesto kinte ja kazem ok ja preuzimam krivicu na mene mene strpajte u zatvor a ne Avokada. Dakle da mene nije bilo ti si pred zakonom kriv dok je sveta i veka prakticno, tj dok je neba i zemlje osim ako se zakon ne promeni ili zastari. 

Sto se tice Hristosa kao ultimativne zrtve:

Rimljanima 5:8 
Jevrejima 9:12 
Filipljanima 2:6-8
Efezanima 5:2
Jevrejima 9:14
Marko 10:45 
Matej 20:28
Jevrejima 10:10 
Jevrejima 10:12

I tako dalje, tako dalje dakle nije samo u Jovanu isus predstavljen kao zrtva niti je samo u Jovanu napisano da je Isus umro za nas otkup. 

 

Ma, naravno, jer u tim stihovima sto je Avocado postavio Isus govori na jedan specifican nacin..... jer i nije moglo drugacije, jer se Isus obraca ljudima koji su ceo zivot ziveli po SZ i kao i njihovi ocevi.... i trebalo je to nekako njima objasniti kako bi pravilno shvatili.....tu stvar o prelasku iz SZ u NZ i kako taj prelazak treba gledati i tumaciti.... i navodi jedan primer :

Чули сте како је казано старима: Не убиј; јер ко убије, биће крив суду.

А ја вам кажем да ће сваки који се гневи на брата свог низашта, бити крив суду;

I, to je taj prelazak i SZ u NZ,..... Isus je ispunio zakon SZ,..... kako, 0703_read ..... pa tako sto je te iste zapovesti dopunio ili usavrsio i tako smo dobili kako se kaze ono..... kafa dva u jedan :D..... zapovest dva u jedno,..... i SZ i NZ u toj jednoj rekapitulaciji ..... ne ubij,..... tj. jos je bolje ispuniti tu zapovest o neubijanju .....u ovome ..... ne gnevi se....

Ma, moze da se tumaci i interpretira na razne nacine, ..... osnova je da je sam Isus rekao da je ispunio SZ,..... kako se ispunio ..... to je stvar raznih interpretacija koje sve vode ka tome - da je svojom misijom Isus ispunio SZ.

Recimo :

" But since all things which should befall from the very beginning of the world to the end of it, were in type and figure foreshewn in the Law, that God may not be thought to be ignorant of any of those things that take place, He therefore here declares, that heaven and earth should not pass till all things thus foreshewn in the Law should have their actual accomplishment."

Pa, recimp, u Zakonu (SZ) je nagovesteno ne samo dolazak na zemlju Boga u telu, nego i Njegov ponovni dolazak na kraju vremena i poslednji Sud. Pa, na primer opste vaskrsenje tela i svih ljudi,.... i slicne stvari. Eto to moze da bude..... nebo i zemlja nece proci dok se ne ispuni svako slovo iz Zakona.....

Ali, Isus i kaze (vezano za Zakon)..... Ако ко поквари једну од ових најмањих заповести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небеском; а ко изврши и научи, тај ће се велики назвати у царству небеском......

... znaci, postoje stvari koje su se vec izvrsile po Zakonu,..... na primer, dolazak Boga u telu i medju ljude, njegovo stradanje i krst i naravno vaskrsenje i vaznesenje.

I, zato je Isus i rekao to..... Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмање словце или једна титла из закона док се све не изврши...... 

Pa, ovo .....sve,....nije valjda Isus samog Sebe i svoju misiju u ispunjenju Zakona...... izostavio od ovoga ..... sve,.... to bi bilo prosto neverovatno i nemoguce.

I, zato ovi gore stihovi jesu komplementarni sa ovim stihovima i zato i idu jedan za drugim ..... complete packet .....

17  Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нисам дошао да покварим, него да испуним.

18  Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмање словце или једна титла из закона док се све не изврши

.... itd... 0703_read

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Hrišćanstvo je u suštini anarhična religija i to je u moderno doba najbolje shvatio grof Tolstoj zbog čega je bio ekskomuniciran.

Grof je takođe skontao da je zločin rađati decu što je popove dodatno razbesnelo.

Doduše kasno jer je prethodno izrodio 13 dece (u braku a van braka možda i 100).

Ali svejedno, uticao je na mnoge pa je spasio nebrojene duše od patnji koje život nosi

Није он ништа нажалост добро сконтао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...